Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Περι σχολικης νομοθεσιας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
69 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:31

Εξαρτάται το Πανεπιστήμιο και που θες να πας Κάτια.Και το 7 σε αρκετά δεν φτάνει.Καλά πανεπιστήμια έχει και Ελβετία και Ολλανδία σε κάποιες σχολές και βέβαια και Γαλλία..Και εννοείται και Γερμανία πάλι για κάποιες σχολές...Στην Αγγλία έχει 10 πανεπιστήμια στο top100.Ευρωπαϊκά στο top100 είναι γύρω στα 20....


Οντως εχει πολυ καλα πανεπιστημια και στην Ευρωπη, εξαρταται για τι ειδικοτητα θα πας.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:32

3ης λυκειου μαθητης και γραφεις ετσι? τι να πω....τα συλληπητήριά μου.

Μαριλινα με αυτα που διαβαζω θέλω επειγόντως μαγκαζινο να γελάσω :lol: :lol: :lol:

#48   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:33

Manchester Leeds Oxford Cambridge Warwick Bradford , ie business school , IMD όλα αυτά δεν νομίζω να ειναι στο Λονδίνο και ειναι κορυφαία στα οικονομικά στο λέω γιατί το έχω ψάξει και πολυ μάλιστα για μεταπτυχιακό

#49   secone

secone

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:34

3ης λυκειου μαθητης και γραφεις ετσι? τι να πω....τα συλληπητήριά μου.

Εμενα εξω(αμερικη) μεχρι 1η γυμνασιου και πηγαινα σε αμερικανικο σχολειο
Οποτε δεν εχω μαθει σωστη ορθογραφια;)
Μην κρινουμε χωρις να ξερουμε;)

#50   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:34

Δε νομίζω να υπάρχει πιο αναγνωρίσιμο Ευρωπαϊκά (και αρκετά καλό σίγουρα) από το LSE.Ίσως το κορυφαίο.

Αναρτημένη εικόνα


#51   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:35

Αρχικά δε μπορείτε να συγκρίνετε Αμερική με Ευρώπη. Τα τοπ 100 όντως ανήκουν όλα σχεδόν στην Αμερική (άντε είναι και το Cambridge,oxford,LSE,Brighton και 2-3 άλλα). Στην Αγγλία τα περισσότερα όσον αφορά τα οικονομικά είναι πιο άσχηστα από την Ασοεε και το ΠαΠει άλλο όμως το ότι έχουν περισσότερη αναγνωρισιμότητα λόγω Λονδίνου καθαρά. Υπάρχουν πολλά αξιόλογα Πανεπιστήμια που δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους πχ το Utrecht School of Economics είναι ανάλογο του LSE άγνωστο τελείως όμως οι καθηγητές μας το συστήνουν πολύ περισσότερο από Λονδίνο και φανταστείτε ότι έχουν κάνει διδακτορικό σε Λονδίνο ή Αμερική. Για άλλα Πανεπιστήμια στην Αγγλία πέραν των απολύτως γνωστών ούτε εμείς δεν αναγνωρίζουμε το πτυχίο (δύο παιδιά που ξέρω περίμεναν 1-2 χρόνια για αναγνώριση και τελικά ξαναέφυγαν έξω). Αν έχεις ένα καλό πτυχίο από Ελληνικό Πανεπιστήμιο του τύπου 7 σε παίρνουν έξω (Αγγλία) δεν έχω ακούσει να λένε ποτέ όχι

κατια πες τα εγω είμαι πά.πει. οικονομικα και σε λιγο θα μας πουν και ασχετους..που παμε?

#52   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:37

Καλησπερα..Ενδιαφερον το θεμα...Μου θυμισε τα νιατα μου..χαχαχαχα...Παντως τα Ελληνικα πανεπιστημια ειναι απο τα καλυτερα..Και οι Ελληνες θεωρουνται οι πιο μορφωμενοι Ευρωπαιοι...Οσο για τον φιλο/η που ειπε οτι τα πανεπιστημια Αγγλιας κ.λ.π ειναι top...Να σας πω 2 πραγματα...Πρωτο και σημαντικο...Τα ολοκληρωματα που κανουμε εμεις στο λυκειο οι ξενοι τα κανουν στα πανεπιστημια..Τωρα θα μου πεις πως γινεται μετα τα πανεπιστημια Αγγλιας, Ιταλιας κ.λ.π θεωρουνται πιο ανωτερα..Πιστευω ομως οτι ολοι εχετε μυαλο να καταλαβετε τα παιχνιδια που παιζονται..Σιγα μην βγαζανε καλυτερο πανεπιστημιο ενα της Ελλαδας...Και δεν θελω απαντησεις οτι ειμαι Ελληναρας και φανταζομαι οτι εμεις εχουμε τα παντα κ.λ.π..Δευτερον γνωστος μου που στο λυκειο με το ζορι εβγαλε 9 πηγε στην Αγγλια και μου γυρισε με μεταπτυχιακο...Αλλη μια περιπτωση που δειχνει σε τι επιπεδο ειναι τα ξενα πανεπιστημια..Και μια απαντηση σε φιλο που ειπε οτι οι Ελληνες δεν εχουν ζητηση στο εξωτερικο..Πληροφοριακα στην NASA τα μεγαλυτερα μυαλα ειναι Ελληνες οπως επισης και ο δασκαλος του Αινσταιν ηταν Ελληνας.Και απο προσωπικη εμπειρια που εχω σπουδασει σε ενα ταπεινο τει τηλεπληροφορικης..Πηγα Γερμανια σε φιλο μου και ενας φιλος του γερμανος τελειοφοιτος πληροφορικης δεν ηξερε την διαφορα μεταξυ RJ-11 καιRJ-45 και ποιο απο τα 2 χρησιμοποιουμε για το "στησιμο" δικτυου υπολογιστων..Αυτος ομως θεωρειτε ανωτερος μου σε πτυχιο..

#53   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:43

Για να τον πάρουν με 9 έξω θα πει ότι πήγε σε πανεπιστήμιο του κώλου στην Αγγλία.Υπάρχουν και τέτοια το είπαμε.
Κάποια όμως στην Αγγλία είναι καλύτερα από τα Ελληνικά με αντικειμενικά κριτήρια πως να το κάνουμε ρε παιδιά δεν είμαστε καλύτεροι.Χωνέψτε το.
Κι αν πάτε στην Αμερική και στην Ευρώπη ακόμα σε πολλά Πανεπιστήμια κυριαρχούν πραγματικά οι Ινδοί,οι Κινέζοι,οι Γιαπωνέζοι.Ισχύει το ρητό "Asian make it better" γιατί είναι πολύ μεγάλο το πλήθος τους και πιθανοτικά να το πάρεις έχουν μεγαλύτερη συχνότητα πολύ καλών μυαλών.Ειδικά στην Αμερική το 70,80% των διακριθέντων φοιτητών είναι Ινδοί,Κινέζοι,Γιαπωνέζοι όσο και να νομίζετε ότι είναι Έλληνες.Ξαναλέω δεν είπα ότι δεν μορφωνόμαστε ή ότι δεν έχουμε καλά Πανεπιστήμια αλλά ότι υπάρχουν και καλύτερα και ότι κάποια είναι πολύ πιο αναγνωρίσιμα σε σχέση με τα δικά μας.Αφήστε τα παιχνίδια που νομίζετε ότι παίζονται και τις συνωμοσιολογίες...Μεγάλα παιδιά είστε..

ΥΓ.Όσο για τα ολοκληρώματα που λες μύθος είναι κι αυτό,δλδ ότι δεν τα κάνουν στο σχολείο.Αλλά και να μην τα έκαναν δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Κι εγώ θα σου πω ότι στην Ινδία κάνουμε Μ/Σ Fourier στο αντίστοιχο λύκειο κι εμείς τα κάνουμε (αν) στο 2ο έτος ή στο 1ο.Προφανώς κάποια Πανεπιστήμια της Ινδίας είναι καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 13/12/2011 - 22:46

Αναρτημένη εικόνα


#54   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:43

Και εγω ασοεε είμαι τι σημαίνει αυτό ;; Ως συνήθως περνούμε μεμονενες περιπτώσεις NASA κλπ κλπ... Το βιογραφικό το είδες γτ ναι μεν μπορεί να υπάρχει κάτι ελληνικό αλλα το Stanford και MIT θα δίνουν και θα περνούν ... Δεν λέω ότι δεν έχουμε μυαλό αλλα όπως τον βολεύει τον καθένα ... Το παραδειγμα κομμένο και ραμμένο για να υποστηρίξει την γνώμη του .. Εγω μιλάω αντικειμενικά και με καταστάσεις που υπάρχουν ...

#55   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:43

Εμενα εξω(αμερικη) μεχρι 1η γυμνασιου και πηγαινα σε αμερικανικο σχολειο
Οποτε δεν εχω μαθει σωστη ορθογραφια;)
Μην κρινουμε χωρις να ξερουμε;)


Το ιδιο και ο αντρας μου (απο Σικαγο ειναι) και ηρθε πεμπτη δημοτικου εδω αλλα μια χαρα γραφει. Οποιος καθεται και διαβαζει σοβαρα μαθαινει να γραφει :) και γω γεννημενη εδω και πηγα και τελειωσα bachelor και μαστερ Αμερικη με αριστα και honors. Επρεπε να ειμαι ανορθογραφη στα αγγλικα επειδη πηγα εκει 19 χρονων? δε νομιζω.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 13/12/2011 - 22:45

Whatsapp doc?

#56   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:45

Markknopfler σύμφωνω απόλυτα μαζι σου

#57   GiannisD21

GiannisD21

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GiannisD21

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:47

στο δικο μου σχολειο παντως φιλε μου.. οταν παιρνεις μονοημερη ειναι στο χερι σου να πας να παρακολουθησεις το μαθημα. οσο για τη συζητηση των απο πανω.. χωρις φροντιστηριο δεν περνας πανεπιστημιο, εγω προσωπικα το χω γραμμενο το σχολειο και απλα δουλευω σκληρα στο φροντιστηριο.

#58   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 13/12/2011 - 22:53

Δεν ειπα οτι εχουμε τα καλυτερα πανεπιστημια..Φυσικα υπαρχουν καλυτερα αλλα οχι δεν ημαστε τοσο χαλια οπως αναφερανε μερικοι..Και στο top 50 πανεπιστημια δικα μας πρεπει να υπαρχουν..Η διανοια φυσικα πμορει να ειναι σε οποιονδηποτε λαο..Αλλο ομως οι μεμονωμενες περιπτωσεις και αλλο ενας ολοκληρος λαος να χαρακτηριζεται ως μορφωμενος, οπως συμβαινει με τους Ελληνες..Κοιταξτε γυρω σας και θα δειτε ποσοι γνωστοι σας ξερουν ξενες γλωσσες και ποσοι εχουν μια ειδικευση και γνωσεις πανω σε ενα αντικειμενο..Τωρα για τον φιλο που ειπε οτι υπαρχει το ρητο "Asian make it better"..Θα ανταπαντησω ως εξης.."Ασε εναν Ελληνα μονο του και θα μεγαλουργησει, βαλε 2 Ελληνες μαζι και θα αλληλοσκοτωθουνε"...Δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος το ειπε..Αλλα η προσωπικοτητα που το ειπε ηταν τεραστια...Και δεν ειναι κομμενο και ραμενο στα μετρα μου αυτο που ειπα πριν γιατι καλλιστα θα μπορουσα να αναφερω οτι το φαρμακο κατα του καρκινου που ειναι σε πειραματικο σταδιο εχει ανακαλυφθει απο Ελληνα,..Και αλλες τοσες περιπτωσεις Ελληνων που εχουν ηγετικο ρολο...Και αυτη ειναι η διαφορα με τους υπολοιπους λαους..Οι Ελληνες παντα θα ξεχωριζουν σε αυτο που κανουν...

Υ.Γ : Οσο για τα διαφορα πολιτκα παιχνιδια που παιζονται σε βαρος των Ελληνων, επετρεψε μου επειδη ακριβως ειμαι μεγαλο παιδι να ξερω οτι ολα ειναι φτιαχτα..Απο το πιο απλο μεχρι την κριση που υποτιθεται εχουμε...

Τελευταία επεξεργασία από: Panos1985, 13/12/2011 - 23:00


#59   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/12/2011 - 23:02

Εγώ όσες αιτήσεις έκανα για πρακτική πάντως με έπαιρναν μόνο και μόνο επειδή είμαι ΑΣΟΕΕ και μου είπαν ρητά κάποιοι σε μεγάλη τράπεζα ότι δεν τους νοιάζει εάν ο βαθμός είναι μεγαλύτερος σε κάποιο πανεπιστήμιο επαρχίας ή έστω θεσσαλονίκης,ακόμα και στο οικονομικό νομικής, αν πάρουν κάποιον θα δώσουν προτεραιότητα ΑΣΟΕΕ μετά ΠαΠει και αν δεν υπάρχει αίτηση από αυτούς δεν παίρνουν μέχρι να υπάρξει. Αυτά εντός Ελλάδας,εκτός Ελλάδας αν πας μια συστατική επιστολή από τον κύριο Καθηγητή τάδε που είχε κάνει μεταπτυχιακό/διδακτορικό στο πανεπιστήμιο που θες όχι με 7 αλλά και με 6 σε παίρνουν γιατί δίνουν περισσότερη βάση σε αυτά. Επίσης δίνουν ακόμη μεγαλύτερη βάση σε τί μαθήματα έχεις επιλέξει και όχι στο βαθμό του πτυχίου μόνο γιατί αν πάει ένας με 6 που έχει πάρει τα πιο "χρήσιμα" και όπως συνεπάγεται δύσκολα και ένας με 7 που έχει πάρει ότι βλακεία έχει η σχολή του για να πάρει το βαθμό θα προτιμήσουν εκείνον με το 6 φυσικά. Τί να κάνουν πχ την οικονομική κοινωνιολογία σε σχέση με Τραπεζική Θεωρία και Πρακτική ή Ανάλυση Χρηματαγορών και Κεφαλαιαγορών? Το έψαχνα από όταν έδωσα πανελλήνιες γιατί με τους βαθμούς που είχαμε μας έπαιρναν σε πολύ καλύτερα πανεπιστήμια στο εξωτερικό αλλά αν θες να γυρίσεις στην ελλάδα η ασοεε μετράει γιατί έχουν πάει και εκείνοι που θα σου δώσουν δουλειά έξω και ξέρουν τι παίζει.
Τέλος όντως το LSE είναι το καλύτερο στην Ευρώπη,αλλά αν έρθει ένας από Harvard,Yale ή τίποτα άλλο δε θα κοιτάξουν καν το LSE. Βέβαια γιατί κάποιος με Harvard να έρθει στην Ελλάδα είναι άλλη υπόθεση :P

#60   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/12/2011 - 23:06

Α παρεπιπτόντως κάπου αναφέρθηκε ο μαθηματικός του Einstein, Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή λεγόταν (χωρίς ς) και δεν ήταν καθηγητής του αλλά συνεργάτης και του έλυνε όλες τις εξισώσεις που δε μπορούσε να λύσει μόνος του ο Einstein (γιατί διάνοια ήταν στη φυσική και όχι στα μαθηματικά,στα μαθηματικά ήταν ο δικός μας :P ).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες