Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

η γνωμη των ειδικων?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
162 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:16

Toτε PRO..! Μη το σκέφτεσαι. Καλο το Design αλλά δε φτάνει. Και ειδικά για αυτα τα λεφτά.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:16

Και όσον αφορά το hardware optimization, καμία σχέση! Εννοείται πώς το Mac OS X είναι πολύ αποδοτικότερο! Ακριβώς όπως το iOS, μπορεί και ανταπεξέρχεται ακόμη και σε πολύ ασθενές hardware! Εδώ υπάρχουν μηχανήματα 5ετίας που τρέχουν snow leopard και πετάνε!

#18   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:17

αν δεν εχεις καποια συγκεκριμενη απαιτητικη δουλεια με το mac
αποψη μου παρε το air
αυτα που περιεγραψες τα κανει χωρις κανενα προβλημα χωρις κανενα lag
εγω ας πουμε σε ενα 11ρι i5 @1,6 το εχω ολη μερα να seedarei και να παιζει internet radio στο σπιτι
στο εξωχικο προσθεσε και ολο το internet traffic (forums facebook skype facetime mpla mpla) τα κανει ολα χωρις να ιδρωσει
αν θελησεις ομως να κανεις κανενα video editing η βαρυ photoshop ενδεχεται να αργησει

Επισης (παλι αποψη μου) ειναι πιο εφετζιδικο το air απο ενα pro
αλλωστε size doesn't allways matters :P

#19   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:18

Επειδή υποθέτω έχεις iPhone, το θέμα hardware σε Mac vs PC είναι όπως το θέμα hardware σε iPhone vs Android. Δηλαδή, στο μάτι πέφτει λίγο, αλλά στήν χρήση καμία σχέση!

RAM πρέπει να πάρεις 4GB, γιατί στο Air η Ram είναι κολλημένη στήν μητρική και δέν αλλάζει!
Lags και τά λοιπά τα ξεχνάς ολοκληρωτικά (όπως στο iPhone), κυρίως λόγω του SSD, ο οποίος απογειώνει το μηχάνημα!
Ο επεξεργαστής είναι επαρκέστατος για καθημερινή χρήση. Όλη η ουσία είναι στον SSD, ένα Air με τόν σχετικά ταπεινό i5 και SSD ανοίγει πιό γρήγορα εφαρμογές και έχει καλύτερη απόκριση από ένα Pro με i7 και μηχανικό δίσκο, και άς έχει το Pro διπλάσια τιμή!

Όσον αφορά αυτά που παραθέτεις, αν και το 1ο είναι το καινούριο μοντέλο με τόν αρκετά ισχυρότερο επεξεργαστή, είναι φθηνότερο από το δεύτερο. Ίσως το παλιό απλά ξέμεινε με τήν παλιά τιμή!

Για το άν θα σε καλύψει, είμαι σίγουρος πώς θα σε υπερκαλύψει!
Σίγουρα τα Pro είναι ισχυρότερα και αναβαθμίζονται, αλλά για τίς καθημερινές ανάγκες είναι overkill! Άσε που το design του Air δέν παίζεται! Πού να το δείς από κοντά!
Και μήν σκεπφτεσαι συγκρίσεις με άλλα netbooks. Το Air είναι πολύ ισχυρότερο. Και άν βρείς ultraportable με ίδιες δυνατότητες και ποιότητα κατασκευής με το Air, θα είναι πολύ ακριβότερο! Σωστά άκουσες, το Air είναι το οικονομικότερο για αυτά που προσφέρει! Μάλιστα, η Intel δίνει κονδύλια σε κατασκευαστές ultraportables, για να κατασκευάσουν laptops με τα χαρακτηριστικά, τήν ποιότητα και τήν τιμή του Air, και πάλι δέν μπορούν να το ανταγωνιστούν όσον αφορά τήν τιμή! Πράγμα που αποδεικνύει ότι τα Mac δέν είναι ακριβά, αλλά value for money, δηλαδή άν πάς να φτιάξεις PC με τα ίδια χαρακτηριστικά και ποιότητα, θα σου βγεί ακριβότερο!

Τέλος, για πολλές πληροφορίες και βοήθεια πάνω στο θέμα Mac, ρίξε μιά ματιά και στο www.maclife.gr ! :)

μεσα μου, αυτη την απαντηση επιζητουσα ουσιαστικα! χαχαχαχα :lol: κι οντως εχω iphone και ειχα android και καταλαβαινω αυτη τη λεπτη διαφορα στο hardware που ακομα κι αν ειναι πιο αδυναμο το software το απογειωνει! λεω να παω να ριξω μια ματια σε pro και air και θα κρινω!

για το φιλο που ειπε mac mini οχι δε με βολευει, γιατι πχ στο καραβι πως να τον χρησιμοποιω? ταξιδευω πολυ! :lol:

#20   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:20

Παιδιά, να ρωτήσω εσείς που προτείνεται το Pro, τα έχετε δουλέψει και τα δύο μηχανήματα, ηπ απλά βλέπετε τα specs στα χαρτιά; Χωρίς διάθεση ειρωνείας, αλλά εγώ ως χρήστης Pro 17", θα προτιμούσα το Air λόγω φορητότητας, καθώς με τίς δουλειές που κάνω στο 80% τών περιπτώσεων, το Pro είναι overkill! Και εγώ ήμουν κολλημένοι με τα specs όταν το αγόραςα, και έδωσα 3000€ για μηχάνημα, αλλά στήν καθημερινή χρήση δέν δείχνει τήν αξία του!

#21   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:22

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ! το μονο σιγουρο ειναι οτι ειτε σε pro ειτε σε air, θα ενταχθω συντομοτατα στην παρεα σας! (επιτελους γιατι τα εχω σιχαθει τα σερναμενα windows)

#22   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:22

Γιατί ρε παιδιά ποιος είπε ότι το pro δεν έχει ωραίο design? Τώρα το πήρα κι εγώ κι έπαθα πλάκα με το design του.. Και είναι πολύ λεπτό (θα το καταλάβεις όταν το δεις κλειστό) .. καμία σχέση με άλλα laptops .. ούτε κι έχει αυτό το πλαστικό από αλουμίνιο είναι.. Γενικά είναι πολύ όμορφο

#23   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:23

Το Air η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δουλέψει πολύ.

Αλλα απο τη στιγμή που δεν έχει θεμα στα λεφτά και πάει σε Air λόγω Design, γιατι να μη πάρει το PRO?

To Air είναι πιο πολύ "εφετζίδικο".

Και εντάξει, δεν το θέλει για τρελά πράγματα, αλλά αν τύχει στο μέλλον να το κάνει, γιατι να μην έχει ητην επιλογή..?

P.S.. Υπάρχει προιόν της Apple που να μη είναι όμορφο..? Το PRO "σκοτωνει" εμφανισιακά.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 22/10/2011 - 16:24

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#24   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:23

εγω προσωπικα εχω δουλεψει macbook white 2009
macbook pro 2010 13 intch
macbook air 2010 11 inch
macbook air 2011 11 inch
και επειδη με την κοπελια πιθανοτατα να ειμαστε και συναδελφοι
της λεω οτι με τα ιδια κριτηρια διαλεξα το air ΤΑΞΙΔΙΑ

#25   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:26

Παιδιά, να ρωτήσω εσείς που προτείνεται το Pro, τα έχετε δουλέψει και τα δύο μηχανήματα, ηπ απλά βλέπετε τα specs στα χαρτιά; Χωρίς διάθεση ειρωνείας, αλλά εγώ ως χρήστης Pro 17", θα προτιμούσα το Air λόγω φορητότητας, καθώς με τίς δουλειές που κάνω στο 80% τών περιπτώσεων, το Pro είναι overkill! Και εγώ ήμουν κολλημένοι με τα specs όταν το αγόραςα, και έδωσα 3000€ για μηχάνημα, αλλά στήν καθημερινή χρήση δέν δείχνει τήν αξία του!


Εγώ όπως ξέρεις (με εχεις βοηθήσει πολύ τώρα που είμαι νέος στα mac και σ ευχαριστώ :P ) είμαι σε Pro.. Και από air που έχει συγγενής μου έχω δει τεράστια διαφορά..Και δε σου μιλάω για βαριά προγράμματα.. Όταν πχ κατεβάσει κάτι με torrents.. κάνει συγχρόνως επεξεργασία σε φωτογραφίες.. βλέπει ταινίες κτλ μετά από λίγες ώρες ζεσταίνεται αρκετά... Σοβαρα κολλήματα δεν έχω δει αλλά υποθέτω .. τώρα με το lion που έχει γίνει πια βαρύ... ίσως τρώει κάποια κολλήματα..

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 22/10/2011 - 16:27


#26   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:28

δεν δουλευω ακομα αλλα επειδη σπουδαζω Κρητη, ταξιδευω πολυ! ειχα εναν 15.4 fujitsu και κυριολεκτικα καθε φορα μου επεφτε ο ωμος να τον μετακινω... 50 κιλα παω ολοκληρη και 10 ζυγιζε το laptop με τσαντα καλωδια κλπ κλπ... γι αυτο θελω οπωσδηποτε να μην υπερβαινε τις 13". απο εκει κι επειτα, θα τα κοιταξω και τα 2, αν και οντως δηλωνω ερωτευμενη με τον air, και θα κρινω! ο δε pro ομως ειναι value for money σε σχεση με τον air! η αληθεια να λεγεται!

#27   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:32

δεν δουλευω ακομα αλλα επειδη σπουδαζω Κρητη, ταξιδευω πολυ! ειχα εναν 15.4 fujitsu και κυριολεκτικα καθε φορα μου επεφτε ο ωμος να τον μετακινω... 50 κιλα παω ολοκληρη και 10 ζυγιζε το laptop με τσαντα καλωδια κλπ κλπ... γι αυτο θελω οπωσδηποτε να μην υπερβαινε τις 13". απο εκει κι επειτα, θα τα κοιταξω και τα 2, αν και οντως δηλωνω ερωτευμενη με τον air, και θα κρινω! ο δε pro ομως ειναι value for money σε σχεση με τον air! η αληθεια να λεγεται!


Μη ξεχάσεις τότε αφού σπουδάζεις να πάρεις και την έκπτωση που δικαιούσαι που σου είπακ αι πριν 6% .. Πολλοί δεν το ξέρουν.. εντάξει δεν είναι και τρομερή αλλά γιατί όχι; Επίσης αυτή η έκπτωση ισχύει σε όλα τα apple προϊόνται και για εξαρτήματα κτλ.

#28   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:35

Μη ξεχάσεις τότε αφού σπουδάζεις να πάρεις και την έκπτωση που δικαιούσαι που σου είπακ αι πριν 6% .. Πολλοί δεν το ξέρουν.. εντάξει δεν είναι και τρομερή αλλά γιατί όχι; Επίσης αυτή η έκπτωση ισχύει σε όλα τα apple προϊόνται και για εξαρτήματα κτλ.

απο το συγκεκριμενο καταστημα μονο ισχυει η εκπτωση η γενικα φιλε μου?

παρεμπιπτοντως η υπογραφη σου, ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ! ελιωσα μολις την ειδα! ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας λενε παντα, κι αυτο αποδεικνυεται περιτρανα!

#29   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:38

απο το συγκεκριμενο καταστημα μονο ισχυει η εκπτωση η γενικα φιλε μου?

παρεμπιπτοντως η υπογραφη σου, ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ! ελιωσα μολις την ειδα! ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας λενε παντα, κι αυτο αποδεικνυεται περιτρανα!


Γενικά σε όλα.. Τουλάχιστον στους επίσημους apple resellers.. Αλλά πρέπει να τους το πεις. Πχ στα public που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι γενικά δεν το κάνουν αλλά αν το κάνουν άλλοι ανταγωνιστές θα το κάνουν.. Μου είχαν πει ότι η έκπτωση αυτή είναι από την apple.. Αν και στο εξωτερικό είναι μεγαλύτερη.. Από το συγκεκριμένο κατάστημα όμως είμαι και πολύ ευχαριστημένος γιατί μου κάνουν σε όλα τα προιόντα apple 6% kαι στα αξεσουαρ κτλ και στα μη apple 10%

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 22/10/2011 - 16:39


#30   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/10/2011 - 16:41

Γενικά σε όλα.. Τουλάχιστον στους επίσημους apple resellers.. Αλλά πρέπει να τους το πεις. Πχ στα public που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι γενικά δεν το κάνουν αλλά αν το κάνουν άλλοι ανταγωνιστές θα το κάνουν.. Μου είχαν πει ότι η έκπτωση αυτή είναι από την apple.. Αν και στο εξωτερικό είναι μεγαλύτερη.. Από το συγκεκριμένο κατάστημα όμως είμαι και πολύ ευχαριστημένος γιατί μου κάνουν σε όλα τα προιόντα apple 6% kαι στα αξεσουαρ κτλ και στα μη apple 10%

ευχαριστω και παλι! κοιτουσα τα multirama που τα ξερω ηδη, αλλα γιατι να μην παω σε reseller? σωστα! ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες