Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λύση σχετικά με συνδεσιμότητα Bluetooth MW600


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 17/06/2011 - 23:28

Είμαι ένας από τους πολλούς άτυχους που ´εχω στην κατοχή μου ένα handsfree SonyEricsson MW600 το οποίο δεν λειτουργόυσε σωστά μετά την αναβάθμιση σε 4.3. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να καταθέτω τα όπλα ευκολά κάθησα λίγο και το έψαξα. Το έναυσμα μου το έδωσε η sofiawinny η οποία σε ένα πόστ είχε αναφέρει ότι όταν άνοιγε πρώτα το MW600 και μετά το Bluetooth της συσκευής τότε λειτουργούσαν όλα στην εντέλεια. Έτσι λοιπόν παραθέτω έναν πλήρες οδηγό τον οποίο έχω δοκιμάσει και πλέον μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι όντως λειτουργεί.

Βήματα:

1ον Κάνουμε reset και σβήνουμε από τις ρυθμίσεις του κινητού το MW600 (ρυθμίσεις-Γενικά-Bluetooth-MW600-αγνόηση αυτής της συσκευής)
2ον Κάνουμε reset to MW600 κρατώντας πατημένο αρχικά το κουμπί power μέχρι να μπεί σε κατάσταση αναζήτησης και μετα αφού το αφήσουμε πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί κλήσης του MW600 και το power.Με αυτόν τον τροπο καθαρίζουμε το Bluetooth από όλες τις συνδεδεμένες συσκευές.
3ον Βεβαιωνόμαστε ότι είναι κλειστό το Bluetooth της συσκευής (iPhone) και ξαναανοίγουμε το MW600.Θα παρατηρήσεται ότι τώρα το MW600 έχει μπει σε κατάσταση αναζήτησης. Τώρα ανοίγουμε το iPhone και κάνουμε pair τις δύο συσκευές.

Προσοχή μετά την πρώτη χρήση;

1 Πάντα ανοίγουμε πρώτα το MW600 και μετά το Bluetooth στο iPhone πατώντας πάντα το πεδίο στο μενού που αναφέρει το MW600 για να συντονίστουν.Βεβαιωνόμαστε ότι έχει γίνει μπλέ το σήμα του Bluetooth και ότι έχει γίνει σύνδεση των δύο συσκευών.
2 Εάν απομακρυνθούμε πολύ από το IPhone και χαθεί η σύνδεση δεν αφήνουμε τις συσκευές να συνδεθούν αυτόματα αλλά κλείνουμε το MW600 και το Bluetooth από το iPhone και τις ξανασυνδέουμε ανοίγωντας πρώτα το MW600 και μετά το iPhone όπως περιέγραψα στο προηγούμενο βήμα
3. Ποτέ δεν συνδέουμε 2η συσκευή Bluetooth πχ ανοιχτή ακρόαση αυτοκινήτου όταν έχουμε συνδεδεμένο το MW600. Εάν θέλουμε κάτι τέτοιο τότε κλείνουμε το MW600 και όταν το ξαναχρειαστούμε τότε επαναλαμβάνουμε το βήμα ένα.

Κάνωντας τα παραπάνω εγώ λειτουργώ το MW600 τέσσερις ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα ακούγοντας μουσική ή ράδιο χωρίς να χάσω ούτε μια κλήση.
Η βασική αρχή είναι "ανοίγουμε πρώτα το MW600"
Μπορεί να ακούγεται λίγο μπελαλίδικο αλλά πιστέψτε με αξίζει.
Ελπίζω να βοηθήσει αυτός ο οδηγός και εσάς.




Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 17/06/2011 - 23:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 20/06/2011 - 15:03

Ευχαριστώ πολύ τον AvgoustisP για την έτοιμη λύση, που την ψάχνω εδώ και μήνες...
Είχα τα γνωστά κολλήματα και ελπίζω με αυτό να μπορέσω να δω άσπρη μέρα.
Στην περίπτωση μου, μάλιστα, είχε χαλάσει και το βύσμα των ακουστικών με αποτέλεσμα να μην φτάνει ο ήχος στα αυτιά.. Αγόρασα ένα ericsson handsfree που είχε το καλώδιο αυτό (παραπλήσιο, τελοσπάντων) και ετοιμάζομαι να το τσεκάρω...
Μακάρι να δουλέψει!


Πάντως, αποδεικνύεται ότι το συγκεκριμένο handsfree είναι για τα μπάζα... Κρίμα τα λεφτά.. και οι διαφημιζόμενες ευκολίες τους....

#3   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/06/2011 - 15:15

Πάντως, αποδεικνύεται ότι το συγκεκριμένο handsfree είναι για τα μπάζα... Κρίμα τα λεφτά.. και οι διαφημιζόμενες ευκολίες τους....

Από τη στιγμή που το handsfree δουλεύει με άλλες συσκευές και απέκτησε προβλήματα με το iPhone μετά την 4.3.1, δεν φταίει αυτό...

#4   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 21/06/2011 - 01:40

Ποτέ δεν δούλεψε σωστά.
Με κανένα λειτουργικό της apple.....
Φταίει όταν δεν παρέχει ένα σύγχρονο προϊόν με τέτοιο κόστος, συμβατότητα με κινητά όπως τα iPhone... Έλεος....

#5   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/06/2011 - 01:45

Ποτέ δεν δούλεψε σωστά.Με κανένα λειτουργικό της apple.....Φταίει όταν δεν παρέχει ένα σύγχρονο προϊόν με τέτοιο κόστος, συμβατότητα με κινητά όπως τα iPhone... Έλεος....

περιεργο!!
φταινε ολα τα αλλα εκτος απο το iphone και το οτι δουλευει με ολα τα αλλα λειτουργικα ειναι μυθος!!

#6   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 21/06/2011 - 09:15

Θα παρακαλούσα να μην ξεκινήσει πάλι η κόντρα για το ποιός φταίει. Έφτιαξα αυτόν τον οδηγό για να μπορεί να δουλέψει το MW600 όσο το δυνατόν ποιό σωστά. Παρακαλώ να με ενημερώνεται για τυχόν δυσλειτουργίες για να μπορώ να δίνω κάποια λύση. Επίσης θα ήθελα σχόλια εάν τον δοκιμάσετε για να μου πείτε εάν λειτουργεί.
Ευχαριστώ για την κατανόηση.

#7   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 21/06/2011 - 22:22

Ποτέ δεν δούλεψε σωστά.
Με κανένα λειτουργικό της apple.....
Φταίει όταν δεν παρέχει ένα σύγχρονο προϊόν με τέτοιο κόστος, συμβατότητα με κινητά όπως τα iPhone... Έλεος....

Εάν διαβάσεις το αρχικό πόστ θα δεις ότι αναφέρω πως δούλευε άψογα μέχρι και την 4.2.1. Μετά την αναβάθμιση χάλασε. Το ίδιο έχουν πολλοί μέσα στο φόρουμ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#8   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 22/06/2011 - 15:04

Ok, δεκτό.
Πάντως τώρα με 4.3.2, μετα την λύση σου, έχει μια λίγο καλύτερη συμπεριφορά, αλλα μετα απο καμία 8 κλησεις το πολυ, κολλάει και μπερδεύεται..
Συνεπώς, ακόμη έχω προβλήματα...
Έχω ανοιχτό το ασύρματο το 3g, και το location services (αν αυτά έχουν νόημα) και μιλάω πολυ: μια μπαταρία την μέρα!

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον

#9   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/06/2011 - 21:26

Ποτέ δεν δούλεψε σωστά.
Με κανένα λειτουργικό της apple.....
Φταίει όταν δεν παρέχει ένα σύγχρονο προϊόν με τέτοιο κόστος, συμβατότητα με κινητά όπως τα iPhone... Έλεος....


Με αυτο το ακουστικό έχω μακρά ιστορία, το έχω πάνω απο χρόνο. Με το iPhone 3GS δούλευε υπέροχα και απροβληματιστα, ποτέ μου δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι. Αντιθέτως, με το 4 είναι όλο προβλήματα.

Άρα μαλλο ν το τηλέφωνο φταίει :) εξ αλλού αν κάνει κανείς μια αναζήτηση στο Google θα δει ότι γενικά το Bluetooth Stack του 4 είναι προβληματικό.

#10   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 26/06/2011 - 02:03

Οκ πάντως ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα

#11   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2011 - 14:29

Οκ πάντως ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα


Σίγουρα θα βοήθησε κάποιους και γι αυτο θα σε ευγνωμονούν. Προσωπικά έχω απελπιστει, το ΒΤ για μένα θα είναι λόγος να το δώσω (για το iPhone 5, εννοείται)!!!!!

#12   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/06/2011 - 17:24

Σίγουρα θα βοήθησε κάποιους και γι αυτο θα σε ευγνωμονούν. Προσωπικά έχω απελπιστει, το ΒΤ για μένα θα είναι λόγος να το δώσω (για το iPhone 5, εννοείται)!!!!!

Σαφώς και μόνο για το iPhone 5. Εμένα σε λίγο θα το ξεκολάνε από το χέρι μου με επέμβαση.

#13   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/07/2011 - 14:05

Είμαι ένας από τους πολλούς άτυχους που ´εχω στην κατοχή μου ένα handsfree SonyEricsson MW600 το οποίο δεν λειτουργόυσε σωστά μετά την αναβάθμιση σε 4.3. Επειδή όμως δεν μου αρέσει να καταθέτω τα όπλα ευκολά κάθησα λίγο και το έψαξα. Το έναυσμα μου το έδωσε η sofiawinny η οποία σε ένα πόστ είχε αναφέρει ότι όταν άνοιγε πρώτα το MW600 και μετά το Bluetooth της συσκευής τότε λειτουργούσαν όλα στην εντέλεια. Έτσι λοιπόν παραθέτω έναν πλήρες οδηγό τον οποίο έχω δοκιμάσει και πλέον μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι όντως λειτουργεί.

Βήματα:

1ον Κάνουμε reset και σβήνουμε από τις ρυθμίσεις του κινητού το MW600 (ρυθμίσεις-Γενικά-Bluetooth-MW600-αγνόηση αυτής της συσκευής)
2ον Κάνουμε reset to MW600 κρατώντας πατημένο αρχικά το κουμπί power μέχρι να μπεί σε κατάσταση αναζήτησης και μετα αφού το αφήσουμε πατάμε ταυτόχρονα το κουμπί κλήσης του MW600 και το power.Με αυτόν τον τροπο καθαρίζουμε το Bluetooth από όλες τις συνδεδεμένες συσκευές.
3ον Βεβαιωνόμαστε ότι είναι κλειστό το Bluetooth της συσκευής (iPhone) και ξαναανοίγουμε το MW600.Θα παρατηρήσεται ότι τώρα το MW600 έχει μπει σε κατάσταση αναζήτησης. Τώρα ανοίγουμε το iPhone και κάνουμε pair τις δύο συσκευές.

Προσοχή μετά την πρώτη χρήση;

1 Πάντα ανοίγουμε πρώτα το MW600 και μετά το Bluetooth στο iPhone πατώντας πάντα το πεδίο στο μενού που αναφέρει το MW600 για να συντονίστουν.Βεβαιωνόμαστε ότι έχει γίνει μπλέ το σήμα του Bluetooth και ότι έχει γίνει σύνδεση των δύο συσκευών.
2 Εάν απομακρυνθούμε πολύ από το IPhone και χαθεί η σύνδεση δεν αφήνουμε τις συσκευές να συνδεθούν αυτόματα αλλά κλείνουμε το MW600 και το Bluetooth από το iPhone και τις ξανασυνδέουμε ανοίγωντας πρώτα το MW600 και μετά το iPhone όπως περιέγραψα στο προηγούμενο βήμα
3. Ποτέ δεν συνδέουμε 2η συσκευή Bluetooth πχ ανοιχτή ακρόαση αυτοκινήτου όταν έχουμε συνδεδεμένο το MW600. Εάν θέλουμε κάτι τέτοιο τότε κλείνουμε το MW600 και όταν το ξαναχρειαστούμε τότε επαναλαμβάνουμε το βήμα ένα.

Κάνωντας τα παραπάνω εγώ λειτουργώ το MW600 τέσσερις ημέρες χωρίς κανένα πρόβλημα ακούγοντας μουσική ή ράδιο χωρίς να χάσω ούτε μια κλήση.
Η βασική αρχή είναι "ανοίγουμε πρώτα το MW600"
Μπορεί να ακούγεται λίγο μπελαλίδικο αλλά πιστέψτε με αξίζει.
Ελπίζω να βοηθήσει αυτός ο οδηγός και εσάς.




Sent from my iPad using Tapatalk


Λες να πιάσει και στο HBS - DS980 ;;; Μακάρι γιατί δεν την παλεύω !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 05/07/2011 - 16:36

Δοκίμασέ τον αν και δεν μπορώ να εγγυηθώ.

#15   yiannvass

yiannvass

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/07/2011 - 21:36

Μήπως έχει κανείς ιδέα τι γίνεται με το Sony Ericsson HBH-PV703. Κάνει συχνά αποσυνδέσεις και ακόμη συχνότερα όταν κάποιος με καλεί δεν ακούγεται και αν δεν έχω οπτική επαφή με τη συσκευή...γεια σας!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες