Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H Apple λαμβάνει μέτρα κατά της πειρατείας και του AppTrackr


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
278 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 01/01/2012 - 12:29

Επισης η πειρατια ειναι δυναμη... η το free!! Και μπορει να τους κανει γνωστους και να παρουν λεφτα με διαφημισεις, donate η και με αλλους τροπους.
Και οταν μια εφαρμογη ειναι ΚΑΛΗ παντα βγαζει λεφτα..


Bold: Μελέτες έχουν δείξει πως το 99.2% όσων δεν δίνουν 0.79€ για μια εφαρμογή δίνουν πάνω από 100€ σε donate. Πανέξυπνο επιχείρημα. Εδώ δεν δίνει 79 λεπτάκια του ευρώ, θα δώσει λεφτά σε donate ενώ υπερηφανεύεται κιόλας που δεν σκάει ούτε ένα λεπτό του ευρώ; Για σκεφτήτε πριν μιλήσετε γιατί μάλλον δεν έχει άλλα επιχειρήματα.

Underline: Μπορείς να μου πεις μερικούς; :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 13:04

και εγώ παρόμοια έχω, αλλα 300 ευρώ δεν πλήρωσα και έχω 2 gpsακια αγορασμένα και έχω το shazam το encore και 40 παιχνίδια αγορασμένα αλλά 300 ευρώ δεν πλήρωσα. Μαλλον θα με κλέβει το appstore

Ούτε 70€ όμως πληρωσες. Μόνο τα δυο gpsακια που λες αν είναι σοβαρά προγράμματα σίγουρα ειναι πάνω απο 120€. Μόνο για 2 προγράμματα αυτά οπότε 40 παιχνίδια απο 1,5 € μεσω ορο πας στα 180. Αν έχεις κάτι ανάλογα με αυτά που έγραψα με in app αγορές τα 250 + τα πατήσες. Εκτός βέβαια κύριε laver αν έχεις τη καρτα του πατέρα και δεν έχεις κάνει καμία φορά την πρόσθεση του τι έχεις πληρώσει. Οταν γραφεστε ετσι να ξερετε πωσ γραφεστε επιτέλους. Τέλος πάντων το θέμα είναι η πειρατεία του apptrakr που για μένα καλα κάνει και υπάρχει.

#258   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/01/2012 - 13:10

Η αλήθεια κρύβεται κάπου στην μέση και για τους μεν και για τους δε. Άγιος δεν θα το παίξω και έχω κατεβάσει πολλά σπασμένα. Με το πέρασμα των ετών έμαθα να σέβομαι όμως την δουλειά του άλλου και στα 26 μου τώρα κάνω αγορές που πραγματικά μου χρειάζονται σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Στο iPhone 5 εφαρμογές έχω που χρησιμοποιώ καθημερινά και τις έχω αγορασμένες. Επί εποχή iPhone 3G δεν είχα ούτε μια επί πληρωμή. Είναι πολλά στην μέση πιστεύω.

Καλή χρονιά να έχουμε.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 01/01/2012 - 13:10

Once You Go Mac You Never Go Back

#259   Deavon

Deavon

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 13:11

Ποσος με ενδιαφερει αν θα υπαρχουν σπασμενα παιχνιδια και χαζομαρες αλλα πραγματικα δεν μπορω πλεον να με φανταστω χωρις cydia basic tweaks για κανενα λογο .
Στο κατω κατω ας εβαζαν σε αυτο το ριμαδι το iOS ολα τα βασικα πραγματακια που του λειπουν .

#260   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/01/2012 - 13:36

1-2 χρόνια πριν που ασχολιόμουν με j/b, κατέβαζα σπασμένα αβέρτα και όσα μου άρεσαν τα αγόραζα γιατί κυρίως βαρίομουν να ψάχνω/κάνω τα updates τους. Αφού σταμάτησα να κάνω j/b και επομένως αυτή τη δουλειά οι εφαρμογές που κατέβασα/αγόρασα είναι ελάχιστες. Είναι εντελώς διαφορετικό να βάζεις τον εαυτό σου στο τρυπάκι του να κατεβάζεις 10 εφαρμογές ημερησίως και να ξεχωρίζει 2-3 και εντελώς διαφορετικό να ανοίγεις το iTunes να δεις αν εμφανίστηκε καμία καινούργια στο top25.

Αν θυμάμαι καλά ένα developer πιο παλιά σε αυτό το forum είχε δηλώσει πως δεν συμφωνεί ότι η πειρατεία τον βλάπτει γιατί μέσω αυτής η εφαρμογή ήρθε σε επαφή με περισσότερο κόσμο/ περισσότερο γνωστή.


Χρόνια σας πολλά και αν γίνεται μείνετε μακρυά από προσωπικές επιθέσεις τουλάχιστον αυτές τις χρονιάρες μέρες που και εμείς είμαστε πιο αλλού.

#261   chrisgra2

chrisgra2

    iPH Member

  • 275 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:18

πραγματικα εχετε ολοι εχετε δικιο εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερουν οι σπασμενες εφαρμογες, αλλα πειτε μου ποσα 0.79 θα χρειαζομουν για το ipod του πιτσιρικα!!!!!

#262   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:19

Στο iPhone 5 εφαρμογές έχω που χρησιμοποιώ καθημερινά και τις έχω αγορασμένες.


iphone 5 jimmako???για πες που βρισκεσαι να ερθω να το κλεψωωωω!!(πλακα κανουμε ε? :P )

Ποσος με ενδιαφερει αν θα υπαρχουν σπασμενα παιχνιδια και χαζομαρες αλλα πραγματικα δεν μπορω πλεον να με φανταστω χωρις cydia basic tweaks για κανενα λογο .
Στο κατω κατω ας εβαζαν σε αυτο το ριμαδι το iOS ολα τα βασικα πραγματακια που του λειπουν .

παντως και εγω συμφωνω σε αυτο αν πολλες απο τις εφαρμογες του cydia τις διεθετε ακομα και επι πληρωμη το applestore το jb θα ηταν παρελθον για μενα!και εκει ακριβως πιστευω οτι βεβαια η apple θελει να καταπολεμησει το installus κτλ,αλλα δεν θελει να καταπολεμησει το cydia,γιατι ο λογος γινετε μονο για τις crack εφαρμογες!οποτε το ποιο πιθανο ειναι να φυγει απο την μεση το installus κτλ αλλα οχι το cydia!

Τελευταία επεξεργασία από: dreamangel25, 01/01/2012 - 14:22


#263   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:27

Ούτε 70€ όμως πληρωσες. Μόνο τα δυο gpsακια που λες αν είναι σοβαρά προγράμματα σίγουρα ειναι πάνω απο 120€. Μόνο για 2 προγράμματα αυτά οπότε 40 παιχνίδια απο 1,5 € μεσω ορο πας στα 180. Αν έχεις κάτι ανάλογα με αυτά που έγραψα με in app αγορές τα 250 + τα πατήσες. Εκτός βέβαια κύριε laver αν έχεις τη καρτα του πατέρα και δεν έχεις κάνει καμία φορά την πρόσθεση του τι έχεις πληρώσει. Οταν γραφεστε ετσι να ξερετε πωσ γραφεστε επιτέλους. Τέλος πάντων το θέμα είναι η πειρατεία του apptrakr που για μένα καλα κάνει και υπάρχει.

Χάρηκα το ψευδώνυμο μου είναι billytilaver και όχι laver για τα gpsακια πλήρωσα 30 ευρώ (sygic το πέτυχα σε προσφορά και το navv greece)
εν συνεχεία η κάρτα είναι συνδεδεμένη στο όνομα μου Vasileios T.xxxxxxxxxxx που είμαι 25 χρονών και όχι στο όνομα του πατέρα μου, σε ευχαριστώ που με ξέρεις τόσο καλά και είσαι τόσο σίγουρος για μένα.
Παιχνίδια δεν υπάρχουν με 0,79? Μάλλον δεν κοιτάς τις προσφορές και κοιτάς μόνο τα ακριβά.
Εαν η κάρτα ήταν στο όνομα του πατέρα μου θα λογοδοτούσα?
Έχεις μανία με το apptrackr σεβαστό αλλά γιατί όλοι πρέπει να κλέβουν τον πατέρα τους για να αγοράσουν κάποιες εφαρμογές?
Κλείνοντας και στου πατέρα μου το iphone τις πέρασα και τις εφαρμογές(όχι τα παιχνίδια,είπαμε)..capito?(δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική και Κύπρου και Πειραιώς)

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 01/01/2012 - 14:32


#264   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:47

Τόσα χρόνια υπάρχει πειρατία σε όλους τους τομείς .Το jailbreak ,cydia κτλ εχουν γίνει πλεον must have ..Πόσοι κατεβάζουν απο "παρανομες ιστεσελίδεσ" εδω στην Ελλαδα διοτι υπάρχει η τηρηση του ιδιωτικού απορρητου απο την Ελληνικη Νομοθέσια?Προφανως μιλαω για την ip adress κτλπ...Κατα την γνώμη πλέον είναι στην νοοτροπία του Ελληνα να κατεβάζει "παρανομες "εφαρμογες ,τραγουδια,ταινιες κτλπ..Εγω δεν 8α μπω στην διαδικασια να τους κατακρίνω ,αυτους που κατεβάζουν απο sites ταινιες κτλπ ,αλλα ουτε θα τους συγχαρώ για αυτο που κάνουν..Το μονο που θα αναφέρω ειναι οτι στην Αγγλία ενας φίλος "κατεβαζε" υλικο απο τετοιου είδους ιστοσελιδες(δηλ ταινιες,τραγουδια) και μεσα σε 5 λεπτα του έγινε σύσταση ...Αυτο που θέλω να πω συμπερασματικα είναι οτι υπάρχουν πολλοι παράμετροι που ωθείται ενα ατομο να προβεί αν θελετε σε μια τετοια "παραβατική" πράξη και θα πρεπει να μεριμνησουν πολλοί φορείς για αυτο.Ομως σε καμία περίπτωση δεν "νομιμοποίειται" η πράξη του με οποιαδήποτε δικαιολογία..Τέλος να πω οτι η APPLE καλως κάνει και πράττει και εμφανιζεται επισήμως κατα της πειρατείας. Στα ανδοιδ είναι τελείως διαφορετικη η κατασταση στο συγκεκριμενο τομέα αφου όποιος έχει παραλληλα ανδροιδ ή διαβαζει μερικα πραγματα βλέπει οτι υπάρχει στο market της app που να κατεβάζει κατευθειαν τορρεντ στο κινητο...
Ο νοων νοειτω..

#265   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:51

Κοιτάξτε. Γνώμη μου είναι πως αν δεν υπήρχε τo j/b και τα cracked apps κανείς δεν θα αγόραζε iDevice (μόνο όσοι ξέρουν από κινητά και κατέχουν το άθλημα).

Τώρα από 13-99+ ετών, και των 2 φύλων, πάνε και παίρνουν ενα iDevice και του αλλάζουν τα φώτα, χωρίς να ξέρουν πολλά πολλά, λόγω του j/b και των apps.
Έτσι αυξάνονται οι πωλήσεις των iPhone και η Apple αυξάνει τις μετοχές της.

PS: Τρελαίνομαι να βλέπω γκόμενες (λεζάντες) με iPhone 4 και να μην ξέρουν τι ειναι το AppleStore, Cydia, Jailbreak, iTunes κλπ. :lol:

Μόνο που είναι Appstore και όχι Applestore :)

#266   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/01/2012 - 14:53

Τόσα χρόνια υπάρχει πειρατία σε όλους τους τομείς .Το jailbreak ,cydia κτλ εχουν γίνει πλεον must have ..Πόσοι κατεβάζουν απο "παρανομες ιστεσελίδεσ" εδω στην Ελλαδα διοτι υπάρχει η τηρηση του ιδιωτικού απορρητου απο την Ελληνικη Νομοθέσια?Προφανως μιλαω για την ip adress κτλπ...Κατα την γνώμη πλέον είναι στην νοοτροπία του Ελληνα να κατεβάζει "παρανομες "εφαρμογες ,τραγουδια,ταινιες κτλπ..Εγω δεν 8α μπω στην διαδικασια να τους κατακρίνω ,αυτους που κατεβάζουν απο sites ταινιες κτλπ ,αλλα ουτε θα τους συγχαρώ για αυτο που κάνουν..Το μονο που θα αναφέρω ειναι οτι στην Αγγλία ενας φίλος "κατεβαζε" υλικο απο τετοιου είδους ιστοσελιδες(δηλ ταινιες,τραγουδια) και μεσα σε 5 λεπτα του έγινε σύσταση ...Αυτο που θέλω να πω συμπερασματικα είναι οτι υπάρχουν πολλοι παράμετροι που ωθείται ενα ατομο να προβεί αν θελετε σε μια τετοια "παραβατική" πράξη και θα πρεπει να μεριμνησουν πολλοί φορείς για αυτο.Ομως σε καμία περίπτωση δεν "νομιμοποίειται" η πράξη του με οποιαδήποτε δικαιολογία..Τέλος να πω οτι η APPLE καλως κάνει και πράττει και εμφανιζεται επισήμως κατα της πειρατείας. Στα ανδοιδ είναι τελείως διαφορετικη η κατασταση στο συγκεκριμενο τομέα αφου όποιος έχει παραλληλα ανδροιδ ή διαβαζει μερικα πραγματα βλέπει οτι υπάρχει στο market της app που να κατεβάζει κατευθειαν τορρεντ στο κινητο...
Ο νοων νοειτω..


Αν είναι στην νοοτροπία του Έλληνα, όπως πάρα πολύ υποτιμητικά αναφέρεις, να κατεβάζει παράνομα, να μας πεις τι νοοτροπία έχουν αποκτήσει οι Σουηδοί που έχουν εκλέξει πειρατές στη βουλή τους.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 01/01/2012 - 14:54


#267   boukoto

boukoto

    iPH Contributor

  • 1.263 μηνύματα
  • Twitter:@vent0uza
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ventouza

Δημοσίευση 01/01/2012 - 15:03

οταν δεν μπορεις να αποδειξεις αυτο που λες τοτε εισαι συκοφαντης...

δεν μιλησα για κάποιον συγκεκριμένα το αφησα ετσι να πεταει στον αερα
edit: εγω ειμαι συκοφαντης ωραια αυτοι τι ειναι που το κραζουν ετσι για τα ματια του κοσμου και κατεβαζουν καργα ?
δεν ειπα να μην κατεβαζουν οτι θελει κανει ο καθενας αλλα μην το κραζεις κιολας

Τελευταία επεξεργασία από: boukoto, 01/01/2012 - 15:10


#268   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 15:07

Αν είναι στην νοοτροπία του Έλληνα, όπως πάρα πολύ υποτιμητικά αναφέρεις, να κατεβάζει παράνομα, να μας πεις τι νοοτροπία έχουν αποκτήσει οι Σουηδοί που έχουν εκλέξει πειρατές στη βουλή τους.

Προφανώς δεν αντιλήφτηκες αυτα που ανέφερα.Αναφέρω οτι πλέον με νόμους μπορει ο Ελληνας να κατεβάζει απο ιστοσελιδες οτι υλικο θελει.Δεν αναφερθηκα υποτιμητικά αλλα αν διαβάσεις θα καταλάβεις οτι δεν τον συγχαίρω αλλα ουτε τον επικρίνω για αυτο που κάνει (αν το κανει και κατεβαζει..).Γενικα μιλουσα οτι καποιος μπορει να επιλέξει την κατεύθυνση που θέλει και έπειτα θα έχει τα θετικά/αρνητικά των επιλογών του.. Νομιζω ότι το παρερμήνευσες αυτό που ειπα..

#269   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 15:22

παρακαλω τις διαφορες σας με pm.. δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τις διαβαζουμε thanks!

#270   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 15:30

παρακαλω τις διαφορες σας με pm.. δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να τις διαβαζουμε thanks!

τουλαχιστον απο εμενα δεν υπάρχει καμια διαφορα και εξέφρασα την γνώμη μου επιχειρήματα και τεκμηρια..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)