Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετά από καιρό χωρίς J/B!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Μετά από καιρό χωρίς J/B!

Πόσο χρήσιμο/απαραίτητο είναι το J/B;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#76   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 21/12/2011 - 08:25

Πόσταρα πριν λίγο κάπου αλλού, αλλά αυτό που θέλω να πω ταιριάζει μάλλον εδώ, οπότε θα το βάλω και εδώ.

To Jailbreak για μένα είναι πάρα πολύ χρήσιμο, το πρώτο πράγμα που έκανα πριν βάλω καν επαφές στο iphone μου...αφού πιάνω iphone φίλου clean κάνω swipe από συνήθεια, δε βγαίνουν τα sbsettings και είμαι... Wtf'! :-)

Αυτή την καραμέλα με τη γυφτιά των cracked apps αρχίζω να τη βαριέμαι... Και ταμπού λέξη έχουν γίνει τα cracked apps για ένα σωρό ιεροκήρυκες εδώ μέσα... Με τη δικαιολογία των 0,79 ευρώ. 0,79x 100 για διάφορες βλακειούλες, 3,99x10 για κάτι πιο σοβαρό, 5,99x 10 καλά παιχιδάκια 79,99x2 για 2 navigation apps (τις οποίες όμως είναι οκ να τις κρακάρεις γιατί απλά είναι ακριβές, έτσι;) να τα τα 300 ευρώ...δλδ επειδή κάποιος έδωσε 400 για ένα iphone είναι πλούσιος και πρέπει ο π ω σ δ ή π ο τ ε να δώσει άλλα 200-300... αν θέλει να έχει μέσα μερικές εφαρμογούλες.

Επίσης 2 ακόμα ενδιαφέροντα σημεία:

1."τις κατεβάζω πειρατικές, και αν μου αρέσουν τις αγοράζω..." ναι ε; Σοβαρά; Αν ο developer ήθελε να δώσει trial version, θα έδινε trial version.... Και όσοι έχετε πλήρη λειτουργική cracked app μετά από μια βδομάδα τη σβήνετε, για να την αγοράσετε εεεε; really?! .....

2. Φαντάζομαι όλοι εσείς που κάνετε το κήρυγμα δεν είχατε ποτέ σπασμένα windows office ή photoshop ή οτιδήποτε άλλο σε κανένα pc, σπασμένο παιχνίδι σε καμία απολύτως παιχνιδοκονσόλα από εποχής mega drive μέχρι ps3, κανένα πειρατικό τραγούδι σε καμιά συσκευή σας, και δεν έχετε δει ποτέ πειρατική ταινία εε; Δλδ για παράδειγμα έχετε δώσει τα τελευταία 5 χρόνια πχ μέχρι και 20.000 € για να πάρετε όλα τα άυλα αγαθά νόμιμα...

Γιατί δε γίνεται εδώ έτσι κι εκεί γιουβέτσι...


Καλό θα ήταν να σεβόμαστε τις επιλογές του καθενός βεβαίως, αλλά να μην τις δικαιολογούμε κιόλας.
Βεβαίως θα πληρώσεις για κάτι που εξυπηρετεί. Δηλαδή εσύ δίνεις 15.000 ευρώ να πάρεις ένα αμάξι και κλέβεις την βενζίνη μετά; Επειδή έχεις πληρώσει το αμάξι ακριβά, γιατί να ξαναπληρώσεις!
Δε σου λέω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πειρατικά προϊόντα, αλλά σε αυτά που λες μπορώ άνετα να σου πω πως, ναι έχω κατεβάσει πειρατική εφαρμογή και μετά την αγόρασα. Επειδή μου έκανε. Δεν είναι τόσο απίστευτο. Really.
Και καλά φαντάζεσαι, έχω αυθεντικά Windows 7, για office χρησιμοποιώ το openoffice, photoshop δεν χρειάζομαι γιατί δεν είμαι γραφίστας, για κάτι απλό έχω το Paint.NET, παιχνίδια αγοράζω από το Steam, το PS2 μου δεν ήταν τσιπαρισμένο, η συλλογή μου με μουσικά CD είναι πάνω από 300. Ναι μου πήρε πολλά χρόνια να τα μαζέψω όλα αυτά. Είναι καθαρά θέμα ηθικής.
Επιλογή του καθενός είναι το τι θα κάνει. Αν πχ κλέβεις στα ρέστα τον περιπτερά είναι επιλογή σου, δε σημαίνει ότι είναι σωστό ή δικαίωμά σου.
Να μην βαφτίζουμε το κρέας ψάρι!
Αυτό λέω κάθε φορά και παίρνω απαντήσεις του στυλ "φιλαρακο τι σε νοιαζει εσενα εσυ τις πουλας;" ή "δεν μου περισσεουνε".
Και εν κατακλείδι, θα ξαναπώ πως είναι επιλογή του καθενός, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν παύει να είναι ΓΥΦΤΙΑ!
Και μην ξεχνάμε πως αν υπήρχαν συνέπειες, το Installous θα ήταν λέξη απαγορευμένη ;)

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 21/12/2011 - 08:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 21/12/2011 - 08:40

Και μην ξεχνάμε πως αν υπήρχαν συνέπειες, το Installous θα ήταν λέξη απαγορευμένη ;)


Καλά αυτό αστο γιατί τοτε θα απαγορευτούν και torrents και ολα τα άλλα.

Το θέμα ολονών που λένε "να πας να την αγοράσεις την εφαρμογή" κλπ κλπ και το παίζου έτσι επειδή έχουν όρεξη να την πουν σε κάποιον και επειδή είναι μάγκες και τα βρήκανε χωρίς να χρειαστεί να ρωτήσουν στο φόρουμ πού είναι το installous δε μου λέει τίποτα εμένα.

Άσε που στο installous μπορείς να βρεις και παλιότερες εκδόσεις εφαρμογων δωρεαν (αν κάποια αναβαθμιση δε σου κάθεται καλά) και απο ΑΛΛΑ Appstores χωρις να πρεπει να φτιαξεις 25 accounts σε διαφορετικες χωρες.


Απο κει και πέρα ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω. Και επί του θέματος του installous, κατεβάστε και κανα ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ αμα δε θέλετε να το πληρώσετε.
Whatsapp doc?

#78   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 21/12/2011 - 09:13

Κι εγώ συμφωνώ με κάποιους που λένε οτι ναί κάποιες εφαρμογές αξίζουν και θα έπρεπε να τις είχε η μαμά apple , αλλά δέν τρελλαίνομαι κιόλας !!!

#79   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 21/12/2011 - 09:47

Τα 93 άτομα θέλουν jailbreak και τα 9 όχι λέει κάτι αυτό?

#80   RestoreMan

RestoreMan

    iPH Contributor

  • 1.557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 21/12/2011 - 10:28

Έχω iPhone απο το 2007 απο το πρώτο που δεν ήρθε καν στην Ελλάδα(πέρασαν όλα απο τα χέρια μου μέχρι σήμερα) επειδή ήταν απαραίτητο το j/b ώστε να γίνει unlock και ξερω πολυ καλα το εστι j/b και δεν έχω μείνει ποτέ με clear συσκευή έστω και με tethered γινετε άλλη συσκευη με j/b απο τη στιγμή που δίνω κάποια λεφτά δεν θέλω να με περιορίζει η Apple και η καθε Apple όσο γίνετε.


Sent from my iPhone 4 White
iphoniax.gr

#81   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/12/2011 - 10:37

Πολλοί έχετε αλληθωρίσει πάντως από τα refresh βλέπω στο Poll.Relax παίδες όλα θα γίνουν στην ώρα τους.Ο pod2g θέλει να κάνει τον Αη μπίλι...

Αναρτημένη εικόνα


#82   kosnic

kosnic

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2011 - 10:39

Τα 93 άτομα θέλουν jailbreak και τα 9 όχι λέει κάτι αυτό?

δεν ειναι ετσι ακριβως!
εχω να κανω jb εδω και 9 μηνες και δεν μου λειπει!
ψηφισα το δευτερο γιατι καλο ειναι να υπαρχει αλλα δεν το εχω και αναγκη!
οταν θα βγει για το 4s δεν θα τρεξω να το κανω!
απο την αλλη καποιος μπορει να δει το αποτελεσμα ως εξης:69 ατομα δεν το θελουν προς 42 που θα το κανουν!

Τελευταία επεξεργασία από: kosnic, 21/12/2011 - 10:40


#83   gabriella

gabriella

    iPH Enthousiast

  • 577 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/12/2011 - 10:47

Ας πω και εγω, το JB είναι σαν το αλατοπίπερο. θυμάμαι που είχα το 2G και η αναβάθμιση γινόταν μέχρι την 3.2.1, και σε κάποια φάση δεν παίζανε πια οι εφαρμογές από Appstore, installous, cydia.
Οχι πως δεν θα μπορούσα να ζήσω χωρίς τις αναβαθμίσεις άλλα μόνο που δεν πάιζαν με ενοχλούσε. Επίσης πάντα έπαιρνα το iphone από το εξωτερικό γιατί πότε δεν είχα κάποιο συβολιο πάντα είχα απλή καρτουλα όποτε πάντα έκανα JB.Εγώ μια φορά περιμένω πως και πως το JB+unlock ios5 ;)

#84   gfilippas

gfilippas

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/12/2011 - 11:13

Εμενα το μονο που μου λειπει και θα το πληρωνα ευχαριστως στο App.Store ειναι το SBSettings και το Mxtube.Toσο δυσκολο ειναι να τα βγαλουν?

#85   bellu7

bellu7

    iPH User

  • 152 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2011 - 11:15

Το 53% δεν έχει πρόβλημα??? Εγώ νοιώθω σαν πρεζάκι στην Ομόνοια που έχει να χτυπήσει 2 βδομάδες! :P

#86   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2011 - 11:19

Εδω και πολυ καιρό είμαι χωρίς JB (απο το 4.0.1) λόγω συνειδητής επιλογής και δεν το μετανοιωνω καθόλου.

Απολαμβάνω ταχύτητα, σταθερότητα, αξιοπιστία και ελάχιστο βαθμό ενασχόλησης κάθε φορά που βγαίνει iOS update.

#87   gfilippas

gfilippas

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:09

Κατεβασα απο app store το quick settings(0,79).Ειναι ενα app που σου δινει τη δυνατοτητα να ελεγξεις wifi-bluetooth-airplane κ.α.Δεν στα ανοιγωκλεινει αλλα σε παει κατευθειαν στο συγκεκριμενο μενου.Αρκετα καλη εφαρμογη κατα τη γνωμη μου

#88   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:12

Ο βασικοτερος λογος που το εκανα ηταν για cracked apps. iResign πλεον και αν κανω jailbreak θα ειναι μονο για το Siri στο iPad :)

#89   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:17

Μερικοι λενε ειναι γυφτια να κατεβαζεις σπασμενες εφαρμογες για το iPhone απο την στιγμη που διεθεσες τοσα χρηματα για να το αποκτησεις.. αλλα εκει ειναι το θεμα οτι δωσαμε που δωσαμε τοσα χρηματα σσιγα μην δωσουμε και αλλα τοσα για μερικες εφαρμογες.. στο κατω κατω οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα χρηματα δεν τα εχουμε για πεταμα.. αυτη ειναι η αποψη μου αν και αυτο εξαρταται παντα και απο την στεπη του καθενως.. υπαρχουν και οι ανεργοι ρε παιδια που δεν διαθετουν το ''μικρο'' αυτο ποσο για να αποκτησουν το Angry Birds στην συσκευη τους.

#90   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/12/2011 - 15:26

εχω 3 iphone 3g 3gs 4. ολα τα ειχα κανει jailbreak απο την μερα που τα πηρα. ημουν στην 4.3.3 και περιμενα να βγει το untethered στην 5.0. μετα ομως ειχα κατι προβληματακια εκει και ειπα να κανω την αναβαθμιση στην 5.0 μαζι με το restore και λεω αμα δεν μπορω χωρις jailbreak θα ξααγυρισω αφου ειχα τα 4.3.3 shsh. με το που παω στην 5 ηταν λες και πηρα καινουργιο κινητο. η μπαταρια κρατουσε πολυ περισσοτερο δεν ειχα το αγχος με τα tweeks απο cydia μην με στειλουν κατευθειαν γεια restore. οσο για τις σπασμενες εφαρμογες δεν θα πω ψεματα. οταν ειχα jb δεν ειχα αγορασει ουτε μια. τωρα ομως μιας και εχω χρεωστικη για αγορες απο internet λεω ας αγορασω και καμοια εφαρμογη δεν χαλασε ο κοσμος. συμβουλευομαι και το αντιστοιχο topic απο εδω με τις προσφορες και αγοραζω. εχω δωσει κανενα 40αρικο αλλα σιγα. οι εφαρμογες αυτες με εχουν βοηθησει τοσο πολυ και με τα παιχνιδια εχω χαζεψει ατελειωτες ωρες αυτα τα 3 χρονια. δεν αξιζουν 40 ευρω? αξιζουν και παραξιζουν. εξαλου ολοι μας για να εχουμε αυτες τις συσκευες δωσαμε πανω απο 650 ευρω. Σιγα σιγα θα αγορασω ολες τις εφαρμογες που ειχα σπασμενες με το jailbreak. αρα το jailbreak θα το εβαζα μονο για το customization που προσφερει σε μεγαλο βαθμο αλλα και παλι με την 5 δεν του λειπουν και τοσα πολλα πραγματα πλεον. πριν 2 χρονια που δεν ειχαμε ουτε φακελους ουτε ελληνικα ουτε multitasking ηταν απαραιτητο. τωρα πλεον οχι και τοσο... αυτην ειναι η αποψη μου. καποιοι θα συμφωνουν καποιοι οχι...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες