Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

APTicket: Το τέλος του Jailbreak (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 20:18

ο chresto πιθανόν αναφέρθηκε και σε ένα απτά ποστ μου άλλα δεν θα μπω στην διαδικασία του αντίλογου καθώς τόνισα ότι είναι προσωπική άποψη και δεν το γενικεύω. Έδωσα 700ε περιμένω κάτι.. δεν ξέρω αν μερικοί συμμερίζονται το πόσο η όχι. Και τι στο διάολο είναι το iPod? ΕΝΑ <insert βρομόλογα> Mp3 player που και το κ750i που είχα το είχε και έπαιζε και μουσική και βίντεο και όλα ας ξεφύγουμε απτούς fanboyismous

Τελευταία επεξεργασία από: Deviance, 25/02/2010 - 20:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 26/02/2010 - 09:18

@ chresto: παίρνεις ενα +1 επειδή συμφωνώ 100% μαζί σου.
Σαν να τα έγραφα εγώ.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#48   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 12:51

Δεν έχει νόημα να κατακρίνει κανείς την apple γιατί προσπαθεί να κλείσει κενά σε κώδικα που ως βασικότερο υποπροιόν έχουν το jailbreak. Και αυτό θέλω να το τονίσω... Κατά βάση έχουμε να κάνουμε με bugs σε κώδικα τα οποία κάτω από συνθήκες που ο προγραμματιστής δεν είχε προβλέψει στο testing του, μπορούν να οδηγήσουν σε απρόβλεπτα αποτελέσματα. Αυτό το απρόβλεπτο αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι remote code execution και ένα σωρό άλλα προβλήματα ασφαλείας. Το jailbreak αποτελεί ένα "ευχάριστο" για εμάς υποπροιόν του ατελούς αυτού κώδικα.

Η apple κάνει τη δουλειά της όπως υποσχέθηκε. Φτιάχνει ένα κινητό με τα specification που αυτή ορίζει και δεν είναι ανοιχτό σε low level programming hooks. Αυτο ήταν γνωστό όταν όλοι μας αγοράσαμε το κινητό. Ο μόνος τρόπος που αυτό το κινητό μπορεί να παραμετροποιηθεί είναι μέσω του high level API που η ίδια η apple δίνει στους developers. Οι καλές business κάνουν και τους καλούς πελάτες.

Από εκεί και πέρα, όσοι πιστεύετε πως με το jailbreak έχετε δυνατότητες που θα έπρεπε να υπάρχουν εγγενώς στην συσκευή, έχετε μεν δίκιο που αγανακτείτε, από την άλλη όμως ουσιαστικά δεν σας κάνει η συσκευή αυτή. Ο ανταγωνισμός ευτυχώς για όλους μας πλέον έχει αρχίσει να σχηματίζεται δυναμικα και θα πρέπει να κινηθείτε στην αγορά μιας άλλης συσκευής ή να συνεχίζετε να στηρίζετε την συσκευή που προτιμήσατε αλλά με τρόπο ορθολογιστικό... δηλαδή feature requests, εγγραφή σε forum τα οποία συλλέγουν τέτοια requests και όποιος άλλος τρόπος υπάρχει... Πράγματι η φιλοσοφία της apple σε feature requests είναι λίγο αυταρχική αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά.. και αυτό το γνωρίζαμε όταν αγοράσαμε το κινητό.

Συμπέρασμα... Λογική η όποια αγανάκτιση, όχι όμως και ο αφορισμός μιας εταιρείας η οποία στο κάτω κάτω σου πουλάει αυτό που σου περιέγραψε εξαρχής.

Φιλικά προς όλους.

#49   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 13:36

Παιδιά όσο και να μαλωνουμε εμείς δε καταφερνοε τίποτα.. Πήραμε ένα προϊόν με περίπλοκη ιδεολαγια για το καταναλωτικό κοινό... Όλοι ξέραμε ότι δε μας τα δίνει όλα απλόχερα η εταιρία αλλά σιγά σιγά και με επιμονή και υπομονή.. Ειδικά για μας τους Έλληνες τα Ελληνικά μπήκαν στην 3.0 ενώ στην κίνα κατευθείαν μετά από update... Όλοι μας έχουμε διαφορετικές απαιτήσεις από το τηλέφωνο μας άλλοι πιο πολλές και άλλοι ελάχιστες.. Και άλλοι το πήρανε γιατί είναι apple... Τώρα οσο πιο ανταγωνιστηκες γίνονται οι εταιρίες τόσο πιο καλά για μας γιατί θα αναγκαστεί να ανοίξει τα χαρτιά της πιο γρήγορα .. Άμα δει ότι χάνει έδαφος στις πωλήσεις.. Και πιστεύω ότι η appleπιο πολύ ενδιαφέρεται για τις χώρες που αυτή κρίνει ότι συμβάλουν για την αύξηση των κερδών της , και εκεί θα δει πως αντιμετοπιζουν το προϊόν της.. Τώρα εμείς μαλωνουμε για κάτι που το μόνο που θα κάνουμε είναι μια συζήτηση ουσιώδεις μεν αλλά χωρίς αντικροισμα.. Όσο για το jailbreak είναι και πάλι υποκειμενικος ο λόγος για τον οποίο το κάνουμε ο καθένας μας , άλλοι για τζάμπα εφαρμογές άλλοι για τη χρειάζονται μια συσκευή που να μπορούν να την διαμορφώνουν σύμφωνα με τις ανάγκες τους και άλλοι το κάνουν για να μπορούν να απολαμβάνουν όλα τα καλά πράγματα που η εταιρία δε τα δίνει απλόχερα ... Πρωσόπικη μου άποψη την έχω ξανά πει ότι άμα δε ακούσω καλά σχόλια στο νέο 4g τότε πάω ολοταχώς για andriod or win7 ... Που πιστεύω εκείνη την εποχή θα έχουνε έρθει τα πάνω κάτω σε όλους του αντιπροσώπους αυτών τον εταιριών.. Και όπως είπα σε αλλά πόστο η apple φοβάται την android και σε λίγο θα την τρέμει.. Α και τα win 7 νομίζω και αυτά θα ζηλεψουμε.. Που εγώ τώρα κιόλας ζηλεύω την lockscreen τους αλλά το κινητό μου προς το παρόν δε τα αλλάζω περιμένω .. Για ένα θαύμα... Πιστεύω ο Steve έχει προβλήματα με την γυναίκα του... Χιχι πλακιτσα

#50   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2010 - 13:37

προσωπικα δεν την κατακρινω την apple. ειναι επιχειρηση και θελει να βγαλει χρηματα πολλα. ομως αυτοι που δεν χρειαζοντε ολα αυτα που χρειαζομε εγω δεν μπορουν να με κατακρινουν λεγοντας οτι π.χ. δεν χρειαζεται το flash και ειναι αχρηστο κλπ.για μενα ισως ειναι χρησιμο.δεν κατακρινω αυτον που δεν τα χρειαζεται ολα αυτα.το jb μου προσφερει ολα αυτα που εγω θεωρω δεδομενα..:) ομως μια κουβεντα για προβληματισμο...με "φοβιζει" προσωπικα εκει που πηγαινουν τα πραγματα με το "ipad"(αφου δεν ειναι ενας πληρης υπολογιστης και χρειαζεται συγχρονισμο με αλλο ή πχ με της οnline υπηρεσιες αποθηκευσης,και ισως ακολουθησουν και οι αλλοι οπως Ms με το νεο της WP7 ισως)οτι θα ερθει μια μερα που δεν θα εχω τον ελεγχο της συσκευης που αγοραζω...η των αρχειων μου αν ολο αυτο το cloud φτασει εκει που θελουν..ισως ερθει μια μερα που δεν θα εχω ουτε καν τον ελεγχο των προσοπικων μου αρχειων...και φυσικα θα τον εχουν διαφορες διαφημιστικες η διαφοροι αλλοι οργανισμοι που θα μπορουν να ελέγξουν,διαγραψουν...κλπ κλπ η να μη μου αφησουν καν να εχω προσβαση σε αυτα..οκ ακουγετε λιγο BigBrother...αλλα εμενα με προβληματιζει :)

εννοω ποως το "κλειστο" δεν φαινετε να βολευει και πολυ την "δημοκρατια"

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 26/02/2010 - 13:42


#51   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 13:55

Για αυτό και μπορείς να γυρήσεις σε κάτι διαφορετικό όπως το android ή το limo και τελειώνει η ιστορία. Το aptticket αν εφαρμοστεί απλά θα είναι ότι πιο φασιστικό υπάρχει στον κόσμο της τεχνολογίας. Μην κολάτε στο jailbreak, η θεώρηση πως με αυτόν τον τρόπο η Apple θα σου επιβάλλει το πότε και το πως θα αναβαθμήσεις το fw δεν σας απασχολεί? Το ότι θα υπάρχει πιθανότητα να "λήξει" το fw ή κάποια αγοράσμένη εφρμογή και να πρέπει να δίνεις ηλεκτρονικό παρών στους server της apple δεν μας απασχολεί? Όσοι δεν έχεται jb έχετε την ψευδέσθησει πως αυτά δεν σας αγγίζουν και πως αφορούν μόνο τα cracked apps? Γελιέστε.

#52   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:06

ενοειτε πως θα γυρισω σε adroid η στο meego της nokia.ποτε δεν αγοραζα "μαρκα" αλλα παντα αυτο που μου εκανε τη δουλεια, απλα ηθελα να δειξω που πηγαινουν τα πραγματα :)

#53   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:10

Για αυτό και μπορείς να γυρήσεις σε κάτι διαφορετικό όπως το android ή το limo και τελειώνει η ιστορία. Το aptticket αν εφαρμοστεί απλά θα είναι ότι πιο φασιστικό υπάρχει στον κόσμο της τεχνολογίας. Μην κολάτε στο jailbreak, η θεώρηση πως με αυτόν τον τρόπο η Apple θα σου επιβάλλει το πότε και το πως θα αναβαθμήσεις το fw δεν σας απασχολεί? Το ότι θα υπάρχει πιθανότητα να "λήξει" το fw ή κάποια αγοράσμένη εφρμογή και να πρέπει να δίνεις ηλεκτρονικό παρών στους server της apple δεν μας απασχολεί? Όσοι δεν έχεται jb έχετε την ψευδέσθησει πως αυτά δεν σας αγγίζουν και πως αφορούν μόνο τα cracked apps? Γελιέστε.

No offence... αλλα αυτα τα conspiracy theories εχουν καταντησει κουραστικα. Δηλαδη θες να μου πεις, οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε, η οποιαδηποτε Apple θελησει να σε φακελωσει, δεν το εχει ηδη κανει; Μπορω να σκεφτω 1002 τροπους για να βρει καποιος παντοδυναμος data collector/reseller or anything μια αρχη στο "κουβαρι" των data σου και σε χρονο dt να στα εχει μαζεψει ολα. Και σιγουρα, αν θελησουν να σε "κυνηγησουν" δεν θα το κανουν με το firmware σου ή το itunes account σου.

#54   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:16

Για αυτό και μπορείς να γυρήσεις σε κάτι διαφορετικό όπως το android ή το limo και τελειώνει η ιστορία. Το aptticket αν εφαρμοστεί απλά θα είναι ότι πιο φασιστικό υπάρχει στον κόσμο της τεχνολογίας. Μην κολάτε στο jailbreak, η θεώρηση πως με αυτόν τον τρόπο η Apple θα σου επιβάλλει το πότε και το πως θα αναβαθμήσεις το fw δεν σας απασχολεί? Το ότι θα υπάρχει πιθανότητα να "λήξει" το fw ή κάποια αγοράσμένη εφρμογή και να πρέπει να δίνεις ηλεκτρονικό παρών στους server της apple δεν μας απασχολεί? Όσοι δεν έχεται jb έχετε την ψευδέσθησει πως αυτά δεν σας αγγίζουν και πως αφορούν μόνο τα cracked apps? Γελιέστε.


Γενικά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό όχι όμως πως έχεις και άδικο. Η συζήτηση σχετικά με το φακέλωμα στο web αλλά και γενικότερα στο χώρο του IT είναι μεγάλη και εννοείται πως έχει βάση. Καλό είναι όμως να μην την πιάσουμε εδώ γιατί έχει πρακτικά άπειρες παραμέτρους που πρέπει να συζητηθούν. Η γνώμη μου είναι πως ο κόσμος που έχει "παδεία" από IT και web είναι αρκετά σχολαστικός με τις πρακτικές των "μεγάλων" (βλεπε microsoft, apple, google) και πίστεψε με δύσκολα θα περάσουν "φασιστικά" μέτρα χωρίς να γίνουν αυτά αντιληπτά από ένα αρκετά μεγάλο μέρος της ΙΤ κοινότητας. Υπάρχει μάλιστα μεγάλο blog στην αντίπερα όχθη που βλέπει κανείς τι γίνεται με το παραμικρό που θα βγει κάποιο update από microsoft για windows. Το περνάνε από χίλλια και μύρια κύμματα... Δε λέω ότι η τεχνολογία δεν είναι ολιγαρχική. Σαφώς και τείνει στο να είναι, αλλά πίστεψε με θα περάσουν πολλά μέχρι να φτάσουν στο να μας επιβάλλουν κάτι με τέτοιο επιθετικό τρόπο όπως περιγράφεις. Αυτό που λέω δε σημαίνει πως δεν υπάρχει κίνδυνος να το καταφέρουν, απλά λέω ότι δεν είναι τόσο απλό και πως η "αντίσταση" ήδη υπάρχει όπως και σκεπτόμενοι άνθρωποι πάντα θα υπάρχουν. Καλό είναι όμως να μην φτάνουμε σε γενικευμένους αφορισμούς και κινδυνολογία.

Θα ήθελα επίσης να τονίσω το εξής από το post του firmware umbrella

My guess is that in future versions of iTunes, Apple will probably


Πρόκειται λοιπόν για μια προσωπική εκτίμηση και ΟΧΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. Καλό είναι λοιπόν να περιμένουμε να έχουμε μια πιο σαφή πληροφόρηση σχετικά με το τι σχεδιάζεται να γίνει και τότε εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε ξανά. Μέχρι τότε καλό είναι να είμαστε μετρημένοι.

#55   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:32

Δεν είναι θέμα conspiracy theory, τα conspiracy theories κουράζουν και από αυτούς που τα προμοτάρουν και από όσους βλέπουν πίσω από κάθε σχόλιο conspiracy theorists.

Μίλησα κάπου για φακέλωμα? Το απλό ερώτημα έθεσα, αν εφαρμοστεί αυτό και σου λήξει το fw και βρεθείς σε μία κατάσταση που δεν μπορείς να ανοίξεις το κινητο παρά μόνο μέσω υπολογιστή και υποχρεωτικό upgrade τι κάνεις? Πρακτικό είναι το ζήτημα, δεν είναι θέμα φακελώματος. Και στην τελική γιατί να αναβαθμίσω? Γουστάρω να έχω παλιό και buggy fw γιατί μου αρέσει το iPhone μου να τρώει κόλλημα κάθε φορά που στέλνω SMS σε Σουαχίλι. Στην τελική εγώ πληρώνω το bandwidth στον ΟΤΕ δεν γουστάρω να το τρώω κατεβάζοντας updates για το itunes και το iPhone, μου κόβει από τα torrent μου και από τα υποχρεωτικά update του PS3 μου. Υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό? Στην τελική πλήρωσα για ένα iPhone με fw 3.0 κανείς δεν έχει το δικαίωμα να με υποχρεώσει να πάω ντε και καλά στην 3.1.3.

Η μόνη εταιρεία που έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Updates είναι η Apple και κανένας άλλος. Ακόμα και η Sony ο άλλος μεγάλος φασίστας της τεχνολογίας δεν σε υποχρεώνει τόσο απροκάλυπτα να αναβαθμήσεις, στο περνάει λίγο πλαγίως πως και καλά χρειάζεσαι update για να παίξει το παιχνίδι, αν δεν το κάνεις όμως τα games που είχες μέχρι τώρα μπορείς να τα παίξεις κανονικά.

EDIT: Τώρα είδα το ποστ σου macliminal, πάντα θεωριτικά μιλάμε, αλλά το probably είναι πολύ πιθανό γιατί είναι πολύ ευκολο. Το λέω ξεκάθαρα και για την Sony με το PS3 κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο game πρέπει να φάω κανά μισάωρο σε updates πριν μπορέσω να το φορτώσω. Δεν γουστάρω ρε φίλε, άσε να κολήσει και βλέπουμε, τι με νοιάζει αν κάποιος βρήκε ένα κουφό bug σε μια γωνιά του χάρτη του Assasins Creed.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 26/02/2010 - 14:37


#56   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:43

Δεν είναι θέμα conspiracy theory, τα conspiracy theories κουράζουν και από αυτούς που τα προμοτάρουν και από όσους βλέπουν πίσω από κάθε σχόλιο conspiracy theorists.

Μίλησα κάπου για φακέλωμα? Το απλό ερώτημα έθεσα, αν εφαρμοστεί αυτό και σου λήξει το fw και βρεθείς σε μία κατάσταση που δεν μπορείς να ανοίξεις το κινητο παρά μόνο μέσω υπολογιστή και υποχρεωτικό upgrade τι κάνεις? Πρακτικό είναι το ζήτημα, δεν είναι θέμα φακελώματος. Και στην τελική γιατί να αναβαθμίσω? Γουστάρω να έχω παλιό και buggy fw γιατί μου αρέσει το iPhone μου να τρώει κόλλημα κάθε φορά που στέλνω SMS σε Σουαχίλι. Στην τελική εγώ πληρώνω το bandwidth στον ΟΤΕ δεν γουστάρω να το τρώω κατεβάζοντας updates για το itunes και το iPhone, μου κόβει από τα torrent μου και από τα υποχρεωτικά update του PS3 μου. Υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό? Στην τελική πλήρωσα για ένα iPhone με fw 3.0 κανείς δεν έχει το δικαίωμα να με υποχρεώσει να πάω ντε και καλά στην 3.1.3.

Η μόνη εταιρεία που έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Updates είναι η Apple και κανένας άλλος. Ακόμα και η Sony ο άλλος μεγάλος φασίστας της τεχνολογίας δεν σε υποχρεώνει τόσο απροκάλυπτα να αναβαθμήσεις, στο περνάει λίγο πλαγίως πως και καλά χρειάζεσαι update για να παίξει το παιχνίδι, αν δεν το κάνεις όμως τα games που είχες μέχρι τώρα μπορείς να τα παίξεις κανονικά.

EDIT: Τώρα είδα το ποστ σου macliminal, πάντα θεωριτικά μιλάμε, αλλά το probably είναι πολύ πιθανό γιατί είναι πολύ ευκολο. Το λέω ξεκάθαρα και για την Sony με το PS3 κάθε φορά που αγοράζω καινούργιο game πρέπει να φάω κανά μισάωρο σε updates πριν μπορέσω να το φορτώσω. Δεν γουστάρω ρε φίλε, άσε να κολήσει και βλέπουμε, τι με νοιάζει αν κάποιος βρήκε ένα κουφό bug σε μια γωνιά του χάρτη του Assasins Creed.


Φίλε ktzaf,

επιμένω σε αυτό που έγραψα διότι, πριν το probably υπάρχει το "guess". Εν ολίγοις οτιδήποτε ακολουθεί μετά από αυτό αποτελεί εικασία (όπως και το probably). Επιμένω λοιπόν να περιμένουμε να έχουμε μια πιο σαφή πληροφόρηση. Είμαστε πάντα προσεκτικοί και εν αγρυπνία, εάν δούμε κάτι τόσο στραβό να είσαι σίγουρος πως θα γίνει χαμός όχι μόνο εδώ αλλά παντού.

Υ.Γ1: Το θέμα με τα updates του PS3 είναι όντως ενοχλητικό αλλά περισσότερο ενοχλητικό είναι πως πρέπει να κάνεις install το παιχνίδι...
Υ.Γ2: Το αναφέρω με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω ψάξει αλλά από όσο γνωρίζω δεν νομίζω πως υπάρχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ update από apple. Δε θυμάμαι ποτέ κάτι τέτοιο αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Πάντα φιλικά και με σεβασμό στις απόψεις σου.

#57   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:48

Η μόνη εταιρεία που έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Updates είναι η Apple και κανένας άλλος. Ακόμα και η Sony ο άλλος μεγάλος φασίστας της τεχνολογίας δεν σε υποχρεώνει τόσο απροκάλυπτα να αναβαθμήσεις, στο περνάει λίγο πλαγίως πως και καλά χρειάζεσαι update για να παίξει το παιχνίδι, αν δεν το κάνεις όμως τα games που είχες μέχρι τώρα μπορείς να τα παίξεις κανονικά.


OTA (Over The Air) firmware updates

Android
webOS(Palm)
Behind the Scenes...

#58   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:52

και ομως π.χ. αν κανεις update π.χ. to aperture σε αναγκαζει να κανεις και το snow se 10.6.2 κλπ. προσωπικα δεν ειμαι υπερ της συνομοσιολογιας για αυτο και εβαλα τις συγκεκριμενες λεξεις σε εισαγωγικα.ομως με την ιδια λογικη για πιο λογο μας ενοχλουν οι καμερες που βαζει η αστυνομια κλπ αφου δεν εχουμε να κρυψουμε τπτ......ολα σιγα σιγα γινονται...συγνωμη αν εχω βγει εντελως Offtopic:) απλα μερικοι μικροι προβληματισμοι. και συμφωνω οτι παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα βοηθανε να μην καταπατηθουν "δικαιωματα" μας ειδικα και γενικα ...

#59   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 14:58

και ομως π.χ. αν κανεις update π.χ. to aperture σε αναγκαζει να κανεις και το snow se 10.6.2 κλπ. προσωπικα δεν ειμαι υπερ της συνομοσιολογιας για αυτο και εβαλα τις συγκεκριμενες λεξεις σε εισαγωγικα.ομως με την ιδια λογικη για πιο λογο μας ενοχλουν οι καμερες που βαζει η αστυνομια κλπ αφου δεν εχουμε να κρυψουμε τπτ......ολα σιγα σιγα γινονται...συγνωμη αν εχω βγει εντελως Offtopic:) απλα μερικοι μικροι προβληματισμοι. και συμφωνω οτι παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα βοηθανε να μην καταπατηθουν "δικαιωματα" μας ειδικα και γενικα ...


Δεν υπάρχει υποχρεωτικό update. Από όσο γνωρίζω όλα τα updates έχουν legal disclaimers και είναι πάντα opt in / opt out. Εάν κάνω λάθος διορθώστε με. Η νέα version του photoshop δεν τρέχει σε windows 3.1 Αυτό δε σημαίνει πως η Adobe εξασκεί πάνω σου φασιστικές πρακτικές όταν σου λέει πως πρέπει να αναβαθμίσεις τα windows για να απολαύσεις το νέο της προιόν.

#60   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2010 - 15:01

Δεν υπάρχει υποχρεωτικό update. Από όσο γνωρίζω όλα τα updates έχουν legal disclaimers και είναι πάντα opt in / opt out. Εάν κάνω λάθος διορθώστε με. Η νέα version του photoshop δεν τρέχει σε windows 3.1 Αυτό δε σημαίνει πως η Adobe εξασκεί πάνω σου φασιστικές πρακτικές όταν σου λέει πως πρέπει να αναβαθμίσεις τα windows για να απολαύσεις το νέο της προιόν.




σε αναγκαζει απο 10.6.1 να πας σε 10.6.2 συμβαινει σε αρκετα προγραμματα.π.χ. στα windows 7 δεν χρειαζεται να κανεις τα update των bug fixes κλπ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες