Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 14:27

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σας τρώει τόσο εύκολα την μπαταρία.. Εγώ έχω φθάσει στις 2.5 ημέρες με ανοιχτό συνέχεια το bluetooth για τα handsfre.. Και έχω και 6 σελίδες γεμάτες εφαρμογές.. Από παιχνίδια μέχρι 3 διαφορετικα gps, με skype, με IM+, Winadmin, FTP, DYndns, VNC,IraPRO, facebook, pro rss, τα πάντα.. (και πολλά πολλά άλλα) Ότι μου χρησιμεύει δλδ. Απλά πρέπει να δείτε τις ανάγκες σας και να χρησημοποιείται σωστά τις διεργασίες και τις εφαρμογές του iphone! Κάποια μικρά αλλά σημαντικά tips είναι:
1)Κλειστό 3G
2)Κλειστό EDGE
3)Κλειστό Location SErvices
4)Κλειστό SSH
5)Κλειστό Wi-Fi
6)Κλειστό Bluetooth
7)Κλειστό Data Roaming
8) Χαμειλώστε την φωτεινότητα της οθόνης σας
9)Οι εφαρμογές δεν κλείνουν απλά πατώντας το Ηοme Button!Στην 3,0 ενώ είστε στην εφαρμογή και επιθυμείτε έξοδο κρατείστε πατημένο το power button μεχρι να βγεί το "slide to power off" και μετά κρατείστε το home button μέχρι να κλείσει η εφαρμογη!
10) Ανοίξτε κάτι από τα παράπάνω μ΄΄ονο όταν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κάτι απ'αυτά!


Ευθυγραμμίζομαι πλήρως με τις απόψεις σου επί του θέματος!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   teriparatide

teriparatide

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 14:28

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σας τρώει τόσο εύκολα την μπαταρία.. Εγώ έχω φθάσει στις 2.5 ημέρες με ανοιχτό συνέχεια το bluetooth για τα handsfre.. Και έχω και 6 σελίδες γεμάτες εφαρμογές.. Από παιχνίδια μέχρι 3 διαφορετικα gps, με skype, με IM+, Winadmin, FTP, DYndns, VNC,IraPRO, facebook, pro rss, τα πάντα.. (και πολλά πολλά άλλα) Ότι μου χρησιμεύει δλδ. Απλά πρέπει να δείτε τις ανάγκες σας και να χρησημοποιείται σωστά τις διεργασίες και τις εφαρμογές του iphone! Κάποια μικρά αλλά σημαντικά tips είναι:
1)Κλειστό 3G
2)Κλειστό EDGE
3)Κλειστό Location SErvices
4)Κλειστό SSH
5)Κλειστό Wi-Fi
6)Κλειστό Bluetooth
7)Κλειστό Data Roaming
8) Χαμειλώστε την φωτεινότητα της οθόνης σας
9)Οι εφαρμογές δεν κλείνουν απλά πατώντας το Ηοme Button!Στην 3,0 ενώ είστε στην εφαρμογή και επιθυμείτε έξοδο κρατείστε πατημένο το power button μεχρι να βγεί το "slide to power off" και μετά κρατείστε το home button μέχρι να κλείσει η εφαρμογη!
10) Ανοίξτε κάτι από τα παράπάνω μ΄΄ονο όταν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κάτι απ'αυτά!

εαν τα κανουμε αυτα και μετα θελουμε ιντερνετ μεσω 3G, τοτε ενεργοποιουμε 3G,EDGE και data roaming η μονο το 3g and EDGE?
επισης οταν κλεινω το location services δε βρισκει GPS, ειναι λογικο η κατι παιζει?
τελος υπαρχει κανενας καλοw Task manager for iphone για να βλεπουμε τι τρεχει στο background και τι οχι??

ευχαριστω και σορρυ για τα πολλα!!!

:)

#123   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 14:33

εαν τα κανουμε αυτα και μετα θελουμε ιντερνετ μεσω 3G, τοτε ενεργοποιουμε 3G,EDGE και data roaming η μονο το 3g and EDGE?
επισης οταν κλεινω το location services δε βρισκει GPS, ειναι λογικο η κατι παιζει?
τελος υπαρχει κανενας καλοw Task manager for iphone για να βλεπουμε τι τρεχει στο background και τι οχι??

ευχαριστω και σορρυ για τα πολλα!!!

:)


Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω...
1)Όταν κλείνεις το Location Service είναι λογικό να μην βρίσκει GPS άνοιξε το μόνο όταν το χρειάζεσαι να πλοηγηθείς κάπου!
2)Υπάρχει κάποιος Task Manager κάπου έχω διαβάσει ότι είναι το BossPrefs το οποίο κατεβάζεις από Cydia!Το γράφω αυτό με επιφύλαξη!!!
Στο άλλο ερώτημα δεν ξέρω για να σε βοηθήσω...σχετικά με EDGE

#124   teriparatide

teriparatide

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 14:46

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω...
1)Όταν κλείνεις το Location Service είναι λογικό να μην βρίσκει GPS άνοιξε το μόνο όταν το χρειάζεσαι να πλοηγηθείς κάπου!
2)Υπάρχει κάποιος Task Manager κάπου έχω διαβάσει ότι είναι το BossPrefs το οποίο κατεβάζεις από Cydia!Το γράφω αυτό με επιφύλαξη!!!
Στο άλλο ερώτημα δεν ξέρω για να σε βοηθήσω...σχετικά με EDGE

ευχαριστω φιλε Χρηστο. παντως το bossprefs το εχω και δεν ειναι νομιζω για τη δουλεια που λεω. εννοω ενα προγραμμα σαν τον task manager των
windows οπου βλεπεις ο,τι τρεχει και μπορεισ φυσικα να τα κλεισεις κιολας! :)

#125   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 14:48

ευχαριστω φιλε Χρηστο. παντως το bossprefs το εχω και δεν ειναι νομιζω για τη δουλεια που λεω. εννοω ενα προγραμμα σαν τον task manager των
windows οπου βλεπεις ο,τι τρεχει και μπορεισ φυσικα να τα κλεισεις κιολας! :)


Τίποτα να είσαι καλά! Πάντως σε ότι αφορά Task Manager θα ήθελα και εγώ...θεωρώ ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο που πρέπει να έχουμε στο τηλέφωνό μας!!!

#126   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:07

εαν τα κανουμε αυτα και μετα θελουμε ιντερνετ μεσω 3G, τοτε ενεργοποιουμε 3G,EDGE και data roaming η μονο το 3g and EDGE?
επισης οταν κλεινω το location services δε βρισκει GPS, ειναι λογικο η κατι παιζει?
τελος υπαρχει κανενας καλοw Task manager for iphone για να βλεπουμε τι τρεχει στο background και τι οχι??

ευχαριστω και σορρυ για τα πολλα!!!

:)


1)Αν έχεις κάνει πρόγραμμα σε κάποιον παροχέα κινητης τηλεφωνίας και δεν είναι καρτοκινητό, θα μπει στο internet είτε με το απλό edge είτε με το 3g! Απλά το 3g είναι πιο καινούργιος δίαυλος επικοινωνίας και τρέχει πολύ πιο γρήγορα (ΜΕ απλά λόγια.. :) ) Και όχι, αν ανόίξεις μόνο το 3g Και είσαι σε πρόγραμμα θα μπει κανονικα στο Internet! To ίδιο ισχύει και για το edge! Δεν χρειάζετε να τα ανοίξεις όλα αυτά μαζί!
2)Και ναι είναι λογικό όταν έχεις κλειστό το locations services να μειν λειτουργεί το gps σου.. Αυτή τη δουλειά κάνει!
3) Υπάρχει το free memory που βλεπεις και ποιες διεργασίες τρέχουν στο iphone αλλά δεν μπορείς να κλείσεις κάτι απο κεί..
4)Απ το SBSettings υπάρχει και το processes το οπίοσου δείχνει ποιες εφαρμογές παραμένουν ανοιχτές.. Μπορείς να τις κάνεις delete, και επίσης να κάνεις free up memory! Αυτό που κάνει και το free memory! Ανάμεσα στα 2 προτιμώ Sbsettings.. Ειναι πιο αξιόπιστο!

#127   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:08

Τίποτα να είσαι καλά! Πάντως σε ότι αφορά Task Manager θα ήθελα και εγώ...θεωρώ ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο που πρέπει να έχουμε στο τηλέφωνό μας!!!


Υπάρχει το free memory που βλεπεις και ποιες διεργασίες τρέχουν στο iphone αλλά δεν μπορείς να κλείσεις κάτι απο κεί..
Απ το SBSettings υπάρχει και το processes το οποίο σου δείχνει ποιες εφαρμογές παραμένουν ανοιχτές.. Μπορείς να τις κάνεις delete, και επίσης να κάνεις free up memory! Αυτό που κάνει και το free memory! Ανάμεσα στα 2 προτιμώ Sbsettings.. Ειναι πιο αξιόπιστο!

#128   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:11

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω...
1)Όταν κλείνεις το Location Service είναι λογικό να μην βρίσκει GPS άνοιξε το μόνο όταν το χρειάζεσαι να πλοηγηθείς κάπου!
2)Υπάρχει κάποιος Task Manager κάπου έχω διαβάσει ότι είναι το BossPrefs το οποίο κατεβάζεις από Cydia!Το γράφω αυτό με επιφύλαξη!!!
Στο άλλο ερώτημα δεν ξέρω για να σε βοηθήσω...σχετικά με EDGE


Κατέβασε φίλε μου το SBsettings!

#129   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:15

Ο κολλητός μου πήρε την ίδια μέρα 2 iPhone. Τα έχει και τα 2 με το ίδιο λογισμικό, jb, με τα ίδια προγράμματα και το ένα κρατάει αρκετό καιρό η μπαταρία και το άλλο είναι με ένα φορτιστή στο χέρι. Εγώ το φορτίζω όλο το βράδυ που κοιμάμαι και όταν το βγάζω η θερμοκρασία του είναι μια χαρά. Πως γίνεται λοιπόν άλλα iPhone, σε περιπτώσεις που διαβάζω να φορτίζουν κλειστά και να φταίει το λογισμικό;; Τώρα διαβάζω για περιπτώσεις που σκάσανε τα τηλέφωνα. Δε μου αρέσουν οι θεωρείες συνωμοσίας αλλά κάτι παίζει με τα ηλεκτρονικά του iPhone και οχι τόσο με το λογισμικό.



Φίλε μου πολύ κακός που αφήνεις το Iphone να φορτίζει όλο το βράδυ!! Και αν σου ζεστένεται για αυτό ζεστένεται! Φορτίζετε το Iphone μόνο όταν παίσει η μπαταρία κάτω από το 10%! ΚΑι συχνά πυκνά αφήνεται να κλείσει και από μπαταρία το κινητό και μετά κάνετε την φόρτιση! Όταν φορτίσει το βγάζουμε και απ το ρεύμα!!!

#130   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:16

Κατέβασε φίλε μου το SBsettings!


Αυτό το κατεβάζουμε με Cydia ?

#131   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:18

Φίλε μου πολύ κακός που αφήνεις το Iphone να φορτίζει όλο το βράδυ!! Και αν σου ζεστένεται για αυτό ζεστένεται! Φορτίζετε το Iphone μόνο όταν παίσει η μπαταρία κάτω από το 10%! ΚΑι συχνά πυκνά αφήνεται να κλείσει και από μπαταρία το κινητό και μετά κάνετε την φόρτιση! Όταν φορτίσει το βγάζουμε και απ το ρεύμα!!!


Καλά και λίγο παραπάνω αν το αφήσουμε να φορτίσει δεν νομίζω ότι είναι τραγικό??? Βλάπτουμε την μπαταρία μας έτσι???

#132   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:22

Αυτό το κατεβάζουμε με Cydia ?


Ναι.. Στο cydia, πάτα στο search, και κάνε αναζήτηση SBsettings.. Πρόσεξε θα σου βγάλει ένα κατεβατό που τα περισσότερα είναι addons σε themes.. Εσύ θα κινηθείς στο γράμμα "s" με scrolle down και θα δεις ενα με μπλε mac εικονίδιο..

#133   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:24

Καλά και λίγο παραπάνω αν το αφήσουμε να φορτίσει δεν νομίζω ότι είναι τραγικό ??? Βλάπτουμε την μπαταρία μας έτσι ???


ΝΑι βλάπτουμε την μπαταρία μας.. Σχεψου ότι το ίδιο γίνεται και με τα Laptop μας.. Πέρνουμε laptops τα χρησιμοποίούμε ως desktop Pc αφήνουμε το ρεύμα μονίμως πανω στο laptop και μετά κλαιγόμαστε γτ δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής η μπαταρία του laptop μας..

#134   teriparatide

teriparatide

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:25

1)Αν έχεις κάνει πρόγραμμα σε κάποιον παροχέα κινητης τηλεφωνίας και δεν είναι καρτοκινητό, θα μπει στο internet είτε με το απλό edge είτε με το 3g! Απλά το 3g είναι πιο καινούργιος δίαυλος επικοινωνίας και τρέχει πολύ πιο γρήγορα (ΜΕ απλά λόγια.. :) ) Και όχι, αν ανόίξεις μόνο το 3g Και είσαι σε πρόγραμμα θα μπει κανονικα στο Internet! To ίδιο ισχύει και για το edge! Δεν χρειάζετε να τα ανοίξεις όλα αυτά μαζί!
2)Και ναι είναι λογικό όταν έχεις κλειστό το locations services να μειν λειτουργεί το gps σου.. Αυτή τη δουλειά κάνει!
3) Υπάρχει το free memory που βλεπεις και ποιες διεργασίες τρέχουν στο iphone αλλά δεν μπορείς να κλείσεις κάτι απο κεί..
4)Απ το SBSettings υπάρχει και το processes το οπίοσου δείχνει ποιες εφαρμογές παραμένουν ανοιχτές.. Μπορείς να τις κάνεις delete, και επίσης να κάνεις free up memory! Αυτό που κάνει και το free memory! Ανάμεσα στα 2 προτιμώ Sbsettings.. Ειναι πιο αξιόπιστο!

ησουν κατατοπιστικοτατος! ευχαριστω!

#135   CursedQueen

CursedQueen

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 15:26

ησουν κατατοπιστικοτατος! ευχαριστω!


Τπτ φίλε μου.. Για αυτό υπάρχει η κοινότητα του iphonehellas για να βοηθάμε και να βοηθούμαστε!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες