Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

iPhone 3G - iPhone 3GS - iPhone 4 Οδηγός για νέους χρήστες


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
240 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   stl

stl

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/09/2010 - 14:51

Γεια σας παίδες. Μια ερωτηση θα ήθελα να κάνω. Αγόρασα το Ιphone 3gs τον περασμένο Ιούλιο. Αφού έκανα jailbreak μετά από ενάμιση μήνα περίπου, το κινητό τα έπαιξε. Εμφανίζονταν η ένδειξη μειωμένης μπαταρίας και δεν άνοιγε ποτέ. Το συνέδεσα με το pc και εναλλάσονταν η ένδειξη πεσμένης μπαταρίας και το σήμα της apple. Το άφησα δύο ολόκληρες μέρες συνδεδεμένο με το pc και έκανε το ίδιο πράγμα. Δεν φτάνει αυτό, την επόμενη φορά που το σύνδεσα πάλι με το pc, δεν το αναγνώριζε καν το itunes. Προσπάθησα και χειροκίνητα μήπως και γίνει τίποτα. Μετά από πολύ καιρό και αφού είχα κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να το επαναφέρω, το έστειλα για επισκευή. Τους είπα βέβαια οτί το είχα σπασμένο, έστω και αν παύει έτσι να ισχύει η εγγύηση. Το αποτέλεσμα ήταν οτί μου έδωσαν καινούρια συσκευή, γιατί όπως μου είπαν είχε πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά. Τώρα θα πρέπει να το ξανακάνω activate. Εδώ θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι αρχάριος. Πως θα ξανακάνω activate και θα ξαναπεράσω ότι υπήρχε στη μνήμη του προηγούμενου κινητού? Να προσθέσω πως ενδιάμεσα έκανα στο itunes update και δεν ξέρω αν επηρεάζει σε κάτι αυτό. Back-up έκανα ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 17/09/2010 - 16:20

Γεια σας παίδες. Μια ερωτηση θα ήθελα να κάνω. Αγόρασα το Ιphone 3gs τον περασμένο Ιούλιο. Αφού έκανα jailbreak μετά από ενάμιση μήνα περίπου, το κινητό τα έπαιξε. Εμφανίζονταν η ένδειξη μειωμένης μπαταρίας και δεν άνοιγε ποτέ. Το συνέδεσα με το pc και εναλλάσονταν η ένδειξη πεσμένης μπαταρίας και το σήμα της apple. Το άφησα δύο ολόκληρες μέρες συνδεδεμένο με το pc και έκανε το ίδιο πράγμα. Δεν φτάνει αυτό, την επόμενη φορά που το σύνδεσα πάλι με το pc, δεν το αναγνώριζε καν το itunes. Προσπάθησα και χειροκίνητα μήπως και γίνει τίποτα. Μετά από πολύ καιρό και αφού είχα κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια να το επαναφέρω, το έστειλα για επισκευή. Τους είπα βέβαια οτί το είχα σπασμένο, έστω και αν παύει έτσι να ισχύει η εγγύηση. Το αποτέλεσμα ήταν οτί μου έδωσαν καινούρια συσκευή, γιατί όπως μου είπαν είχε πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά. Τώρα θα πρέπει να το ξανακάνω activate. Εδώ θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι αρχάριος. Πως θα ξανακάνω activate και θα ξαναπεράσω ότι υπήρχε στη μνήμη του προηγούμενου κινητού? Να προσθέσω πως ενδιάμεσα έκανα στο itunes update και δεν ξέρω αν επηρεάζει σε κάτι αυτό. Back-up έκανα ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ευχαριστω εκ των προτέρων.


activate κανεις πολυ απλα βαζεις μεσα την καρτα sim καλυτερα να ειναι χωρις να ζηταει pin και το ενωνεις στο itunes τα υπολοιπα τα κανει μονο του το αναγνωριζει και κανει αυτοματα ενεργοποιηση του τηλεφωνου

για να μεταφερεις τα αρχεια το μονο που χρειαζεται ειναι μετα την ενεργοποιηση ενα συγχρονισμο με χρηση της μεταφορας αρχειων απο το παλιο στο καινουριο οταν ενωσης το τηλεφωνο στο itunes θα σου βγαλει την επιλογη αυτη αφου θα το δει σαν νεο τηλεφωνο αν καπου κανω λαθος η δεν θυμαμαι κατι σωστα ας με διορθωση καποιος
τωρα οσο αφορα το jailbreak εξαρταται σε ποια εκδοση λογισμικου ειναι το τηλεφωνο το αν μπορεις να το ξανακανεις και να επαναφερεις τα αρχεια και τις ρυθμισεις του jailbreak

#93   stl

stl

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/09/2010 - 16:50

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Όπως ανέφερα, ενώ ήταν χαλασμένο το παλιό κινητό είχα κάνει update στο itunes και στο λογισμικό (σε ios 4.0.2), μήπως και καταφέρω να το ανοίξω, αν και η συσκευή δεν αναγνωρίζονταν καν απο το itunes. Το παλιό είχε ή 3.1.2 ή 3.1.3 και ήταν "σπασμένο". Μου έδωσαν λοιπόν καινούριο 3gs και έκανα activate. Τα αρχεία που προέρχονταν από jailbreak όπως καταλαβαίνετε δεν "πέρασαν στο νέο κινητό και δεν φτάνει αυτό, αλλά στη θέση τους έχουν μείνει υπολλείματα σαν μαύρες σκιές στην οθόνη. Θέλω να μάθω αν μπορώ να επαναφέρω το κινητό μου στην προηγούμενη κατάσταση (downgrade), και αν ναι πια από τις δύο διαδικασίες μου προτείνετε να ακολουθήσω. Γιατί τσέκαρα στο forum, οτί αν έχω αποθηκευμένα τα αρχεία shsh ακολουθώ μια στάνταρ μέθοδο, ενώ σε αντίθετη περίπτωση μια άλλη. Πώς μπορώ να βρω αν είναι περασμένα τα shsh?

#94   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 16:04

Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Όταν κατεβάζω μια εφαρμογή από το apptrackr μου την κατεβάζει σαν ζυπαρισμένο(.ipa.rar) αρχείο, το ξε-ζυπάρω και μετα μέσα σε αυτό δεν υπάρχει κανένα .ipa αρχειο αλλα κατι αρχεία π.χ payload φάκελο,iTunesArtwork,iTunesMetadata κάτι .nib αρχεία.Πως κάνω εγκατάσταση αυτά τα προγράμματα? ευχαριστώ.

#95   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 17:24

Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Όταν κατεβάζω μια εφαρμογή από το apptrackr μου την κατεβάζει σαν ζυπαρισμένο(.ipa.rar) αρχείο, το ξε-ζυπάρω και μετα μέσα σε αυτό δεν υπάρχει κανένα .ipa αρχειο αλλα κατι αρχεία π.χ payload φάκελο,iTunesArtwork,iTunesMetadata κάτι .nib αρχεία.Πως κάνω εγκατάσταση αυτά τα προγράμματα? ευχαριστώ.


φιλε μου κανε μια μετονομασια το αρχειο που κατεβαζεις ωστε να εχει καταληξη αντι για .ipa.rar μονο .ipa σβησε δηλαδη την καταληξη .rar και ολα θα πανε καλα μην κανεις τιποτα εξαγωγη

Τελευταία επεξεργασία από: ggian, 05/10/2010 - 17:24


#96   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 17:26

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Όπως ανέφερα, ενώ ήταν χαλασμένο το παλιό κινητό είχα κάνει update στο itunes και στο λογισμικό (σε ios 4.0.2), μήπως και καταφέρω να το ανοίξω, αν και η συσκευή δεν αναγνωρίζονταν καν απο το itunes. Το παλιό είχε ή 3.1.2 ή 3.1.3 και ήταν "σπασμένο". Μου έδωσαν λοιπόν καινούριο 3gs και έκανα activate. Τα αρχεία που προέρχονταν από jailbreak όπως καταλαβαίνετε δεν "πέρασαν στο νέο κινητό και δεν φτάνει αυτό, αλλά στη θέση τους έχουν μείνει υπολλείματα σαν μαύρες σκιές στην οθόνη. Θέλω να μάθω αν μπορώ να επαναφέρω το κινητό μου στην προηγούμενη κατάσταση (downgrade), και αν ναι πια από τις δύο διαδικασίες μου προτείνετε να ακολουθήσω. Γιατί τσέκαρα στο forum, οτί αν έχω αποθηκευμένα τα αρχεία shsh ακολουθώ μια στάνταρ μέθοδο, ενώ σε αντίθετη περίπτωση μια άλλη. Πώς μπορώ να βρω αν είναι περασμένα τα shsh?


συγγνωμη για την πολυ αργοπορημενη απαντηση αλλα μολις ειδα το ποστ σου αν δεν εχεις ωρει ηδη ακρη βεβαια θα βρεις αν εχεις shsh αρχεια μεσω tiny umbrella

#97   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 19:29

φιλε μου κανε μια μετονομασια το αρχειο που κατεβαζεις ωστε να εχει καταληξη αντι για .ipa.rar μονο .ipa σβησε δηλαδη την καταληξη .rar και ολα θα πανε καλα μην κανεις τιποτα εξαγωγη


Το πρόβλημα είναι οτι το αρχείο έχει κατάληξη .ipa μονο (και όχι .ipa.rar) αλλα είναι στην πραγματικότητα ζυπαρισμένο το αρχείο.

#98   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 19:45

Το πρόβλημα είναι οτι το αρχείο έχει κατάληξη .ipa μονο (και όχι .ipa.rar) αλλα είναι στην πραγματικότητα ζυπαρισμένο το αρχείο.


οποτε οπως ειναι το προσθετεις στο itunes και με τον πρωτο συγχρονισμο θα στο περασει στο τηλεφωνο
η το βαζεις στο τηλεφωνο με shsh και το τρεχεις με το ifile και εισαι ετοιμος
με τον πρωτο συγχρονισμο θα περαστει στο itunes

Υ.Γ. περναει στο itunes αν πληρεις τις προυποθεσεις παντα για να ξερουμε τι λεμε

#99   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 19:53

οποτε οπως ειναι το προσθετεις στο itunes και με τον πρωτο συγχρονισμο θα στο περασει στο τηλεφωνο
η το βαζεις στο τηλεφωνο με shsh και το τρεχεις με το ifile και εισαι ετοιμος
με τον πρωτο συγχρονισμο θα περαστει στο itunes

Υ.Γ. περναει στο itunes αν πληρεις τις προυποθεσεις παντα για να ξερουμε τι λεμε


Οταν το αρχείο εχει κατάληξη .ipa του έκανα διπλό κλικ και αυτόματα πέρναγε στο itunes τώρα όταν του κάνω διπλό κλικ μου ανοίγει το winrar το αρχείο και μου δείχνει τι περιέχει ο φάκελος και δεν είναι κάποιο αρχείο .ipa. Δες το αρχείο που έχω επισυνάψει.

Συνημμένα αρχεία



#100   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 19:57

Οταν το αρχείο εχει κατάληξη .ipa του έκανα διπλό κλικ και αυτόματα πέρναγε στο itunes τώρα όταν του κάνω διπλό κλικ μου ανοίγει το winrar το αρχείο και μου δείχνει τι περιέχει ο φάκελος και δεν είναι κάποιο αρχείο .ipa. Δες το αρχείο που έχω επισυνάψει.


φιλε μου το αρχειο σου εχει καταληξη ιπα.ζιπ
κανε αυτο που σου ειπα μετονομασια βγαλε την καταληξη ζιπ απο το τελος και θα το δει το itunes με την μια εμενα παντως που το δοκιμασα εγινε
υποψη δεν το προσθεσα πουθενα απλα με το που εκανα την μετονομασια αλλαξε εικονα και απο ραρ το ειδε σαν itunes αρχειο

θα πρεπει στο τελος να εχει .ιπα και τιποτα αλλο μετα ουτε την επομενη τελεια

Τελευταία επεξεργασία από: ggian, 05/10/2010 - 19:58


#101   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 20:03

φιλε μου το αρχειο σου εχει καταληξη ιπα.ζιπ
κανε αυτο που σου ειπα μετονομασια βγαλε την καταληξη ζιπ απο το τελος και θα το δει το itunes με την μια εμενα παντως που το δοκιμασα εγινε
υποψη δεν το προσθεσα πουθενα απλα με το που εκανα την μετονομασια αλλαξε εικονα και απο ραρ το ειδε σαν itunes αρχειο

θα πρεπει στο τελος να εχει .ιπα και τιποτα αλλο μετα ουτε την επομενη τελεια


Οταν πάω να το μετονομάσω και στον σταθερό μου υπολογιστή και στο laptop μου γραφει Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa και οχι Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa.zip.Τι μπορει να πηγαίνει στραβά και δεν μου βγάζει Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa.zip ενω το εικονίδιο είναι το εικονίδιο του zip????

#102   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 20:06

Οταν πάω να το μετονομάσω και στον σταθερό μου υπολογιστή και στο laptop μου γραφει Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa και οχι Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa.zip.Τι μπορει να πηγαίνει στραβά και δεν μου βγάζει Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa.zip ενω το εικονίδιο είναι το εικονίδιο του zip????


μηπως εχεις αποκρυψη στις επεκτασεις των γνωστων τυπων αρχειων;
δοκιμασε το αλλο κανε του ενα αντιγραφο και μετα κανε μετονομασια το αντιγραφο απο την αρχη γραφοντας το εσυ με το χερι σαν Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa και σωσε το

σε εμενα ειδε κατευθειαν την διπλη καταληξη

Τελευταία επεξεργασία από: ggian, 05/10/2010 - 20:07


#103   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 20:09

Γιατί μπερδευεστε από την στιγμη που είναι σε .ipa.. Ρίξει στο iTunes και με συγχρονισμό θα σου το περάσει αρκεί να έχεις το appsync από cydia..

#104   vageloso

vageloso

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2010 - 20:10

μηπως εχεις αποκρυψη στις επεκτασεις των γνωστων τυπων αρχειων;
δοκιμασε το αλλο κανε του ενα αντιγραφο και μετα κανε μετονομασια το αντιγραφο απο την αρχη γραφοντας το εσυ με το χερι σαν Greek_Papers-1.2.3-sport.ipa και σωσε το

σε εμενα ειδε κατευθειαν την διπλη καταληξη


Συγνώμη για την ταλαιπωρία, το κατέβασα με τον firefox και όχι με τον chrome και όλα οκ. Σε ευχαριστώ πολύ για όλα.

#105   ggian

ggian

    iPH Enthousiast

  • 532 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:ggiann

Δημοσίευση 05/10/2010 - 20:11

κωστα το προβλημα ειναι οτι σε μενα βλεπω οτι εχει καταληξη .ipa.zip ενω ο φιλος μας στα δικα του μηχανηματα βλεπει μονο το .ipa χωρις το .zip οποτε του το βλεπει σαν rar αρχειο και δεν το ανοιγη στο itunes

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες