Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
459 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2022 - 16:55

Μάλλον κάτι έγινε... μέχρι να καταλάβεις την γενική συλλογιστική τους και να πάρεις τον αέρα του, θα χρειαστούμε κι άλλη βοήθεια. Ευχαριστώ!!!!

61bc98ddbf3b8b79523836f8093d9956.png


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όση βοήθεια θες….
Αντίθετα με ότι δημοσιεύεται κατά καιρούς στο forum, επιμένω πως οι συντομεύσεις είναι απλές, αρκεί να κατανοήσει κάποιος την φιλοσοφία τους. Δεν χρειάζεται να ξέρει κάποιος εκ τω προτέρων κάτι σε προγραμματισμό. Απολύτως τίποτα.
Δεν αναφέρομαι βέβαια σε συντομεύσεις πολύπλοκες που παίρνει βδομάδες να γραφτούν
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2022 - 08:31

Καλημέρα!
Θα ήθελα βοήθεια για μία συντόμευση.
Θέλω να βάλω τοποθεσία δηλαδή όταν βρίσκομαι εκεί και η ώρα είναι μεταξύ οκτώ με εννέα το πρωί τότε να τρέχει την τάδε συντόμευση που ήδη έχω φτιάξει αλλά την τρέχω χειροκίνητα θα ήθελα να γίνει αυτοματοποιημένα.


Δεν υπάρχει ή δυνατότητα με τις υπηρεσίες τοποθεσίας η συντόμευση να τρέχει αυτόματα.
Θα λαμβάνεις ειδοποίηση και θα πρέπει να τρέξεις την ειδοποίηση χειροκίνητα.


Πλέον είναι εφικτό με το iOS 16
Big things have small beginnings

#93   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 31/10/2022 - 12:55

Καλησπέρα σε όλους.

@vrachamis

Θα μπορούσα να έχω τα καλούπια για 2 συντομεύσεις;

1)
Κάθε μέρα.
Εάν συνδεθώ στο τάδε WiFi (ή εάν είμαι ήδη συνδεδεμένος)
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
Εάν είναι μεταξύ χρονικού διαστήματος 14:30 έως 17:30
Να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε".
Στις 17:31 θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε".

Δηλαδή :
- Είμαι ήδη συνδεδεμένος στο τάδε WiFi και πήγε 14:30. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε" και στις 17:31 να απενεργοποιηθεί.
- Είναι 16:00 και μόλις συνδέθηκα στο τάδε WiFi. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε" και στις 17:31 να απενεργοποιηθεί.

2)
Κάθε μέρα.
Εάν συνδεθώ στο τάδε WiFi (ή εάν είμαι ήδη συνδεδεμένος)
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
Εάν πάει 23:30
Να ενεργοποιηθεί τη "Λειτουργία πτήσης".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



#94   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2022 - 14:43

Καλησπέρα σε όλους.

@vrachamis
Θα μπορούσα να έχω τα καλούπια για 2 συντομεύσεις;
1)
Κάθε μέρα.
Εάν συνδεθώ στο τάδε WiFi (ή εάν είμαι ήδη συνδεδεμένος)
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
Εάν είναι μεταξύ χρονικού διαστήματος 14:30 έως 17:30
Να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε".
Στις 17:31 θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε".

Δηλαδή :
- Είμαι ήδη συνδεδεμένος στο τάδε WiFi και πήγε 14:30. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε" και στις 17:31 να απενεργοποιηθεί.
- Είναι 16:00 και μόλις συνδέθηκα στο τάδε WiFi. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε" και στις 17:31 να απενεργοποιηθεί.

2)
Κάθε μέρα.
Εάν συνδεθώ στο τάδε WiFi (ή εάν είμαι ήδη συνδεδεμένος)
ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
Εάν πάει 23:30
Να ενεργοποιηθεί τη "Λειτουργία πτήσης".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγαπητέ @pavlidisc,

1. Οι αυτοματισμοί που τρέχουν όταν συνδεθείς σε ένα WiFi, ζητούν επιβεβαίωση στην οθόνη κλειδώματος και δεν τρέχουν αυτόματα.

2. Τι θα συμβεί όταν είσαι μέσα στα χρονικά όρια που θέτεις, έχει ήδη ενεργοποιηθεί το «μην ενοχλείτε», αλλά εσύ αποσυνδεθείς από το Wi-Fi που αρχικώς πυροδότησε την ενεργοποίηση του ;

Σου θυμίζω πως για να τρέξει ένας αυτοματισμός πρέπει να συμβεί ένα αναγνωρίσιμο από την συσκευή σου γεγονός. Πχ. Μόλις συνδέθηκα στο τάδε WI-FI, μόλις έφτασα στο σπίτι, η ώρα είναι τάδε, μια εφαρμογή μόλις άνοιξε κτλ

Μόλις συμβεί αυτό το γεγονός τότε ελέγχεται αν πληρούνται οι συνθήκες που έχεις θέσει.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 31/10/2022 - 14:44

Big things have small beginnings

#95   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 31/10/2022 - 14:57

Αγαπητέ @pavlidisc,

1. Οι αυτοματισμοί που τρέχουν όταν συνδεθείς σε ένα WiFi, ζητούν επιβεβαίωση στην οθόνη κλειδώματος και δεν τρέχουν αυτόματα.

2. Τι θα συμβεί όταν είσαι μέσα στα χρονικά όρια που θέτεις, έχει ήδη ενεργοποιηθεί το «μην ενοχλείτε», αλλά εσύ αποσυνδεθείς από το Wi-Fi που αρχικώς πυροδότησε την ενεργοποίηση του ;

Σου θυμίζω πως για να τρέξει ένας αυτοματισμός πρέπει να συμβεί ένα αναγνωρίσιμο από την συσκευή σου γεγονός. Πχ. Μόλις συνδέθηκα στο τάδε WI-FI, μόλις έφτασα στο σπίτι, η ώρα είναι τάδε, μια εφαρμογή μόλις άνοιξε κτλ

Μόλις συμβεί αυτό το γεγονός τότε ελέγχεται αν πληρούνται οι συνθήκες που έχεις θέσει.

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

1.
Κακό αυτό γιατί εάν είναι να ασχοληθώ με το κινητό για να επιβεβαιώσω ότι συνδέθηκα στο WiFi , τότε κατεβάζω κουρτίνα και ενεργοποιώ το "Μην ενοχλείτε" ή το "Λειτουργία πτήσης". Τον ίδιο κόπο κάνει.

2.
Στον αυτοματισμό 1 θα πρέπει να απενεργοποιηθεί το "Μην ενοχλείτε" (έφυγα από το WiFi άρα όλα γυρνάνε ανάποδα - είναι η αντιστροφή που είχα αναφέρει παλαιότερα και η οποία δεν βλέπω να υπάρχει στην λογική των shortcuts). Άρα μάλλον η αποσύνδεση (το τί θα γίνει εάν αποσυνδεθώ από το WIFi στο χρονικό διάστημα αυτό) πρέπει να είναι άλλο ξεχωριστό shortcut. (?).
Στον αυτοματισμό 2 δεν θα γίνει τίποτα γιατί το κινητό είναι σε "Λειτουργία πτήσης" οπότε δεν μπορεί να ξέρει τί γίνεται με τις συνδέσεις. Γενικά το 2 είναι (θεωρητικά) πολύ απλό πράγμα. Βάζεις το κινητό σε πτήση στις 23:30 και ξεμπερδεύει ο αυτοματισμός. Τελείωσε. Δεν έχει να κάνει κάτι άλλο. Περιμένει την άλλη μέρα να πάει πάλι 23:30 για να κάνει έλεγχο του WiFi και να τρέξει ή όχι τον αυτοματισμό.

Όπως και να έχει, από την στιγμή που η σύνδεση σε WiFi ζητάει επιβεβαίωση, δεν έχουν νόημα οι παραπάνω αυτοματισμοί.
Προφανώς και η επιβεβαίωση γίνεται για κάποιον λόγο, αλλά χαλάει την έννοια του "αυτόματο".


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 31/10/2022 - 15:00


#96   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2022 - 15:17

Ανεξάρτητα από το αν η σύνδεση με το wifi ζητάει επιβεβαίωση ή όχι, δεν είναι μία αξιόπιστη οδός για να πυροδοτήσεις αυτοματισμούς.
Το Wi-Fi, χωρίς να πέσει πάντα στην αντίληψη σου κάνει τυχαίες & στιγμιαίες αποσυνδέσεις και επιπλέον το ίδιο θα συμβεί εάν κοπεί το ρεύμα, αν απομακρυνθείς για κάποιο λόγο από το router, αν η συσκευή σου κάνει renew την ip του κτλ.

Θα πρότεινα το σενάριο σου να βρει εφαρμογή με τον παρακάτω τρόπο :
Κάθε μέρα στις 14:30 η συσκευή σου θα ελέγχει την παρακάτω συνθήκη :
Αν είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο που θες.
Αν είσαι, θα ενεργοποιήσει το μην ενοχλείτε έως τις 17:30 και στις 17:31 θα το απενεργοποιήσει μόνο του.
Αν δεν είσαι, δεν θα κάνει τίποτα.

Το δεύτερο σενάριο σου είναι ακόμα πιο απλό.
Κάθε μέρα στις 23:30 και εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο που θέλεις θα ενεργοποιείται το μην ενοχλείτε

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 31/10/2022 - 15:23

Big things have small beginnings

#97   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 31/10/2022 - 15:43

Ανεξάρτητα από το αν η σύνδεση με το wifi ζητάει επιβεβαίωση ή όχι, δεν είναι μία αξιόπιστη οδός για να πυροδοτήσεις αυτοματισμούς.
Το Wi-Fi, χωρίς να πέσει πάντα στην αντίληψη σου κάνει τυχαίες & στιγμιαίες αποσυνδέσεις και επιπλέον το ίδιο θα συμβεί εάν κοπεί το ρεύμα, αν απομακρυνθείς για κάποιο λόγο από το router, αν η συσκευή σου κάνει renew την ip του κτλ.

Το WiFi το χρησιμοποιούσα σαν "αρχή" για να γίνονται 2-3-4 πράγματα στο Samsung που είχα. Είναι κάποια πράγματα τα οποία θέλω να γίνονται ή να μην γίνονται, όταν είμαι στο σπίτι , όταν φεύγω από το σπίτι , όταν είμαι στην δουλειά, όταν φεύγω από την δουλειά. 
Δυστυχώς η υπηρεσία τοποθεσίας σαν "αρχή" δεν δουλεύει σωστά. Πιάνει μεγάλο εύρος της περιοχής (μπορεί να πάς σε διπλανή οικοδομή και ακόμα να είσαι εντός περιοχής ελέγχου). Το WiFi είναι πολύ πιο άμεσο σαν ξεκίνα-σταμάτα.
Στα 2-3 χρόνια με το Samsung, δεν με διέψευσε ποτέ.
Ίσως στο iPhone τα πράγματα να είναι ελαφρώς διαφορετικά, δεν έχω κανέναν λόγο να σε αμφισβητήσω.
Σε διακοπή ρεύματος...οκ..πάσο..δεν έτυχε :-).
Για να αποσυνδεθώ από το router τυχαία πάλι απίθανο γιατί καλύπτει όλο το σπίτι.
Τέλος πάντως, δεκτή η "ένστασή" σου και πάμε παρακάτω.

 

Θα πρότεινα το σενάριο σου να βρει εφαρμογή με τον παρακάτω τρόπο :
Κάθε μέρα στις 14:30 η συσκευή σου θα ελέγχει την παρακάτω συνθήκη :
Αν είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο που θες.
Αν είσαι, θα ενεργοποιήσει το μην ενοχλείτε έως τις 17:30 και στις 17:31 θα το απενεργοποιήσει μόνο του.
Αν δεν είσαι, δεν θα κάνει τίποτα.

Το δεύτερο σενάριο σου είναι ακόμα πιο απλό.
Κάθε μέρα στις 23:30 και εφόσον είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο που θέλεις θα ενεργοποιείται το μην ενοχλείτε

Το έχεις χτίσει αλλιώς, αλλά κάνει την ίδια δουλειά (ίσως όχι στην εντέλεια) από ότι καταλαβαίνω.
Η συνθήκη όμως " Αν είσαι συνδεμένος στο δίκτυο που θές" πάλι WIFi δεν θα είναι;
Άρα πάλι δεν θα θέλει επιβεβαίωση;


Τελευταία επεξεργασία από: pavlidisc, 31/10/2022 - 15:44


#98   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2022 - 18:00

Δεν σε αδικώ που νιώθεις έτσι. Έτσι θα ένιωθα και ‘γώ. Το iOS είναι πιο «σφιχτό» λειτουργικό σύστημα σε σχέση με το android. Είναι η πρώτη διαφορά που γίνεται αντιληπτή ακόμα και σε μη advanced χρήστες.
Το πιο είναι καλύτερο, είναι αντικείμενο μιας ατελείωτης φιλοσοφικής συζήτησης.
Το σίγουρο είναι, ότι για να γράφω σ´ αυτό το νήμα ξέρεις τι ψηφίζω.

Όσο αφορά το ερώτημα σου για το Wi-Fi, στο δικό μου σενάριο μετατρέπεται απλά σε συνθήκη και όχι trigger.
Να θυμίσω πως ένας αυτοματισμός συντίθεται από τρία μέρη :

Trigger -> επαλήθευση κριτηρίων -> αποτέλεσμα

Trigger = η ώρα πήγε 14:30
Επαλήθευση κριτηρίων = το Wi-Fi είναι του σπιτιού
Αποτέλεσμα = Ενεργοποίησε το μην ενοχλείτε

Ένας αυτοματισμός δεν τρέχει συνεχώς στο υπόβαθρο για να ελέγχει αν αλλάζουν οι συνθήκες. Τρέχει μόνο μία φορά, σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή (όταν πυροδοτηθεί το trigger) και τέλος. Θα ξανά τρέξει πάλι στιγμιαία όταν προκύψει καινούργιο trigger.

Αν σε ενδιαφέρουν οι αυτοματισμοί που συζητήσαμε , με την πρώτη δοθείσα ευκαιρία να τους φτιάξουμε.
Big things have small beginnings

#99   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/11/2022 - 17:27

Υπάρχει τρόπος να γίνει μια συντόμευση η οποία κάθε φορά που θα ανοίγω το OneNote να αλλάζει το Auto lock της οθόνης έτσι ώστε να μην σβήνει μετά από 2 λεπτά που το έχω ήδη ορίσει, και όταν κάνω minimize το OneNote τότε να κλείνει στα 2 λεπτά η οθόνη;

#100   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2022 - 21:18

Δυστυχώς οι συντομεύσεις δεν μπορούν να αλλάξουν αυτή τη ρύθμιση. :(
Big things have small beginnings

#101   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2022 - 21:35

Αγαπητέ Vrachamis θέλω πάλι την βοήθεια σου.

Θέλω να κάνω έναν αυτοματισμό με το οποίο το ΣΚ όταν απενεργοποιώ χειροκίνητα ή μη το Sleep mode να μπαίνει κατευθείαν το Weekend προφίλ που έχω κάνει στο Focus.

Στην ουσία η συντόμευση θα πρέπει κάθε φορά μου απενεργοποιείται το Sleep, να τσεκάρει αν είναι Σάββατο ή Κυριακή και να αποφασίζει αν θα ενεργοποιήσει το Weekend mode ή όχι.

#102   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2022 - 10:02

υΑγαπητέ Vrachamis θέλω πάλι την βοήθεια σου.

Θέλω να κάνω έναν αυτοματισμό με το οποίο το ΣΚ όταν απενεργοποιώ χειροκίνητα ή μη το Sleep mode να μπαίνει κατευθείαν το Weekend προφίλ που έχω κάνει στο Focus.

Στην ουσία η συντόμευση θα πρέπει κάθε φορά μου απενεργοποιείται το Sleep, να τσεκάρει αν είναι Σάββατο ή Κυριακή και να αποφασίζει αν θα ενεργοποιήσει το Weekend mode ή όχι.

Εδώ είσαι.

https://www.icloud.c...0ba9bcc4d97717d

Μπες πρώτα στο σενάριο και επέλεξε το Weekend focus στο πεδίο που σου υποδεικνύω.
Μετά έναν απλό αυτοματισμό:

Όταν το Sleep focus απενεργοποιείται τότε τρέξε το shortcut που σου έστειλα.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/11/2022 - 10:06

Big things have small beginnings

#103   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/11/2022 - 21:56

Εδώ είσαι.

https://www.icloud.c...0ba9bcc4d97717d

Μπες πρώτα στο σενάριο και επέλεξε το Weekend focus στο πεδίο που σου υποδεικνύω.
Μετά έναν απλό αυτοματισμό:

Όταν το Sleep focus απενεργοποιείται τότε τρέξε το shortcut που σου έστειλα.


Ευχαριστώ πολύ! Τα έκανα όλα. Ελπίζω να τα έκανα και σωστά

#104   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 16/11/2022 - 11:41

θα χρειαστώ και εγώ βοήθεια για κάτι φαινομενικά απλό αλλά δοκίμασα να το κάνω και βγάζει μούτζες. Με έχει χώσει η διατροφολόγος να σημειώνω τι τρώω και τι ώρα το τρώω καθημερινά (μη το σχολιάσουμε). μου είπε να τα γράφω σε ενα χαρτάκι, αλλά στο 2022 αρνούμαι να χρησιμοποιώ χαρτί χωρίς λόγο.

θέλω λοιπόν να κραταω στις σημειώσεις του apple με συντόμευση η οποία να ζητάει την είσοδο σε κείμενο, και αυτό το κείμενο να το προσθέτει σε σημείωση εισαγάγωντας στην αρχή της γραμμής ημερομηνία και ώρα.

σκέφτηκα να τσεκάρει αρχικά αν υπάρχει ήδη σημείωση με την ημερομηνία (να γίνεται έλεγχος και αν δεν υπάρχει να φτιάχνει καινούρια σημείωση) αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει λόγος, μπορώ να φτιάξω μια σημείωση με όνομα "διατροφη" και τρέχοντας τη συντόμευση να προσθέτει μια νέα γραμμή στη σημείωση με το κείμενο που θα βάζω.



#105   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2022 - 09:56

θα χρειαστώ και εγώ βοήθεια για κάτι φαινομενικά απλό αλλά δοκίμασα να το κάνω και βγάζει μούτζες. Με έχει χώσει η διατροφολόγος να σημειώνω τι τρώω και τι ώρα το τρώω καθημερινά (μη το σχολιάσουμε). μου είπε να τα γράφω σε ενα χαρτάκι, αλλά στο 2022 αρνούμαι να χρησιμοποιώ χαρτί χωρίς λόγο.
θέλω λοιπόν να κραταω στις σημειώσεις του apple με συντόμευση η οποία να ζητάει την είσοδο σε κείμενο, και αυτό το κείμενο να το προσθέτει σε σημείωση εισαγάγωντας στην αρχή της γραμμής ημερομηνία και ώρα.
σκέφτηκα να τσεκάρει αρχικά αν υπάρχει ήδη σημείωση με την ημερομηνία (να γίνεται έλεγχος και αν δεν υπάρχει να φτιάχνει καινούρια σημείωση) αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει λόγος, μπορώ να φτιάξω μια σημείωση με όνομα "διατροφη" και τρέχοντας τη συντόμευση να προσθέτει μια νέα γραμμή στη σημείωση με το κείμενο που θα βάζω.

Θα ήθελες να το κάνουμε παραμετρικό;;
Αντί κάθε φορά να απαιτείται να εισάγεις κείμενο και να χρησιμοποιείς πληκτρολόγιο, να μπορείς να καταχωρείς εκ των προτέρων ή και σταδιακά τις ονομασίες των τροφών έτσι ώστε:

Όταν εκτελείται η συντόμευση να επιλέγεις τις τροφές από μία αναδυομένη λίστα.
Επίσης σκέψου αν θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα οι καταχωρήσεις να γίνονταν σε ένα ημερολόγιο με το όνομα πχ διατροφή αντί των σημειώσεων. Αυτό εξυπηρετεί καλύτερα την αναζήτηση της ιστορικότητας
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες