Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2022 - 19:00

Έφτιαξα μία συντόμευση ιδιαίτερα χρήσιμη για τους δικυκλιστές και όχι μόνο.
Υπολογίζει και ενημερώνει για την πιθανότητα βροχής στην τρέχουσα τοποθεσία μέσα στις επόμενες μέρες.

Ο χρήστης μπορεί μέσα από το σενάριο να ρυθμίσει δύο παραμέτρους ανάλογα με τις προτιμήσεις του:

Την ευαισθησία της συντόμευσης σε σχέση με την πιθανότητα βροχής. Για παράδειγμα να υπάρχει ειδοποίηση μόνο όταν η πιθανότητα βροχής είναι πάνω από 30%

Τον χρονικό ορίζοντα της αναζήτησης. Πχ Να ψάξει η συντόμευση μόνο μέσα στις επόμενες δύο ημέρες. Τον ορίζοντα μπορεί να τον ρυθμίσει ο χρήστης με ελάχιστη τιμή την 1 ημέρα και μέγιστη τις 10 ημέρες.

ΥΓ Μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε επίσης για να δείτε αν σας παίρνει να πλύνετε το αυτοκίνητο σας :)

https://www.icloud.c...812de1d3e454c4b
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/11/2022 - 00:13

Θα ήθελες να το κάνουμε παραμετρικό;;
Αντί κάθε φορά να απαιτείται να εισάγεις κείμενο και να χρησιμοποιείς πληκτρολόγιο, να μπορείς να καταχωρείς εκ των προτέρων ή και σταδιακά τις ονομασίες των τροφών έτσι ώστε:

Όταν εκτελείται η συντόμευση να επιλέγεις τις τροφές από μία αναδυομένη λίστα.
Επίσης σκέψου αν θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα οι καταχωρήσεις να γίνονταν σε ένα ημερολόγιο με το όνομα πχ διατροφή αντί των σημειώσεων. Αυτό εξυπηρετεί καλύτερα την αναζήτηση της ιστορικότητας

για τέτοια δουλειά υπάρχουν ήδη εφαρμογές με έτοιμες επιλογές.

η βλκεία ειναι οτι εγω δε χρειαζομαι τις ετοιμες επιλογές, θελω να γράφω με το χέρι,απλά αν γινεται να μπαινουν ολες οι καταχωρησεις στο ιδιο αρχειο καταγραφής, σειρά σειρά κάθε καταχώρηση, να ανοιγει και να κλεινει αυτοματα το αρχειο σε καθε καταχωρηση και η καταχωρηση σε ημερολόγιο καλή ιδέα ειναι. 



#108   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2022 - 14:09

για τέτοια δουλειά υπάρχουν ήδη εφαρμογές με έτοιμες επιλογές.
η βλκεία ειναι οτι εγω δε χρειαζομαι τις ετοιμες επιλογές, θελω να γράφω με το χέρι,απλά αν γινεται να μπαινουν ολες οι καταχωρησεις στο ιδιο αρχειο καταγραφής, σειρά σειρά κάθε καταχώρηση, να ανοιγει και να κλεινει αυτοματα το αρχειο σε καθε καταχωρηση και η καταχωρηση σε ημερολόγιο καλή ιδέα ειναι.


Έτοιμο!

Δημιουργεί μια σημείωση με τίτλο «Διατροφή» και κάθε καταχώρηση προσθέτει γραμμές με τα κριτήρια που έθεσες. Αν θέλεις κάποια τροποποίηση ενημερώνεις. Δεν χρειάζεται εκ των προτέρων να κάνεις κάποια ρύθμιση στις σημειώσεις. Απλά το τρέχεις. :)

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 18/11/2022 - 14:12

Big things have small beginnings

#109   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2022 - 14:45

Είναι κοινή πεποίθηση ότι οι υπερσύνδεσμοι (Hyperlinks) είναι ένας κομψός τρόπος να μοιράσουμε έναν σύνδεσμο που παραπέμπει οπουδήποτε και σε οτιδήποτε.

Αλλά εκτός από αυτό, σχόλια και δημοσιεύσεις που περιέχουν υπερσυνδέσμους:
* Διατηρούν μια τάξη στο νήμα
* Εμφανίζονται καθαρές και ευανάγνωστες
* Δείχνουν μικρότερες και ελκυστικότερες για ανάγνωση
* Είναι πιο κατανοητές

Αντιστοίχως, ο ίδιος ο υπερσύνδεσμος:
* Δεν πιάνει πολύ χώρο
* δίνει μια ταυτότητα στον περιεχόμενο που παραπέμπει
* Δεν διακόπτει την ομαλή ροή του γραπτού λόγου
* Μπορεί να αναζητηθεί εύκολα στο μέλλον
* μπορεί εύκολα να ενημερωθεί/αντικατασταθεί μέσω επεξεργασίας ανάρτησης/σχολίου
* είναι ιδανικός για νήματα συμβουλών/οδηγών
* Είναι ακόμα πιο ιδανικός για τον διαμοιρασμό συντομεύσεων.

Πολλές φορές στο παρελθόν έπιασα τον εαυτό μου να παλεύει να βρει την ταυτότητα των δικών μου συνδέσμων στα δικά μου σχόλια.
Επειδή η διαδικασία δημιουργίας υπέρ συνδέσμου στο Tapatalk είναι λίγο «δυσκοίλια», έφτιαξα μια γεννήτρια υπερσυνδέσμου ώστε να τον δημιουργείτε απίστευτα γρήγορα, αυτόματα και να τον εισάγετε στην δημοσίευση σας( Μόνο για το Tapatalk)
Πως λειτουργεί:

Αντί να πατήσετε την επιλογή "Αντιγραφή συνδέσμου", στα sharing options οποιασδήποτε εφαρμογής (Web browsers, YouTube, Sosial, Shortcuts κτλ), πατήστε την ίδια την συντόμευση υπέρ συνδέσμων που εμφανίζεται λίγο πιο κάτω στο ίδιο μενού. Θα ερωτηθείτε αμέσως τι τίτλο θέλετε να φέρει ο υπερσύνδεσμος…. και αυτό ήταν! Απλά πατήστε επικόλληση σε όποιο σημείο θέλετε μέσα στην δημοσίευση σας.

Για να διαμοιραστείτε μια συντόμευση αντί να πατήσετε την επιλογή "αντιγραφή συνδέσμου iCloud", κάντε ότι περιγράφηκε παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 18/11/2022 - 14:46

Big things have small beginnings

#110   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2022 - 15:07

Έτοιμο!

Δημιουργεί μια σημείωση με τίτλο «Διατροφή» και κάθε καταχώρηση προσθέτει γραμμές με τα κριτήρια που έθεσες. Αν θέλεις κάποια τροποποίηση ενημερώνεις. Δεν χρειάζεται εκ των προτέρων να κάνεις κάποια ρύθμιση στις σημειώσεις. Απλά το τρέχεις. :)


Αγαπητέ vrachamis,

Βλέποντας την συντόμευση που έκανες για τον φίλο, μου ήρθε μια ιδέα για μια συντόμευση σαν αυτή αλλά μια μερικές τροποποιήσεις.

Στην ουσία θέλω να χρησιμοποιώ την συντόμευση κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένα μάθημα αγγλικών αλλά να καταγράφεται στις Σημειώσεις ως λίστα όπου θα μπορώ να την τικάρω όταν αυτό το μάθημα θα έχει πληρωθεί.

Στην ουσία, θέλω να συγκεντρώνω όλα τα μαθήματα ενός διαστήματος, να τα τικαρω όταν θα τα πληρωνω και μετά κάθε νέα καταγράφει να μην είναι τικαρισμένη έτσι ώστε να βλέπω ποιες ημερομηνίες εκκρεμούν να πληρωθούν.

Γίνεται κάτι τέτοιο;

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

#111   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 13:58

Ευχαριστώ πολύ! Τα έκανα όλα. Ελπίζω να τα έκανα και σωστά


Τελικά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά στον αυτοματισμό.

Παραθέτω μερικές φωτό


73a77e7fc4c0d45c0f02dc1e34878d59.jpg
c9d453118d235e4856437551c0667d90.jpg

#112   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2022 - 14:49

Αγαπητέ vrachamis,

Βλέποντας την συντόμευση που έκανες για τον φίλο, μου ήρθε μια ιδέα για μια συντόμευση σαν αυτή αλλά μια μερικές τροποποιήσεις.

Στην ουσία θέλω να χρησιμοποιώ την συντόμευση κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένα μάθημα αγγλικών αλλά να καταγράφεται στις Σημειώσεις ως λίστα όπου θα μπορώ να την τικάρω όταν αυτό το μάθημα θα έχει πληρωθεί.

Στην ουσία, θέλω να συγκεντρώνω όλα τα μαθήματα ενός διαστήματος, να τα τικαρω όταν θα τα πληρωνω και μετά κάθε νέα καταγράφει να μην είναι τικαρισμένη έτσι ώστε να βλέπω ποιες ημερομηνίες εκκρεμούν να πληρωθούν.

Γίνεται κάτι τέτοιο;

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα


Όλα γίνονται. Αυτό που δε γίνεται είναι να μπαίνουν check box στις εγγραφές. Αυτό είναι στο UI των Notes

Τελικά μάλλον κάτι δεν έκανα καλά στον αυτοματισμό.

Παραθέτω μερικές φωτό


73a77e7fc4c0d45c0f02dc1e34878d59.jpg
c9d453118d235e4856437551c0667d90.jpg


Δείξε μία φωτό από το περιεχόμενο του shortcut και άλλη μία φωτό μέσα από το section “when waking up”
Big things have small beginnings

#113   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 16:14

Όλα γίνονται. Αυτό που δε γίνεται είναι να μπαίνουν check box στις εγγραφές. Αυτό είναι στο UI των Notes


Κρίμα! Καμία ιδέα γιατί παρόμοιο και εύχρηστο;


Δείξε μία φωτό από το περιεχόμενο του shortcut και άλλη μία φωτό μέσα από το section “when waking up”


a823f4a561588dec425e916bf77d9f1f.jpg
ca30548f012f9f4f67d3a9780f3456d0.jpg
8d3566e8e674616d45aa1c2c6c6358ce.jpg

#114   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2022 - 17:04

Τα έχεις κάνει όλα σωστά. Το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι δεν πυροδοτείται ο αυτοματισμός σου.
Καταρχήν επειδή είμαστε μέσα στο Σαββατοκύριακο κάνε το εξής να τσεκάρουμε αν λειτουργεί σωστά η συντόμευση. Κλείσε το weekend focus Και τρεξε χειροκίνητα την συντόμευση. Πρέπει να αναγνωρίσει ότι είναι Σαββατοκύριακο και να ενεργοποιήσει το weekend focus αυτόματα.

Για να τσεκάρεις αν πραγματικά πυροδοτείται ο αυτοματισμός σου πριν, από την εντολή run weekend shortcut βάλε ένα notification action. Αν πραγματικά τρέχει ο αυτοματισμός θα σου σκάει στην οθόνη ειδοποίηση πριν τρέξει το weekend shortcut.

Αν δεν έρχεται ειδοποίηση σημαίνει ότι δεν τρέχει αυτοματισμός. Δεν αναγνωρίζει δηλαδή η συσκευή ότι βγαίνεις από sleeping mode

Όσο αφορά τα notes, μπορεί η συντόμευση να τα κάνει όλα και όταν ένα μάθημα είναι πληρωμένο να πηγαίνεις στις σημειώσεις στην γραμμή την συγκεκριμένη, Να την κάνεις highlight και να πατάς το check box. Θα στο εμφανίζει μόνο στην συγκεκριμένη γραμμή για να το τσεκάρεις. Σε εξυπηρετεί αυτό;

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 19/11/2022 - 17:05

Big things have small beginnings

#115   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2022 - 17:06

Παιδιά ψάχνω να βρω συντόμευση να μπορώ να ανοίγω κλείσω το always on display του 14 pro και δεν το βρίσκω . Θέλω να κλείνει πάντα κάποια ώρα της ημέρας κ να ανοίγει συν και σε κάποιο ποσοστό μπαταρίας . Δεν έχω βρει όμως το διακόπτη …


Sent from my iPhone using Tapatalk

#116   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2022 - 17:45

Παιδιά ψάχνω να βρω συντόμευση να μπορώ να ανοίγω κλείσω το always on display του 14 pro και δεν το βρίσκω . Θέλω να κλείνει πάντα κάποια ώρα της ημέρας κ να ανοίγει συν και σε κάποιο ποσοστό μπαταρίας . Δεν έχω βρει όμως το διακόπτη …


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η Apple δεν προσφέρει επιλογές μέσω των συντομεύσεων που δεν βρίσκουν εφαρμογή σε όλες τις συσκευές που τις υποστηρίζουν. Αλλιώς θα κρασάρουν.
Εξαίρεση αποτελεί η δόνηση που δεν προσφέρεται στα iPad. Το πιο κοντινό που μπορώ να σου φτιάξω, είναι αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 19/11/2022 - 17:46

Big things have small beginnings

#117   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 21:18

Τα έχεις κάνει όλα σωστά. Το πρόβλημα πρέπει να είναι ότι δεν πυροδοτείται ο αυτοματισμός σου.
Καταρχήν επειδή είμαστε μέσα στο Σαββατοκύριακο κάνε το εξής να τσεκάρουμε αν λειτουργεί σωστά η συντόμευση. Κλείσε το weekend focus Και τρεξε χειροκίνητα την συντόμευση. Πρέπει να αναγνωρίσει ότι είναι Σαββατοκύριακο και να ενεργοποιήσει το weekend focus αυτόματα.

Για να τσεκάρεις αν πραγματικά πυροδοτείται ο αυτοματισμός σου πριν, από την εντολή run weekend shortcut βάλε ένα notification action. Αν πραγματικά τρέχει ο αυτοματισμός θα σου σκάει στην οθόνη ειδοποίηση πριν τρέξει το weekend shortcut.

Αν δεν έρχεται ειδοποίηση σημαίνει ότι δεν τρέχει αυτοματισμός. Δεν αναγνωρίζει δηλαδή η συσκευή ότι βγαίνεις από sleeping mode


Πατώντας μόνο την συντόμευση, ενεργοποιείται το weekend mode.

Ενεργοποίησα τον διακόπτη “Notify when run”, ενεργοποίησα το Sleep mode και όταν το απενεργοποίησα δεν εμφανίστηκε ειδοποίηση και δεν άλλαξε το Focus mode.
Άρα κάτι παίζει όπως λες και δεν τρέχει ο αυτοματισμός.

6402610d7126023203f18e5ae3674dd4.jpg


Όσο αφορά τα notes, μπορεί η συντόμευση να τα κάνει όλα και όταν ένα μάθημα είναι πληρωμένο να πηγαίνεις στις σημειώσεις στην γραμμή την συγκεκριμένη, Να την κάνεις highlight και να πατάς το check box. Θα στο εμφανίζει μόνο στην συγκεκριμένη γραμμή για να το τσεκάρεις. Σε εξυπηρετεί αυτό;


Ναι φυσικά θα με βόλευε και αυτός ο τρόπος. Είναι εύκολο να γίνει; Μπορείς να με κατευθύνεις;

#118   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2022 - 21:41

Πατώντας μόνο την συντόμευση, ενεργοποιείται το weekend mode.

Ενεργοποίησα τον διακόπτη “Notify when run”, ενεργοποίησα το Sleep mode και όταν το απενεργοποίησα δεν εμφανίστηκε ειδοποίηση και δεν άλλαξε το Focus mode.
Άρα κάτι παίζει όπως λες και δεν τρέχει ο αυτοματισμός.

6402610d7126023203f18e5ae3674dd4.jpg



Ναι φυσικά θα με βόλευε και αυτός ο τρόπος. Είναι εύκολο να γίνει; Μπορείς να με κατευθύνεις;


Πάντως να ξέρεις πως πάρα πολλοί έχουν αναφέρει ότι στο iOS 16 δε λειτουργεί συγκεκριμένα ο αυτοματισμός για το sleep focus.

Τι ακριβώς θέλεις να καταγράφεται στις σημειώσεις;
Μία ημερομηνία και ώρα;
Και ο τίτλος της συγκεκριμένης σημείωσης να είναι αγγλικά;
Big things have small beginnings

#119   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/11/2022 - 21:50

Πάντως να ξέρεις πως πάρα πολλοί έχουν αναφέρει ότι στο iOS 16 δε λειτουργεί συγκεκριμένα ο αυτοματισμός για το sleep focus.


Άρα δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω. Οκ δεν πειράζει! Θα το κάνω χειροκίνητα μέσω της συντόμευσης.


Τι ακριβώς θέλεις να καταγράφεται στις σημειώσεις;
Μία ημερομηνία και ώρα;
Και ο τίτλος της συγκεκριμένης σημείωσης να είναι αγγλικά;


Ναι, ο τίτλος της σημείωσης να είναι “ Αγγλικά πληρωμές”
Θέλω να καταγράφει μόνο την ημερομηνία. Ιδανικά θα ήθελα να γράφει και την μέρα, πχ “Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2022”. Αλλιώς, ας είναι με την απλή μορφή 19/11/22.

#120   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/11/2022 - 22:06

Καλησπέρα.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις συντομεύσεις. Χθες όμως φίλος με android μου έδειξε κάτι που με ενθουσίασε. 

Έχει όπως και εγώ το τηλέφωνο του αθόρυβο. Όρισε όμως αν του τηλεφωνήσουν 3 συγκεκριμένοι αριθμοί το βράδυ το τηλέφωνο να χτυπάει κανονικά.

Γίνεται με κάποιον τρόπο αυτό; Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες