Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Google Nexus S


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   protsimer

protsimer

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2010 - 19:37

Το review ειναι για γέλια.

1. Η retina καλύτερη της super Amoled.

Αυτο αποτελει το ανέκδοτο της χρονιας 2010.


2. H "καλύτερη" υλοποίηση copy-paste.

Αυτό ειναι μια πραγματική εφεύρεση του συγγραφέα.


3. O χειρισμος του Multitouch .

Στις Photo και στις σελιδες χωρις flash το Multitouch έχει την ίδια αισθηση. Στις σελίδες με flash μπορει να αργει λιγακι αλλα το Iphone δεν δειχνει ΚΑΝ flash περιεχομενο.


4. Καλύτερες επιδόσεις στα games.

O συγγραφεάς εδώ περνάει στα ορια της παραπληροφόρησης.
Δείτε προχθεσινό test του αξιοπιστου anandtech στα chip γραφικών των smartphone τελευταιας γενιας.
http://www.anandtech...ocs-benchmarked



1. Ανέκδοτο ίσως είναι ότι το αμφισβητείς. Πέραν της ομολογουμένως καλύτερης αντίθεσης της Amoled (και ίσως και της κατανάλωσης ενέργειας της οθόνης-δεν είμαι βέβαιος), παντού αλλού μειονεκτεί.

2. Γιατί; Καποιους τους βολεύει περισσότερο η διαδικασία στο iOS παρά σε Android. Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης νομίζω.

3. ΔΕΝ έχει την ίδια αίσθηση. Οι Android συσκευές ανταποκρίνεται πιό αργά και πιο "άτσαλα" (σαν να μην έχουν calibration ακριβείας).

4. Συμφωνω απολύτως ως προς τα αξιόπιστα τεστ του anandtech, αλλά το gaming experience δεν εχει να κάνει (μόνον) με την επεξεργαστική ισχύ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 19/12/2010 - 19:50

Το review ειναι για γέλια.

1. Η retina καλύτερη της super Amoled.

Αυτο αποτελει το ανέκδοτο της χρονιας 2010.

326 pixels per inch και 960×640 pixel resolution VS 235 pixels per inch και 480x800 pixel resolution

2. H "καλύτερη" υλοποίηση copy-paste.

Αυτό ειναι μια πραγματική εφεύρεση του συγγραφέα.

Το Engadget το αναφέρει και αυτό, στο review του [via DaringFireball]


Behind the Scenes...

#63   Kakadi

Kakadi

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2010 - 20:05

Το μηλο απ το βιντεο αποδεικνυεται καλυτερο στα σημεια και ας βρισκεται 6 μηνες πισω...
Ας κοιταξουμε ομως και το ενδεχομενο το Nexus S να σκασει μυτη 100 ευρω πιο κατω!!!
Εγω προσωπικα παιρνω σε λιγες μερες Iphone 4 γιατι ειχα galaxy και με απογοητευσε η 2,2..
Αν εδινα μια ευκαιρια σε αλλο λειτουργικο θα ηταν τα windows 7..οσο και αν τα βασανισα σε HTC HD7 φιλου η υφη και η ανταποκριση ηταν σε apple δεδομενα και προτυπα..Ενα μαρκετ τους λειπει και θα το φανε ζωντανο το android!!

#64   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/12/2010 - 20:55

Μια χαρα και το nexus s.Εμενα μου εκανε εντυπωση στο λινκ που εδωσες η ταχυτητα επεξεργαστη του 4.ειναι λεει 850Mhz.Τελικα ειναι 850 ή 1Ghz?

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 19/12/2010 - 20:57


#65   ntebis

ntebis

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2010 - 21:40

1. Ανέκδοτο ίσως είναι ότι το αμφισβητείς. Πέραν της ομολογουμένως καλύτερης αντίθεσης της Amoled (και ίσως και της κατανάλωσης ενέργειας της οθόνης-δεν είμαι βέβαιος), παντού αλλού μειονεκτεί.

2. Γιατί; Καποιους τους βολεύει περισσότερο η διαδικασία στο iOS παρά σε Android. Είναι θέμα προσωπικής προτίμησης νομίζω.

3. ΔΕΝ έχει την ίδια αίσθηση. Οι Android συσκευές ανταποκρίνεται πιό αργά και πιο "άτσαλα" (σαν να μην έχουν calibration ακριβείας).

4. Συμφωνω απολύτως ως προς τα αξιόπιστα τεστ του anandtech, αλλά το gaming experience δεν εχει να κάνει (μόνον) με την επεξεργαστική ισχύ.


στο 3 θα διαφωνήσω. οχι ολες οι ανδροιδ τουλαχιστον το desire μου ανταποκρινετε μια χαρα!

#66   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 19/12/2010 - 22:04

1)Το θέμα της οθόνης είναι για μένα καθαρά θέμα γούστου. Κάθε υλοποίηση από τις δύο έχει τα καλά της και τα κακά της.

2)Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο android με το copy-paste είναι ότι δεν έχει σταθερή υλοποίηση σε όλο το λειτουργικό. Αλλιώς κάνεις copy-paste στο mail, αλλιώς στο browser και αλλιώς σε απλό κείμενο. Μας έχουν κακομάθει οι υπολογιστές και θεωρούμε αυτή τη λειτουργία αυτονόητη και εύκολη στην υλοποίηση. Βλέπουμε όμως ότι στην πράξη δεν είναι έτσι. Η Apple χρειάστηκε να φτάσει στην έκδοση 3.x.x για να την προσθέσει. Η microsoft στα windows phone 7 δεν έχει ακόμα, στο android ακόμα το ψάχνουν απ' ότι φαίνεται.

3) Συμφωνώ

4) Ενδιαφέρον το τεστ. Απλά βλέπουμε ότι τρέχει στη native ανάλυση κάθε συσκευής. Επίσης δοκιμάζει μόνο την OpenGL μηχανή γραφικών. Βέβαια είναι το πρώτο test που υποστηρίζει όλες τις συσκευές, απλά θεωρώ ότι είναι νωρίς για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

#67   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/12/2010 - 00:45

To "review" δεν μπήκα καν στο κόπο να τον δώ, γιατί αναγνώρισα την φάτσα του reviewer. Επικός fanboys σε επίπεδα εκείνου του ξανθού σούργελου που περπατάει και πετάει με το iPad.

#68   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 20/12/2010 - 02:53

στο 3 θα διαφωνήσω. οχι ολες οι ανδροιδ τουλαχιστον το desire μου ανταποκρινετε μια χαρα!

δεν μπορείς να συγκρίνεις την λούτσα με τη βούρτσα.
που την είδες τη χαρά σε σχέση με το iphone θέλω να μου πεις.

πρώτος εγω να πώ οτι το iphone έχει 1123 ελείψεις και χαζομάρες, αλλά την απόκριση του δεν την βρίσκεις πουθενά.
Ειδικά στο desire που έχει απο τα χειρότερα multitouch.

#69   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 20/12/2010 - 03:01

ότι και να είναι ότι και να έχει δεν είναι iphone ρε μάγκες τι να λέμε τώρα?? και το λέω εγώ που προτίμησα να μην πάρω iphone τότε που είχαν βγει και ξεκίνησα με android htc magic και μόλις φέτος πείρα το πρώτο μου μήλο το 4αρι και δε μπα να βγάλει και κινητό που σου χτυπάει φραπέ με android??? δεν ξανακάνω το λάθος ;)

Τελευταία επεξεργασία από: boukoto, 20/12/2010 - 03:02


#70   ketul0r

ketul0r

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2010 - 09:15

Θα ηθελα να εκφρασω και εγω την γνωμη μου προσπαθωντας να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος μπορω μιας και ημουν μονιμως χρηστης iphone απο την χρονια που διατεθηκε το 3g στην ελλαδα.
Νομιζω πως η διαφορα παιζεται στο τι προτιμαει ο καθενας σε καθε τομεα τησ συγκρισης αυτης , παρολαυτα μεχρι σημερα απλα παρατηρω το εξης, οτι η Apple εχει κυκλοφορησει 4 συσκευες μεχρι σημερα αυτα τα 4 χρονια , ενω ολες οι υπολοιπες εταιριες αυτα τα χρονια προσπαθησαν και συνεχιζουν να προσπαθουν να ανταγωνιστουν αυτη τη συσκευη χτυπωντας την με απειρες δικες τους καθως κυκλοφορουν απο 2 και 3 συσκευες καθε μηνα.
Ενταξει , μπορει καποια στιγμη να βγει κατι το οποιο θα μπορουμε να πουμε οτι ειναι ξεκαθαρα καλυτερο του iphone, αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα τρεξω να το αγορασω , πλεον μετα απο τοσο καιρο πραγματικα εμπιστευομαι την apple με κλειδωμενα η οχι πραγματα στις συσκευες της με κινουμενο η οχι ui και με πολλες αλλες αναποδιες και μη. Θελω να καταληξω στο συμπερασμα οτι εκει εξω υπαρχουν πολυ ωραιες συσκευες για πολυ διαφορετικα γουστα , την στιγμη που ο ανταγωνισμος ειναι αδικος (ετσι πιστευω εγω δηλαδη με βαση τα παραπανω) , αλλα τοσο καιρο που διαβαζω ειτε υποκειμενικες ειτε αντικειμενικες συγκρισεις , το συμπερασμα μου ειναι οτι ενας android user ξεκολλαει ευκολα απο το κινητο του για ενα iphone ενω το αντιθετο δεν ισχιει.
Δεν λεω, καλο το nexus οπωσ και αρκετα αλλα αυτη τη περιοδο , αλλα οχι σαν το iphone

#71   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 20/12/2010 - 10:15

κοινός, αν θέλεις να νιώσεις ότι κρατάς καλύτερα, παίρνεις το κινητό αυτό; στα 90 μου που θα έχω πάρκινσον γιατί όχι; τώρα δόξα το Θεό μια χαρά είμαι και κρατάω Iphone 4 (δεν πρόσεξα, είπε τίποτα για μνήμες κλπ; ή είναι επεκτάσιμη όπως στα περισσότερα samsung?)

#72   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/12/2010 - 12:52

Nexus S Guided Tour:

http://www.youtube.com/watch?v=RmLwODjK-9A


Behind the Scenes...

#73   mrvanity

mrvanity

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/12/2010 - 15:54

Θα ήθελα να σας μεταφερω την εμπειρια μου, ως ενας χρηστης του HTC Desire (οχι το HD) και του iphone 4.
Το Desire έχει γινει OTA update σε Android 2.2 (με το πρωτο boot) και το iphone φοραει Ios 4.0.1 (οπως το πηρα).
Τα τηλεφωνα χρησιμοποιουνται για "εκθεσιακους" σκοπους με εμφαση στο internet collaboration. Δεν χρησιμοποιουνται σαν τηλεφωνα καθολου.
Το σεναριο απλό: Ενημερωτικη κάλυψη ενος γεγονοτος με χρήση smartphone.
Τελικά εξαιτιας συγκεκριμένων αδυναμιων του iphone κατέληξα να χρησιμοποιώ το Desire μονο, που με εξεπληξε ευχαριστα.
Ποτε δεν κατάλαβα γιατι το iphone δεν σε αφηνει να βαζεις attachments στα mail σου( παραπάνω απο ένα εννοω).Για το flash και το bluetooth εχουν αναφερθει πολλες φορες.
Σχετικα με το internet browsing το Desire ειναι απλα πολυ μπροστα. Περαν απο το flash content (που εμενα μου παιζει μια χαρα), το τηλεφωνο κανει word wrap στο κειμενο αυτοματα. Βλεπεις ενα site και κανεις zoom στο κειμενο.Το κειμενο κανει wordwrap, οσο zoom και αν κανω, χωρις να πρεπει να πηγαινω περα δωθε την οθονη για να διαβασω σαν ανθρωπος. Θα μπορουσα να γραψω κι αλλα (itunes κτλ) αλλα δεν υπάρχει λόγος.
Η δικια μου επιλογη μετα απο hands on χρηση και των 2 ειναι ξεκαθαρα στο desire.
Χωρις να εχω καμια προθεση για flaming/trolling δεν βλεπω τον λογο καποιος να επιλεξει Iphone εκτος του να "πουλησει μουρη".

#74   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2010 - 15:57

σεβαστη η αποψη σου απλα μπηκες σε λαθος forum. φιλικα παντα :)

#75   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/12/2010 - 16:05

Αναρτημένη εικόνα


Εδώ φαίνεται πόσο καλύτερη είναι η κάμερα του iPhone 4.
Μόλις μεγενθυνα λίγο τις δυο φωτο, αυτη του galaxy s έχασε κάθε λεπτομέρεια και πολλά αλλα.

Ήμουν κάτοχος του galaxy s για 3 μήνες, ενω πριν είχα iPhone 3G και 3GS HTC_HD2.
Τα συμπεράσματα του VS είναι ακριβώς αυτο που θα έβλεπε καθένας μας αν είχε και τις δυο συσκευές στα χέρια του.

Με απογοήτευσε το Nexus S περίμενα ότι θα ήταν βελτιωμένο σε σχέση με το Galaxy.

Ακόμα και εξωτερικά συνεχίζει να δείχνει φτηνή κατασκευή, ενω δεν είναι τόσο χάλια η ποιότητα του.

Περισσότερα σε κάποιο άλλο μήνυμα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες