Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 22:25

Καλησπέρα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις συντομεύσεις. Χθες όμως φίλος με android μου έδειξε κάτι που με ενθουσίασε.
Έχει όπως και εγώ το τηλέφωνο του αθόρυβο. Όρισε όμως αν του τηλεφωνήσουν 3 συγκεκριμένοι αριθμοί το βράδυ το τηλέφωνο να χτυπάει κανονικά.
Γίνεται με κάποιον τρόπο αυτό; Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

Εγώ το έχω κάνει πηγαίνοντας στις επαφές που με ενδιαφέρουν και ενεργοποιώντας την ρύθμιση που δείχνω στο screenshot.

Δεν χρειάζεσαι κάποια συντόμευση.

06a6342a52f578cad18167e12a8b163d.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: sakissalonika, 19/11/2022 - 22:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/11/2022 - 22:56

Αν καταλάβω σωστά αυτό σημαίνει πως θα χτυπά κανονικά και κατά τη διάρκεια της ημέρας. 
Εγώ θέλω μόνο για το βράδυ, αν είναι εφικτό. 



#123   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 23:06

Αν καταλάβω σωστά αυτό σημαίνει πως θα χτυπά κανονικά και κατά τη διάρκεια της ημέρας. 
Εγώ θέλω μόνο για το βράδυ, αν είναι εφικτό. 

 Τότε, θα πρέπει να "στήσεις" ένα Focus mode το οποίο θα είναι ενεργό την νύχτα, όποτε θέλεις εσύ και μέσα σε αυτό θα ορίσεις να επιτρέπονται κλήσεις ΜΟΝΟ από της επαφές που σε ενδιαφέρουν. Όμως, αν σε καλέσει επαφή που έχεις αποκλεισμένη, τότε θα δείχνει απόρριψη κλήσης στον καλούντα. 



#124   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2022 - 08:41

Καλημέρα στο team τα φώτα σας θέλω λίγο .θέλω μια αυτοματοποίηση οταν αναβει ένας διακόπτης να περιμένει 30 λεπτά και να κλείνει . Αλλά στην αυτοματοποίηση για όλο το σπίτι που πάω με κάνει λούπα δηλαδή οταν ανοίξει ο ένας διακόπτης να κάνει κάτι άλλο ένας άλλος που δεν θέλω αυτό . τι λάθος κάνω ; Και οταν το κάνω σαν αυτοματοποίηση 1ον η αυτοματοποίηση μετράει σε δευτερόλεπτα και 2 μετά δεν έχει απενεργοποίηση .για αρχή το έκανα να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα και να κλείνει αλλά θα ήθελα να κλείνει και οταν ανοιξει εκτός αυτής της ώρας

#125   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2022 - 09:45

Άρα δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω. Οκ δεν πειράζει! Θα το κάνω χειροκίνητα μέσω της συντόμευσης.



Ναι, ο τίτλος της σημείωσης να είναι “ Αγγλικά πληρωμές”
Θέλω να καταγράφει μόνο την ημερομηνία. Ιδανικά θα ήθελα να γράφει και την μέρα, πχ “Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2022”. Αλλιώς, ας είναι με την απλή μορφή 19/11/22.


Αγγλικά

Αν μετά από κάθε καταχώρηση δεν θέλεις να ανοίγει η συγκεκριμένη σημείωση, αφαίρεσε την τελευταία εντολή από το σενάριο της συντόμευσης.

Καλημέρα στο team τα φώτα σας θέλω λίγο .θέλω μια αυτοματοποίηση οταν αναβει ένας διακόπτης να περιμένει 30 λεπτά και να κλείνει . Αλλά στην αυτοματοποίηση για όλο το σπίτι που πάω με κάνει λούπα δηλαδή οταν ανοίξει ο ένας διακόπτης να κάνει κάτι άλλο ένας άλλος που δεν θέλω αυτό . τι λάθος κάνω ; Και οταν το κάνω σαν αυτοματοποίηση 1ον η αυτοματοποίηση μετράει σε δευτερόλεπτα και 2 μετά δεν έχει απενεργοποίηση .για αρχή το έκανα να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα και να κλείνει αλλά θα ήθελα να κλείνει και οταν ανοιξει εκτός αυτής της ώρας


Δυστυχώς δυσκολεύομαι να σε κατανοήσω. Μήπως αναφέρεσαι σε σενάριο του HomeKit; Τι διακόπτες είναι αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
Big things have small beginnings

#126   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2022 - 10:29

Έβαλα διακόπτη σε θερμοσίφωνα και θέλω να κλείνει μετά από 30 λεπτά οταν το ενεργοποιώ χειροκίνητα , ( έχω κάνει να ανοίγει κάθε μέρα καθημερινές στις 19:00 και να κλείνει μετά από 30 λεπτά ) να κάνουν τα πιτσιρίκια μπάνιο . Αλλά Σ/Κ που δεν έχουμε στάνταρ ώρα ύπνου να μπορεί να σβήνει μετά από 30 λεπτά οταν ενεργοποιηθεί ο θερμοσίφωνας

#127   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/11/2022 - 10:30

Το έφτιαξα με διακόπτη από φώτα και με ένα ρελε ισχύος όποτε δεν έχει timer επάνω

#128   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/11/2022 - 10:37

Αγγλικά

Αν μετά από κάθε καταχώρηση δεν θέλεις να ανοίγει η συγκεκριμένη σημείωση, αφαίρεσε την τελευταία εντολή από το σενάριο της συντόμευσης.


Υπέροχα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Κάτι τελευταίο σχετικό με την προηγούμενη συντόμευση. Θα ήθελα μια συντόμευση με την οποία να περνάω στο ημερολόγιο το επόμενο προγραμματισμένο μάθημα.
Δηλ όταν θα την πατάω, να με ρωτάει ημερομηνία και ώρα όπως με ρωτάει η συντόμευση για τις πληρωμές, να ορίζει το τέλος του μαθήματος μια μετά την ώρα έναρξης που επέλεξα και αν γίνεται να σετάρει τις ειδοποιήσεις του γεγονότος στην μια ώρα πριν, μετά στην μισή ώρα πριν και μετά 5 λεπτά πριν.

Δοκίμασα αλλά απ’ότι βλέπω χρειάζομαι πολλά trainings πάνω στις συντομεύσεις.

#129   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2022 - 11:08

Έβαλα διακόπτη σε θερμοσίφωνα και θέλω να κλείνει μετά από 30 λεπτά οταν το ενεργοποιώ χειροκίνητα , ( έχω κάνει να ανοίγει κάθε μέρα καθημερινές στις 19:00 και να κλείνει μετά από 30 λεπτά ) να κάνουν τα πιτσιρίκια μπάνιο . Αλλά Σ/Κ που δεν έχουμε στάνταρ ώρα ύπνου να μπορεί να σβήνει μετά από 30 λεπτά οταν ενεργοποιηθεί ο θερμοσίφωνας

Άρα λοιπόν θέλεις όταν ενεργοποιήσεις χειροκίνητα τον Θερμοσίφωνα να κλείνει μετά από 30 λεπτά σωστά;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις αυτό. Είσαι έστω και λίγο εξοικειωμένος με τις συντομεύσεις; Γνωρίζεις ότι μέσα από τις συντομεύσεις μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αξεσουάρ του σπιτιού;

Το έφτιαξα με διακόπτη από φώτα και με ένα ρελε ισχύος όποτε δεν έχει timer επάνω

Ναι το κατάλαβα. Εγώ τον δικό μου θερμοσίφωνα τον έχω με power outlet και ρελέ ισχύος στον πίνακα.
Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά

Υπέροχα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Κάτι τελευταίο σχετικό με την προηγούμενη συντόμευση. Θα ήθελα μια συντόμευση με την οποία να περνάω στο ημερολόγιο το επόμενο προγραμματισμένο μάθημα.
Δηλ όταν θα την πατάω, να με ρωτάει ημερομηνία και ώρα όπως με ρωτάει η συντόμευση για τις πληρωμές, να ορίζει το τέλος του μαθήματος μια μετά την ώρα έναρξης που επέλεξα και αν γίνεται να σετάρει τις ειδοποιήσεις του γεγονότος στην μια ώρα πριν, μετά στην μισή ώρα πριν και μετά 5 λεπτά πριν.

Δοκίμασα αλλά απ’ότι βλέπω χρειάζομαι πολλά trainings πάνω στις συντομεύσεις.


Δεν πειράζει θα το φτιάξουμε. Είναι απλό. Μελέτησε μετά το σενάριο για να το συγκρίνεις με το δικό σου.
Big things have small beginnings

#130   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/11/2022 - 14:31

Δεν πειράζει θα το φτιάξουμε. Είναι απλό. Μελέτησε μετά το σενάριο για να το συγκρίνεις με το δικό σου.


Θα την μελετήσω! Ευχαριστώ πολύ!

#131   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2022 - 15:14

Υπέροχα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Κάτι τελευταίο σχετικό με την προηγούμενη συντόμευση. Θα ήθελα μια συντόμευση με την οποία να περνάω στο ημερολόγιο το επόμενο προγραμματισμένο μάθημα.
Δηλ όταν θα την πατάω, να με ρωτάει ημερομηνία και ώρα όπως με ρωτάει η συντόμευση για τις πληρωμές, να ορίζει το τέλος του μαθήματος μια μετά την ώρα έναρξης που επέλεξα και αν γίνεται να σετάρει τις ειδοποιήσεις του γεγονότος στην μια ώρα πριν, μετά στην μισή ώρα πριν και μετά 5 λεπτά πριν.

Δοκίμασα αλλά απ’ότι βλέπω χρειάζομαι πολλά trainings πάνω στις συντομεύσεις.

Παρατήρησα πως οι συντομεύσεις δεν μπορούν να εισάγουν σε ένα γεγονός ημερολογίου πάνω από μία ειδοποίηση (πχ 1 ώρα πριν). Δε γίνεται δηλαδή να εισαχθούν πολλαπλές ειδοποιήσεις.
Big things have small beginnings

#132   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/11/2022 - 15:55

Παρατήρησα πως οι συντομεύσεις δεν μπορούν να εισάγουν σε ένα γεγονός ημερολογίου πάνω από μία ειδοποίηση (πχ 1 ώρα πριν). Δε γίνεται δηλαδή να εισαχθούν πολλαπλές ειδοποιήσεις.


Οκ! Γίνεται τουλάχιστον να με ρωτάει πόση ώρα πριν θα θέλω να με ειδοποιεί; Αν όχι τότε ας το ορίσουμε στην μισή ώρα πριν την ώρα έναρξης.

#133   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2022 - 18:43

Γίνεται! Αναρωτιέμαι ωστόσο γιατί να έχεις δύο συντομεύσεις που να κάνουν την ίδια δουλειά. Δεν θέλεις να τις συγχωνεύσουμε έτσι ώστε όταν κλείνεις το μάθημα στο ημερολόγιο να γίνεται και η ιστορία με τις σημειώσεις;
Big things have small beginnings

#134   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/11/2022 - 19:26

Γίνεται! Αναρωτιέμαι ωστόσο γιατί να έχεις δύο συντομεύσεις που να κάνουν την ίδια δουλειά. Δεν θέλεις να τις συγχωνεύσουμε έτσι ώστε όταν κλείνεις το μάθημα στο ημερολόγιο να γίνεται και η ιστορία με τις σημειώσεις;


Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αρκετές φορές προγραμματίζουμε ημερομηνίες που τελικά αλλάζουν ή ακυρώνονται.
Επομένως, αν τις συγχωνεύσουμε και περνάει η καταγραφή στις σημειώσεις για πληρωμή, θα προκληθεί χάος στην περίπτωση που το μάθημα ακυρωθεί ή μετατεθεί άλλη μέρα.

#135   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/11/2022 - 08:43

Έτοιμο!

Δημιουργεί μια σημείωση με τίτλο «Διατροφή» και κάθε καταχώρηση προσθέτει γραμμές με τα κριτήρια που έθεσες. Αν θέλεις κάποια τροποποίηση ενημερώνεις. Δεν χρειάζεται εκ των προτέρων να κάνεις κάποια ρύθμιση στις σημειώσεις. Απλά το τρέχεις. :)

είσαι θεός. θα κάτσω να δω και εγώ τι βλακείες έκανα και δε μου δούλευε, αντε να μάθουμε και 4-5 πραγματάκια ακόμα :) 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες