Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Google Nexus S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 18:13

Ενδιαφέρουσα η κεκλιμένη οθόνη, να δούμε τι προτερήματα έχει στην πράξη. Πλαστικό βλέπω βέβαια και δεν μ'αρέσει. Από επιδόσεις έχει «κολλήσει» στο 1GHz. Θα περίμενα κάτι παραπάνω από το Google branded phone.

Η κεκλιμένη οθόνη - πιθανόν - να έχει τον ίδιο σκοπό που έχει στο Samsung Focus (με Windows Phone 7), να μην μπλοκάρει δλδ. τον ήχο των ηχείων όταν είναι ακουμπησμένο σε επίπεδη επιφάνεια...

Η πλαστικούρα - στις μέρες μας - έχει δύο εξηγήσεις: η μία είναι η οικονομία στα υλικά, ενώ η δεύτερη είναι πως χρησιμοποιείται για καλύτερη και καλά λήψη σήματος...

Προσωπικά δεν περίμενα κάτι παραπάνω από την Google αφού έτσι κι'αλλιώς δεν την ενδιαφέρει να "πετύχει" η σειρά Nexus (δεν είναι κατασκευάστρια εταιρεία εξάλλου), πιό πολύ την ενδιαφέρει να προωθηθεί το Android - οπότε ρίχνει στην αγορά το Nexus-S για να δώσει έναυσμα στους κατασκευαστές να το υποστηρίξουν με καλύτερο hardware...

Θα δείξει στη πορεία αν καταφέρει μέσω του Nexus-S (και της τεχνολογίας NFC) να εστιάσει την προσοχή του κόσμου στο Gingerbread, με τόσο ντόρο που έχει γίνει τελευταία για το fragmentation του Android...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 07/12/2010 - 18:21


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2010 - 19:47

Είναι αστείο να λέμε ότι αν δεις την super amoled μπροστά στην retina θα ξενερώσεις..από ότι φαίνεται είμαι ο πιο τυχερός κάτοχος android κινητού γιατί παίζει flash content χωρίς ΚΑNEΝΑ πρόβλημα με froyo,το browsing δεν κολλάει ποτέ και είναι πιο γρήγορο

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 07/12/2010 - 20:00
greeklish to greek. Προσοχή παρακαλώ απαγορεύονται τα greeklish


#48   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 20:18

Είναι αστείο να λέμε ότι αν δεις την super amoled μπροστά στην retina θα ξενερώσεις..

Βάλε δίπλα δίπλα S-Amoled με Retina και δες την λεπτομέρεια των πραγμάτων που απεικονίζονται.
Όποιος έχει και τα 2 κινητά ή έχει την ευχέρεια να τα δει δίπλα-δίπλα είμαι σίγουρος ότι θα
συμφωνήσει μαζί μου.

Στο χρώμα είναι καλύτερη η SAmoled.

από ότι φαίνεται είμαι ο πιο τυχερός κάτοχος android κινητού γιατί παίζει flash content χωρίς ΚΑNEΝΑ πρόβλημα με froyo,το browsing δεν κολλάει ποτέ και είναι πιο γρήγορο

Έχεις Galaxy S ? με την Stock Rom ? (που δεν παίζει Flash) ή έχεις βάλει όπως εγώ Froyo με Lagfix και πειραγμένο πυρήνα
με περίπου ~1950 Score στο Quadrant... Μιλάμε για σφαίρα , αλλά και πάλι όταν η σελίδα έχει Flash video(s) το σκρολάρισμα
είναι σπαστό. Δέν το συζητάω όταν μπαίνουν στην μέση και διαφημίσεις σε Flash. ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ μιας και το Flash είναι απαιτητικό.

Τελευταία επεξεργασία από: biller, 07/12/2010 - 20:19


#49   takis797979

takis797979

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2010 - 20:36

Εχω samsung galaxy s με official froyo χωρις να κανω root kai lag fix και βλεπω flash video χωρις προβλημα,οσον αφορα την οθονη το μονο καλυτερο στο i4 ειναι η καλυτερη αναλυση,επισης εκτος απο ραδιοφωνο και flash το galaxy εχει και το απιστευτο swype!!!!

#50   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/12/2010 - 21:03

Χαιρω πολυ φιλε μου και το 4 ειναι δυατο και πολυ καλυτερησ ποιοτητας αμα το nexus ειχε ανθρακονημα ναι θα ηταν πολυ καλυτερο απο 4 απο την στιγμη που ειναι πλαστικο τι πουμε οτι ειναι καλυτερο?αφου δεν ειναι!και τα χρακτηριστικα του ειναι οδοα με το 4 ποιοσ ο λογος να μην το λεμε οτι δεν ειναι καλυτερο?


Το βγάζετε out από την αρχή, αυτό είναι το θέμα

#51   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2010 - 21:04

Οσο και αν δε θελουν μερικοι να το παραδεχτουν , το ΜΟΝΟ σοβαρο πλεοντεκτημα που διατηρει ακομα το ios εναντι του ανταγωνισμου ειναι το Appstore.

Το λειτουργικο συγκρινομενο με το android εχει αρχισει και μοιαζει outdated.

To iphone 4 εχει κοντά 1Ghz επεξεργαστη και η οθόνη αναμονής του είναι ΑΠΑΙΣΙΑ.

Τι να το κανω το 1Gzh αν δεν υπαρχει διαδραστικοτητα ;

Γιατι να μην scrollαρουν στην κεντρικη μου οθονη το facebook , το twitter , το mail μου ή ότι εγω θελήσω ;

Που είναι τα animations και τα εφέ ;

Ας παραδεχτούμε την αληθεια , το ios χρειαζεται ενα γερο ρετουσαρισμα...

Σε αυτο ακριβως το σημείο πατάνε το Android και τα νεα Windows Phone 7 για να χτυπησουν το ios.

#52   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 21:56

Γιατι να μην scrollαρουν στην κεντρικη μου οθονη το facebook , το twitter , το mail μου ή ότι εγω θελήσω ;
Που είναι τα animations και τα εφέ ;

Μήπως για να κερδίσει η συσκευή αυτό που καμμιά Android δεν έχει, την σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας;
Μήπως επίσης γιατί τα διάφορα facebook, twitter κλπ, κρατούν επί μονίμου βάσεως ανοιχτά socket connections καταναλώνοντας συχνά εν αγνοία των χρηστών bandwidth και το σημαντικότερο μπαταρία;
Μήπως γιατί δεν είναι όλοι (ευτυχώς) οπαδοί των πολύχρωμων, εντυπωσιακών και εν πολλοίς άχρηστων kindergarten home screens;

Όσο για το "ρετουσάρισμα" καλώς να ορίσει, φτάνει μόνο να μην γίνει σε βάρος αδιαπραγμάτευτων βάση λογικής παραγόντων όπως είναι η αυτονομία και η αξιοπιστία. (Οι άπαξ κατέχοντες Android γνωρίζουν τι εννοώ). :rolleyes:

#53   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2010 - 22:06

Μήπως για να κερδίσει η συσκευή αυτό που καμμιά Android δεν έχει, την σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία της μπαταρίας;
Μήπως επίσης γιατί τα διάφορα facebook, twitter κλπ, κρατούν επί μονίμου βάσεως ανοιχτά socket connections καταναλώνοντας συχνά εν αγνοία των χρηστών bandwidth και το σημαντικότερο μπαταρία;
Μήπως γιατί δεν είναι όλοι (ευτυχώς) οπαδοί των πολύχρωμων, εντυπωσιακών και εν πολλοίς άχρηστων kindergarten home screens;

Όσο για το "ρετουσάρισμα" καλώς να ορίσει, φτάνει μόνο να μην γίνει σε βάρος αδιαπραγμάτευτων βάση λογικής παραγόντων όπως είναι η αυτονομία και η αξιοπιστία. (Οι άπαξ κατέχοντες Android γνωρίζουν τι εννοώ). :rolleyes:


Ας ειναι προαιρετική η ενεργοποίηση τους φιλε μου!

Είναι διαφορετικό να έχεις μια επιλογή και να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όταν θέλεις και διαφορετικό να μην έχει αναπτυχθεί καθόλου το λειτουργικό τα τελευταία χρονια!

Ο περισσότερος κοσμος πάντως τα γουστάρει για αυτό και έχει γίνει Νο1 σε πωλήσεις το Android τοσο συντομα...

Όπως θέλει και το flash το οποίο είναι μια άλλη πονεμένη ιστορια...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 07/12/2010 - 22:08


#54   erratic

erratic

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2010 - 00:09

1ον "Ουκ εν τω πολλώ το ευ"

και

2ον διαδραστικότητα δεν σημαίνει παπατζιλικία εφέ και animated γραμμές να πηγαινοέρχονται στην οθόνη.

#55   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 03:42

Ο περισσότερος κοσμος πάντως τα γουστάρει για αυτό και έχει γίνει Νο1 σε πωλήσεις το Android τοσο συντομα...
Όπως θέλει και το flash το οποίο είναι μια άλλη πονεμένη ιστορια...

Το Android έχει γίνει νούμερο ένα απλά γιατί εκπροσωπείται από κάποιες εκατοντάδες διαφορετικά μοντέλα που πωλούνται από επίσης εκατοντάδες παρόχους σε όσους πελάτες τους θέλουν "κάτι σαν το iPhone" αλλά δεν μπορούν να το έχουν στα χρήματα και στο δίκτυο που διαθέτουν. Αν αναλύσουμε τεχνικά τα δύο λειτουργικά δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλοί τουλάχιστον έμπειροι στο χώρο χρήστες που τους ενθουσιάζει το resource bloat ενός Java runtime ή το fragmented "μπάχαλο" του Android. Βλέπεις καλέ μου φίλε, υπάρχει συνέχεια πίσω από μια απλά όμορφη home screen, και αυτή δεν είναι πάντοτε το ίδιο όμορφη και δελεαστική.

Όσο για το flash, εκεί θα "συμφωνήσω" λεκτικά μαζί σου. Είναι πραγματικά "πονεμένη" ιστορία η χρήση του, γι'αυτό την αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι ακόμα και στο desktop. :lol:

Πάντως πέραν της διαφωνίας μας επί της αρχής, στο θέμα της ανανέωσης του iOS και όχι μόνο της οπτικής θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο. Άριστο πράγμα (πάντοτε κατά τη γνώμη μου) ο μινιμαλισμός, αλλά μην φτάσουμε να θεωρούμε την αλλαγή του εικονιδίου του voice recorder ή την προσθήκη κάποιων SMS tones σαν νέες δυνατότητες. Υπάρχουν πολύ σημαντικότερες ελλείψεις στο iOS που περιμένουν απεγνωσμένα την σειρά τους για ανανέωση εδώ και τρία χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 08/12/2010 - 03:52


#56   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 08/12/2010 - 04:28

Όπως ένα notification system της προκοπής. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που σου έρχεται instant message ή sms να πρέπει να διακόψεις ότι κάνεις και να ασχοληθείς μαζί του.

#57   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 09:36

Όπως ένα notification system της προκοπής. Δεν είναι δυνατόν κάθε φορά που σου έρχεται instant message ή sms να πρέπει να διακόψεις ότι κάνεις και να ασχοληθείς μαζί του.

Πολύ σωστά! Τα notifications είναι το σημαντικότερο ίσως χρηστικό αρνητικό σημείο του iOS και είναι επιεικώς αδικαιολόγητη η αδιαφορία της Apple για την βελτίωσή του.

#58   antoniss

antoniss

    iPH User

  • 189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 13:55

Καλό φαίνεται το Nexus S...
και σωστή η κίνηση για τα 4inc στην οθόνη.

Απο την άλλη η απουσία FM ράδιο και η μη υποστήριξη για Micro SDHC card..δεν είναι καλή επιλογή

#59   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/12/2010 - 19:02

Το Google Nexus S, το πρώτο smartphone που διαθέτει το Android 2.3 Gingerbread, παρουσιάζεται και συγκρίνεται με το iPhone 4, μέσα από ένα ολιγόλεπτο video.

Αν ενδιαφέρεστε για την αγορά ενός σύγχρονου smartphone αξίζει να το παρακολουθήσετε:

http://www.youtube.com/watch?v=IZpRqJGt_ms


Σύμφωνα με το video, το Google Nexus S υπερέχει στα εξής σημεία:

* Ταχύτητα του browser
* Δυνατότητες customizatio
* Δυνατότερο σήμα*

Από την άλλη πλευρά, το iPhone 4 υπερέχει στα παρακάτω σημεία:

* Οθόνη
* Φωτογραφίες
* Video
* Χειρισμός multitouch (Pinch, Zoom κ.τ.λ)
* Υλοποίηση του Cut/Copy/Paste
* Διαθέσιμες εφαρμογές (App store)
* Επιδόσεις στα games

* Το Google Nexus S παρουσίασε δυνατότερο σήμα, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι οι συσκευές δοκιμάστηκαν σε διαφορετικά δίκτυα (Το Nexus S σε T-Mobile και το iPhone 4 σε AT&T)
Behind the Scenes...

#60   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/12/2010 - 19:24

Το review ειναι για γέλια.

1. Η retina καλύτερη της super Amoled.

Αυτο αποτελει το ανέκδοτο της χρονιας 2010.


2. H "καλύτερη" υλοποίηση copy-paste.

Αυτό ειναι μια πραγματική εφεύρεση του συγγραφέα.


3. O χειρισμος του Multitouch .

Στις Photo και στις σελιδες χωρις flash το Multitouch έχει την ίδια αισθηση. Στις σελίδες με flash μπορει να αργει λιγακι αλλα το Iphone δεν δειχνει ΚΑΝ flash περιεχομενο.


4. Καλύτερες επιδόσεις στα games.

O συγγραφεάς εδώ περνάει στα ορια της παραπληροφόρησης.
Δείτε προχθεσινό test του αξιοπιστου anandtech στα chip γραφικών των smartphone τελευταιας γενιας.
http://www.anandtech...ocs-benchmarked

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (2)