Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 18/08/2009 - 20:44

Μια χαρά είναι. Άλλες φορές θα είναι περισσότερο ανάλογα την χρήση. Το ίδιο παει και σε εμένα 1 χρόνο περίπου μετά. Προφανώς το επόμενο διάστημα θα έχεις καλυερες επιδόσεις στην μπαταρία. Αν σε μια ώρα πήγαινε στο 30% τότε να ανησυχουσες ;-)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   omen069

omen069

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/08/2009 - 21:04

Υπάρχει ένα σχετικό thread εδώ στο φορουμ το οποίο γράφει τα εξείς:

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone

Προσοχή: Απενεργοποιήστε ΜΟΝΟ τα χαρακτηριστικά τα οποία δεν χρειάζεστε!

1. Κλείσιμο του 3G: Settings -> General -> Network -> 3G OFF
2. Κλείσιμο του Wi-Fi: Settings -> Wi-Fi -> Wi-Fi OFF
3. Κλείσιμο του Location Services: Settings -> General -> Location Services OFF
4. Κλείσιμο του Push Mail: Settings -> Fetch New Data -> Push OFF
5. Κλείσιμο του Bluetooth: Settings -> General -> Bluetooth -> Bluetooth OFF
6. Κλείσιμο του EQ: Settings -> iPod -> EQ -> OFF
7. Χαμήλωση του Brightness Level(Φωτεινότητα): Settings -> Brightness
8. Άνοιγμα του Airplane Mode σε περιοχές μη-κάλυψης δικτύου: Settings -> Airplane Mode ON
9. Χρησιμοποίηση του Auto-Lock(Αυτόματο Κλείδωμα): Settings -> General -> Auto-Lock
10. Μην φορτίζεται το iPhone σε συνεχή βάση.Αφήστε το να κατέβει στο 10-20% και τότε φορτίστε το.
11. Μην φορτίζεται το iPhone περισσότερο από όσο χρειάζεται.Μόλις η μπαταρία φτάσει το 100% διακόψτε την φόρτιση.
12. Αφήστε το iPhone να ξεφορτίσει τελείως και κάντε μία πλήρη φόρτιση τουλάχιστον μία φορά τον μήνα (Charge Cycle).

Source: [Low Quality]
[High Quality]

Ευχαριστούμε τον χρήστη Slacker για αυτό το ποστ...

Yπαρχη και η κορυφαια λυση!!!!!! απενεργοποιουμε το iphone και το ανοιγουμε οποτε το χρειαστουμε!!!!!!
Mπαραρια 100% τι να πω???????????

#93   omen069

omen069

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/08/2009 - 21:23

Εντάξει φίλε omen069...είσαι λίγο υπερβολικός! Τρεις φορτίσεις τη μέρα πρέπει...όλη μέρα να ασχολείσαι με το iphone, να μην κάνεις τίποτα άλλο!!!!Ναι εγώ πρώτος λέω ότι η μπαταρία πέφτει και δεν αντέχει αλλά όχι και τόσες φορτίσεις...!Σε ότι αφορά την ποιότητα χρωμάτων,δεν μπορώ να πω ότι δεν με αφήνει ικανοποιημένο...!Αν η μπαταρία ήταν δυνατή να αντέχει ένα διήμερο θα ήταν super!!!!!Για να δούμε αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να το ρυθμίσουμε αυτό!

Υπερβολικος? με μπαταρια μετα απο τη βραδυνη φορτιση 100% 8:00-12:00 16λεπτα κλησεις 42μαιλ 32 διαβασμα και απαντηση Μπαταρια 19% δευτερη φορτιση
12 με 1 με 6 κλησεις 14μαιλ μπαταρια 32% επιστροφη στο σπιτι 21:00 μπαταρια 23%
και το iphone παει για τη βραδυνητου φορτιση!!!!!!

Σημερα με το 2g 16 κλησεις 28 μαιλ μπαταρια 38%



#94   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 18/08/2009 - 23:46

Φίλε χρήστο, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. :lol:
Παρατήρησέ το και κάνε ότι σου είπαν τα άλλα παιδιά.
Όπως σου είπα, άκουσα ότι η μπαταρία θα δώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων της μετά απο ένα μήνα χρήσης και φόρτισης.
Όμως, δεν είναι βέβαιο αυτό, γιατί και εγώ δυό βδομάδες περίπου το έχω και δεν έχω εξακριβώσει κάτι τέτοιο.Πιστεύω όμως ότι για να το έγραψαν κάποια αλήθεια θα υπάρχει.
Έπεται να το δούμε...
Πάντως εγώ, έπαιζα περίπου δύο ώρες και απο 100% ,μου έφτασε γύρω στο 89%. Είναι καλό; :huh:
Σκόρδα, μάγκες, φτύστε το!

Υ.Γ. Θα το ερευνήσω και εγώ και θα σας γράψω τις παρατηρήσεις μου.

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 18/08/2009 - 23:54


#95   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:03

Όντως μένει αν το δούμε...

Usage: 1 hour, 36 Minutes
Standby: 12 Hours, 58 Minutes
Battery Percentage: 69%

Με παιχνίδι και με χρήση GPS σήμερα απόσταση περί των 20 Km!!!! Σε καλό δρόμο είμαστε νομίζω....,εσείς τι λέτε??

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 19/08/2009 - 01:06


#96   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:08

Όντως μένει αν το δούμε...

Usage: 1 hour, 36 Minutes
Standby: 12 Hours, 58 Minutes
Battery Percentage: 69%

Με παιχνίδι και με χρήση GPS σήμερα απόσταση περί των 20 Km!!!! Σε καλό δρόμο είμαστε νομίζω....,εσείς τι λέτε??


Σούπερ αγαπητέ :D Καλύτερα στατιστικά και από τα δικά μου ;)

#97   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:08

Επειδη γνωριζω τα δεδομενα τετοιων συσκευων, θα πω σαν νεος χρηστης iphone οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την μπαταρια αν και ειναι αστρωτη ακομα.
Δειτε και μονοι σας:
Usage 2 hours, 39 minutes
Standby 9 hours 55 minutes

Αυτην την στιγμη ειμαι στο 40% με τα παντα ανοικτα εκτος notifications. Δηλαδη εχω ενεργοποιημενα 3G, Push, BT, wifi και φωτεινοτητα στο μισο.
Σ αυτες τις 2 και 39' συμπεριλαμβανονται: μια ωρα σερφαρισμα, 15'πλοηγηση και το υπολοιπο ειναι χρηση εφαρμογων. Δεν μιλησα πανω απο 10 λεπτα.

Γιατι να μην ειμαι ευχαριστημενος?
Δεν ειχα καλυτερη διαρκεια με το HTC HD. Απλα εκεί ειχα εξτρα μπαταρια.
Το μονο που θα κανω ειναι να αγοράσω αυτο για τα ταξιδια μου: http://www.netimes.c...l?cPath=439_440
Οποτε θα εχω μιαμιση φορτιση ακομα.

#98   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:14

Επειδη γνωριζω τα δεδομενα τετοιων συσκευων, θα πω σαν νεος χρηστης iphone οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την μπαταρια αν και ειναι αστρωτη ακομα.
Δειτε και μονοι σας:
Usage 2 hours, 39 minutes
Standby 9 hours 55 minutes

Αυτην την στιγμη ειμαι στο 40% με τα παντα ανοικτα εκτος notifications. Δηλαδη εχω ενεργοποιημενα 3G, Push, BT, wifi και φωτεινοτητα στο μισο.
Σ αυτες τις 2 και 39' συμπεριλαμβανονται: μια ωρα σερφαρισμα, 15'πλοηγηση και το υπολοιπο ειναι χρηση εφαρμογων. Δεν μιλησα πανω απο 10 λεπτα.

Γιατι να μην ειμαι ευχαριστημενος?
Δεν ειχα καλυτερη διαρκεια με το HTC HD. Απλα εκεί ειχα εξτρα μπαταρια.
Το μονο που θα κανω ειναι να αγοράσω αυτο για τα ταξιδια μου: http://www.netimes.c...l?cPath=439_440
Οποτε θα εχω μιαμιση φορτιση ακομα.


Τι είναι ακριβώς αυτό???Δεν πολυκατάλαβα...

#99   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:21

Τι είναι ακριβώς αυτό ??? Δεν πολυκατάλαβα...

Αυτο ειναι μια εξτρα επαναφορτιζομενη μπαταρια που την συνδεεις με το Iphone και μπορει να φορτισει την μπαταρια του.

#100   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:31

Αυτο ειναι μια εξτρα επαναφορτιζομενη μπαταρια που την συνδεεις με το Iphone και μπορει να φορτισει την μπαταρια του.



Πολύ καλό!!!!!!!!!!!!!!!!Υπάρχει ελλάδα???????????

#101   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:47

Το μονο που θα κανω ειναι να αγοράσω αυτο για τα ταξιδια μου: http://www.netimes.c...l?cPath=439_440
Οποτε θα εχω μιαμιση φορτιση ακομα.


Ψαξτο λιγάκι ακομα πριν το πάρεις όμως γιατί στην σελίδα που δίνεις στην μεγάλη εικόνα που έχει γραφει πάνω πάνω το output... Είναι 5,6V...Κοίταξα τον φορτιστή μου και έχει output 5V!!! Απο mA είσαι εντάξη... Δίνει 300mA ακριβώς όσο μια πρίζα...

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 19/08/2009 - 01:49


#102   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 01:49

Ψαξτο λιγάκι ακομα πριν το πάρεις όμως γιατί στην σελίδα που δίνεις στην μεγάλη εικόνα που έχει γραφει πάνω πάνω το output... δεν καταλαβαίνω αν είναι 5,6V ή 6V... Σε κάθε περίπτωση κοίταξα τον φορτιστή μου και έχει output 5V!!! Απο mA είσαι εντάξη... Δίνει 300mA ακριβώς όσο μια πρίζα...


Καλά Μιχάλη,δεν το παίρνω τόσο γρήγορα,θα το ψάξω,τι έτσι άντε να το πάρουμε???Αυτά θέλουν ψάξιμο πριν!!!!Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!!

#103   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 02:01

Όντως μένει αν το δούμε...

Usage: 1 hour, 36 Minutes
Standby: 12 Hours, 58 Minutes
Battery Percentage: 69%

Με παιχνίδι και με χρήση GPS σήμερα απόσταση περί των 20 Km!!!! Σε καλό δρόμο είμαστε νομίζω....,εσείς τι λέτε??


Απο προχθές που δεν σου έβγαζε ούτε το 6ωρο είναι μια χαρά φίλε μου... Μην το πεις ούτε του παπά!!!
Χαίρομαι που το εφτιαξες τελικά... Τώρα θα μπορείς να δείς και πόσο φοβερό τηλέφωνο είναι (πριν δεν προλάβαινες)!!!

#104   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 02:06

Απο προχθές που δεν σου έβγαζε ούτε το 6ωρο είναι μια χαρά φίλε μου... Μην το πεις ούτε του παπά!!!
Χαίρομαι που το εφτιαξες τελικά... Τώρα θα μπορείς να δείς και πόσο φοβερό τηλέφωνο είναι (πριν δεν προλάβαινες)!!!



Χαχαχαχαχαχα............έχεις δίκιο Μιχάλη!!! Δεν αμφισβήτησα ποτέ ότι είναι ένα δυνατό τηλέφωνο με πάρα πολλές δυνατότητες απλά δεν το ευχαριστιόμουν όσο έπρεπε!!!Ελπίζω τώρα να αρχίζω να μπαίνω στον παράδειςσο του iphone....χαχαχαχα....τι λέμε μωρέ 03:00 τη νύχτα????

#105   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 02:19

Λοιπον αυτή την στιγμή κάνω jailbreak σε ενα τηλέφωνο ενός φίλου... Το πήρε χθές και μου το έδωσε να το "σπάσω"... Το επιασα σήμερα στα χέρια μου και το πείραζα λίγο... όταν το πήρα στα χέρια μου είχε 27% μπαταρία... μετά απο 10 λεπτά έκλεισε (με κλειστά όλα όπως έχει αναφερθεί)!!! Του το ξαναπήρα λοιπόν να το φτιάξω... Μέχρι στιγμής που του περνάω καλούδια απο cydia παει καλά... Ευχομαι να μην έρθει άυριο και να μου πει "Η μπαταρία του δεν κρατάει και εσύ φταις που το έσπασες"

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)