Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

προβληματα i-phone 4s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
140 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 29/11/2011 - 19:29

πανε για νεα σιγουρα γιατι κατι εχουν παθει αυτες οι καρτες..!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   kostas93

kostas93

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2011 - 19:29

εγω παιδια δεν εχω καποιο απο αυτα τα προβληματα πλην μπαταριας που και αυτη την παλεύω δεν του κανω μεγαλη χρήση αλλα για το σημα ειμαι παρα πολλή ικανοποιημένος πχ στο μαγαζι με αλλο τηλ στο γραφείο εκανε σπασίματα με το 4ς εχει παρα πολλή καλο σημα χωρις να κόβεται καθολου. να πω οτι καρτα σιμ εχω 2 ιν 1 με 2 αριθμούς μου την έκοψαν στον γερμανο και εκτος αυτού τωρα με το 4ς γυριζει απο συμβόλαιο σε καρτα αλλά πρέπει να το κανο επανεκκίνηση κατι που δεν το εκανε το 3gs πρωτα απλά δούλευε τους 2 αριθμους αλλα δεν γυρνούσε και επιπλέον δεν ξερω αν εγινε τωρα σε ολους με 2in1 αλλα αν με παρει καποιος τηλ στο δευτερο νουμερο και εχω κλειστο το τηλέφωνό μου ερχετε sms οταν το ανοίξω.

#33   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/11/2011 - 11:46

Το λοιπον,

Καλημέρα σε όλους. Πήγα πρωί πρωί και πήρα μια καινούρια μικροσιμ απο Βονταφον. Στο μαγαζί που πηγαινω έχω πάρε δωσε με άτομο το οποίο έχει Iphone και ασχολείται και ξέρει. Μου είπε λοιπόν οτι καταρχάς ΔΕΝ έχει η Βοντα 128άρες σιμ, δεύτερον μου λέει "είσαι σίγουρη οτι θες καινούρια γιατι δε νομίζω να βοηθήσει" , του λέω δεν πειράζει να το δοκιμάσω.

Και τρίτον, οι 128άρες, βασική διαφορά που έχουν με τις 64άρες είναι οτι ειναι μεγαλύτερη η χωρητικότητα (για επαφές, που lets face it, ποιος αποθηκεύει πλέον επαφές στη ΣΙΜ), και ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ διαφορά κάνει στα υπόλοιπα (εφαγα το ιντερνετ χτες ψάχνοντας και διαβάζοντας).

Τελος πάντων, πήρα την καινούρια μικροσίμ, και το σημα ειναι μια χαρά, εκει που είχα 2-3 το πολύ μπάρες στο σπιτι έχω τωρα φουλ σήμα.
Whatsapp doc?

#34   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2011 - 12:08

iMarilina σορρυ κιολας αλλα ουτε το παιδι ηξερε..
Και το βεβαιο ειναι οτι οι 128αρες δεν εχουν διαφορα μονο στη χωρητικοτητα..εχω ανεβασει ολοκληρη αναλυση..

The 64K Card vs. the 128 SIM Card

The 64K SIM card used to be the top SIM card available before the release of the 128K SIM card in 2003, which doubled its storage capacity size. The 64K SIM card can hold information for up to 500 contacts, while the 128K SIM card contains information for up to 600 contacts or more, but this may vary depending upon the SIM card manufacturer and the device in which the card is used. Beyond the memory storage, the 128K card dedicates a large portion of its memory to information-on-demand services, not usually available with the 64K card. The larger the SIM card, the more mobile network applications the mobile carrier can run from it.
Πολυ ουσιαστική η τελευταία πρόταση..

Hello Guys,

I have an unlocked 64GB black iPhone 4S purchased in UK on 01st Nov. I have been facing similar problems as noted in this site since my arrival in India on 08th Nov. I tried various sim cards from Idea (normal SIM cut to micro both existing and new replacement card), Vodafone (existing micro sim card), Airtel (new micro sim) with similar results i.e. signal strength is good but after a short while the network is lost although the signal indicator is showing full strength and 3G. At this time, any phone calling in, is unable to connect while the iPhone 4s continues to display full signal strength. At this time it is possible to use the data network on the 4S and thus use safari, but no incoming or outgoing calls. If I continue trying to make outgoing calls, after usually a couple of tries, all signal bars will drop and it goes in search mode and reacquires the signal. If left alone for a few hours then No Service / Invalid SIM etc would pop up. The battery would also drain at a fair clip.

The only thing common to the above cards is that they are all 64 KB cards.
On 19th Nov I purchased a 128 KB bsnl card and cut to micro sim size. The iPhone 4s worked without any problems.


About an hour ago I got an Airtel 128 KB sim card and had this cut to micro sim. It is about 3 hours now with the Airtel card and the phone is working normally. I will be watching this carefully but am convinced it is the sim card <128 KB that has been the issue with my iPhone 4s. The visible difference between the 64 and 128 kb card is that in case of the 128 KB, the circuit board (gold contact area) extends to the edges on 3 sides with almost less than 1 mm of the plastic on the edges and on the 64 KB it extends to the edge on 2 sides.

If any of you guys have not tried the 128 KB card, then I think it is worth trying. In Pune, the local Idea, Vodafone and Airtel centres did not know they had a 128 KB card. It took several visits and talking to several different personnel before one of the Airtel employee confirmed the availability of the card and and even then the other employee who keeps the cards could not recognise the difference.

Having spent a small fortune on the phone, it is frustrating when the phone is not working as advertised. And this has nothing to do with the phone being used before the official launch.

All the best guys and I hope the above suggestion of the 128 KB card works for you.



Is there sim card issue? Very very likely. 128 K Sim card seems to work fine and battery life is excellent. The idea and Vodafone India cards I have are definitely NOT 128 K and very likely 64 K. Both these have problems with dropping network and the battery life is shortened greatly. So in my case the 128 K sim card would seem to have resolved the network dropping issue and improved the battery life (battery life better than iPhone 4 overnight).

Οσο πιο καλο και σταθερο σημα εχεις τοσο καλυτερη και η αποδοση της μπαταριας σου...
Δηλαδη χιλιες φορες πχ να εχω μονιμως 3g ανοιχτο και να ειναι σταθερο ομως, παρα να ειμαι σε μια περιοχη που να τρεμοπαιζει απο 3g σε 2g κτλ.. αναλωνεται πολυ η μπαταρια στο ψαξιμο του σηματος..
Αρα δικαιως παιδια που μετεβησαν σε 128αρα και ειδαν διαφορα στο σημα, ειδαν ταυτοχρονα και στη μπαταρια..
Επισης σημαντικο αυτο που αναφερεται στο κειμενο μου οτι στην 128αρα εχουν περισσοτερες δυνατοτητες οι παροχοι για carrier settings.. Πιθανον τυγχων προγραμματα στη sim να βοηθανε για την καλυτερη και ποιοτικοτερη αποδοση του σηματος!
deja vu εχουμε καταντησει αναγραφωντας τα ιδια και τα ιδια σε 10 διαφορετικα τοπικ..

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 30/11/2011 - 12:14


#35   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/11/2011 - 12:09

σίγουρα το καλό σήμα δε θα αρέσει σε μπαμπουϊνόφιλους.

#36   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 30/11/2011 - 12:39

Κάτι κουνιέται μέσα στο κινητό. :blush:



ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ συγνώμη φίλε μου που γελάω, αντιλαμβάνομαι ότι έχεις πρόβλημα, απλά μου φάνηκε πολύ αστείο, δεν μπόρεσα να κρατηθώ! ;)
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#37   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:04

Δεν κουνιέται ρε σεις, πρέπει να είναι το on/off κουμπί που είναι ελάχιστα ''λάσκα'' και σε μένα έτσι κάνει.
Όχι όμως όταν το έχω στο bumper

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 30/11/2011 - 13:05


#38   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:15

Ναι εντάξει αυτά που λές τα διάβασα κι εγώ. Δεν έχει όμως τρελλές διαφορές. Και πηγαινε και συ και ρώτα λοιπόν στη Βοντα εφόσον εμενα μου λεει "ψεμματα" οτι δεν έχουν 128άρες κάρτες (μάλλον με αντιπάθησε και αποφάσισε να μη μου δώσει και να μου δώσει 64αρα).


Υ.Γ. Τι μας νοιάζει τι κάνουν στην Airtel και στη Vodafone UK? Εδώ απο ελλάδα βρες μου άτομα που να πήραν 128άρα απο Vodafone και να μου κάνουν Upload και φωτό της μικροσιμ που να λέει οτι ειναι 128άρα και θα πάω στο μαγαζί πίσω και θα τους κάνω φασαρία μέχρι να μου δώσουν.


Και με τηλεφωνήματα δεν έχω θέμα να πέφτει το σήμα, είχα θέμα να πέφτει απλα μερικές φορές που το τηλέφωνο ειναι κλειδωμένο και σε sleep.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 30/11/2011 - 13:16

Whatsapp doc?

#39   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:17

Δεν έχουν 128άρες.Φίλος μου που δουλεύει στη Vodafone στο τεχνικό τμήμα και έχει πάνω από επαρκή γνώση για αυτή τη θέση μου το επιβεβαίωσε.Δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ακόμα 128άρες SIM.Όποιος λέει το αντίθετο απλά θέλει να σας ξεφορτωθεί.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 30/11/2011 - 13:18

Αναρτημένη εικόνα


#40   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:19

Δεν έχουν 128άρες.Φίλος μου που δουλεύει στη Vodafone στο τεχνικό τμήμα και έχει πάνω από επαρκή γνώση για αυτή τη θέση μου το επιβεβαίωσε.Δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ακόμα 128άρες SIM.Όποιος λέει το αντίθετο απλά θέλει να σας ξεφορτωθεί.



Δε μου λές ρε συ, σκέφτηκα κάτι άλλο. Μήπως υπάρχουν 128άρες ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ σιμ? Αν υπάρχουν, μηπως παίρναμε και την κόβαμε.
Whatsapp doc?

#41   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:20

Ναι εντάξει αυτά που λές τα διάβασα κι εγώ. Δεν έχει όμως τρελλές διαφορές. Και πηγαινε και συ και ρώτα λοιπόν στη Βοντα εφόσον εμενα μου λεει "ψεμματα" οτι δεν έχουν 128άρες κάρτες (μάλλον με αντιπάθησε και αποφάσισε να μη μου δώσει και να μου δώσει 64αρα).


Υ.Γ. Τι μας νοιάζει τι κάνουν στην Airtel και στη Vodafone UK? Εδώ απο ελλάδα βρες μου άτομα που να πήραν 128άρα απο Vodafone και να μου κάνουν Upload και φωτό της μικροσιμ που να λέει οτι ειναι 128άρα και θα πάω στο μαγαζί πίσω και θα τους κάνω φασαρία μέχρι να μου δώσουν.


Πολυ επιθετικη εισαι χωρις λογο και βαζεις λογια στο στομα μου που δεν ανεφερα ποτε..
Απλα ανεφερα οτι ουτε το παιδι ξερει.. Εδω υπαλληλοι της voda σε αγγλια κτλ και δεν ηξεραν οτι υπαρχουν 128 αρες..
The larger the SIM card, the more mobile network applications the mobile carrier can run from it.
Sorry κιολλας αλλα πανε πλεον λιγα χρονια που η voda προμηθευει 128αρες, απλα δεν αναγραφεται κατι πανω στη καρτα.
Βεβαια εσυ δεν απορεις που αλλαξες καρτα και βελτιωθηκε η συμπεριφορα του σηματος?
Και κατι τελευταιο...ειναι τυχαιο πριν λιγα χρονια βγηκαν νεες καρτες με την ενδειξη 3g? μηπως σημαινει οτι τελικα δεν εχει να κανει μονο με τη χωρητικοτητα?

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 30/11/2011 - 13:26


#42   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:21

Μα αν είχαν κανονικές SIM θα είχαν και micro sim 128άρες.Κι αυτοί κάτι αντίστοιχο με κόψιμο κάνουν με πιο ασφαλή τρόπο...Τι νομίζεις ότι κάνουν κατασκευάζουν διαφορετικά SIM και Micro-SIM?

Αναρτημένη εικόνα


#43   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:23

Μα αν είχαν κανονικές SIM θα είχαν και micro sim 128άρες.Κι αυτοί κάτι αντίστοιχο με κόψιμο κάνουν με πιο ασφαλή τρόπο...Τι νομίζεις ότι κάνουν κατασκευάζουν διαφορετικά SIM και Micro-SIM?



Δεν ξέρω λέμε τωρα!

Τελος πάντων απότι διαβάζω γενικώς, οι 128άρες κυκλοφορούν εδώ και χρόνια, γιατί δηλαδή στην Ελλάδα δεν έχουμε?
Whatsapp doc?

#44   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:26

Πολυ επιθετικη εισαι χωρις λογο και βαζεις λογια στο στομα μου που δεν ανεφερα ποτε..
Απλα ανεφερα οτι ουτε το παιδι ξερει.. Εδω υπαλληλοι της voda σε αγγλια κτλ και δεν ηξεραν οτι υπαρχουν 128 αρες..
The larger the SIM card, the more mobile network applications the mobile carrier can run from it.
Sorry κιολλας αλλα πανε πλεον λιγα χρονια που η voda προμηθευει 128αρες, απλα δεν αναγραφεται κατι πανω στη καρτα.
Βεβαια εσυ δεν απορεις που αλλαξες καρτα και βελτιωθηκε η συμπεριφορα του σηματος???
Και κατι τελευταιο...ειναι τυχαιο πριν λιγα χρονια βγηκαν νεες καρτες με την ενδειξη 3g??? μηπως σημαινει οτι τελικα δεν εχει να κανει μονο με τη χωρητικοτητα???



Δεν έχω ιδέα, σορρυ δεν ήθελα να ακουστώ επιθετική, αλλα οπως είπα, ας έρθει εστω και ένας να μου δείξει οτι έχει απο βοντα 128άρα (που αποτι διάβαζα το λέει απο πίσω ή στην κάρτα μέσα στην οποία βρίσκεται η μικροσίμ) και θα πάω και θα γίνει πανικός στη Βοντα.


Απορώ που βελτιώθηκε το σήμα (αν και για μια στιγμή έπεσε πριν 3 λεπτά και κόντεψα να το δαγκώσω). Απλά δεν είμαι 100 τοις εκατό σίγουρη, και ειναι σπαστικό το να μην μπορούμε να δούμε πουθενά αν ειναι 128άρα η 64αρα.
Whatsapp doc?

#45   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 30/11/2011 - 13:29

Δεν έχω ιδέα, σορρυ δεν ήθελα να ακουστώ επιθετική, αλλα οπως είπα, ας έρθει εστω και ένας να μου δείξει οτι έχει απο βοντα 128άρα (που αποτι διάβαζα το λέει απο πίσω ή στην κάρτα μέσα στην οποία βρίσκεται η μικροσίμ) και θα πάω και θα γίνει πανικός στη Βοντα.


Απορώ που βελτιώθηκε το σήμα (αν και για μια στιγμή έπεσε πριν 3 λεπτά και κόντεψα να το δαγκώσω). Απλά δεν είμαι 100 τοις εκατό σίγουρη, και ειναι σπαστικό το να μην μπορούμε να δούμε πουθενά αν ειναι 128άρα η 64αρα.

Τουλάχιστον στην απόδειξη απο Γερμανο αναφερει 64Κ για την Cosmote!Πάνω στη microSIM τίποτα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες