Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί

Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#31   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:21

Πριν πάω να αγοράσω το 3G διάβασα σε πολλά φόρουμ τα θετικά και τα αρνητικά του, είδα βιντεακια στο youtube και το δούλεψα λίγο.. Είδα ότι τα αρνητικά που είχε δεν ήταν και τόσο σημαντικά για μένα.. Βέβαια το έκανα jailbreak για να έχω τις επιπλέον δυνατότητες τις οποίες σπανίως χρησιμοποιούσα..
Πλέον έχω το 3GS χωρίς jailbreak ( λόγω bootrom ) και αυτά που μου λείπουν είναι το SBSettings ( για εύκολη πρόσβαση σε wifi, 3G, bluetooth ) και η δυνατότητα να κατεβάζω apps για δοκιμή πριν τις αγοράσω.. Ράδιο ακούω σπάνια, bluetooth ( που το είχα στο 3G ) το χρησιμοποίησα 2 φορές μόνο..
Άποψη μου ότι το iPhone, μου κάνει και χωρίς jailbreak..
Βέβαια όλα τα επιπλέον καλοδεχούμενα.
Και κάτι τελευταίο πριν αγοράσουμε κάτι, ΠΑΝΤΑ το ψάχνουμε!! Για τα θετικά και τα αρνητικά του και ΠΑΝΤΑ το δοκιμάζουμε πριν το αγοράσουμε για να δούμε αν καλύπτει τις ανάγκες μας!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:23

Βασικά πούλησα το 5800 που είχα για να πάρω το 3GS, και μάλιστα στην αρχή δεν είχα καμία όρεξη να του κάνω Jailbreak: ότι χρειαζόμουν το είχε ήδη επάνω, και αυτό που χρειαζόμουν περισσότερο ήταν μια βαρβάτη ιντερνετομηχανή χωρίς κολλήματα, ένα σταθερό λειτουργικό χωρίς φρού-φρού και αρώματα, και ένα εξελληνισμένο γραφικό περιβάλλον που να μην θέλει πενάκι για να κάνω τη δουλειά μου σωστά. Όλα αυτά βέβαια υπήρχαν ήδη απο το 3G, αλλά η έλειψη ορισμένων απλών χαρακτηριστικών (όπως πχ το copy - paste) με εκνεύριζαν αφάνταστα, γι αυτό και κατέληξα με το 5800 (το οποίο παρεπιμπτόντως είναι πολύ καλο smartphone). Τουτέστοιν, δεν με απασχολούσε το JB όταν πήρα τη συσκευή. Ήμουν άλλωστε ανέκαθεν της άποψης πως μια συσκευή αξίζει να την αγοράσω εφόσον με καλύπτει ως έχει, χωρίς να χρειαστεί να καταφύγω σε επεμβάσεις και μετατροπές. Το JB ήταν (και είναι) για μένα μια απλή προσθήκη ορισμένων χαρακτηριστικών που δεν είναι στις προτεραιότητες μου (το bluetooth για παράδειγμα, ή τα themes), αλλά που δεν με χαλάνε να έχω στη συσκευή. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αυτά που θα με κάνουν να αποφασίσω αν θα χρησιμοποιήσω ή όχι μια συσκευή. Το μηχανάκι για μένα είναι πρώτα και κύρια ένα εργαλείο πρόσβασης στο internet και μετά ένα τηλέφωνο. Ως εκ τούτου, πολλές απο τις "τηλεφωνικές" του αρετές ή ελλείψεις, με αφήνουν απλά αδιάφορο...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 25/02/2010 - 17:25


#33   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:27

ναι αλλα ένα "καλό"κινητό δεν χαρακτηρίζετε μόνο κ μόνο επιδή κάνεις την δουλεία σου στο ιντερνετ.πρέπει το συνολικό αποτέλεσμα να είναι καλό.κάτι το οποίο στο iPhone λύπει.

#34   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:46

Αν ήθελα ένα καλό all-around κινητό, έμενα και με το 5800. Ήθελα μια πολύ καλή ιντερνετομηχανή. Και γι΄ αυτό και πήρα τελικά το 3GS. Και δεν με ενοχλεί καθόλου που σαν σκέτο τηλέφωνο είναι μέτριο. Τα τελευταία χρόνια είχα μονίμως επάνω μου ένα PocketPC για να έχω Internet, και ένα κινητό της πλάκας για να έχω τηλέφωνο. Την χρήση 2 συσκευών προσπαθούσα να αποφύγω, και γι'αυτό πήρα το 5800, το οποίο δε λέω, πολύ καλό μηχανάκι, αλλά άμα έχεις μάθει σε οθόνη 3.5 ιντσών, είναι κάπως... Ε μετά πήρα το 3GS και βρήκα την υγειά μου.

Επαναλαμβάνω, δεν με απασχολεί το ότι σαν τηλέφωνο είναι μέτριο, ούτε το αν είναι καλό ή όχι σαν ολοκληρωμένη λύση. Το μόνο που με απασχολεί είναι να μπορώ να κάνω (και μάλιστα καλά) αυτό που θέλω να κάνω με αυτό. Απο εκεί και πέρα, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν έχει κάμερα 2 ή 3 ή 5 megapixel, γιατί πολύ απλά είναι ζήτημα αν έχω τραβήξει 3 φωτογραφίες απο τότε που το πήρα, και όταν θέλω να τραβήξω όντως φωτογραφίες, έχω και την Ixus μου. Και δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν έχει radio ή όχι, γιατί δεν ακούω ράδιο, και όταν θέλω να ακούσω μουσική βάζω κάτι απο τα 10 giga που του έχω πετάξει μέσα να παίξει. Παρ΄ όλα αυτα αναγνωρίζω πως μιλάω απλα για δικές μου ιδιοτροπίες: είναι απόλυτα θεμιτό απο κάποιον που δίνει 500-600 ευρώ να περιμένει απο μια τέτοια συσκευή να τα έχει όλα επάνω. Άλλο όμως το τι περιμένω απο μια συσκευή, και άλλο το τι έχει. Αν περιμένεις να τα έχει όλα, ατύχησες. Το iPhone δεν τα έχει όλα, και μάλλον δεν θα τα αποκτήσει πότε. Για αυτούς που τα θέλουν όλα, υπάρχει το HD2, το N900, και το Satio...

#35   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:50

πολύ σωστά τα λές για αυτό σκοπεύω να το δώσο δρόμο.παρόλο που είταν δώρο θα το στείλω και θα πάρω ένα Ν900 το οποίο δεν αδυναμή πουθενά σε σχέση με το iphone αλλα ίσα ίσα έχει περισσότερα

#36   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 25/02/2010 - 17:58

Εφόσον το iPhone δεν σε καλύπτει, τότε πολύ σωστά θα κάνεις. Και το N900 είναι άριστη επιλογή. Θα το ξαναπώ για να εμπεδωθεί: παίρνουμε αυτές τις συσκευές για να κάνουμε τη ζωή μας ευκολότερη, όχι για να βάλουμε και άλλους μπελάδες στο κεφάλι μας. Αν μια συσκευή απαιτεί επεμβάσεις για να κάνει πράγματα τα οποία θέλαμε να κάνει εξαρχής απο μόνη της, τότε δεν αξίζει να την πάρουμε (εφόσον βέβαια λειτουργούμε ως απλοί καταναλωτές που θέλουμε η συσκευή να κάνει αυτά που θέλουμε να κάνει out of the box, και όχι ως technofreaks που μοναδικό μας κριτήριο είναι το πόσο μακρύ χέρι μπορούμε να βάλουμε στη συσκευή και μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε τα όρια της).

#37   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:00

σωστά και όπως είπα και ποιο πρίν αν δεν είταν δώρο θα έμενα στο 5800.πιστεύω το Ν900 θα είναι το ιδανικό για μένα και όχι να μ σπάει τα νεύρα σαν το iPhone :)

#38   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:15

θα το αγοραζα αν ηταν πιο φτηνο και θα το χρησιμοποιουσα σαν παντοφλα να σκοτωνει και κατσαριδες :lol: :lol: :lol:

#39   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/02/2010 - 18:17

loooooool hahhahhaha είναι μία καλή επιλογή κ αυτό :D

#40   iria

iria

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:30

Θα το αγοραζα, αλλα μετα θα ειχα παθει κατάθλιψη.
Τόσο λεφτα και να μην μπορείς να κάνεις μερικά τόσο απλά πράγματα που τα κάναν κινητα της προηγούμενης 10ετίας.

#41   TNT

TNT

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:30

Για εμενα το iPhone χωρις JB ειναι ενα κινητο με παρα παρα πολλες ελλειψεις (αλλα μια πολυ ωραια παιχνιδομηχανη) :lol: .Οποτε σαν κινητο χωρις JB δεν μας λεει και πολλα!!Για 600 ευρος θα περνα το Desire η το HD2 που ειναι τουμπανα σαν κινητα!! ;) ;).Εχουν τα παντα χωρις JB και χωρις να σε δεσμευουν.

Τελευταία επεξεργασία από: TNT, 25/02/2010 - 19:35


#42   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 19:53

Το θέμα είναι οτι ο καθένας ζητάει κάτι διαφορετικό από την συσκευή του και το παίρνει για διαφορετικό λόγο όποτε με το να λέμε σε αυτούς που δεν κάνουν jb μα μου κσου δεν βγαίνει κάτι. Εγω προσωπικά το πείρα γιατί μου άρεσαν τα specs μου άρεσε το design και το λειτουργικό που είναι απλό εύχρηστο και γρήγορο, αποκεί και πέρα το ότι έχει έλλειψής σε bluetooth etc μερικές φορές σου γεννιέται η επιθυμία για κάτι γιατί πολύ απλά δεν το έχεις όταν το πάρεις μπορεί να μην το χρησιμοποιήσεις καν. Αυτό που θεωρώ εγώ τραγικό μειονέκτημα είναι ένας file manager/File Browser και το να φτιάχνω δικά μου προγραμματάκια για να καλύπτει δικές μου ανάγκες κάτι που μπορώ να κάνω σε ένα symbian λογού χάρη, επίσης η αντιμετωπίσει τις apple ως προς έμενα ως καταναλωτή που νομίζει ότι μπορεί να με κάνει ότι θέλει και δεν με υπολογίζει λειτουργεί εξίσου αρνητικά

#43   TNT

TNT

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 25/02/2010 - 22:06

Δεν θα διαφωνησω σε αυτα που λες.Αλλα εννοω οτι:1)Δεν εχει μπλε δοντι 2)Το gps της συσκευης ειναι μετριοτατο 3)Το σημα του δεκτη ειναι απαραδεκτο (στο ιδιο σημειο με αλλο τηλ εχω σημα με το iphone τιποτα) 4)Δεν εχει file manager 5)Δεν εχει flash καμερας 6)Δεν μπορεις να χειριστης επαφες προς την SIM 7)Δεν υποστηριζει Flush player 8 )Τα parts της συσκευεις οσο πανε τα κανουν και πιο τσιπικα....και πολλα αλλα γενικα.Παρ ολα αυτα ο κοσμος οπως και εγω το iPhone to αγαπησε γιατι:Εχει τρομερο touch,εχει πολυ φιλικο λειτουργικο,εχει φανταστηκα Apps και Games..αλλα το πιο βασικο πιστευω οτι μεσο του JB την συσκευη μπορεις να την κανεις τελειως personal.Δηλαδη το iPhone καποιου μπορει να διαφερει στα παντα απο καποιου αλλου.Ε αυτο η Apple παει να το σταματησει.Γιατι στην ουσια εφοσων την ενοχλει η πειρατια ,θα μπορουσε να ασχοληθει μονο με αυτο(και σε βεβαιωνω οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα προσωπικα με αυτο γιατι τα χρηματα που ζητανε κατα κυριο λογω δεν εινα πολλα),δηλαδη πως να κλειδωσουν τα Apps του Appstore και οχι πως να κλειδωσουν ολοκληρη την συσκευη(Εξυπνοι ειναι απ οτι φενεται, οποτε κατι θα μπορουσαν να βρουν).Αλλα ειπαμε οτι δυστιχως η Apple με τους τσαμπουκαδες της και τα κολληματα που εχει....θα χασει πολλοι κοσμο στο μελλον!!Κριμα για το iPhone!Θα μπορουσε να ηταν οτι καλυτερο.Ειδη το εχω δωσει το iPhone που ειχα...και απλα περιμενω να δω τη θα κανει με το 4G για να αποφασησω τι θα παρω τελικα!!

#44   Deviance

Deviance

    iPH User

  • 121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 22:28

Στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε :P το σχόλιο μου ήταν γενικό δεν απευθυνόταν σε κάποιον συγκεκριμένα. Απτήν δίκη μ σκοπιά η apple είναι σαν να σου λέει δώσε 700ε για να δανειστείς μια συσκευή μου. Γενικότερα υποτιμάει πολύ τους καταναλωτές, αλλά δεν φταίει αυτή αλλά τα τυφλά φανμποις που την ακολουθούν σε οτιδήποτε βγάζει σαν άβουλα όντα. Όσο για το appStore οι τιμές σε πολλά πράγμα κάθε άλλο παρά προσιτές είναι. Οσο εύκολο ήταν για την apple να ανέβει αλλο τόσο εύκολο είναι και να κατέβει απτήν κορυφή, μακάρι να το ξέρουν και οι ίδιοι και να μην έχουν θαμπώσει απτό χρήμα

#45   darkrider

darkrider

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 23:22

ναι γιατι παρολο που δεν εχει καποια βασικα πραγματα εχει τοσα καλα apps και το ηθελα απο τοτε που βγηκε το 2g και επειδη δεν εχει καποιον να μου το φερει ειχα στεναχωρηθει πολυ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες