Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί

Αν δεν υπήρχε το jailbreak θα αγοράζατε το iPhone?Και αν ναι γιατί

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/02/2010 - 23:45

Εγώ είχα τον φίλο τον eBay τότε.. Χα χα χα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Ninja10R

Ninja10R

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/02/2010 - 00:31

Θα το αγόραζα αν για κάποιο λόγο ξέμενα από το jailbreaked 3GS μου. Και να διευκρινήσω:

* Ημουν φανατικός αντι - Apple (και στο θέμα Η/Υ τίποτα δεν με με έχει πείσει ακόμη να φύγω από τα Windows, αν και εχω δοκιμάσει τα παντα από hackintosh και Linux)
* Μέχρι τώρα είχα στην κατοxή μου (εγώ και η γυναίκα μου) 6 touch screen κινητά (LG Viewty - LG Viewty 2 - LG Renoir - Samsung F480 - Samsung Omnia - HTC HD) και έκραζα ανελέητα τους φίλους μου που ορκίζονταν στο iPhone (λίγα mpixel camera, όχι flash, μη αφαιρούμενη μπαταρία κλπ). Οταν το πηρα στα χέρια μου κατα λάθος τον περασμένο Σεπτέμβρη (δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στο Omnia 2 αν δεν κάνω λάθος), ήμουν κάθετα αρνητικά προκατειλημένος απέναντί του. Και μετά ... μουγκάθηκα. Η ποιότητα του user interface είναι απλά απαράμιλλη, δεν συγκρίνεται με τίποτα μέχρι στιγμής. Τέρμα, τελεία, παύλα κλπ.
* Το jailbreak μου προσφέρει παραπάνω πράγματα. Αυτήν την στιγμή θα με ξεβόλευε πολύ το να μην έχω το SBSettings π.χ. Αλλά πιθανότατα i could live without it, μόνο και μόνο για να απολαμβάνω το user interface που αναφέρω παραπάνω. Τα cracked apps δεν με πολυενδιαφέρουν, καθώς όποια από αυτά κράτησα στο κινητό μου γιατί μου έκαναν την ζωή ευκολότερη, τελικά φρόντισα να τα αγοράσω - είναι και θέμα ηθικής :rolleyes:

#48   Corinna

Corinna

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Zealgr

Δημοσίευση 26/02/2010 - 07:39

Παλιά θα έλεγα όχι, αλλά μετά από μερικούς μήνες με το καινούργιο μου 3GS έμαθα να απολαμβάνω όσα κάνει και να μην ασχολούμαι με όσα του λείπουν.. Μερικές μέρες πάλευα να κατεβάσω το μενού του sbsettings αλλά όλα μια ιδέα είναι.
Δύσκολα θα εγκατέλειπα την αγαπημένη μου παιχνιδομηχανή που είναι και τηλέφωνο :)
Σίγουρα θα συνεχίζω να ελπίζω για αναφορά μηνυμάτων και bluetooth χωρίς jailbreak.

#49   Slumber

Slumber

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2010 - 08:32

Ναι, θα το αγοραζα.
Αυτη τη στιγμη ναι μεν εχω jailbroken iphone αλλα δεν κανω use και πολλα jailbroken features.
Συγκεκριμενα:
1. Bluetooth: ποτε δεν το εκανα use σε καμια παλαιοτερη συσκευη μου. Οποτε, δεν με νοιαζει δουλευει δεν δουλευει...
2. Radio: οτι και παραπανω.
3. Themes: Δεν εχω περασει ουτε ενα. Το μονο που εχω κανει ειναι να εχω transparent dock και το background στο springboard. Ενω εκανα j/b το iphone αμεσως, μετα απο καμια βδομαδα αρχισα να "το χρησιμοποιω"
4. Cracked apps. ΟΚ, δεν νομιζω οτι ειναι μειον μιας συσκευης, να μην μπορεις να περνας cracked apps οσο και αν μας βολευει αυτο ολους....

Γενικα το iphone το ειχα αχτι απο την 1η στιγμη που ειχα δει στο δικτυο το 2g και ειχα παιξει με ενα ipod touch. Ημουν κατοχος ipod (χωρις μουσικη on-the-go δεν μπορω να με φανταστω) και ενω μεχρι να παρω iPod ελεγα "σιγα μωρε" μολις το πηρα ειπα "ποτε ξανα κατι αλλο...οταν παρω ξανα player, iPod θα ειναι.. τελος.". Για μενα το iPhone ειναι τα παρακατω πραγματα (σε σειρα προτεραιοτητας κιολας):
1. iPod (το μονο μειον του ειναι οτι δεν ειναι 80gb σαν το classic μου)
2. Internet device
3. Κινητο τηλεφωνο (για κλησεις και SMS. κοινως MMS, video calls, καμερες μπροστα-πισω-πανω-κατω-φλας κλπ υπαρχουν δεν υπαρχουν.....δεν μου λειπουν)
4. Gaming device

Εχω "παιξει" με πολλα κινητα με touchscreen αλλα με κανενα το interaction δεν ηταν τοσο... smooth and cool.
Τρελλαθηκε ο κοσμος με το interface των win7 mobile. Εγω γελουσα.
Γνωστοι με blackberries λενε "αχαχαχαχα πληρωνεις τα παντα" και απανταω "Μιλας εσυ που ο IM+ για blackberry κανει 20πλασια τιμη;" και τους κοβεται το γελιο.

Το j/b κυριως μου λυνει τα χερια για να δοκιμαζω full working apps και αν μου κανει γιατι οχι, να τις αγορασω. Ετσι πρεπει στην τελικη ρε παιδες! Γιατι καποιος εκει εξω ελιωσε για κανει τον super-duper-wow-RSS-reader που κανει το κινητο σου να γα**ει. Σιγουρα, το εκανε για να βγαλει φραγκα, οχι για την ψυχη της μανας του, αλλα that's life. O Τζαμπας πεθανε :) Αν και υπαρχουν free tools εκει εξω... που κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.
Το μονο που θα με προβληματισει αν χασω το j/b θα ειναι το navigon που για να ειμαι ειλικρινης τα σπαει, αλλα δεν μου ειναι και τοσο απαραιτητο ωστε να σκασω 100 euros (που και παλι...ειναι φτηνοτερο απο το να παω να παρω μια ακομα standalone GPS συσκευη).

Κλεινοντας, θελω να πω οτι για μενα, το iphone σαν τηλεφωνο ειναι σαν καποιες μαρκες στα αυτοκινητα.
Το οτι η BMW δεν σου δινει δωρεαν Α/C ενω θα μπορουσε να στο δωσει, δεν κανει τα αμαξια της χειροτερα απο της Hyundai.
To οτι ενα sports-car κανει ποσες χιλιαδες ευρω, αλλα δεν μπορεις να πας στην αμμουδα της παραλιας με σαγιοναρα και ομπρελα, δεν κανει το οχημα μαπα επειδη "εδωσα μια περιουσια και ουτε το ψυγειακι με τις μπυρες δεν χωραει...".

Η Apple ειναι μια εταιρια. Like it or not. Δεν ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος με slogan "hi tec, hi life, low budget" επομενως κοιταει να βγαλει φραγκα. Αν καποιοι γουσταρουν τα προιοντα της, like it or not, πρεπει να συνεχιζει να βγαζει φραγκα για να βγαινουν οι "επομενες γενιες". Σε οποιον δεν αρεσει καποιο προιον, ειναι στο χερι του αν θα το αγορασει η οχι.

Παντα φιλικα και παντα με την παροιμια "περι ορεξεως...." στο μυαλο ;)
Take care, have a great day :D

#50   napsterthegrey

napsterthegrey

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2010 - 02:01

Εννοείται θα το αγόραζα!!
Δεν είναι θέμα το JB.Αλλά αφού υπάρχει κάνει τη συσκευή πιο ενδιαφέρυσα..

#51   vezyro

vezyro

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2010 - 07:36

Εγω χωρις jailbreak δεν θα το αγοραζα.Απο το 2007 που βγηκε το πρωτο iphone (το οποιο ηταν και επαναστατικο το ui του για την εποχη του)εχει μεγαλωσει αρκετα ο ανταγωνισμος με αποτελεσμα καλυτερα κινητα και απο αλλες εταιριες ωστε να φτασουν η ακομα και να ξεπερασουν την ευκολια λογισμικου του iphone δινοντας ακομα και την δυνατοτητα παραμετροποιησης του λογισμικου οπως android - windows mobile 6.5... Αυτη την περιοδο ειμαι ευτηχης κατοχος ενος hd2 και πιστευα οτι δεν θα μπορω να ζησω χωρις iphone αλλα τα πλεονεκτηματα κατα τα ΔΙΚΑ μου προτυπα υπερτερουν υπερ του hd2 με αποτελεσμα να περιμενω την επομενη κινηση της apple (το νεο iphone) ωστε να δω αν θα καλυψει της αναγκες μου καλυτερα απο τη συσκευη που εχω τωρα.Παντος κακα τα ψεματα το app store ειναι κορυφη με της 150.000 εφαρμογες που εχει και ειναι ενα μεγαλο ατου για το κατεχοντες iphone.

#52   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2010 - 11:08

Θα ρίξω και εγώ την ψήφο μου λοιπόν, επειδή είδα ότι υπάρχει ισοβαθμία.

Όταν πήρα το πρώτο μου iPhone δεν ήξερα τι σημαίνει Jailbreak

Τώρα που είμαι Jailbroken δεν ξέρω τι σημαίνει iPhone (με το original OS) 8)

Αν και γνωστός Mac-Apple-άκιας, το Jailbreak μου είναι πλέον απαραίτητο με αυτά που μου προσφέρει οπότε (sorry Steve) δεν θα αγόραζα iPhone χωρίς δυνατότητα Jailbreak.

#53   jwr

jwr

    iPH Contributor

  • 1.090 μηνύματα
  • Twitter:@jwr_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:jwr_p

Δημοσίευση 29/03/2010 - 13:59

εγω θα το επαιρνα γιατι αξιζει τα λευτα του και με το παραπανω.Η Apple εχει κανει καταπληκτικη και προσεγμενη δουλεια.Το iPhone εχει παρα πολλες δυνατοτητες για αυτο θα το αγοραζα εκτος σαν ενα κινητο.

#54   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/03/2010 - 17:54

Με τίποτα.
Μέτριο τηλέφωνο, μέτριες δυνατότητες, απόλυτα ελεγχόμενο από την Apple.
Με 600 ευρώ παίρνω Κάποιο BlackBerry, κάποιο HTC και, φυσικά, το καλύτερο Android της αγοράς, πλήρως παραμετροποιήσημο.
Το θέμα είναι ότι, έχει πολλές δυνατότητες αλλά, χωρίς JB, εμένα δε μου λέει τίποτα.
Πριν πάρω το πρώτο μου iPhone είχα κάνει μεγάλη έρευνα.

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 29/03/2010 - 17:55


#55   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2010 - 18:10

θα το επαιρνα μεταχειρισμενο..και με εναν κοινο λογαριασμο με φιλο μου θα αγοραζαμε μια φορα τις απαραιτητες εφαρμογες μονο και θα τις περναγαμε και στα δυο αν θα ισχυει ακομα αυτη η δυνατοτητα(απαραιτητες..εχοντας δει πλεον ποιες ειναι μετα απο jailbroken συσκευη)απλα..δε θα χω πλεον sbs..safari downloader..iFile..

#56   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/03/2010 - 18:20

πως μπορω να περασω 2-3 εφαρμογες που εχω στο itunes μου στο κινητο ενος φιλου,ΧΩΡΙΣ να πειραξω τις δικες του εγαρμογες και γενικα χωρις να κανω οτιδηποτε sync εκτος απο τις εφαρμογες που θελω;

το τηλεφωνο ειναι j/b!

#57   macmaniac82

macmaniac82

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/03/2010 - 18:24

αν τις εχεις αγορασμενες,υπαρχει οδηγος..ειμαστε εκτος topic..δες εδω:
http://www.iphonehel..._1

Τελευταία επεξεργασία από: macmaniac82, 29/03/2010 - 18:25


#58   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/05/2010 - 14:49

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με τον giorgos_rou ... Απλα εγω Θα το επαιρνα μονο και μονο για το design του και την glamourια του.Μετα θα εκανα προπονηση στο κραξιμο που θα ετρωγα λογω της μη υπαρξης bluetooth , file and folder access κτλ...

#59   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/06/2010 - 05:00

Θα το αγόραζα έτσι και αλλιώς!

Όταν βγήκε το πρώτο iPhone (EDGE) ήτανε χρόνια μπροστά από όλα τα άλλα τηλέφωνα της κατηγορίας του! Για τον μοναδικό λόγο που 'μυήθηκα' στα μυστικά του 'σπασίματος' ήτανε (αρχικά!) για το ξεκλείδωμα.

Μετά η ιστορία λίγο πολύ γνωστή για όλους μας! 8)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#60   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/06/2010 - 05:08

το θεμα ειναι επιδη πολυς κοσμος το θεμα apple το προσεγκιζει σαν προβατο και οχι σαν προωπικο συμφερον
ναι πολυς κοσμος θα το επαιρνε
εγω οχι δε θα το παιρνα και αν το ειχα παρει θα το μετανειωνα
πολλα τα λεφτα για ενα τηλεφωνο που διχως σπασιμο σου προσφερει κατι που μπορεις να το βρεις φθηνοτερα χωρις να κανεις τη μοστρα οτι εχεις iphone (αν και αυτο σημερα δε παιζει)
η ερωτηση για μενα που θα ειχε ενδιαφερον ειναι ποιες οι διαφορες του εκαστοτε μοντελου ipohne χωρις σπασιμο σε σχεση με ολα τα αλλα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες