Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

APTicket: Το τέλος του Jailbreak (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:02

Ολες οι εταιριες ομως, αν η συσκευη σου δεν λειτουργησει, θα σε αναβαθμισουν πρωτα και μετα θα σου μιλησουν.
Αν πας στη Sony και πεις "δεν παιζει το game" θα σου πουν "εισαι up-to-date";
Αν πας στη Nokia και πεις "δεν στελνω sms" θα σου πουν "εισαι up-to-date";
Ακομα και WoW να παιζεις και να εχεις αγορασει μονο το αρχικο game (γιατι δεν ηθελες τα expansion) παλι updated client χρειαζεσαι.

Δηλαδη, αν σου ελεγε η Apple "οκ, μην κατεβασεις το ταδε firmware" αλλα ολα τα νεα apps/updates ηθελαν το latest θα ησουν λιγοτερο "εξοργισμενος";
Αν το παμε διαφορετικα, αγοραζεις τη συσκευη. Αλλα η συσκευη δουλευει ετσι (πχ. iTunes). Αν γουσταρεις/μπορεις να την δουλεψεις διαφορετικα, δουλεψε την. Αν δεν μπορεις, τι σου φταιει η Apple;

Αν το "συνεχισουμε", δεν σου φταιει η Microsoft, αν εσυ πηρες εναν OS-Win-Dependant εκτυπωτη και δεν σου δουλευει σε Linux/Mac κλπ. Ναι, εχεις την συσκευη στα χερια σου, αλλα για να την δουλεψεις πρεπει να εχεις Win. Αν εισαι "μαγκας", hack it και δουλεψε την και απο το PSP αν γουσταρεις. Up to you. Αλλα σιγουρα δεν θα φταιει πχ. η HP.

My point is. Η apple σαν ολες τις εταιριες κοιταει το κερδος της. Οτι θεωρησει σωστο να κανει, το κανει. Αν θα το ακολουθησει η καταναλωτης, ειναι επιλογη του. Οπως επισης, ειναι και θεμα της εταιριας να φαει το τσιβι μιας αγοραστικης απορριψης.

(Το εσυ και 2ο προσωπο ενικου, το χρησιμοποιω γενικα, και οχι συγκεκριμενα για εσενα ktzaf. Παντα προς αποφυγη παρεξηγησεων ;))

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:07

OTA (Over The Air) firmware updates

Android
webOS(Palm)

Ναι, τι σημαίνει αυτό? Τα link αναφέρουν τα changelog των firmware. Μπορείς να παραμείνεις ως έχεις όμως. Επίσης τα link θα είχαν αξία αν ξέραμε για την ύπαρξη ή μη της δυνατότητας να εγκαταστήσεις όποιο θέλεις (ανεξάρτητα από το ποιο "φοράει η συσκευή). Ακόμα μεγαλήτερη αξία θα είχαν αν το android ήταν κλειστό όσο το iphone OS και με τις ίδιες "αδυναμίες" για να μην πω ελλείψεις ή παραλείψεις.

Το OTA απλά σημαίνει πως μπορείς να το κατεβάσεις απευθείας στο κινητό σου αν θέλεις και να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεσαι το "androidtunes" ή το "palmtunes" επίσης, τα ΟΤΑ updates δεν είναι αυτόματα, πρέπει να τρέξεις το ανάλογο πρόγραμμα, όπως γίνονται τα system updates στους υπολογιστές. Σε σχέση με την apple περισσοτερο καινοτόμο μου φαίνεται το ΟΤΑ παρά "ανυσηχιτικό".

#63   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:07

Θυμάμαι όταν πήρα το iPhone, ήταν στην 2.2.1... Μετά από κάποιους μήνες η apple έδωσε την 3.0! Δεν με ανάγκασε να αναβαθμησω στην 3.0 αλλά το ελληνικό μενού, το voice memos και το copy-paste της 3.0 με τράβηξαν πολύ! Περίμενα να βγει κάποιο jailbreak tool για να αναβαθμησω και τσουπ πετάγεται το redsnow! Αναβαθμιζω λοιπόν και έκανα την χειρότερη κουταμαρα που θα μπορούσα να κάνω... Το εβαζα να φορτισει και αυτό έκαιγε όλο και αντί να ανεβαίνει το ποσοστό μπαταρίας αυτό κατέβαινε!

Εψαξα παντού και πααααρα πολλά άτομα είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα! Οι πιο παλιοί εδώ θα θυμάστε τα ατελείωτα ποστ με την μπαταρία! Μετά βγήκε η 3.0.1 που υποτειθεται θα έφτιαχνε αυτό το πρόβλημα! Σε μένα δεν έφτιαξε αλλά μετά είπαν πως με την 3.0.1 μπορεί να μπουν χακερς στα μηνύματα σου και μετά από πολύ λίγο καιρό σου βγάζουν την 3.1 που φτιάχνει αυτό το πρόβλημα

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως πλέον αν μια έκδοση δεν δοκιμαστει, δεν περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από την κυκλοφορία της δεν θέλω να αναβαθμισω... Νομίζω πως είναι δικαίωμα μου, δεν είναι;

#64   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:16

Όχι είναι δικαίωμα της Apple που, όπως πολύ έυστοχα παρατήρησε ένα μέλος, σου έδωσε το προνόμιο να δανειστείς ένα iPhone για €680 ευρώ

#65   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:16

σε αναγκαζει απο 10.6.1 να πας σε 10.6.2 συμβαινει σε αρκετα προγραμματα.π.χ. στα windows 7 δεν χρειαζεται να κανεις τα update των bug fixes κλπ


http://www.apple.com...perture301.html

Ως system requirements αναφέρει,

Mac OS X 10.5.8
Mac OS X 10.6.2

Λογικά αυτό σημαίνει πως μπορείς να το εγκαταστήσεις και χωρίς 10.6.2 Ακόμη και αν τελικά δεν ισχύει αυτό, είμαι βέβαιος πως αν δεν πατήσεις στο "I Agree" στο legal disclaimer του 10.6.2 δεν πρόκειται το τελευταίο να εγκατασταθεί. Εξαναγκαστικό update, δηλαδή update που εγκαθίσταται χωρίς την αποδοχή τον νομικών όρων από τον χρήστη νομίζω πως ΔΕΝ υπάρχει. Το λεώ ξανά, εάν κάνω λάθος να με διορθώσετε.

Τώρα εάν αυτό που εννοείτε είναι "εκβιαστικά" update, τότε το update του aperture (εφόσον όντως δεν κάθεται σε 10.5.8) είναι τόσο εκβιαστικό όσο εκβιαστικό είναι και το γεγονός πως για να παίξεις mario galaxy θα πρέπει να αλλάξεις το Nintendo Gamecube με ένα Nintendo Wii.

#66   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:22

το ιδιο πραγμα λεμε :) πρεπει απο 10,6,1 να παω σε 10.6.2 σε αντιθεση με τα win 7 που οτι και να εγκαταστησεις π.χ. photoshop δεν σου λεει σε γενικες γραμμες να εγκαταστησεις το τελευταιο bug fix του win 7...

χωρις 10.6.2 δεν μπορω να εγκαταστησω aperture..το σταματαω εδω γιατι σε λιγο θα μου την πουν :)

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 26/02/2010 - 15:23


#67   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:36

για άλλη μια φορά μιλούσα για την πλειοψηφία των χρηστών...
αυτό που ήθελα να γράψω είναι:
-το 90% των ατόμων που το έχουν δεν πολυνοιάζονται για το jailbreak (οι περισσότεροι είναι άσχετοι)


και οκ στην ελλάδα που είμαστε λίγο ψαγμένοι.. .στο εξωτερικό πολύς κόσμος αγοράζει το iphone απλά γιατί είναι της μόδας... ε αυτοί χέστ**αν για το jailbreak...

καλώς η κακώς έτσι είναι...


Φίλε mapas πως δημιουργείς την εντύπωση ότι στην Ελλάδα είμαστε λίγο ψαγμένοι; Σε διαβεβαιώ ότι εάν δεν είμαστε ένα πράγμα στην Ελλάδα αυτό είναι το ψαγμένοι!!!Μην έχεις αυταπάτες και μην κρύβεσε πίσω απο το δάκτυλο σου. Δυστυχώς σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω...Όσο για το δεύτερο σκέλος του μηνύματος σου πιστεύω ότι δεν είναι μόνο στο εξωτερικό που γίνεται αυτό αλλά σε όλο τον κόσμο και φυσικά και στην Ελλάδα..

Τελευταία επεξεργασία από: sotoskawasaki, 26/02/2010 - 15:37


#68   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:41

Όχι είναι δικαίωμα της Apple που, όπως πολύ έυστοχα παρατήρησε ένα μέλος, σου έδωσε το προνόμιο να δανειστείς ένα iPhone για €680 ευρώ


Τοτε φίλε ktzaf να είσαι απόλυτα σίγουρος πως το επόμενο τηλέφωνο μου δεν θα είναι apple και ούτε ποτέ προκειται να πάρω κάποιο mac!

Ξέρω πως στο βιβλιαράκι (αφού ανοίξω το κουτί του iPhone και όχι πριν) γράφει πως το λογισμικό είναι ιδιοκτησία της apple και παρανόμω κάνοντας jailbreak αλλά αν το πάμε έτσι γιατί να πληρώσω το λογισμικό αφού δεν είναι δικό μου! Κάποιο ποστ εδώ κοστολογουσε το iPhone στα 196$ τα υλυκά μόνο... Αντε με τα μεταφορικά και όλα τα έξοδα συσκευασίας, καλωδια φορτιστες να παει στα 300€ (προσέξτε άλλο 196$ άλλο 300€ αλλάζει το νόμισμα)! Αν λοιπόν μου πουλούσε το hardware στα 300€ όλα οκ!

Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά αλλά κατα ένα μεγάλο ποσοστό όσοι το σκέφτονται όπως εγώ θα καταλήξουν με μια αλλά συσκευή στο χέρι τους! Αυτό είναι που προσπαθώ να πω από την αρχή! Η apple γίνεται τόσο αυταρχική και διόλου δημοκρατική που στο τέλος από μονη της θα στρέψει τον κόσμο αλλού! Αυτοί που θα παραμείνουν θα είναι αυτοί που την έχουν σαν Θεό και κάθε βράδυ της λένε μια προσευχή πριν ξαπλωσουν! Και όσο βγάζει συσκευές στυλ ipad που έχει και αυτό τους ίδιους περιορισμούς τόσο περισσότερο φλερτάρει με το να καταλάβουν οι χρήστες πόσο φυλακισμενο είναι το λογισμικό της!

<Offtopic> (αλλα σχετικό)Είπαμε να πηγαινουμε μπροστά όχι πίσω! Κάθησε και έβαλα pc στο αμάξι για να μπορώ να παίξω οποιοδήποτε βίντεο σε οποιοδήποτε codec, να έχω το gps μου, να ακούω τα mp3 μου, να έχω κάμερες μπρος-πίσω χωρίς να έχω περιορισμούς στους φακέλους ούτε να διαβάζει μόνο μια library! Αυτά που κάνω εγώ το καλύτερο pioneer δεν τα φαντάζεται καν!</offtopic>

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 26/02/2010 - 15:44


#69   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 16:08

Ολες οι εταιριες ομως, αν η συσκευη σου δεν λειτουργησει, θα σε αναβαθμισουν πρωτα και μετα θα σου μιλησουν.
Αν πας στη Sony και πεις "δεν παιζει το game" θα σου πουν "εισαι up-to-date";
Αν πας στη Nokia και πεις "δεν στελνω sms" θα σου πουν "εισαι up-to-date";
Ακομα και WoW να παιζεις και να εχεις αγορασει μονο το αρχικο game (γιατι δεν ηθελες τα expansion) παλι updated client χρειαζεσαι.

Η διαφορά είναι πως αν γίνει αυτό με το aptticket δεν θα πας στην Apple θα έρχεται η Apple από το πουθενά και θα σου λέει "είσαι up-to-date"? Και μη σου κάνει και πλάκα δλδ. να απαντάς "ναι είμαι up-to-date" και η Apple να σου λέει "νομίζεις!"

Επίσης, εννοείται πως η κάθε εταιρεία ενδιαφέρεται για το κέρδος της. Αλλά από την άλλη δεν μου αρέσει να μου επιβάλλουν τι θα κάνω με τα πράγματά μου.


Για τις εφαρμογές που λές, αν πήγαινα να κατεβάσω ένα game και μου έλεγε θέλεις την 3.1.3 αλλιώς δεν παίζει, θα έλαγα ΟΚ, δεκτό. Εδώ όμως μιλάμε για update όποτε θέλει η Apple χωρίς την δυνατότητα να πας πίσω στο παλιό firmware.

Όσο για το παράδειγμα του εκτυπωτή, άλλο το OS dependant αλλό το Latest OS Version/Patch/Minor Update Dependant. ;)

Όσο για το παράδειγμα του apperture που αναφέρθηκε, δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ναι αναγκαστικό update δεν υπάρχει καθώς πρέπει να κλικάρεις το accept στο licence agreement, άρα αν δεν δεχτώ τo licence agreement για την 3.1.3 θα με αφήσει να περάσω την 3.1.2 για την οποία έχω συμφωνήσει?

Επίσης πόσο σοβαρά είμαστε υποχρεωμένοι να λάβουμε ένα licence agreement το οποίο μπορεί να κάνει modify η Apple (μάλλον γενικότερα κάθε εταιρεία) κατά βούληση ανα πάσα στιγμή χωρίς διαβούλευση με τον συμβαλλώμενο και που το κυριώτερο έχει συγγραφεί και υπόκειται στις διατάξεις της πολιτείας της Καλιφόρνια? Μήπως πρέπει να είμαι και κάτοικος LA (όχι Lαικανοπέδιο Aττικής) για να έχω iPhone, να απαγκείλω και το plaige of alligence και να ψηφίζω Governator?

και προς θεού δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, κουβέντα κάνουμε, και επί προσωπικού να τα έγραφες και πάλι κανένα πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 26/02/2010 - 16:09


#70   StyleCollector

StyleCollector

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Style Collector

Δημοσίευση 26/02/2010 - 16:12

Φίλε mapas πως δημιουργείς την εντύπωση ότι στην Ελλάδα είμαστε λίγο ψαγμένοι; Σε διαβεβαιώ ότι εάν δεν είμαστε ένα πράγμα στην Ελλάδα αυτό είναι το ψαγμένοι!!!Μην έχεις αυταπάτες και μην κρύβεσε πίσω απο το δάκτυλο σου. Δυστυχώς σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω...Όσο για το δεύτερο σκέλος του μηνύματος σου πιστεύω ότι δεν είναι μόνο στο εξωτερικό που γίνεται αυτό αλλά σε όλο τον κόσμο και φυσικά και στην Ελλάδα..

Διστιχως η ευτυχως ετσι ειναι οπως τα λες φιλε μου..το iPhone το εχει ακομα και η κουτση ασχετη Μαρία..Χθες για παραδειγμα ημουν στο μετρο κ στον ηλεκτρικο(μεγαλη διαδρομη)μεσα σ αυτη την διαδρομη ειδα τουλαχιστον 15 κοπελες(20αρες μανουλες :blush: :lol: )να εχουν το iPhone να του εχουν βαλει τρεντι θυκη..και απλα να το εχουν ετσι επειδι το εχει ολος ο κοσμος..περα απ τους επαγκελματιες που τους ειναι χρισημο..ενιωθα παρα πολυ καταναλωτικο θυμα..λιγο off topic :blush:

#71   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 16:13

@michaelkritikos, δεν νομίζω να φτάσουμε ως εκεί. Ίσως να φιλοσοφούμε το θέμα πολύ και να μην υπάρχει και σοβαρός λόγος υποθέσεις κάνουμε. Αλλά, ποτέ δεν ξέρεις, για αυτό και εκφράζουμε τις απόψεις μας, ακόμα και αν είναι σενάρια καταστροφολογίας..

#72   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 16:15

Δεν πειράζει παιδιά εδώ είμαστε και θα το δείτε!

Όταν η apple τα βρησκει σκούρα κάνει υποχωρησεις... Μια απόδειξη αυτού είναι πως το iTunes τρέχει σε windows!

#73   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/02/2010 - 17:37

Τοτε φίλε ktzaf να είσαι απόλυτα σίγουρος πως το επόμενο τηλέφωνο μου δεν θα είναι apple και ούτε ποτέ προκειται να πάρω κάποιο mac!

Ξέρω πως στο βιβλιαράκι (αφού ανοίξω το κουτί του iPhone και όχι πριν) γράφει πως το λογισμικό είναι ιδιοκτησία της apple και παρανόμω κάνοντας jailbreak αλλά αν το πάμε έτσι γιατί να πληρώσω το λογισμικό αφού δεν είναι δικό μου! Κάποιο ποστ εδώ κοστολογουσε το iPhone στα 196$ τα υλυκά μόνο... Αντε με τα μεταφορικά και όλα τα έξοδα συσκευασίας, καλωδια φορτιστες να παει στα 300€ (προσέξτε άλλο 196$ άλλο 300€ αλλάζει το νόμισμα)! Αν λοιπόν μου πουλούσε το hardware στα 300€ όλα οκ!

Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά αλλά κατα ένα μεγάλο ποσοστό όσοι το σκέφτονται όπως εγώ θα καταλήξουν με μια αλλά συσκευή στο χέρι τους! Αυτό είναι που προσπαθώ να πω από την αρχή! Η apple γίνεται τόσο αυταρχική και διόλου δημοκρατική που στο τέλος από μονη της θα στρέψει τον κόσμο αλλού! Αυτοί που θα παραμείνουν θα είναι αυτοί που την έχουν σαν Θεό και κάθε βράδυ της λένε μια προσευχή πριν ξαπλωσουν! Και όσο βγάζει συσκευές στυλ ipad που έχει και αυτό τους ίδιους περιορισμούς τόσο περισσότερο φλερτάρει με το να καταλάβουν οι χρήστες πόσο φυλακισμενο είναι το λογισμικό της!

<Offtopic> (αλλα σχετικό)Είπαμε να πηγαινουμε μπροστά όχι πίσω! Κάθησε και έβαλα pc στο αμάξι για να μπορώ να παίξω οποιοδήποτε βίντεο σε οποιοδήποτε codec, να έχω το gps μου, να ακούω τα mp3 μου, να έχω κάμερες μπρος-πίσω χωρίς να έχω περιορισμούς στους φακέλους ούτε να διαβάζει μόνο μια library! Αυτά που κάνω εγώ το καλύτερο pioneer δεν τα φαντάζεται καν!</offtopic>


Για σου και απο εμενα φιλε μου "michaelkrtikos"

Επετρεψε μου να σου κανω μια παρατήρηση! Για εσενα και για ολα τα μελη του forum που δεν ειναι ενημερωμένα. Το Jailbreak ΔΕΝ ειναι παρανομο! Απο νομικης απόψεως παντα! Η Apple προσπαθει εδω και καιρο να το περασει ως παρανομο, αλα ειναι παιχνίδι χαμενο!

Ηδη Ο δικηγορος της "Electronic Frontier Foundation" (EFF) (η επιτροπη που θα κρινει την νομιμοτητα η οχι του Jailbreak!) Fred Von Lohmman παρατεθοντας ως απαντηση στην Apple το παράδειγμα με το αυτοκηνιτο!

"One need only transpose Apple's arguments to the world of automobiles to recognize their absurdity," Lohmann said. "General Motors might tell us that, for our own safety, all servicing should be done by an authorized GM dealer using only genuine GM parts. But we'd never accept this corporate paternalism as a justification for welding every car hood shut and imposing legal liability on car buffs tinkering in their garages."

Τονίζοντας ετσι την αποφαση του (EFF)! Το ιδιο ανωτατο δηκαστηριο της Αμερικης ( μεχρη αυτη τη στηγμη που μηλαμε παντα! ) ΔΕΝ το θεωρει παρανομο! στη βαση του οτι ειναι ελευθερο δικαίωμα μας να εγκαταστησουμε καθε "ξενο" λογισμικο που θα μπορουσε να καλυτερεψει την λειτουργια του παροντως ! Και το βασηκοτερο απ'ολα ειναι οτι ειμαστε στην Ευρωπη! και ΟΧΙ στην Αμερικη!

Τι θελω να πω εδω! Απλως οτι στην Ευρωπη υπαρχουνε αλες νομοθεσιες! ( δοξα στον πολυχρονεμενο μας Βεζιρη! και κατι καλο με αυτη την Ευρώπη! ) Απο το 2001 η Ευρωπαϊκή κοινοτητα ψηφισε νομο ( στο Στρασβουργο,εμενα απέναντι παλιά!) κρινοντας ως εκβιαστική την πωληση ολων των "Smartphone" ( λογω χρησιμοποίησης της κρυπτογραφιας! ) ενεκρινε ως νομιμη καθε πραξη απο την πλευρα μας που θα εχει ως αποτελεσμα την ανατρωπη αυτου! Και κλείνοντας για να μην σας κουραζω! οριστε ενα βιντεακι, για να θυμηθουμε εμεις οι παλιοι! και να μαθενουνε οι νεότεροι! ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=d0Xk9GJY_ho

Υ,Γ Παρατηρήστε τη λέει η δημοσιογράφος στο βιντεακι προς το τελος! (2:15) Νιεντε Πούρα!! 8)

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:37

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#74   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/02/2010 - 18:38

Το OTA απλά σημαίνει πως μπορείς να το κατεβάσεις απευθείας στο κινητό σου αν θέλεις και να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεσαι το "androidtunes" ή το "palmtunes" επίσης, τα ΟΤΑ updates δεν είναι αυτόματα, πρέπει να τρέξεις το ανάλογο πρόγραμμα, όπως γίνονται τα system updates στους υπολογιστές. Σε σχέση με την apple περισσοτερο καινοτόμο μου φαίνεται το ΟΤΑ παρά "ανυσηχιτικό".


Και τα ΟΤΑ μπορούν να είναι υποχρεωτικά. Αλλά το πιο "καινοτόμο" στοιχείο με τα ΟΤΑ είναι ότι πρέπει να βασιστείς στην εταιρεία κινητής. Και καλά να είσαι στην Αμερική. Εδώ στην Ελλάδα φαντάζεσαι πότε με το καλό θα αξιωνόταν η κάθε Vodafone/Cosmote (με τις καρτοκινητές τί γίνεται αλήθεια; manually?) να σου δώσει το OTA update στην τέλεια κάλυψη που υπάρχει πανελλαδικά. Και όχι μόνο αυτό, αλλά έστω ότι το κάνει η εταιρεία αυτό, το κάθε update δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα αλλά πρέπει να περιμένεις τη σειρά σου. Και καλά σε συσκευές όπως το Droid (που πλέον πουλιέται στα $50) όπου είναι σχετικά λίγοι. Στο iPhone με τους χιλιάδες χρήστες φαντάζεσαι να είσαι ο τελευταίος; ;p

edit:
Όσον αφορά τα υποχρεωτικά updates του iPhone. Νταξ, μη γελιόμαστε. Για το jailbreak καίγεστε όλοι. Ειδικά όσοι έχουν τη νέα bootrom τους έχει πιάσει κρύος ιδρώτας. Δεν λέω ότι σε μη-jailbroken συσκευές δεν υπάρχουν προβλήματα όπου να χρειαστείς να κάνεις restore αλλά νομίζω ότι το ποσοστό είναι ιδιαίτερα χαμηλό σε σχέση με τα jailbroken iPhone.
Το σημαντικό είναι αυτό: Ένας κύκλος είναι όλα: Αν δεν υπήρχε το jailbreak δεν θα σε ανάγκαζε να αναβαθμίσεις σε όποια έκδοση ήθελε η ίδια η Apple. Tα θέλαμε και τα πάθαμε. Μπορεί να είναι νόμιμο το jailbreak αλλά αυτό δεν υποχρεώνει την Apple να το στηρίξει.

Follow me on twitter


#75   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 18:39

To ότι δεν είναι παράνομο δεν σημαίνει πως είναι και νόμιμο. Απλά κανείς δεν τολμάει να κάνει την κίνηση στα δικαστίρια γιατί αν τελεσιδικίσει κάτι αλλάζουν τα δεδομένα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες