Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Ακουστικά: Monster Beats by Dr. Dre


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
255 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2012 - 15:19

Εννοείται πως μπορείς να τα συγκρίνεις...τι πάει να πει price range???
Όταν δίνεις 650 για κινητό και πόσο μάλλον υπερεκτιμημένο κινητό(δεν νομίζω να διαφωνίσει κανείς...) σημαίνει πως δεν έχεις μεγάλο θέμα με τα οικονομικά σου άρα κάνεις και τις ανάλογες αγορές για άλλα αξεσουάρ τεχνολογίας
Η σύγκριση πάει στο ότι παίρνεις κάτι υπερεκτιμημένο,όπως πολλοί πιστεύουμε για τα monster beats όπως και για το iphone και όχι με βάση την τιμή του καθενός

Να τονίσω πως δεν έχω δοκιμάσει τα monster beats απλά έχω διαβάσει,και μέσα απο εδώ αλλά έχω δει και reviews ξένα,από πολλούς πως για τα χρήματα τους μπορείς να αγοράσεις καλύτερα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/01/2012 - 15:47

Οκ σύγκρινε τις τιμές ενός αυτοκινήτου κι ενός πατίνι...Είναι της ίδιας κατηγορίας καταναλωτικά αγαθά..Ακουστικά μπορείς να βρεις και με 5 ευρώ και να κάνεις δουλειά σου.
Κινητό μπορείς να βρεις με 5 ευρώ;Αυτό εννοώ price range..

Αναρτημένη εικόνα


#198   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2012 - 16:17

Οκ σύγκρινε τις τιμές ενός αυτοκινήτου κι ενός πατίνι...Είναι της ίδιας κατηγορίας καταναλωτικά αγαθά..Ακουστικά μπορείς να βρεις και με 5 ευρώ και να κάνεις δουλειά σου.
Κινητό μπορείς να βρεις με 5 ευρώ;Αυτό εννοώ price range..




Εγώ πάλι συγκρίνω αυτό με αυτό

Τι price range υπάρχει???Υπάρχει γενικά price range μεταξύ τους???


Και να το πω άλλη μια φορά...εγώ συγκρίνω το ότι και το ένα και το άλλο ειναι υπερκτιμημένα...έτσι τα συνδέω μεταξύ τους.
Κατα συνέπεια κάποιος που θα αγοράσει iphone είναι πολυ λογικό να αγοράσει και τα monster beats...
Το θέμα ειναι τι ευχαριστεί εσένα,εμένα τον μπάμπη την σούλα...πχ σε ένα άλλο τοπικ ανέφερα πως εγώ επειδή χρησιμοποιώ ακουστικά για πάνω από 5 ώρες σχεδόν καθημερινά θα επιλέξω κάτι το οποίο να είναι εξίσου ποιοτικό και να είναι εντάξει στα χρήματα του
Δεν θα πάρω κάτι επειδή το παίρνεις όλος ο κόσμος και δεν ξέρω και εγώ γιατί...το iphone το πήρα για το interface του,για το εύκολο μενού και πάει λέγοντας γιατί με βόλεψε...ξέροντας από την αρχή όταν για τα "κυβικά" του ήταν τσιμπημένη η τιμή


Όπως και να έχει για να μην το χέσουμε το θέμα με οφφτοπικ πιστεύω πως τα monster beats ειναι γαμάτα από εμφάνιση αλλά η τιμή τους ειναι τσιμπημένη

Αυτά τα ολίγα :rolleyes:

#199   giorgarasGRE

giorgarasGRE

    iPH Addict

  • 629 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2012 - 17:26

Εγώ πάλι συγκρίνω αυτό με αυτό

Τι price range υπάρχει???Υπάρχει γενικά price range μεταξύ τους???


Και να το πω άλλη μια φορά...εγώ συγκρίνω το ότι και το ένα και το άλλο ειναι υπερκτιμημένα...έτσι τα συνδέω μεταξύ τους.
Κατα συνέπεια κάποιος που θα αγοράσει iphone είναι πολυ λογικό να αγοράσει και τα monster beats...
Το θέμα ειναι τι ευχαριστεί εσένα,εμένα τον μπάμπη την σούλα...πχ σε ένα άλλο τοπικ ανέφερα πως εγώ επειδή χρησιμοποιώ ακουστικά για πάνω από 5 ώρες σχεδόν καθημερινά θα επιλέξω κάτι το οποίο να είναι εξίσου ποιοτικό και να είναι εντάξει στα χρήματα του
Δεν θα πάρω κάτι επειδή το παίρνεις όλος ο κόσμος και δεν ξέρω και εγώ γιατί...το iphone το πήρα για το interface του,για το εύκολο μενού και πάει λέγοντας γιατί με βόλεψε...ξέροντας από την αρχή όταν για τα "κυβικά" του ήταν τσιμπημένη η τιμή


Όπως και να έχει για να μην το χέσουμε το θέμα με οφφτοπικ πιστεύω πως τα monster beats ειναι γαμάτα από εμφάνιση αλλά η τιμή τους ειναι τσιμπημένη

Αυτά τα ολίγα :rolleyes:

Mην ξεχνάς υπάρχει πληθώρα μελών που έχουν πλέον Iphone στα χέρια τους από δεύτερο και τρίτο χέρι οπότε δεν είναι απαραίτητο το ότι όποιος έχει για iphone έχει και για monster beats.Πολύ καλά ακουστικά χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός να τα κρίνω κρίνω μόνο μέσω της ελάχιστης εμπειρίας που είχα με αυτά και χωρίς να έχω άλλη εμπειρία με ακουστικά παρόμοιας η καλύτερης ποιότητας αλλά όπως έχει χιλιο-υποθεί δεν πιστευω πως υπάρχουν ακουστικά που να έχουν value for money 300 ευρώ...όλοι οι αλλοι που τα έχουν για το iphone και κουβαλάνε ένα device 130gr με ακουστικά 270gr τεράστια να τα χαίροντε!

#200   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/01/2012 - 17:52

Mην ξεχνάς υπάρχει πληθώρα μελών που έχουν πλέον Iphone στα χέρια τους από δεύτερο και τρίτο χέρι οπότε δεν είναι απαραίτητο το ότι όποιος έχει για iphone έχει και για monster beats.Πολύ καλά ακουστικά χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός να τα κρίνω κρίνω μόνο μέσω της ελάχιστης εμπειρίας που είχα με αυτά και χωρίς να έχω άλλη εμπειρία με ακουστικά παρόμοιας η καλύτερης ποιότητας αλλά όπως έχει χιλιο-υποθεί δεν πιστευω πως υπάρχουν ακουστικά που να έχουν value for money 300 ευρώ...όλοι οι αλλοι που τα έχουν για το iphone και κουβαλάνε ένα device 130gr με ακουστικά 270gr τεράστια να τα χαίροντε!


Εννοείται να τα χαίρονται όσα τα πήραν
Τώρα όσο αναφορά vfm ακουστικά στα 300 ευρώ όλο και κάποια θα υπάρχουν...βρίσκεις όλα τα ακουστικά απο 280-320 και τα βάζεις κάτω και βλέπεις πιο ανταποκρίνεται

Ξέρεις ποιο ειναι το θέμα Γιώργο???Είναι τι ζητάς...ποιότητα???Design???Να ειναι ελαφριά???Κλειστού τύπου????Ανοιχτού???NC???Παίζουν πάρα πολλά ρόλο
Για κάποιον που δεν τον νοιάζει τπτ...ναι και με 5 ευρώ κάνει δουλειά του αλλά δεν είναι τόσο απλό...
Ακόμα και με 1000 ευρώ να πάρεις ακουστικά αν τα βάλεις τέρμα εκαψες τα αυτιά σου χαχαχα
Καταλαβαίνεις τι λεω...
Πάντως ούτε και εγώ είμαι της άποψης με over the head ακουστικά να κυκλοφορείς έξω...είναι κάπως...:/

#201   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/01/2012 - 22:47

Δε νομιζω να ειπε κανεις οτι φοραει ακουστικα (οχι ψειρες) για χρηση στο δρομο. Θα συμφωνησω μαζι σας οτι και εγω ποτε δε θα κυκλοφορουσα με κατι τετοιο εξω απο το σπιτι μου. Ωστοσο, για οσους φωναζουν για την τιμη καποιων αξεσουαρ οπως ειναι πχ και τα ακουστικα, να σχολιασω οτι και ο ηχος (οπως και η ενασχοληση με τα κινητα...) αποτελει ενα ΧΟΜΠΥ. Και σαν χομπυ πρεπει να το βλεπουμε. Σεβομαι την επιλογη του αλλου εκει που εχει μερακι, ακομα και αν δεν την κατανοω. Εγω για παραδειγμα δε θα εδινα ουτε 5 ευρω για καλαμι ψαρεματος, αφου με αφηνει παγερα αδιαφορο το συγκεκριμενο χομπυ. Σεβομαι ωστοσο την επιλογη καποιου αλλου που μπορει να ξοδευει χιλιαδες ευρω για ενα κορυφαιο καλαμι, αφου ειναι το μερακι του και μπορει να εκτιμησει πραγματα και λεπτομερειες που εγω δε μπορω. Εκει ειναι η διαφορα. Εχει ανθρωπους που ξοδευουν χιλιαδες ευρω για κοσμηματα σκυλων, τα 300 σας πειραξαν που κανει ενα ακουστικο? Και οσον αφορα το κατα ποσο με/μας χαλαει να ακουμε ποιοτικη μουσικη στο μετρο η στο δρομο, να σας απαντησω οτι αν το αυτι καλομαθει στο πραγματικο hi-end, ακομα και στα κεντρα διασκεδασεως χαλιεσαι... ;)

Off topic τελος απο εμενα.

Τελευταία επεξεργασία από: Dkoukou, 21/01/2012 - 22:47


#202   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 21/01/2012 - 23:52

Παιδες σημερα πηγα και ακουσα τα studio που υπηρχαν ως demo σε καποιο μαγαζι και θελω να ρωτησω κατι που παρατηρησα αν ισχυει ή αν απλα ειναι ιδεα μου...Οταν τα φορας και ακους μουσικη,ακουγεται τι τραγουδι που παιζει;Εχει δηλαδη sound leakage οπως ειναι πιο γνωστο;Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος που τα εχει,γιατι με ενδιαφερουν για αγορα...

#203   killer

killer

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 07:58

Υπάρχει και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.
Τσέκαρε και youtube. ;)

#204   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/01/2012 - 11:51

Νο βοηθήσω λίγο μιας και το έψαξα και να συμπληρώσω το ποστ του killer



#205   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 22/01/2012 - 12:20

διαροη ηχου...? αλλα ακομα και η διαροη ειναι σχεδων πενταθαροσ ηχος!

#206   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 22/01/2012 - 17:38

Αναμεσα στα studio και στα pro τι θα επιλεγατε;Τα studio μου αρεσουν γιατι ειναι ελαφρια και ανετα,ενω τα pro βαρια και κουραστικα μετα απο καμια ωρα χρησης...Βεβαια τα μεν χρειαζονται μπαταριες για να λειτουργησουν και ειναι πλαστικα,ενω τα δε ειναι αλουμινενια και στιβαρα και φυσικα χωρις μπαταριες.Τι θα διαλεγατε εσεις;

#207   Applakias

Applakias

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:16

φιλε εγω με τα προ αισθανομαι μια χαρα!
παρτα αβλεπτι!

#208   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:31

Παιδες σημερα πηγα και ακουσα τα studio που υπηρχαν ως demo σε καποιο μαγαζι και θελω να ρωτησω κατι που παρατηρησα αν ισχυει ή αν απλα ειναι ιδεα μου...Οταν τα φορας και ακους μουσικη,ακουγεται τι τραγουδι που παιζει;Εχει δηλαδη sound leakage οπως ειναι πιο γνωστο;Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος που τα εχει,γιατι με ενδιαφερουν για αγορα...


Το sound leakage δεν ειναι προβλημα... Ολα τα καλα ακουστικά ειναι ανοικτού τυπου, αν δεις σε Sennheiser με εξαίρεση μερικα μοντελα τα πιο ακριβα ειναι ανοικτού τυπου. Δηλαδη ακουν οι γυρω σου οτι ακους και εσυ. Αυτο γινεται για να μην επηρεαζεται ο ηχος απο το πισω καλυμα και σου ξαναγυρνα ως κυμα και συνεπως δεν ακους το τελειο. Αν σε ικανοποίησαν για τον ηχο τους, μη το σκέφτεσαι. Απλως νομιζω οτι υπαρχουν ακουστικά με ιδια χαρακτηριστικα σε λιγοτερα λεφτα. Οχι οτι τα monster beats δεν ειναι καλα απλως πληρώνεις παραπανω χωρις σοβαρο λογο.

#209   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 22/01/2012 - 21:42

Το sound leakage δεν ειναι προβλημα... Ολα τα καλα ακουστικά ειναι ανοικτού τυπου, αν δεις σε Sennheiser με εξαίρεση μερικα μοντελα τα πιο ακριβα ειναι ανοικτού τυπου. Δηλαδη ακουν οι γυρω σου οτι ακους και εσυ. Αυτο γινεται για να μην επηρεαζεται ο ηχος απο το πισω καλυμα και σου ξαναγυρνα ως κυμα και συνεπως δεν ακους το τελειο. Αν σε ικανοποίησαν για τον ηχο τους, μη το σκέφτεσαι. Απλως νομιζω οτι υπαρχουν ακουστικά με ιδια χαρακτηριστικα σε λιγοτερα λεφτα. Οχι οτι τα monster beats δεν ειναι καλα απλως πληρώνεις παραπανω χωρις σοβαρο λογο.



Οχι ακριβως. Τα ακριβοτερα (και καλυτερα) ακουστικα ειναι ανοικτου τυπου γιατι αυτα μπορουν να εχουν τους ισχυροτερους μαγνητες και τα μεγαλυτερα μεγαφωνα που μπορουν να αποδωσουν καλυτερα ολο το ηχητικο φασμα. Επιπλεον, στασιμα κυματα (και αντανακλασεις) δε μπορουν να δημιουργηθουν σε τοσο μικρη αποσταση εφοσον μιλαμε για συχνοτητες που ακουν ανθρωποι και οχι νυχτεριδες. Αλλωστε και ο ανακλωμενος ηχος σε ποσοστο 20-40% του ευθεoς ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για να παρουμε το καλυτερο αποτελεσμα ηχητικα (γι'αυτο αλλωστε ΠΟΤΕ ενα ακουστικο δε μπορει να αποδωσει καλυτερα απο ενα συστημα ηχειων σε ακουστικα διαμορφωμενο χωρο-studio η dedicated room).

Τελευταία επεξεργασία από: Dkoukou, 22/01/2012 - 21:42


#210   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:13

Ναι συμφωνώ, δε το ανέλυσα τοσο, το λεω σαν χαρακτηριστικο που δινουν εταιριες χυμα για να δηλωσουν οτι τα ανοικτου τυπου δεν ειναι προβλημα, σε μερικους δεν αρεσει να τους κατασκοπευουν. Εξαλλου αν δεν πας σε ειδικες προτασεις οι διαστασεις ανοικτου-κλειστου τυπου ειναι ιδιες στις περισσοτερες εταιριες πανω κατω και χορανε τα ιδια. Για τα ηχεια επισης συμφωνω, αλλα ειναι δυσκολο για μερικους. Παντως αν και εχω αλλαξει πολλα studio monitor και εχω ξοδέψει αρκετα για σωστη διαμόρφωση του χώρου μου παντα τα ακουστικά ειναι πιο εύκολη λυση.. Ασε που το χρηματικο ειναι ενα κομματι μεγαλο αν πας σε πιο σταθερές λυσεις ενω με τα ακουστικά το μονο που θα χρειαστείς αργοτερα ειναι μια εξωτερική καρτα ήχου/ενισχυτη πχ στο pc και τελος.

Παντως ακομα και οι ψειρες εχουν προοδεύσει τρομερα, ειδικα σε ποιοτητα περαν της ευαισθησίας. Απο τα hifiman re2 στα 272 που εχω τωρα οι διαφορες ειναι χαοτικες σε σημειο που ξεχνάς οτι φοράς ψειρες. Στις ψειρες καταλαβαινω να δώσεις τα παραπανω, στα dr dre οπως έλεγε και ο φιλος στην αρχη του ποστ, δεν αξιζει ειδικα αν κανουν τα hd650 300ε πλεον. Εγω παλια που τα κοιταγα δε τα εβρισκα κατω απο 450...και στα συγκριτικα τα dre δεν ειναι τοσο καλα όσο αυτα. πχ μιας και ειπα περισσοτερα τωρα αν θελει καποιος να παρει ακουστικα να δει τα superloux hd668b που για τα λεφτα τους ειναι σκοτωμα. Ειδικα αν βάλουμε τα συγκριτικα μεσα εχω δει σε μερικα να ακούμπανε σε ψηλές τα dre, σε χαμηλες οχι πολυ αλλα και παλι κανουν λιγότερο απο το 1/4 της τιμης των dre. Το μονο μειονέκτημα ειναι αυτα δεν παιζουν ελλαδα, παρα μονο eBay ή thomann

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες