Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

APTicket: Το τέλος του Jailbreak (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:01

Plus με τόνο και από μένα !!
Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που νομίζουν ότι όταν έχεις jb iPhone είσαι και έξυπνος ... !!!



για άλλη μια φορά μιλούσα για την πλειοψηφία των χρηστών...
αυτό που ήθελα να γράψω είναι:
-το 90% των ατόμων που το έχουν δεν πολυνοιάζονται για το jailbreak (οι περισσότεροι είναι άσχετοι)


και οκ στην ελλάδα που είμαστε λίγο ψαγμένοι.. .στο εξωτερικό πολύς κόσμος αγοράζει το iphone απλά γιατί είναι της μόδας... ε αυτοί χέστ**αν για το jailbreak...

καλώς η κακώς έτσι είναι...

Τελευταία επεξεργασία από: mapas, 25/02/2010 - 17:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   macliminal

macliminal

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:05

sorry δεν ήθελα να προσβάλλω κανέναν...
αλλά οι μεγάλη πλειοψηφία των ατόμων που δεν ενδιαφέρονται για jailbreak δεν είναι ψαγμένοι...

εγώ προσωπικά γουστάρω themes, backround apps, bluetooth file transfers, console, ssh, file system, samba mounts κτλ... απλά εννοούσα ότι πολλοί δεν ασχολούνται με όλα αυτά... θέλουν απλά να έχουν ένα τηλέφωνο με μερικές εφαρμογές...

συγγνώμη για άλλη μια φορά αν σε προσέβαλα...


Κανένα πρόβλημα, τώρα που ξεκαθάρισες τι εννοούσες όλα οκ. :)

#33   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:06

........
αλλά οι μεγάλη πλειοψηφία των ατόμων που δεν ενδιαφέρονται για jailbreak δεν είναι ψαγμένοι......



Δηλαδή και καλά , εσύ που είσαι "ψαγμένος" και απλά διάβασες μια σελίδα κάπου με τα βήματα για Jailbreak και το έκανες , μπήκες αυτόματα στην ελίτ των ψαγμένων του iPhone!!! ....εμμ , οκ!!!Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 25/02/2010 - 17:06


#34   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:07

Δηλαδή και καλά , εσύ που είσαι "ψαγμένος" και απλά διάβασες μια σελίδα κάπου με τα βήματα για Jailbreak και το έκανες , μπήκες αυτόματα στην ελίτ των ψαγμένων του iPhone!!! ....εμμ , οκ!!!Αναρτημένη εικόνα


ότι πεις...

τεσπα... εγώ ξεκαθάρισα τι εννοώ... ας μείνουμε on topic...

Τελευταία επεξεργασία από: mapas, 25/02/2010 - 17:08


#35   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:32

Παίδες μην ξεφευγουμε από το θέμα μας και το κάνουμε συζήτηση για το αν το jailbreak οφελεί ή όχι το iPhone. Δεν θα πω την προσωπική μου γνώμη -την έχω εκφράσει σε αλλα παρόμοια τοπικ- αλλά θα φανεί στην ιστορία το πόσο θα επηρεαστούν οι πωλήσεις της συσκευής σε πιθανό κλείδωμα του jailbreak (που να είστε σίγουροι ότι θα συμβεί με τους custom ARM)
εδώ θα είμαστε να τα ξαναπούμε πάλι

Follow me on twitter


#36   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:43

με αυτά που διαβάζω σε αυτό το thread αρχίζω να ανησυχώ για το community της apple.. πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω το σκεπτικό κάποιων ατόμων και θέλω να πιστεύω ότι η ηλικία τους δεν πρέπει να ξεπερνά τα 16 χρόνια.

1. καλώς ή κακώς συνειδητοποιεί κανείς ότι το iphone είναι fashion statement, mainstream gadget και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν μπαίνει ο άλλος στην διαδικασία να μάθει τί μπορεί να του προσφέρει άμα το ξεκλειδώσει για τον απλούστατο λόγο, επειδή προσφέρει τα πάντα που θα του προσέφερε ένα οποιαδήποτε τηλέφωνο με απλό τρόπο και τέλεια ανταπόκριση σε ό,τι κινήσεις κάνει. επιπλέον όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post μου, το iphone έχει την εξής πολυτέλεια : it just works (εφόσον έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο).


3.είμαι σίγουρος ότι άμα βγάλει κανείς τον παράγοντα των σπασμένων εφαρμογών οι περισσότεροι θα γύριζαν πίσω στο original restore και θα συμβιβάζονταν με το κουμπί αφετηρίας για να μεταβαίνουν από εφαρμογή σε εφαρμογή. στην τελική, NO JAILBREAK = ταχύτητα και μπαταρία. για να ξεκαθαρίσω λίγο και την δική μου θέση στο θέμα αυτό, ναι είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που έκαναν jailbreak, αλλά, πέρα από το ότι κατέχω την συσκευή σχετικά μικρό διάστημα (από τα χριστούγεννα) και σαν power user ήθελα να δω τί παραπάνω μπορώ να κάνω με το τηλέφωνο, τελευταία έχω αρχίσει να αναθεωρώ. αν σκεφτεί κανείς ότι σύντομα έρχετε θωρακισμένο νέο update από την apple με πολλές αλλαγές, θυσιάζω το sbsettings και το proswitcher για να έχω μια καθαρή συσκευή με ό,τι μπορεί να μου προσφέρει (θέλω να πιστεύω ότι με το νέο update θα μου προσφέρει τόσα που ίσως το jb για ένα sbsettings να φαντάζει αστείο).


Στα περισσότερα φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά σε αυτά που άφησα στο quote διαφωνώ κάθετα!

1) Μας λες πως το iPhone προσφέρει ότι και μια άλλη συσκευή με ένα πολύ απλό και φιλικό περιβάλλον!
Για πες μου που είναι τα mp3 σαν ήχοι κλήσεις! Το multitasking (και μην μου πεις πως δεν μπορει λογο hardware γιατί θα βάλω τις φωνές! Ακόμα και ένας υπολογιστής του 98 έτρεχε Xp και Photoshop cs2 στα 400mhz σχετικά καλά! Εξάλλου το backgrounder τα καταφέρνει εξίσου καλά!) Το Flash (Παλι μην μου μιλήσεις για hardware ειδηκά στο iPad)! Δώσε μου ένα λόγο να μην υπάρχει αναφορά παράδοσης! Δώσε μου ένα λόγο να μην υπάρχει διαγραφή μεμονομένων κλήσεων! Το ραδιόφωνο πάλι; (Το ξέρεις πως το iPhone σου έχει ραδιόφωνο πάνω αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο; Περιμένουμε μέχρι να πεσουν οι πωλήσεις της Apple για να σου βγάλει ένα update, να το ενεργοποιήσει και να της φιλάς τα πόδια)! Όλα αυτά τα έκανε μια συσκευή μερικων χρόνων πίσω και ένα iPhone που απλά είναι jailbroaken! Και μάλιστα το τελευταίο κάνει και αρκετά παραπάνω! Μήπως τελικά δεν προσπαθούμε εμείς να δικαιολογίσουμε τα λεφτά που δώσαμε αλλά εσυ που πήθεις τον εαυτό σου πως δεν τα χρειάζεσαι?

3) Στις ηλικίες που μιλάς ναι να δεχτώ πως jailbreak = cracked apps! Στις μεγαλύτερες δεν το δέχομαι και αν αναλογιστείς όσα έγραψα παραπάνω για το jailbreak θα το καταλάβεις! Μας προσφέρει πολλά περισσότερα απο αυτό! Και αν θες την γνώμη μου: Προσπάθησε να κλείσεις την appulo και τις άλλες εταιρίες που σου κάνουν ζημιά! Το Sbsettings δεν σου φταίει σε τίποτα! Αλλά ξέχασα!!!! Η μεγάλη και τρανή Apple δεν θέλει να τρέχει τίποτα ξένο στο δικό της κώδικα!

Επίσεις, ποιος σου είπε οτι μετά το jailbreak το κινητό καθηστερεί ή είναι αργό! Το 3G είναι αργό απο την μάνα του! Το κατάλαβε η apple και για αυτό στο 3Gs του έδωσε 200mhz μεγαλύτερο επεξεργαστή και 256 ram έναντι των 128mb του 3G! Αυτό αποδεικνείεται αν πάρεις στα χέρια σου ένα 3G και ένα 3Gs και τα δύο εργοστασιακά και τα δουλέψεις! Πάντα το 3G θα είναι πιο αργό! Αυτά που λένε οτι το Jailbreak καθηστερεί το iPhone είναι φούμαρα που πάλι οδηγούν στο να φοβιθείς και να μήν το κάνεις! Εγώ με 3G jailbroaken πάω σφαίρα! Δεν του έχω βάλει όμως προγράμματα απλά για να τα έχω! Βαζω μόνο αυτά που χρειάζομαι πραγματικά!

Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλα επιχειρήματα για να σου πω ποσο καλύτερο είναι ένα iPhone jailbroaken γιατί δεν έχει κανέναν λόγο να το κάνω! Απλα θα επαναλάβω πως αν μια μέρα τελειώσει η ιστορία του jailbreak δεν θα κάνω το update που θα μου το κλειδώνει! Θα το αφήσω σε ένα συρτάρι jailbroaken όπως είναι και θα πάρω κάτι άλλο! Τουλάχιστον θα θυμάμαι πόσο όμορφο ΗΤΑΝ το τηλέφωνό μου!!!

Φιλικά πάντα!

#37   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:30

Παρατηρώντας τς αναλύσεις και τα σχολια απο τα μελη της κοινοτητας μας, θα ηθελα να εκφρασω και εγω μια πρωσοπικη μου αποψη!! Σαν πιστο "FanBoy"! της Apple, δεν θα ηθελα να μπω ( και να χαθουμε! παλι μεσα απο αναλυσεις για την οικονομικη προοδο και επικράτηση τις Apple αν οχι ακομα οικονομικα, τουλάχιστον τεχνολογικα, σε παγκοσμιο επιπεδο! ουσιαστικα την τελευταια 5ετια!! ) σε λεπτομέρειες, περι της ιδιας επιχείρησης! αλλά περισσότερο για το πως ΕΝΑΣ ανθρωπος συνέλαβε μια ιδεα η οποια άλλαξε τον τροπο με τον οποίον βλέπαμε τα κινητα μας μέχρι και σημερα, για παντα!! Αλαξε τον τροπο σκεψης!, της συνηθειες μας! το χώρο! το χρόνο! και το περιβαλον! μας. Που πηγαίναμε μέχρι και πριν την εμφάνιση του iPhone για internet! Ποσο χρόνο σπαταλουσαμε! Εθεσε και επεβαλε καινούργιες βασεις σε παγκοσμιο επιπεδο! μεταξύ των απαιτησεων που θα πρεπει να εχουμε ως καταναλωτές κόντρα των μεγαλων κατασκευαστικών εταιριων ( Nokia/Sony/Samsungκτλπ ) Ναι! καιρδιζει τρελα λεφτα στην πλατη μας! ( ποτε δεν ειπε οτι ειναι φιλανθρωπικο υδριμα!! ) Ναι! δεν δεχεται να ελευθερωσει της μηχανες της!! ( δικαίωμα της. και αμα θες αγορασε το!! ) Και ΝΑΙ το iPad θα κυριαρχισει!! :D Ο ανθρωπος ειναι ενας μεγαλος οραματιστής!!

Ητανε μονο η αποψη ενος "FanBoy" του Steve Jobs!! :P ;)



Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 27/06/2011 - 01:30

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#38   iria

iria

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:40

Στα περισσότερα φίλε μου συμφωνώ μαζί σου αλλά σε αυτά που άφησα στο quote διαφωνώ κάθετα!

1) Μας λες πως το iPhone προσφέρει ότι και μια άλλη συσκευή με ένα πολύ απλό και φιλικό περιβάλλον!
Για πες μου που είναι τα mp3 σαν ήχοι κλήσεις! Το multitasking (και μην μου πεις πως δεν μπορει λογο hardware γιατί θα βάλω τις φωνές! Ακόμα και ένας υπολογιστής του 98 έτρεχε Xp και Photoshop cs2 στα 400mhz σχετικά καλά! Εξάλλου το backgrounder τα καταφέρνει εξίσου καλά!) Το Flash (Παλι μην μου μιλήσεις για hardware ειδηκά στο iPad)! Δώσε μου ένα λόγο να μην υπάρχει αναφορά παράδοσης! Δώσε μου ένα λόγο να μην υπάρχει διαγραφή μεμονομένων κλήσεων! Το ραδιόφωνο πάλι; (Το ξέρεις πως το iPhone σου έχει ραδιόφωνο πάνω αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο; Περιμένουμε μέχρι να πεσουν οι πωλήσεις της Apple για να σου βγάλει ένα update, να το ενεργοποιήσει και να της φιλάς τα πόδια)! Όλα αυτά τα έκανε μια συσκευή μερικων χρόνων πίσω και ένα iPhone που απλά είναι jailbroaken! Και μάλιστα το τελευταίο κάνει και αρκετά παραπάνω! Μήπως τελικά δεν προσπαθούμε εμείς να δικαιολογίσουμε τα λεφτά που δώσαμε αλλά εσυ που πήθεις τον εαυτό σου πως δεν τα χρειάζεσαι?

3) Στις ηλικίες που μιλάς ναι να δεχτώ πως jailbreak = cracked apps! Στις μεγαλύτερες δεν το δέχομαι και αν αναλογιστείς όσα έγραψα παραπάνω για το jailbreak θα το καταλάβεις! Μας προσφέρει πολλά περισσότερα απο αυτό! Και αν θες την γνώμη μου: Προσπάθησε να κλείσεις την appulo και τις άλλες εταιρίες που σου κάνουν ζημιά! Το Sbsettings δεν σου φταίει σε τίποτα! Αλλά ξέχασα!!!! Η μεγάλη και τρανή Apple δεν θέλει να τρέχει τίποτα ξένο στο δικό της κώδικα!

Επίσεις, ποιος σου είπε οτι μετά το jailbreak το κινητό καθηστερεί ή είναι αργό! Το 3G είναι αργό απο την μάνα του! Το κατάλαβε η apple και για αυτό στο 3Gs του έδωσε 200mhz μεγαλύτερο επεξεργαστή και 256 ram έναντι των 128mb του 3G! Αυτό αποδεικνείεται αν πάρεις στα χέρια σου ένα 3G και ένα 3Gs και τα δύο εργοστασιακά και τα δουλέψεις! Πάντα το 3G θα είναι πιο αργό! Αυτά που λένε οτι το Jailbreak καθηστερεί το iPhone είναι φούμαρα που πάλι οδηγούν στο να φοβιθείς και να μήν το κάνεις! Εγώ με 3G jailbroaken πάω σφαίρα! Δεν του έχω βάλει όμως προγράμματα απλά για να τα έχω! Βαζω μόνο αυτά που χρειάζομαι πραγματικά!

Δεν θα χρησιμοποιήσω άλλα επιχειρήματα για να σου πω ποσο καλύτερο είναι ένα iPhone jailbroaken γιατί δεν έχει κανέναν λόγο να το κάνω! Απλα θα επαναλάβω πως αν μια μέρα τελειώσει η ιστορία του jailbreak δεν θα κάνω το update που θα μου το κλειδώνει! Θα το αφήσω σε ένα συρτάρι jailbroaken όπως είναι και θα πάρω κάτι άλλο! Τουλάχιστον θα θυμάμαι πόσο όμορφο ΗΤΑΝ το τηλέφωνό μου!!!

Φιλικά πάντα!



Συμφωνω και επαυξάνω σ΄ολα αυτα. Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

#39   mixail

mixail

    iPH User

  • 177 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:45

θελω sbsetings(μπορω και αδειαζω τη μνημη οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, να κλεινω 3g και edge για να μη χρεωνομε καθε φορα που καποιος παιζει με το κινητο μου και μπενει στο safari κλπ), winterboard, ifile, αναφορα παραδοσης, διαγραφη μεμονομομενης κλησης, να βαζω δικο μου ringtone ευκολα με δυο κλικ, θελω να κατεβαζω τα atachment μου να τα κανω edit και να τα ξαναστελνω..ναι οκ γινεται περιπου (ΠΕΡΙΠΟΥ) με κατι quickoffice κλπ. θελω να δημιουργω ομαδες στις επαφες και profiles (μηπως γινεται και δεν το ξερω? συγνωμη αν γινεται), να δημιουργω κατηγοριες-φακελους για τα mp3 μονος μεσα απο το κινητο, να βλεπω divx, wmv (μη με ρωτατε για πιο λογο , πειτε μου οτι κανεις σας δεν εχει λαβει καποιο βιντεακι απο φιλο στο μαιλ του) κλπ σιγουρα μου ξεφευγουν πολλα. δωσε μου αυτα και δεν κολλαω στο να πληρωσω 40 ευρω για το copilot. και οσο για το οτι οι μη ψαγμενοι θα το κρατησουν σε αντιθεση με τους ψαγμενους...δεν περνω και ορκο και εχω παραδειγμα εναν γνωστο που οταν με ρωτησε πως να βαλω δικο μου ringtone απο Mp3 και πως θα παρω ringtone μεσω bluetooth, γιατι μπενει στο ιντερνετ και χρεωνομε οταν καποιος περνει το κινητο μου και μπενει στο safari - ναι γινεται να το απενεργοποιησεις, αλλα μετα θελει παλι να μπεις νετ να το ξαναερνεργοποιησεις)...οταν του εξηγησα ...δεν φανηκε καθολου ευχαριστημενος.ειμαι σιγουρος οτι το κραταει επειδη απλα ειναι iphone η απλα εκανε το "λαθος" να περιμενει περισσοτερα απο ολο αυτο το ντορο με το συγκεκριμενο κινητο.. ( αν μου τα δωσει ολα αυτα τι να το κανω το jb)

ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το επομενο κινητο αυτου του μη ψαγμενου φιλου μου δεν θα ειναι iphone:) το θεμα δεν ειναι να φερεις καποιον στο μαγαζι σου..αλλα και να μπορεσεις να τον κρατησεις φανταζομε..κινητο αλαζουμε 1 φορα το χρονο ισως και λιγοτερο σιγουρα και περισσοτερο...ειναι ευκολο να ανατραπει αυτο το σκηνικο και σιγουρα τοξερει η apple ¨)

Τελευταία επεξεργασία από: mixail, 25/02/2010 - 18:54


#40   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:02

αν γινει αδυνατο το jailbrake ο κοσμος που ειχε jailbrake θα σουταρει το iphone και θα παει στο android



μην το λες απολυτα...

μεχρι τωρα εμενα με καλυπτει απολυτα.... browsing - mail που ειναι το κυριοτερο που χρησιμοποιω στο μηλο δεν νομιζω να τα βρω ποτε πουθενα αλλου τοσο κορυφαια!!!

μπορει να θελω διαχειρηση αρχειων, bluetooth, front camera, flash, sbsetings, αναφορα μυνηματων.... ΑΛΛΑ επειδη κυριοτερος λογος που το εχω ειναι αυτα τα 2 ισως θυσιασω τα υπολοιπα... ο καθε ενας με τις αναγκες τους μαγκες....

ποσοι πιστευεται απο αυτους που εχουν το μηλο ξερουν να κανουν και τιποτε αλλο περισσοτερο απο το να επιδεικνυουν το multitach; παω στοιχημα οτι πανω απο το 80% δεν εχει ουτε data plan στο μηλο....

αν καποιο τηλεφωνο κανει τοσο καλα οσο το μηλο browsing - mail - ipod ΜΟΝΟ τοτε θα το αλλαξω.....

Τελευταία επεξεργασία από: christoforos258, 25/02/2010 - 19:09


#41   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:35

αυτό που το στηρίζεις?(αν καποιο τηλεφωνο κανει τοσο καλα οσο το μηλο browsing - mail - ipod ΜΟΝΟ τοτε θα το αλλαξω..... )
δηλ τι καλό κάνει στο browsing στο email και στο ipod?που δεν κάνουν τα άλλα κινητά?

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 25/02/2010 - 19:35


#42   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:40

θελω sbsetings(μπορω και αδειαζω τη μνημη οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, να κλεινω 3g και edge για να μη χρεωνομε καθε φορα που καποιος παιζει με το κινητο μου και μπενει στο safari κλπ), winterboard, ifile, αναφορα παραδοσης, διαγραφη μεμονομομενης κλησης, να βαζω δικο μου ringtone ευκολα με δυο κλικ, θελω να κατεβαζω τα atachment μου να τα κανω edit και να τα ξαναστελνω..ναι οκ γινεται περιπου (ΠΕΡΙΠΟΥ) με κατι quickoffice κλπ. θελω να δημιουργω ομαδες στις επαφες και profiles (μηπως γινεται και δεν το ξερω? συγνωμη αν γινεται), να δημιουργω κατηγοριες-φακελους για τα mp3 μονος μεσα απο το κινητο, να βλεπω divx, wmv (μη με ρωτατε για πιο λογο , πειτε μου οτι κανεις σας δεν εχει λαβει καποιο βιντεακι απο φιλο στο μαιλ του) κλπ σιγουρα μου ξεφευγουν πολλα. δωσε μου αυτα και δεν κολλαω στο να πληρωσω 40 ευρω για το copilot. και οσο για το οτι οι μη ψαγμενοι θα το κρατησουν σε αντιθεση με τους ψαγμενους...δεν περνω και ορκο και εχω παραδειγμα εναν γνωστο που οταν με ρωτησε πως να βαλω δικο μου ringtone απο Mp3 και πως θα παρω ringtone μεσω bluetooth, γιατι μπενει στο ιντερνετ και χρεωνομε οταν καποιος περνει το κινητο μου και μπενει στο safari - ναι γινεται να το απενεργοποιησεις, αλλα μετα θελει παλι να μπεις νετ να το ξαναερνεργοποιησεις)...οταν του εξηγησα ...δεν φανηκε καθολου ευχαριστημενος.ειμαι σιγουρος οτι το κραταει επειδη απλα ειναι iphone η απλα εκανε το "λαθος" να περιμενει περισσοτερα απο ολο αυτο το ντορο με το συγκεκριμενο κινητο.. ( αν μου τα δωσει ολα αυτα τι να το κανω το jb)

ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το επομενο κινητο αυτου του μη ψαγμενου φιλου μου δεν θα ειναι iphone:) το θεμα δεν ειναι να φερεις καποιον στο μαγαζι σου..αλλα και να μπορεσεις να τον κρατησεις φανταζομε..κινητο αλαζουμε 1 φορα το χρονο ισως και λιγοτερο σιγουρα και περισσοτερο...ειναι ευκολο να ανατραπει αυτο το σκηνικο και σιγουρα τοξερει η apple ¨)

και για να τα κάνουμε όλα αυτά θέλουμε το jailbreak απλά Ε Λ Ε Ο Σ . άντε γεία apple πιστεύω ο κόσμος να ξυπνήση κάποια στιγμή και να καταλάβεις της μλιες σου.τότε θα βάλεις μυαλό.γιατί όσο την αποδεχόμαστε τόσο θα μας πατάει

#43   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:51

με αυτά που διαβάζω σε αυτό το thread αρχίζω να ανησυχώ για το community της apple.. πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω το σκεπτικό κάποιων ατόμων και θέλω να πιστεύω ότι η ηλικία τους δεν πρέπει να ξεπερνά τα 16 χρόνια.

1.η apple δημιούργησε ένα κινητό τηλέφωνο πάνω απόλα με απίστευτες δυνατότητες μεταξύ των οποίων και η ασυναγώνιστη multitouch οθόνη αφής. δεν θυμάμαι ουδέποτε να έκανε λόγο για την απόλυτα παραμετροποιήσιμη συσκευή που μπορεί να μπαίνει ο καθένας μέσα και να της αλλάζει τα φώτα, ούτε για τον υπολογιστή τσέπης όπως θέλουν να την αποκαλούν κάποιοι για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που δώσανε. η apple παρουσίασε το iphone ως μια συσκευή που είναι 3 πράγματα : τηλέφωνο, ipod (multimedia player) και web browser. η επιτυχία του τηλεφώνου αυτού δεν οφείλεται στους παπάδες ( ; ) που μπορεί να κάνει όταν το κάνεις jailbreak ΑΛΛΑ στην απλότητα πάνω στην οποία στηρίζεται ώστε να κάνει ο οποιοσδήποτε ο,τιδήποτε ! απορώ δηλαδή πως κάποιοι θεωρούν ακόμα και τώρα ότι το iphone είναι για τους απανταχού power users. καλώς ή κακώς συνειδητοποιεί κανείς ότι το iphone είναι fashion statement, mainstream gadget και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν μπαίνει ο άλλος στην διαδικασία να μάθει τί μπορεί να του προσφέρει άμα το ξεκλειδώσει για τον απλούστατο λόγο, επειδή προσφέρει τα πάντα που θα του προσέφερε ένα οποιαδήποτε τηλέφωνο με απλό τρόπο και τέλεια ανταπόκριση σε ό,τι κινήσεις κάνει. επιπλέον όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post μου, το iphone έχει την εξής πολυτέλεια : it just works (εφόσον έχει αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο). όλα αυτά που διαβάζω περί ρητορικής ικανότητας του steve jobs, είναι ο ορισμός της γραφικότητας. ο άνθρωπος μπορεί να το κατέχει να παρουσιάζει με εντυπωσιακό τρόπο τις δημιουργίες της apple, αλλά ας μην τρελαθούμε, δεν εκτινάχθηκαν οι πωλήσεις του iphone από αυτά που είπε σε μια παρουσίαση..

2.δεν μπορώ να δεχτώ ότι η apple μυστικά στηρίζει το jailbreak για τον απλούστατο λόγο ότι το επιχειρησιακό της κέρδος δεν γυρίζει γύρω από το iphone (τουλάχιστον όχι αποκλειστικά) αλλά από μαγαζιά όπως το itunes, το appstore, το επερχόμενο ibookstore και όλες οι συμφωνίες που συνάπτει με δισκογραφικές, εκδοτικούς οίκους, app developers και δίκτυα κινητής. μπορεί το jailbreak να τραβάει και χρήστες που θέλουν μια πιο ανοιχτή συσκευή ώστε να πειραματίζονται επάνω της και να την φέρνουν στα μέτρα τους αλλά αν συγκρίνετε τις απώλειες από τα cracked apps / unlocks σε συνδυασμό με το αγοραστικό της κοινό που στην πλειψοφία του είναι απλοί χρήστες κινητής τηλεφωνίας πραγματικά δεν την συμφέρει μια τέτοια κατάσταση. είναι φυσικό και επόμενο από την στιγμή που η φιλοσοφία της apple είναι " σου παρέχω ό,τι πιο λειτουργικό μπορώ αλλά θα πληρώσεις για να το αποκτήσεις " και το κατανοώ από την στιγμή που μιλάμε για επιχείρηση. τί ποιό λογικό να επιζητά το κέρδος λοιπόν ; ή θεωρεί κανείς ότι ο jobs είναι μια σύγχρονη μητέρα τερέζα ; ο άνθρωπος λειτουργεί και σκέφτεται σαν γνήσιος επιχειρηματίας με άξονα το κέρδος και τον ανταγωνισμό.

3.κάποιος προηγούμενος θεώρησε ότι όσοι έχουν non jailbroken iphone είναι άσχετοι. πραγματικά φίλε μου ελπίζω να είσαι στην καλύτερη πιτσιρικάς και τα λες αυτά ειδάλλως ο τρόπος σκέψης σου θέλει λίγο βελτίωση. λοιπόν για να ξεκαθαρίζει η κατάσταση, δυστυχώς για την πλειοψηφία των χρηστών, JAILBREAK = TZAMPA APPS. δοκιμάστε να σκεφτείτε ένα jailbreak χωρίς όλα αυτά τα cracked apps από το γνωστό μαγαζί. πόσοι από εσάς θα μπαίνατε τότε στην διαδικασία να ξεκλειδώσετε το τηλέφωνο για ένα sbsettings και ένα backgrounder. είμαι σίγουρος ότι άμα βγάλει κανείς τον παράγοντα των σπασμένων εφαρμογών οι περισσότεροι θα γύριζαν πίσω στο original restore και θα συμβιβάζονταν με το κουμπί αφετηρίας για να μεταβαίνουν από εφαρμογή σε εφαρμογή. στην τελική, NO JAILBREAK = ταχύτητα και μπαταρία. για να ξεκαθαρίσω λίγο και την δική μου θέση στο θέμα αυτό, ναι είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που έκαναν jailbreak, αλλά, πέρα από το ότι κατέχω την συσκευή σχετικά μικρό διάστημα (από τα χριστούγεννα) και σαν power user ήθελα να δω τί παραπάνω μπορώ να κάνω με το τηλέφωνο, τελευταία έχω αρχίσει να αναθεωρώ. αν σκεφτεί κανείς ότι σύντομα έρχετε θωρακισμένο νέο update από την apple με πολλές αλλαγές, θυσιάζω το sbsettings και το proswitcher για να έχω μια καθαρή συσκευή με ό,τι μπορεί να μου προσφέρει (θέλω να πιστεύω ότι με το νέο update θα μου προσφέρει τόσα που ίσως το jb για ένα sbsettings να φαντάζει αστείο).

4.και κλείνω, κάποιος άλλος ανέφερε για το ipad ότι και αυτό το κλείδωσε η apple όσο καλύτερα μπορούσε και τώρα τί θα κάνουμε, θα πατώσει, δεν θα το αγοράσει κανένας γιατί δεν θα μπορείς να του βάλεις lockscreen, νέα themes κτλ υπάρχουν δύο βασικά επιχειρήματα πάνω σε αυτό το θέμα : α) απλά φίλε μου δες λίγο τα στατιστικά με τις προτιμήσεις του αγοραστικού κοινού σε ενδεχόμενη αγορά της συγκεκριμένης συσκευής και μιλάμε για το πρώτο μοντέλο. β) ποιός σου είπε εσένα ότι το ipad η apple το κατασκεύασε πάνω στα πρότυπα του pc ώστε να μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα. συνειδητοποίησε ότι το ipad είναι μια συγκεκριμένη κατηγορία από μόνο του (θα το έλεγα entertainment device) με συγκεκριμένες λειτουργίες όπως μεταξώ άλλων ανάγνωση βιβλίων, web browsing και gaming. δεν σου κάνουν ; θεωρείς ότι επικρατεί δικτατορία πάνω στο τί σου επιτρέπει να κάνεις και τί όχι ; μην ασχολήσε μαζί του και πάρε ένα laptop.

σχετικά με το τελευταίο comment πάνω στο ipad, προσωπικά το θεωρώ άχρηστο μιας και δεν θα μου προσφέρει κάτι παραπάνω απότι θα μου προσέφερε ένα laptop αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρούν πολλοί αντικατάστατο ενός pc.. εξαρχής δεν δημιουργήθηκε με αυτό το σκεπτικό. και σχετικά με το ανοιχτό λογισμικό που προωθούν πολλές άλλες εταιρίες και φαντάζει ουτοπία στα μάτια πολλών : καμία από αυτές τις εταιρίες δεν έχει από πίσω ένα appstore τέτοιου βεληνεκούς ώστε να θέλει να το θωρακίσει όσο καλύτερα μπορεί για να προστατέψει το κέρδος της.


Σε πληροφορω οτι δεν ειμαι 16 αλλα πολυ παραπανω. Και κατα δευτερον απο αυτα που γραφεις μου φαινεται οτι θα προτιμουσες κανα Nokia ή κανα ΗΤC το πολυ. Δεν με νοιαζει καθολου αν η Apple ειπε οτι θα βγαλει συσκευη που θα ειναι παραμετροποιησιμη. Εμενα με ενδιαφερουν η αναγκες μου. Με ενδιαφερει το bluetooth, με ενδιαφερει το sbsettings, με ενδιαφερουν τα themes, ενα σωρο αλλα πραγματα που το nonjailbroken δεν τα εχει. Πραγματα πολυ γνωστα που δεν τα αναφερω για να μην κουρασω! Αν το ηθελα μονο για το browsing επαιρνα κι ενα htc.

#44   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:53

αυτό που το στηρίζεις?(αν καποιο τηλεφωνο κανει τοσο καλα οσο το μηλο browsing - mail - ipod ΜΟΝΟ τοτε θα το αλλαξω..... )
δηλ τι καλό κάνει στο browsing στο email και στο ipod?που δεν κάνουν τα άλλα κινητά?


απλα στο θεμα browsing ειναι ΑΚΟΜΑ αξεπεραστο... και αυτο δεν το λεω εγω αλλα το λενε και ΟΛΟΙ οσοι αλλαξαν και πηραν ειτε andorid ειτε hd2!

απλα για να σε ενημερωσω ειχα και hd2, και android αλλα κανενα δεν με ικανοποιησε στο κυριοτερο που θελω εγω (browsing) και για αυτο τα εδωσα πισω και πηρα ξανα iphone...

αλλα τεσπα ο καθε ενας ειπαμε κρινει με τις δικες του αναγκες και ιδιαιτεροτητες... :rolleyes:

#45   nikoss123

nikoss123

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 20:16

Δειτε αυτο http://www.funkyspac...-jailbreak-week πολυ γελιο :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες