Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
252 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:10

Κοίτα σαφώς και ο κάθε ένας κρίνει και αναλόγως τι τον ενδιαφέρει αγοράζει. Αν δεν σε καλύπτει η συσκευή τότε δεν την αγοράζεις προφανώς, αλλά αντικειμενικά είναι πολύ πιο γρήγορο το 4S. Όσο για την Siri, κατά την γνώμη μου είναι απίστευτη τεχνολογία, είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να σκέφτομαι μπας και τελικά το αγοράσω (μέχρι στιγμής προσπαθώ να κρατηθώ μέχρι το επόμενο γιατί εμφανισιακά θεωρώ το 4-4S κακάσχημο) και αν τελικά το πάρω σίγουρα θα την χρησιμοποιώ. Μητρική μου γλώσσα δεν είναι τα ελληνικά, αλλά τα ολλανδικά, και τα αγγλικά τα μιλάω σαν μητρική επίσης. Οπότε, όπως για εσένα τα γρήγορα γραφικά και η κάμερα σε αφήνουν αδιάφορο, εμένα με αφήνει αδιάφορη το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει ακόμα ελληνικά, αφού και πάλι θα κάνω φουλ χρήση της τεχνολογίας αυτής. :)


αντιγραφη απο technewz

Μέχρι τώρα η Apple παρουσίαζε το Siri σαν ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του iPhone 4S, η πραγματικότητα είναι ότι το Siri είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του iPhone 4S αλλά μόνο για τους κατοίκους των ΗΠΑ.

Φαίνεται λοιπόν ότι το Siri τα βρίσκει σκούρα εκτός ΗΠΑ ακόμα και σε χώρες που έχουν σαν κύρια γλώσσα τους τα αγγλικά όπως παραδείγματος χάρη ο Καναδάς.

Σε ερωτήσεις που γίνανε στο Siri εκτός Αμερικής το πρόγραμμα δεν ανταποκρίθηκε σωστά δίνοντας είτε λάθος απαντήσεις είτε απατώντας ότι δεν μπορεί να βοηθήσει το χρήστη σε αυτό το θέμα.

Η Apple δηλώνει ότι το Siri είναι ακόμα σε beta στάδιο οπότε κάποια λάθη είναι λογικό να γίνονται και ότι η υπηρεσία θα γίνει ακόμα καλύτερη στο μέλλον. :(

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:23

Μιας και το πρώτο review το έκανε άλλος, είπαμε να βάλουμε στον τίτλο "πραγματικό" review...λες και δεν τα ξέραμε μέχρι τώρα. Πφφ...ματαιοδοξία.


Μπορείς να δώσεις το link με το review που το έκανε 1ος άλλος; Θα ήθελα να το δω και εγώ και πιθανώς και τα υπόλοιπα μέλη του forum. Tο "λες και δεν τα ξέραμε μέχρι τώρα" σε ποιό σημείο αναφέρεται; Γιατί αν εννοούμε το ίδιο 1ο review δεν βλέπω τις πληροφορίες που παραθέτουμε εμείς, αλλά κάτι στο στιλ του 2ου "αστείου" review χωρίς ουσιαστικές πληροφορίες.
Behind the Scenes...

#63   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:29

παιδια ειδα οτι σε ενα απο τα δυο review γραφετε για το 3G και παραπεμπετε στο support της Apple εγω καταλαβα κατι ψηλα οτι αν κλεισεις το data και το cellular data (καπως ετσι δεν θυμαμε ακριβως) δεν θα μπορεις να δεχεσε MMS αλλα ειναι ολα τα αλλα. Η ερωτηση μου δεν μπορω να απενεργοποιησω απο την εταιρια το 3G και αν χρεαιστο να δεχομαι MMS (Δεν με απασχολει αλλα ρωταω μην παθουμε τιποτα και ερθει ο λογαριασμος φουσκομενος ή τελιωση η καρτα.!)?

Τελευταία επεξεργασία από: fasman, 25/10/2011 - 20:33


#64   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:33

Μπορείς να δώσεις το link με το review που το έκανε 1ος άλλος; Θα ήθελα να το δω και εγώ και πιθανώς και τα υπόλοιπα μέλη του forum. Tο "λες και δεν τα ξέραμε μέχρι τώρα" σε ποιό σημείο αναφέρεται; Γιατί αν εννοούμε το ίδιο 1ο review δεν βλέπω τις πληροφορίες που παραθέτουμε εμείς, αλλά κάτι στο στιλ του 2ου "αστείου" review χωρίς ουσιαστικές πληροφορίες.


To review πρέπει να είναι γραπτό; Γραπτό δε ξέρω αλλά το youtube ίσως βοηθά πιστεύω. Βασίλη στις πηγές αναφέρομαι στα όσα γράφονται. Σίγουρα διάβασες ξένα reviews οπότε δε καταλαβαίνω τί δεν είναι κατανοητό.

Τέσπα κάθε προσπάθεια καλοδεχούμενη. Απλώς μόλις διάβασα τον τίτλο και είδα το scrollbar ναναι ψείρα χάρηκα, γιατί είπα "ωπα εδώ είμαστε, θα διαβάσω κάτι νέο"...αλλά...όπως είπαμε ήδη μας πρόλαβαν οι ξένοι...

#65   kostas13patra

kostas13patra

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:34

Κοίτα σαφώς και ο κάθε ένας κρίνει και αναλόγως τι τον ενδιαφέρει αγοράζει. Αν δεν σε καλύπτει η συσκευή τότε δεν την αγοράζεις προφανώς, αλλά αντικειμενικά είναι πολύ πιο γρήγορο το 4S. Όσο για την Siri, κατά την γνώμη μου είναι απίστευτη τεχνολογία, είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να σκέφτομαι μπας και τελικά το αγοράσω (μέχρι στιγμής προσπαθώ να κρατηθώ μέχρι το επόμενο γιατί εμφανισιακά θεωρώ το 4-4S κακάσχημο) και αν τελικά το πάρω σίγουρα θα την χρησιμοποιώ. Μητρική μου γλώσσα δεν είναι τα ελληνικά, αλλά τα ολλανδικά, και τα αγγλικά τα μιλάω σαν μητρική επίσης. Οπότε, όπως για εσένα τα γρήγορα γραφικά και η κάμερα σε αφήνουν αδιάφορο, εμένα με αφήνει αδιάφορη το γεγονός ότι δεν υποστηρίζει ακόμα ελληνικά, αφού και πάλι θα κάνω φουλ χρήση της τεχνολογίας αυτής. :)

Εννοειται οτι ο καθενας αγοραζει αναλογα με τις αναγκες του.
Και οχι,δεν ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορο απο το 4,ειναι λιγο πιο γρηγορο,οχι 68%,ουτε 2 φορες πιο γρηγορο σε καμια περιπτωση! Τα συγκριτικα τεστ που εχωουμε δει,δε νομιζω οτι ειναι ουτε 30% γρηγοροτερο.
Πες μου αληθεια,ποσοι ελληνες που θα το αγορασουν,θα καθονται να μιλανε μονοι τους σε ενα κινητο για να τους κανονιζει ραντεβου και αλλα διαφορα? 1 στους 10? Και ποσοι θα μιλανε τελεια αγγλικα με σωστη προφορα ωστε να τους καταλαβει το siri?
Αυτο παλι που δε κλεινει το 3g,δε το χωραει το κεφαλι μου!
Τεσπα,αυτη ειναι η γνωμη μου,αλλα ειναι υπερβολικοτατο 700 ευρω για μια αναβαθμιση συσκευης! Γιατι περι αναβαθμισης προκειται,οχι περι καινουριου τηλεφωνου οσο κι αν θελουν να μας πεισουν...

Τελευταία επεξεργασία από: kostas13patra, 25/10/2011 - 20:35


#66   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:36

αντιγραφη απο technewz

Μέχρι τώρα η Apple παρουσίαζε το Siri σαν ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα του iPhone 4S, η πραγματικότητα είναι ότι το Siri είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα του iPhone 4S αλλά μόνο για τους κατοίκους των ΗΠΑ.

Φαίνεται λοιπόν ότι το Siri τα βρίσκει σκούρα εκτός ΗΠΑ ακόμα και σε χώρες που έχουν σαν κύρια γλώσσα τους τα αγγλικά όπως παραδείγματος χάρη ο Καναδάς.

Σε ερωτήσεις που γίνανε στο Siri εκτός Αμερικής το πρόγραμμα δεν ανταποκρίθηκε σωστά δίνοντας είτε λάθος απαντήσεις είτε απατώντας ότι δεν μπορεί να βοηθήσει το χρήστη σε αυτό το θέμα.

Η Apple δηλώνει ότι το Siri είναι ακόμα σε beta στάδιο οπότε κάποια λάθη είναι λογικό να γίνονται και ότι η υπηρεσία θα γίνει ακόμα καλύτερη στο μέλλον. :(


βρε DINFUN αυτονόητο δεν είναι να μη λειτουργεί εκτός; Γιατί όλοι κλαίγονται γι αυτό; Το siri εκτός από τα location-based είναι χρήσιμο για 1002.

Κάποιοι ήδη το έχουν στα χέρια τους...άραγε αναγνωρίζει ελληνικά ονόματα;

#67   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:37

Εννοειται οτι ο καθενας αγοραζει αναλογα με τις αναγκες του.
Και οχι,δεν ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορο απο το 4,ειναι λιγο πιο γρηγορο,οχι 68%,ουτε 2 φορες πιο γρηγορο σε καμια περιπτωση! Τα συγκριτικα τεστ που εχωουμε δει,δε νομιζω οτι ειναι ουτε 30% γρηγοροτερο.
Πες μου αληθεια,ποσοι ελληνες που θα το αγορασουν,θα καθονται να μιλανε μονοι τους σε ενα κινητο για να τους κανονιζει ραντεβου και αλλα διαφορα? 1 στους 10? Και ποσοι θα μιλανε τελεια αγγλικα με σωστη προφορα ωστε να τους καταλαβει το siri?
Αυτο παλι που δε κλεινει το 3g,δε το χωραει το κεφαλι μου!
Τεσπα,αυτη ειναι η γνωμη μου,αλλα ειναι υπερβολικοτατο 700 ευρω για μια αναβαθμιση συσκευης! Γιατι περι αναβαθμισης προκειται,οχι περι καινουριου τηλεφωνου οσο κι αν θελουν να μας πεισουν...


Its the most amazing iphone yet...

#68   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:39

Researcher: Το βασικότερο ερώτημα μας είναι το πως θα συμπεριφερθεί η μπαταρία του iPhone 4S στα Ελληνικά δίκτυα. Το κοιτάμε και θα έχουμε απαντήσεις σε λίγες ημέρες.

Ίσως αυτό να είναι και το μοναδικό σημείο που θα διαφοροποιεί ουσιαστικά το Ελληνικό από το "ξένο" review
Behind the Scenes...

#69   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:47

Researcher: Το βασικότερο ερώτημα μας είναι το πως θα συμπεριφερθεί η μπαταρία του iPhone 4S στα Ελληνικά δίκτυα. Το κοιτάμε και θα έχουμε απαντήσεις σε λίγες ημέρες.

Ίσως αυτό να είναι και το μοναδικό σημείο που θα διαφοροποιεί ουσιαστικά το Ελληνικό από το "ξένο" review


Vasilis μιας και από το 2ο review θα δούμε φως: κοίτα να αναφέρεις αν:

1. αναγνωρίζει ελληνικά ονόματα
2. αν όταν έρχονται sms από ελληνικά ονόματα το siri τα διαβάζα ορθά τα ονόματα ή ακαταλαβίστικα
3. αν move my meeting with Βασίλης to 2, λειτουργεί;
4. ένα read my message με ελληνικό κείμενο, τί αποτέλεσμα δίνει;

#70   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:49

Vasilis μιας και από το 2ο review θα δούμε φως: κοίτα να αναφέρεις αν:

1. αναγνωρίζει ελληνικά ονόματα
2. αν όταν έρχονται sms από ελληνικά ονόματα το siri τα διαβάζα ορθά τα ονόματα ή ακαταλαβίστικα
3. αν move my meeting with Βασίλης to 2, λειτουργεί;
4. ένα read my message με ελληνικό κείμενο, τί αποτέλεσμα δίνει;


Δεν καταλαβαίνει ελληνικά. Τίποτα απο αυτά.

#71   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/10/2011 - 20:57

Δεν καταλαβαίνει ελληνικά. Τίποτα απο αυτά.


Ακριβώς. Τίποτα
Behind the Scenes...

#72   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 25/10/2011 - 21:01

Ακριβώς. Τίποτα

Vasili Μπορεις να απαντησεις και στο δικο μου πανω λιγο με το 3G..?

Και λετε να βγαλουν ελληνικα στο επομενης γενιας iPhone Για το siri..?

#73   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 21:38

Μετά από 4 ημέρες χρήσης του 4s και ερχόμενος από ένα χρόνο συμβίωσης με το 4αρι μπορώ να πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ αξίζει σε καμία περίπτωση η αγορά του νέου μοντέλου.

Η μπαταρία είναι για τα πανηγύρια και πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά όταν μιλάμε για έναν επεξεργαστή που μετά βίας φτάνει τα 800mhz.

To internet είναι γρηγορότερο αλλά τίποτα το συγκλονιστικό και από τη στιγμή που η οθόνη είναι στο ίδιο μέγεθος δεν υπάρχει καμιά ουσιώδης διαφορά στην εμπειρία χρήσης.

Η κάμερα είναι όντως καλύτερη και έχει πλησιάσει στα επίπεδα του Samsung Galaxy S2 αλλά για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κάποιος νέα συσκευή.

Το Siri είναι απλά άχρηστο και εντελώς beta προς το παρόν και δεν έχει τπτ το διαφορετικό από τις φωνητικές εντολές του S2 (έχει καλύτερο marketing).


Συνοψίζοντας θα ήθελα να πω ότι αυτή ίσως είναι η καλύτερη περίοδος για να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο iphone 4 σε μια δίκαιη και λογική τιμή.

Όποιος έχει 700 ευρώ για να διαθέσει σίγουρα δε θα του πρότεινα το 4s καθώς το θεωρώ overpriced και εντελώς minor upgrade σε σχέση με το 4.

Συγνώμη αν στεναχωρώ κάποιους αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Μπράβο φίλε μου, είπες τα πράγματα με το όνομα τους. Ακριβώς αυτα είδα κι εγω και δεν κράτησα ένα 4s που βρέθηκε στα χέρια μου (το πούλησα εδώ στο φόρουμ χθες). Με τίποτα 700αρια για το 4s. Πάμε για το 5...

#74   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 25/10/2011 - 21:50

Vasili Μπορεις να απαντησεις και στο δικο μου πανω λιγο με το 3G..?


Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου; Διάβασες την επίσημη απάντηση της Apple και δεν σε κάλυψε; Σε τι ακριβώς θα ήθελες να σου απαντήσω; Rephrase it please
Behind the Scenes...

#75   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 21:55

Vasili να σε ρωτήσω εσύ προσωπικά σε κάποιον που παίρνει για πρώτη φορά iPhone θα πρότεινες το 4 ή το 4S?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες