Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατασταση Iphone 4 λογω προβληματων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
419 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 11/11/2010 - 05:55

Ειναι DOA! DOA δε σημαινει το κινητο να μην ανοιγει καν. Το DOA αναφερεται σε καθε πραγματικό ελαττωμα της συσκευης κατα την αγορα της! Αλλα και να μην ηταν και παλι τον προστατευει η Ελληνικη Νομοθεσια. Αρθρο 540 Νομος 3043/2002.

Ενημερωθειτε! Μη καταπινετε οτι σας ταιζουν οι εταιριες! Εχουνε φτιαξει αυτοκρατοριες απ'την αγνοια μας!

Καλα οτι πεις δε θα σου χαλασω χατιρι, πες μου ομως τι σημαινουν τα αρχικα DOA?
Βεβαια για να ειμαι ακριβοδικαιος μπορει να σημαινει Defective On Arrival αλλα
δυστηχως οι περισσοτεροι (ες) εταιριες δεν το διαβαζουν ετσι, αναρωτιεμαι
αραγε αν γραφει τιποτα σχετικο στα απειρα χαρτια που υπογραφουμε (και ποτε δεν
διαβαζουμε) αν οχι τοτε επιδεχεται οτι ερμηνεια συμφερει τον καθενα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/11/2010 - 07:20

Καλα οτι πεις δε θα σου χαλασω χατιρι, πες μου ομως τι σημαινουν τα αρχικα DOA?
Βεβαια για να ειμαι ακριβοδικαιος μπορει να σημαινει Defective On Arrival αλλα
δυστηχως οι περισσοτεροι (ες) εταιριες δεν το διαβαζουν ετσι, αναρωτιεμαι
αραγε αν γραφει τιποτα σχετικο στα απειρα χαρτια που υπογραφουμε (και ποτε δεν
διαβαζουμε) αν οχι τοτε επιδεχεται οτι ερμηνεια συμφερει τον καθενα.


Σου παραθετω την ερμηνεία του wikipedia: http://en.m.wikipedi...Dead_on_arrival

Αλλα σου ξαναλεω και DOA να μην ηταν - που ειναι - μας προστατευει ο ελληνικος νομος(3043/2002). Ειτε μεσω DOA ειτε μεσω νομου δικαιουτε να παρει καινουρια συσκευη(ή τα λεφτα του πισω). Ο εκαστοτε νομος υπερισχυει παντα ανεξαρτητα απο τους οποιους ορους της οποιας εταιριας(i.e Vodafone, Apple).

#378   isaias1983

isaias1983

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/11/2010 - 11:53

Καλημερα παιδια!
Πηρα σημερα το πρωι στην arvato κ μου ειπαν θα στειλουν αυριο courrier να παραλαβει το iphone 4 για να ελεχθει απο το service κ αν διαπιστωσει οτι ειναι DOΑ θα γινει αλλαγη με καινουριο κινητο.Την ρωτησα αν θα ειναι σφραγισμενο καινουριο στο κουτι του κ μου ειπε οτι ειτε θα ειναι σφραγισμενο καινουριο ειτε το κινητο σκετο παλι καινουριο αλλα χωρις κουτι.Της ειπα οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να ειναι το δευτερο κ αφου το κινητο μου ειναι DOA θελω καινουριο σφραγισμενο.Μου ειπε οτι κ τα 2 καινουρια ειναι.ΕΕε,αφου ειναι ετσι εγω θελω το πρωτο της ειπα.Anyway,μου ειπε οτι πρεπει πρωτα να παει εκει κ μετα απο 3-4 εργασιμες θα με παρουν για να φερουν το καινουριο αν διαπιστωθει βλαβη κ τοτε θα το συζητησουμε.Οποτε περιμενω ενημερωση τους για να δω πως θα το χειριστω το θεμα.Σε καμια περιπτωση δεν θα δεχτω βεβαια κινητο σε σακουλακι.Κ κατι αλλο παιδια.
Εγω εκανα ανανεωση συμβολαιου κ πηρα το iphone 4 με 243 ευρω.Διαβαζω το συμβολαιο κ στο συνολο επιδοτησεων μου λεει 116,85ευρω.Δλδ αυτο θα πρεπει να πληρωσω αν φυγω απο την VOdafone σε 2 μηνες που λεει οτι ειναι υποχρεωτικο να κατσω?Αν ξερει καποιος σιγουρα ας μου απαντησει.Γιατι αν μου κανουν μπινια κ δεν δεχτουν να μου δωσουν καινουριο σφραγισμενο σκεφτομαι κ εγω να τους την κανω.
Αν η δεσμευση μου για επιδοτηση ειναι το ποσο των 116,85ευρω κ πρεπει να πληρωσω αυτο το ποσο για να φυγω τοτε θα τα δωσω κ αντε γεια...Δλδ 243+116=359ευρω κ θα εχω ενα iphone 4 στα χερια μου.Αυτο θα γινει σε περιπτωση που δεν με εξυπηρετησουν σωστα κ θελω να ξερω αν ισχυει κατι τετοιο??
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις παιδια!

#379   Myselff

Myselff

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Myselff

Δημοσίευση 11/11/2010 - 11:53

Σου παραθετω την ερμηνεία του wikipedia: http://en.m.wikipedi...Dead_on_arrival

Αλλα σου ξαναλεω και DOA να μην ηταν - που ειναι - μας προστατευει ο ελληνικος νομος(3043/2002). Ειτε μεσω DOA ειτε μεσω νομου δικαιουτε να παρει καινουρια συσκευη(ή τα λεφτα του πισω). Ο εκαστοτε νομος υπερισχυει παντα ανεξαρτητα απο τους οποιους ορους της οποιας εταιριας(i.e Vodafone, Apple).

Δεν ειδα ακομη το λινκ αλλα ασχετα του τι σημαινει η τι ερμηνεια δινει ο καθενας
με πιανει τρομος οταν ακουω οτι πρεπει να βρω το δικηο μου στην ελλαδα μεσω των νομων..
Εδω ειναι κανονικο HELLas!!!!!

#380   isaias1983

isaias1983

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2010 - 22:58

Λοιπον,
Σημερα το μεσημερι ηρθε το courrier με το καινουριο ipohne 4...Ηταν μεσα στο κουτακι του παλιου που ειχα δωσει πισω κ σε ενα σακουλακι μεσα στο κουτι...Αλλο ΙΜΕΙ το κουτι αλλο η συσκευη...Δουλευει μια χαρα αλλα ξερω πως ειναι refurbished κ ηταν ενεργοποιημενο εξαρχης χωρις να χρειαζεται το itunes...Πηρα την arvato κ μου ειπαν πως αυτα τους στελνει η apple κ ειναι καινουρια...Επισης να πω οτι η οθονη του iphone 4 ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΙΤΡΙΝΗ απο το 3gs που εχω...Ολες κιτρινες ειναι η απλα εχει προβλημα??Σε καταστημα vodafone που πηγα μου ειπαν οτι δεν ισχυει το DOA σε κινητα εδω κ ενα χρονο....Ουτε αυτο πιστευω οτι ειναι αληθεια βεβαια...Αιο ξεκιναει η καταγγελια συμβασης κλπ...Αν το δει κανεις ας μου πει τα συμπερασματα του...Ευχαριστω πολυ.

#381   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 23:26

Τελικα η Vodafone δε βαζει μυαλο με τιποτα! Προχωρα σε καταγγελια, συστημενη επιστολη με ταχυδρομειο και σε μια εβδομαδα θα σε παρουν τηλεφωνο για να σου επιστρεψουν τα χρηματα σου πισω. Φιλικα σου λεω οτι η Vodafone εκμεταλευεται την απραγια και την αγνοια μας. Μη συμβιβαστεις με τιποτα! Και μη φοβασαι. Ο νομος ειναι με το μερος σου!

#382   isaias1983

isaias1983

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2010 - 23:41

Το θεμα ειναι οτι εγω ηθελα το iphone 4 κ η cosmote δεν μου το δινει σε αυτη την τιμη...

#383   Nibbler

Nibbler

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2010 - 23:50

Το θεμα ειναι οτι εγω ηθελα το iphone 4 κ η cosmote δεν μου το δινει σε αυτη την τιμη...

Ωραια κρατα αυτο με την κιτρινιλα τοτε γιατι να παρεις καινουριο απ'τη Vodafone μπορεις να το ξεχασεις...

#384   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 16/11/2010 - 23:51

και η δική μου οθόνη είναι πιο κίτρινη απο το 3G μου αλλά μέχρι να τα δώ δίπλα δίπλα δεν μου είχε φανεί καθόλου.

#385   zlife

zlife

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2010 - 19:02

τελικα παιδια ξερουμε ποσο δινει εγγυηση 1 η 2 χρονια τελικα ?

#386   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 23/11/2010 - 23:44

πολλων η οθονη ειναι κιτρινη αλλα η apple δεν ενδιαφερεται και η vodafone επισης.αμα δεν μαζευτουμε καποιοι να κινησουμε διαδικασιες δικαστικα ΔΕΝ βγαζουμε ακρη παρτε το χαμπαρι.στη συγκεκριμενη χωρα ισχυει τo:η καντα ολα λυμπα η σκασε και κολυμπα..

#387   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2010 - 00:01

Εμένα η δική μου που ήρθε σε σακουλακι Απο την αρβατο ήταν μια χαρά το έχω τρελανει Απο την πρώτη μέρα και ακόμα με αντέχει χιχιχιχι

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#388   zlife

zlife

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2010 - 13:52

για την οθονη και εγω παρατηρησα πως ειναι λιγο ποιο κιτρινη η οθονη αλλα μπορει να ναι και normal εγω παντως δεν βλεπω τοση κιτρινλα εκτος αν λεμε για κατι αλλο ...

#389   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/11/2010 - 16:30

Λοιπον,
Σημερα το μεσημερι ηρθε το courrier με το καινουριο ipohne 4...Ηταν μεσα στο κουτακι του παλιου που ειχα δωσει πισω κ σε ενα σακουλακι μεσα στο κουτι...Αλλο ΙΜΕΙ το κουτι αλλο η συσκευη...Δουλευει μια χαρα αλλα ξερω πως ειναι refurbished κ ηταν ενεργοποιημενο εξαρχης χωρις να χρειαζεται το itunes...Πηρα την arvato κ μου ειπαν πως αυτα τους στελνει η apple κ ειναι καινουρια...Επισης να πω οτι η οθονη του iphone 4 ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΙΤΡΙΝΗ απο το 3gs που εχω...Ολες κιτρινες ειναι η απλα εχει προβλημα??Σε καταστημα vodafone που πηγα μου ειπαν οτι δεν ισχυει το DOA σε κινητα εδω κ ενα χρονο....Ουτε αυτο πιστευω οτι ειναι αληθεια βεβαια...Αιο ξεκιναει η καταγγελια συμβασης κλπ...Αν το δει κανεις ας μου πει τα συμπερασματα του...Ευχαριστω πολυ.

Μου ειχε τυχει και εμενα αυτο φιλε μου και το πηγα πισω και πηρα καινουργιο επιτοπου.

Κουβεντα δεν ειπαν και επισης ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε πηρε τηλεφωνο στην Αμερικη για να το διαπιστωσει.. :excl:

#390   Fotis

Fotis

    iPH Enthousiast

  • 422 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2010 - 16:49

Λοιπόν έτσι απλά επειδή διάβασα κάποια σχόλια στο συγκεκριμένο post και κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχολούμαι με όλα και να δίνω σημασία σε όλα (ξέρει ο ποιος :lol: ) να σας τα καλύψω λίγο απο νομικής απόψεως να μην νομίζετε. Χρεώθηκα υπερατλαντικό τηλεφώνημα για να καλέσω στην apple στην Αμερική. O Λόγος όχι μόνο για να πάψει η ανόητη Ελληνική νοοτροπία απλά μήπως ήμουν παράλογος και τα είχα λάθος στο μυαλό μου. Τα κινήτα δεν είναι απαραίτητα refurbished. Αν δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα του τότε το κινητό επισκευάζεται αντικαθίσταται το προβληματικό εξάρτημα στέλνεται στο εργοστάσιο της Κίνας και ξανά βγαίνουν στην αγορα. Προς έκπληξη του ανθρώπου στην ερώτηση μου αν τα κινητά είναι ανακατασκευασμένα προφανώς απόρησε και μου εξήγησε τα παραπάνω. Αυτό επειδη τα Αμερικανάκια έχουν καλύτερη αντιμετώπιση. Σαφώς και θα έχουν καλύτερη. Γιατί δεν θα γυρίσει κανείς να τους πιάσει στην αργώ και να τους αρχίσει να τους μιλάει με τον χειρότερο τρόπο. Το ότι θα επιστρέψει πίσω στο εργοστάσιο κατασκευής να αντικατασταθεί το ελάττωμα και να βγει στην αγορά γιατί πρεπει να το κάνει υποδεαίστερο απο αυτό της συσκευασίας δεν το έχω καταλάβει. Και εδώ έρχονται τα καλύτερα :lol:. Στην ερώτηση μου του λέω επειδή στην Ελλάδα έχουμε γενικά πρόβλημα με την αντικατάσταση του λέω αυτό που είναι πολιτική της apple είναι να επιστρέφεις την συσκευή σου μαζί με όλα και να σου επιστραφεί συσκευασία απο την αρχή? Μου κάνει όχι φυσικά. Όταν εννοούμε αντικατάσταση μου λέει εννοούμε ότι κρατάει συσκευασία με τα παρελκόμενα και παίρνει πίσω συσκευή με διαφορετικό ΙΜΕΙ και μου εξήγησε , που ίσως σε αυτό διαφέρουμε απο τα Αμερικανάκια, ότι δεν επιστρέφονται όλα γιατί πολύ απλά ακουστικά κιόλας για λόγους υγειονομικούς επίσης δεν επιστρέφονται. Επομένως τους νόμους του κάθε κράτους που φέρνει το εμπορευμά της η Apple γνωρίζει. Και εφαρμόζει παντού την πολιτική της. Αλλιώς αν δεν είναι σύμφωνη δεν κυκλοφορεί στην αγορά της τα προιόντα της. Επομένως ας διεκδικούμε σωστά τα δικαιώματα μας με επιχειρήματα και όχι με χαζοτσαμπουκά. Για αυτό πάμε χρόνια πίσω. Γιατί ακούγεται απο κάποιον που ξεκίνησε η διαδικασία με τα refurbished και αναπαράγεται σοριδών μετά. Και καμία ARVATo δεν τα επισκευάζει και τα βγάζει πίσω στην αγορά. Όλα επιστρέφονται στην APPLE 8)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες