Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 3 ψήφοι

Ακουστικά: Monster Beats by Dr. Dre


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
255 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   gianni28

gianni28

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:23

Και εγώ βρε παιδιά είμαι υπό σκέψη...

Είμαι ανάμεσα στις ψείρες ''Tour'' του Beats by Dre και ''Solo HD''.

Εχετε κάτι να μου προτείνετε ή να αναφέρετε σχετικά με αυτά τα 2 μοντέλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων::

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   neof1z

neof1z

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:neof1z

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:39

Τα πουλάνε και στο Media Markt στο Περιστέρι για όποιον ενδιαφέρετε.Πριν πάρω τα Sennheiser HD-598 στα 170 ευρώ και με 4 άτοκες δόσης έριξα μια ματιά σε αρκετά review και VS. για τα συγκεκριμένα ακουστικά αλλά και για τα Monster Beats by Dr. Dre και κατά 99.99% όλοι καταλήγανε στο συμπέρασμα ότι τα Monster είναι υπερτιμημένα.Άποψη μου είναι ότι τα Zagg είναι μια χαρά για το Iphone - Ipad - Ipod για μέσα και κυρίως ΕΞΩ από το σπίτι.Τα Sennheiser τα εχω καρφωμένα πάνω στην X-FI FORTE και σκοτώνουν!!!!!!!!!!

Αναρτημένη εικόνα

#213   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:40

Και εγώ βρε παιδιά είμαι υπό σκέψη...

Είμαι ανάμεσα στις ψείρες ''Tour'' του Beats by Dre και ''Solo HD''.

Εχετε κάτι να μου προτείνετε ή να αναφέρετε σχετικά με αυτά τα 2 μοντέλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων::



Μονο το οτι ειναι τελειως διαφορετικα, το ενα ειναι ψειρες και το αλλο overear. Αποφάσισε πρωτα καλυτερα τι τυπου θες. Αν θα τα φοράς πχ κάνοντας τρέξιμο ή ποδηλατο -λεμε τωρα- γιατι τοτε οι ψειρες βολεύουν περισσότερο (αν και απαγορεύονται οι ψειρες για τετοια...) Χωρις να ειναι και αντικειμενικό κριτήριο τα overear ειναι συνηθως πιο καλα στις ιδιες εταιριες και απο ευαισθησία (ενταση) και φασμα συχνοτήτων.

#214   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/01/2012 - 22:59

Τα πουλάνε και στο Media Markt στο Περιστέρι για όποιον ενδιαφέρετε.Πριν πάρω τα Sennheiser HD-598 στα 170 ευρώ και με 4 άτοκες δόσης έριξα μια ματιά σε αρκετά review και VS. για τα συγκεκριμένα ακουστικά αλλά και για τα Monster Beats by Dr. Dre και κατά 99.99% όλοι καταλήγανε στο συμπέρασμα ότι τα Monster είναι υπερτιμημένα.Άποψη μου είναι ότι τα Zagg είναι μια χαρά για το Iphone - Ipad - Ipod για μέσα και κυρίως ΕΞΩ από το σπίτι.Τα Sennheiser τα εχω καρφωμένα πάνω στην X-FI FORTE και σκοτώνουν!!!!!!!!!!


+1 συμφωνώ απολυτα,
Νομιζω οτι οταν κανουμε λογο για το iPhone/iPad και οποιοδήποτε αλλο κινητο/ταμπλετα δεν εχει λογο καποιος να δωσει πολλα γιατι τοτε θα μπει σε αλλο τρυπακι, ποτε δε θα μπορέσει να οδηγήσει καλα η πηγή/iPhone τετοια ακουστικα... Ειχα αγορασει τελευταια κατι klipsch και jvc ψειρες για iPhone των 30 ευρω το ενα και ηταν πολυ καλα για τα λεφτα τους. Αυτοι που δε ξέρουν δε θα καταλάβουν διαφορες σοβαρες με ψειρες των 300 ευρω, συνεπως δεν εχει νόημα. Νόημα εχει αν θες να παρεις και να σου μεινουν μετα για να τα συνδέσεις στον ενίσχυτη σου ή στο pc σου ή στο φορητο mp3 player σου που ομως δεν ειναι iPod αλλα τετοιου τυπου και χρημάτων για αυτους που επιζητανε τον εξτρα ηχο: http://www.head-dire...ct=detail&id=72

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 22/01/2012 - 23:08


#215   Applakias

Applakias

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:08

λεγαμε για ακουστικα και φτασαμε και σε ενισχυση χαχα πλακα εχουμε. . . :P
αφου ξεφυγαμε απο τα dre λεω να προτεινω για ακουστικα τα
Grado PS1000 ή τα Audeze LCD-3 και σαν ενισχυτη ας χωσουμε τον
WA6
ή
για κατι ποιο οικονομικο τραζιστορατο (παλι class A εδω που φτασαμε) το
Sugden HA-4
(...ενταξει φτανει η πλακα :P )
λοιπον για να τελειωνουμε τα dre ειναι πολυ καλα,αλλα οντως ειναι λιγακι υπερτιμημενα.
οποιος τα γουσταρει δεν θα χασει και τα λεφτα του.σιγουρα υπαρχουν και αλλα που απευθυνονται σε πιο απαιτητικους χρηστες,παντα θα υπαρχουν αλλωστε.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ ΣΤΑ FAKES!

Τελευταία επεξεργασία από: Applakias, 22/01/2012 - 23:10


#216   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 22/01/2012 - 23:16

Εγω παλι λεω να παρει καποιος τα superlux hd668b http://www.head-fi.o...d-668-b/reviews και αν δεν τον ικανοποιησουν με τα λεφτα τους τοτε το συζητάμε για αλλα... Ειναι αυτα: http://www.thomann.d...lux_hd668_b.htm
Δεν εχει νόημα να δωσει παραπανω. Τα ακουστικα ειναι πιο πανω και απο τελεια για αυτα που στοιχίζουν. Θα με θυμηθείτε...

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 22/01/2012 - 23:24


#217   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:04

μια ερωτηση παιδες επειδη ειμαι σε διλημμα μεταξυ των studio ή των pro: η διαφορα στον ηχο μεταξυ τους ειναι μεγαλη;Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει το συντομοτερο παρακαλω...

#218   Applakias

Applakias

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:07

merkon τα προ ψηφιζω αν εχεις να διαθεσεις τα λεφτα.

#219   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:11

Απλα τα studio που τα δοκιμασα μου φαινονται πολυ πιο ανετα,επειδη ειναι ελαφρια και κουμπωνουν καλυτερα στο κεφαλι και τα αυτια μου.Αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα ηχου,θα τα παρω.Αν παλι εχουν,παω για τα pro...

#220   Applakias

Applakias

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:14

τα προ εχουν μικρες τρυπες. . . σε σχεση δηλαδη με τα στουντιο. . .

#221   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 23/01/2012 - 00:32

Τα εχω δοκιμασει και τα pro,αλλα τα μαιμου και οχι τα κανονικα.Ξερω δηλαδη πως ειναι απο μεγεθος και ποσο βολικα ειναι,αλλα απο ηχο δεν ξερω.Εφαρμοζουν καλα,απλα μετα απο καμια ωρα χρησης γινονται κουραστικα και βαρια πανω στο κεφαλι.Απο ποιοτητα ηχου δεν ξερω πως ειναι,για αυτο και με ενδιαφερει σε σχεση με τα studio...

#222   Randay

Randay

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:44

Αν θελε τε την γνώμη ενός επαγγελματία μηχανικού ήχου, μην ξοδέψετε χρήματα σε αυτά.
Σας παραθέτω κάποια από τα καλύτερα, αλλά και σχετικά προσιτά μοντέλα.


AKG: K-702S, Q701
Sony: MDR 7509 HD
Senheiser: HD 800, HD650
Beyerdynamic DT 880.

Πάντα να κοιτάτε την αντίσταση του ακουστικού. αναγράφεται σε τιμές Ohm ή Ω. Όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερη ισχύ, θέλει για να τροφοδοτηθεί.
Επίσης ο τύπος μετράει, π.χ. ήμι-ανοιχτό, κλειστό.. κλπ.
Το ημι-ανοιχτό για παράδειγμα αφήνει εξωτερικούς ήχους να εισέλθουν πιο εύκολα, έχει όμως πιο ισορροπημένα μπάσα και είναι σχετικά ξεκούραστο και πιο ασφαλές για ακροάσεις μεγάλης διάρκειας.
Τα κλειστού τύπου έχουν τα πιο ενισχυμένα μπάσα και μπλοκάρουν τους εξωτερικούς ήχους, δύσκολα για μεγάλης διάρκειας ακροάσεις μιας και το μπάσο εκτονώνεται στο τύμπανο με αποτέλεσμα να ταλαιπωρεί τα αυτιά.

Φιλικά πάντα.

Τελευταία επεξεργασία από: Randay, 25/01/2012 - 12:44


#223   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:48

Αν θελε τε την γνώμη ενός επαγγελματία μηχανικού ήχου, μην ξοδέψετε χρήματα σε αυτά.
Σας παραθέτω κάποια από τα καλύτερα, αλλά και σχετικά προσιτά μοντέλα.


AKG: K-702S, Q701
Sony: MDR 7509 HD
Senheiser: HD 800, HD650
Beyerdynamic DT 880.

Πάντα να κοιτάτε την αντίσταση του ακουστικού. αναγράφεται σε τιμές Ohm ή Ω. Όσο μεγαλύτερη, τόσο περισσότερη ισχύ, θέλει για να τροφοδοτηθεί.
Επίσης ο τύπος μετράει, π.χ. ήμι-ανοιχτό, κλειστό.. κλπ.
Το ημι-ανοιχτό για παράδειγμα αφήνει εξωτερικούς ήχους να εισέλθουν πιο εύκολα, έχει όμως πιο ισορροπημένα μπάσα και είναι σχετικά ξεκούραστο και πιο ασφαλές για ακροάσεις μεγάλης διάρκειας.
Τα κλειστού τύπου έχουν τα πιο ενισχυμένα μπάσα και μπλοκάρουν τους εξωτερικούς ήχους, δύσκολα για μεγάλης διάρκειας ακροάσεις μιας και το μπάσο εκτονώνεται στο τύμπανο με αποτέλεσμα να ταλαιπωρεί τα αυτιά.

Φιλικά πάντα.

Για έναν παράξενο λόγο τα monster beats by dr.dre κτλ κτλ
δεν έχουν καθόλου τεχνικά χαρακτηριστικά όπως αντίσταση εξόδου του ακουστικού η οποία πρέπει να είναι ιδανικά πολύ μικρή
όπως τα dB που αποδίδουν και άλλα πολλά techs που δεν τα λένε μάλλον σκοπίμως.
Αυτός και μόνο είναι λόγος για να μην τα πάρεις κατά τη γνώμη μου...

Αναρτημένη εικόνα


#224   Randay

Randay

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:00

Για έναν παράξενο λόγο τα monster beats by dr.dre κτλ κτλ
δεν έχουν καθόλου τεχνικά χαρακτηριστικά όπως αντίσταση εξόδου του ακουστικού η οποία πρέπει να είναι ιδανικά πολύ μικρή
όπως τα dB που αποδίδουν και άλλα πολλά techs που δεν τα λένε μάλλον σκοπίμως.
Αυτός και μόνο είναι λόγος για να μην τα πάρεις κατά τη γνώμη μου...

Ακριβώς, για αυτήν την τιμή είναι τουλάχιστον απαράδεκτο.
Έχουν τιμή επαγγελματικών ακουστικών, και το λέω για να προλάβω κάποιους φίλους που (δεν είναι και υποχρέωση τούς άλλωστε) νομίζουν ότι για παράδειγμα οι soundblaster είναι οι καλύτερες κάρτες ήχου επειδή έχουν καλύτερο μάρκετινγκ,
όπως και με αυτά τα ακουστικά, να μην επενδύσουν σε αυτά γιατί υπάρχουν καλύτερα στο ίδιο budget.
Άλλωστε σε χρηστές Apple αναφέρομαι που σημαίνει ότι αν κάτι αξίζει θα το πληρώσουν, ασχέτως με την ευκολία του καθενός.
Quality is a habbit not an act :)

Τελευταία επεξεργασία από: Randay, 25/01/2012 - 13:06


#225   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 27/01/2012 - 18:09

Συμφωνω μαζι σας αλλα δυστυχως ειναι μοδα και πολλοι που δεν εχουν και μεγαλη ασχολία τα παιρνουν επειδη νομίζουν οτι ειναι καλα. Δεν τους αδικω, εχει πεσει τρελλη διαφημιση κιολας... Και για να μην παρεξηγουμαι δεν ειναι καθολου κακα, αντιθετως εχουν πανω απο το μεσο ορο ποιοτητα ηχου, αλλα δεν αξιζουν τα λεφτα τους στην καμια και δεν μπορουν να συγκριθουν με ακουστικα που πολλοι προτειναμε πριν (δεδομενου οτι προτεινα και ακουστικα των 40 ευρω, δειτε πριν ποστ). Το μονο που μπορεις να πεις ειναι οτι προσφερουν διαφορετικη εμφάνιση και για μερικους αξιζει να κανουν την υπέρβαση. Νομιζω οτι σε αυτη τη κατηγορια ποντάρει η εταιρια. Max εμφάνιση και πανω του μέτριου ήχος, συνεπως υπέρτιμημένο προϊόν κατα τη γνωμη μου για αυτο που ειναι.

Εμενα παντως με κουραζουν τα ακουστικα σε σχεση με τις ψειρες και προτιμω τις 2ες, ακομα και αν ο ήχος των ακουστικων ειναι καλυτερς γενικα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες