Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ρυθμίσεις Tethering και MMS για όλους τους παρόχους [iPhone OS 3.0]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
184 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Eve

Eve

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/11/2009 - 11:29

<span style='color: red'>
<span style='font-size: px;'><span class='bbc_underline'><strong class='bbc'>Internet Tethering</strong></span></span></span>: Δουλεύει μόνο για χρήστες <span class='bbc_underline'><strong class='bbc'>ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ</strong></span> και όχι καρτοκινητής γι'αυτό όσο και να το παιδεύετε δε θα έχετε. Δουλεύει για χρήστες Vodafone, Cosmote και WIND.

<strong class='bbc'>Vodafone,Cosmote:</strong> Λαμβάνετε τις ρυθμίσεις αμέσως μετά την αναβάθμιση στην 3.0 από το iTunes.
<strong class='bbc'>WIND:</strong> Πηγαιντε εδω: <a href='http://help.benm.at/help.php. ' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://help.benm.at/.../help.php. </a> απο το iPhone σας και κατεβάστε τις ρυθμισεις Wind και εγκαταστήστε τις.

Οδηγιες εδώ: <a href='http://iclarified.co...x.php?enid=4272' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>link</a>

<span style='color: red'><span style='font-size: px;'><span class='bbc_underline'><strong class='bbc'>MMS</strong></span></span></span>: Δουλεύει και για χρήστες συμβολαίου και καρτοκινητής.Δουλεύει για Vodafone, Cosmote και WIND.

<strong class='bbc'>Vodafone,Cosmote:</strong> Λαμβάνετε τις ρυθμίσεις αμέσως μετά την αναβάθμιση στην 3.0 από το iTunes.
<strong class='bbc'>WIND:</strong>Για να τα ενεργοποιήσουμε πάμε Settings-->General-->Network-->Cellular Data Network και βάζουμε τα εξής:

Για <strong class='bbc'>Internet</strong>:  APN gint.b-online.gr (username και password κενα)
Για <strong class='bbc'>MMS</strong>:
APN: mnet.b-online.gr
Username: mms
Password: mms
MMSC: <a href='http://192.168.200.95/servlets/mms' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://192.168.200.9...ervlets/mms</a>
MMS Proxy: 192.168.200.11:9401
Τα υπόλοιπα κενά...




edit by sepsis:
<p class='citation'>Quote</p><div class="blockquote"><div class='quote'>Ανοίγουμε με το Safari στο iPhone μας, τη σελίδα <a href='http://help.benm.at.' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://help.benm.at.</a> Πατάμε εκεί που λέει MobileConfigs, διαλέγουμε τη χώρα μας και τον provider μας και κατεβάζουμε το αρχείο με τις ρυθμίσεις. Το iPhone θα τις περάσει και ενεργοποιήσει αμέσως!



Χωρίς το παραπάνω κόλπο:

- Vodafone: ενεργοποιήται αυτόματα ΚΑΙ το MMS, ΚΑΙ το TETHERING.

- Cosmote: ενεργοποιήται αυτόματα το MMS, αλλά ΟΧΙ το TETHERING.

- Wind: δεν ενεργοποιήται αυτόματα, ΟΥΤΕ το MMS, ΟΥΤΕ το TETHERING.



many thanks to iGeorge 3G  :)</div></div>


Έχω ένα iPhone 2G και χθες του πέρασα το OS 3.1.2. Κατέβασα το SwirlyMMSv2 και έβαλα τα settings που γράφετε παραπάνω για Wind (αυτά που χρησιμοποιούσα και παλιότερα) αλλά δεν μπορώ ούτε να λάβω ούτε να στείλω. Εγακτέστησα και την εφαρμογή "Enable MMS for 2G & 3.1.2" από SiNfuL iPhone Repo αλλά και πάλι έχω το ίδιο θέμα.

Μπορείτε να βοηθήσετε?? Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   onar

onar

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2010 - 13:12

καλημερα σε ολους,
καταρχας εχω διαβασει και τισ 7 σελιδες και εχω μπερδευτει.
εχω να ρωτησω μερικα πραματα που μπορει και αλλοι να εχουνε τις ιδιες αποριες.
καταρχην ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ MMS απο το iphone μ
Ειμαι συνδρομητης συμβολαιου Vodafone και θελω να βαλω προγραμμα 3G για να ενεργοποιησω το tethering. Πρωτου ομως το κανω θελω να ρωτησω μερικα πραματα
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1) Κατεβαζω απο το σιτε help.benm.at και κανω install ή δεν χρειαζεται καθολου?
2)Οταν κανω ινσταλλ το αρχειο εξαφανιζεται η επιλογη SET UP INTERENT TETHERING apo to Settings>General>Network.
3)Kαποιος που εχει vodafone συμβολαιο ας πει πως το εχει κανει ετσι ωστε να μην βαλω τζαμπα το πακετο 3g.
ευχαριστω να στε καλα ολοι

Τελευταία επεξεργασία από: onar, 01/03/2010 - 13:13


#138   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/03/2010 - 13:22

καλημερα σε ολους,
καταρχας εχω διαβασει και τισ 7 σελιδες και εχω μπερδευτει.
εχω να ρωτησω μερικα πραματα που μπορει και αλλοι να εχουνε τις ιδιες αποριες.
καταρχην ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ MMS απο το iphone μ
Ειμαι συνδρομητης συμβολαιου Vodafone και θελω να βαλω προγραμμα 3G για να ενεργοποιησω το tethering. Πρωτου ομως το κανω θελω να ρωτησω μερικα πραματα
Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1) Κατεβαζω απο το σιτε help.benm.at και κανω install ή δεν χρειαζεται καθολου? Δεν χρειαζεται καθολου.
2)Οταν κανω ινσταλλ το αρχειο εξαφανιζεται η επιλογη SET UP INTERENT TETHERING apo to Settings>General>Network. Οχι, μην κανεις εγκατασταση κανενα αρχειο. Η επιλογη υπαρχει παντα.
3)Kαποιος που εχει vodafone συμβολαιο ας πει πως το εχει κανει ετσι ωστε να μην βαλω τζαμπα το πακετο 3g.
ευχαριστω να στε καλα ολοι
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι ιδιατερο. Αφου εχεις κανει update τα carrier settings μεσω itunes την πρωτη φορα που συνδεεις και ενεργοποιεις το κινητο σου (ή μετα απο restore και set as new), κατεβαζεις παντα τα τελευταια και δεν εχεις προβλημα.


Μολις ενεργοποιηθει το πακετο σου, θα μπορεις να μπεις κανονικα.
Ετσι τουλαχιστον εγινε σε μενα και με Vodafone συμβολαιο και προσφατα και με Cosmote. Δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα εγκατασταση.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 01/03/2010 - 13:25


#139   onar

onar

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/03/2010 - 13:29

Μολις ενεργοποιηθει το πακετο σου, θα μπορεις να μπεις κανονικα.
Ετσι τουλαχιστον εγινε σε μενα και με Vodafone συμβολαιο και προσφατα και με Cosmote. Δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα εγκατασταση.

σε ευχαριστω με καλυψες απολυτα

#140   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 16:38

παιδια εχω jailbroken iphone 3gs 3.1.2 σε συμβολαιο Vodafone.
sto settings>general>network>cellular data network>MMS εχει μονο τα:
APN: mms.vodafone.net
Username: user
Password: pass
τα υπολοιπα ειναι κενα.
Οταν πατησω messages απτο κεντρικο μενου δεν εχει πουθενα καμια επιλογη για mms.
Πηρα τηλ κ μουπαν να κανω reset πατωντας τα home+sleep για 10" αλλα φοβαμαι μηπως χαθει το jailbreak..
τι μπορω να κανω?

#141   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 16:48

Σου βγάζει μια φωτογραφική μηχανή κάτω Αριστερά εάν ναι από εκεί μπορείς να στείλεις photo με mms, πήγαινε ρυθμίσεις μηνύματα.. Και ενεργοποίησε τα mms αλλιώς κανε επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου .. Και ξανατρεξε μόνο το blackra1n .. Σε περίπτωση που σου βγάλει το καλώδιο..

#142   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 16:52

οχι δε το βγαζει το εικονιδιο της φωτογραφικης μηχανης.. κ στα settings>messages δεν εχει καμια επιλογη για MMS..
αν κανω reset cellular data settings δεν υπαρχει φοβος να χασω το jailbreak ετσι?

#143   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 16:55

Εννοείται πως το χάνεις. .. αλλά τρέχοντας το blackra1n το επαναφερεις.. Πάλι χωρίς να χάσεις τίποτε.. Προϋπόθεση να μην κανείς restore..

#144   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:05

μια στιγμη, οταν λετε reset εννοειτε το home+sleep 10" η την επιλογη reset settings sto settings>general>network>cellular data network?
γιατι το 2ο τοκανα κ δεν αλλαξε τπτ..εκτος αν θελει reboot..?

#145   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:07

Ναι κανε και μια επανεκινηση.. Για να περαστουν .. Οι ρυθμίσεις πατάς home+power button μέχρι να δεις το Μήλο..

#146   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:13

οποτε με ανοιχτο το κιν παταω home+power μεχρι να δω το μηλο ετσι? κανει reset κ κλεινει? η ξαναμπαινει στο μενου κ τοτε πρεπει να του κανω επανεκιννηση?

συνωμη που σε ταλαιπωρω απλα θελω ναμαι σιγουρος για τις κινησεις που θα κανω :)

#147   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:15

Εάν σου βγάλει το καλώδιο με το iTunes τότε τρεχεις το blackra1n.. Εάν ανοίξει κανονικά δεν χρειάζεται να κανείς τίποτε..

#148   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:29

τακανα ολα αλλα παλι δε στελνει mms ουτε ειναι διαθεσιμη η επιλογη τους στις ρυθμισεις.. :(

#149   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 17:47

συνδεσε το με το itunes ,, μηπως σου βγαλει update carriers.. αλλιως δοκιμασε εαν εχεις με αλλη καρτα.. κανονικα οι ρυθμισεις περνουν αυτοματα

αυτες πρεπει να ειναι οι ρυθμισεις..

Vodafone
MMSC : http://mms.vodafone.gr
Proxy : 213.249.019.049:5080
APN: mms.vodafone.net
Username: user
Password: pass

#150   Warlord1981

Warlord1981

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 18:10

το συνδεσα με itunes κ εκανα carrier update κ μουβαλε αυτοματα τις ρυθμισεις που γραφεις πιο πανω αλλα ακομα το ιδιο..δε μπορω να ενεργοποιησω στισ ρυθμισεις των μηνυματων τα mms ουτε εμφανιζεται το εικονιδιο τησ φωτογραφικης οταν παω να γραψω 1 μνμ..
υποψιν εχω βαλει απο cydia carrier logo k sms report..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες