Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S vs Samsung Galaxy Nexus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   taksidiotis25

taksidiotis25

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 02:17

δεν μπορει να υπαρξει συγκριση για μενα...φυσικα 4s σε καμμια περιπτωση δεν θα μπορουσα να επιλεξω την samsung η οποια μολις ¨¨χθες¨¨ ανακοινωσε το νεο πλυντηριο πιατων.. :o :o

τουλάχιστον όταν η samsung έφτιαχνε πλυντήρια και κινητά η apple ήταν ακόμα στο iPod και τα Mac,ξάφνου έγινε μόδα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   manos19801

manos19801

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/06/2012 - 02:46

iPhone 4s αλλα απο την αλλη Galaxy πιο πολλα χρωματα + πιο καλη φωτογραφικη!

#48   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 13/06/2012 - 07:19

Κατα τη γνώμη μου, σε τέτοιου επιπέδου συσκευές, μονάχα το λειτουργικό μένει ως το κύριο επιχείρημα σε μια σύγκριση.

Επιμένω πως το Android, ακόμη και η τελευταία του έκδοση που BTW κάνει το λειτουργικό αισθητικά πιο ωραίο, δεν ξερει τι να κάνει με το hardware στο οποιο είναι εγκατεστημένο. Κατα τη γνώμη μου λογικό επακόλουθο της πολιτικής της Google. Ως κάτοχος Nexus S (υποτιθεται ΤΟ Android phone) και παλαιότερα Galaxy Tab, εκανα αυτή τη διαπίστωση όταν άφηνα τη μια συσκευή και επιανα την άλλη.

Το iOS απο την άλλη, είτε το τρέχω σε 3GS είτε σε 4 είτε σε iPad 2, παρατηρώ αυτο που πλέον λέμε smoothness και που για μένα αποτελεί κριτήριο χρήσης και κατ´επεκταση αγοράς. Αντίστοιχη συμπεριφορά μονάχα στα Lumia της Nokia με Windows Mobile 7.5.

Οπότε, αν κάποιος θέλει μια Android συσκευή ώστε να ασχοληθεί με Android, καλύτερα να ασχοληθεί με μια mid-range. Όταν τα χρήματα ξεπερνούν ή πλησιάζουν επικίνδυνα τα 600€, η απάντηση πλέον ειναι iPhone και μόνο - εώς ότου αποφασίσει η Google να ασχοληθεί σοβαρά και με το hardware κομμάτι.

#49   architekt666

architekt666

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/07/2012 - 12:24

Με το 4.1 jellybean εχω παθει πλακα. Χθες το περασα σε nexus galaxy φιλου.
Nexus δαγκωτο.
Εκτος αν περιμενεις οκτωβρη να δεις τα νεα nexus / iphone 5

#50   dinakas13

dinakas13

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Twitter:@dimosnakas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:dimosnakas

Δημοσίευση 04/07/2012 - 12:35

αν θες andriod θα προτειναgalaxy sIII αλλιως iphone 4s ή περιμενεις μεχρι οκτωμβρη

#51   taksidiotis25

taksidiotis25

    iPH Member

  • 306 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2012 - 08:10

iPhone 4s αλλα απο την αλλη Galaxy πιο πολλα χρωματα + πιο καλη φωτογραφικη!

+ότι το κάνεις ότι θες κι όπως το θες.τι συγκρίνουμε τώρα.Mercedes με seat?

#52   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 17/07/2012 - 09:45

+ότι το κάνεις ότι θες κι όπως το θες.τι συγκρίνουμε τώρα.Mercedes με seat?


Τι εννοείς ότι κανείς ότι θες και όπως το θες; Γιατί τόσο σε iOS όσο και σε Android, επι της ουσίας οι περιορισμοί υπάρχουν όσο δεν υπάρχουν επίσημες εφαρμογές να καλύψουν το κενό και αμέσως μετα αυτο το σημειο, έχουμε το JB στη μια περίπτωση και το root στην άλλη. Επίσης, ποιες Mercedes με ποια Seat συγκρίνουμε ακριβώς;

#53   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 18/07/2012 - 01:31

Τι εννοείς ότι κανείς ότι θες και όπως το θες; Γιατί τόσο σε iOS όσο και σε Android, επι της ουσίας οι περιορισμοί υπάρχουν όσο δεν υπάρχουν επίσημες εφαρμογές να καλύψουν το κενό και αμέσως μετα αυτο το σημειο, έχουμε το JB στη μια περίπτωση και το root στην άλλη. Επίσης, ποιες Mercedes με ποια Seat συγκρίνουμε ακριβώς;


δεν ειναι ετσι φιλε μου ! το Ρουτ το κανεις αν θες να περασεις αλλο λογισμικο στο τηλεφωνο !
το Jb το κανεις για να μπορεσεις απλα να κανεις καποια πραγματα τα οποια η apple στα περιοριζει σε τραγικο βαθμο , αντιθετα με το Android που οτι θες απλα το βρισκεις στο μαρκετ και το περνας ! οπως εγραψα και αλλου το νεο android ειναι σαν να συνδιαζεις "IOSjailbreaked και android "
προσωπικα πεον εχω HTC one X και δεν το εχω Ρουταρει ακομα και θα αργησω να το κανω μιας και δεν μου χρειαζεται !
οσο για το Σχολιο που εκανε ο φιλος με την "μερτσεντε" και εγω επειδη ειμαι κολλημενος iphonakias ημουνα επιφυλακτικος στο να φυγω απο iphone 4s να παω σε Htc One X και ελεγα οτι ισως το μετανιωσω...... Ε λοιπον σε πληροφορω οτι επειδη φτιαχνω iphone καθημερινα αναρωτιεμε..... πως αντεχα με το 4s τοσο καιρο...... για να μην σχολιασω οτι οσοι φιλοι μου το πιανουν στα χερια τους και παιζουνε λιγακι ..... μετα πιανουνε το iphone τους και μου λενε........ ρε πλακα κανεις ετσι ??? για βγαλτο παλι μια να το δω λολ.... χαχαχαχαχαχαχα

Τελευταία επεξεργασία από: Sectoras, 18/07/2012 - 01:33


#54   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2012 - 01:56

Ήμουν κολλημένος iPhonakias 3 χρονάκια τουλάχιστον... Πήρα και iPad 2 και γούσταρα τρελλά... Τελικά, μου έσπασαν τα νεύρα μετά από τις μαλακίες της Apple, και τους κωλοπεριορισμούς της και πήγα σε galaxy s3, το οποίο είναι αιώνες μπροστά.... Δεν μπορεί να μην με άφηνε η Apple να κατεβάσω ένα τραγουδάκι από το Internet και να μην μπορούσα να το παίξω με το ipod, ούτε εν έτη 2012 να μην μπορώ ακόμα να δω κάποιες σελίδες με flash, ούτε να περιμένω μην κάνω καμμιά πατάτα και πρέπει να περάσω το καινούριο firmware που ακόμα δεν το έχει σπάσει κάποιος πιτσιρικάς, ούτε που μία φορά που ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ένα αρχείο από έναν φίλο και είμασταν εκτός δικτύου να μην μπορούσα να το πάρω, ούτε, ούτε, ούτε.... Ε λοιπόν παίδες αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στο android. Τα έχεις όλα απλόχερα!!! Και με το τούμπανο το Galaxy s3, δεν υπάρχει ίχνος λαγκαρίσματος.. Του πετάς βίντεο 10gb σε 1080p ανάλυση και mkv, και το παίζει ο native player για πλάκα, χωρίς την χρήση άλλης εφαρμογής!!!!!! Και εάν συνεχίσω να λέω τί μπορεί να κάνεις με αυτό το κινητό ( μόνο κινητό δεν είναι αλλά πραγματικός αντικαταστάτης laptop ) δεν θα τελειώσω ποτέ... Προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα κάποιο δυνατό android κινητό.........

#55   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 18/07/2012 - 02:01

Ήμουν κολλημένος iPhonakias 3 χρονάκια τουλάχιστον... Πήρα και iPad 2 και γούσταρα τρελλά... Τελικά, μου έσπασαν τα νεύρα μετά από τις μαλακίες της Apple, και τους κωλοπεριορισμούς της και πήγα σε galaxy s3, το οποίο είναι αιώνες μπροστά.... Δεν μπορεί να μην με άφηνε η Apple να κατεβάσω ένα τραγουδάκι από το Internet και να μην μπορούσα να το παίξω με το ipod, ούτε εν έτη 2012 να μην μπορώ ακόμα να δω κάποιες σελίδες με flash, ούτε να περιμένω μην κάνω καμμιά πατάτα και πρέπει να περάσω το καινούριο firmware που ακόμα δεν το έχει σπάσει κάποιος πιτσιρικάς, ούτε που μία φορά που ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ένα αρχείο από έναν φίλο και είμασταν εκτός δικτύου να μην μπορούσα να το πάρω, ούτε, ούτε, ούτε.... Ε λοιπόν παίδες αυτά ΔΕΝ υπάρχουν στο android. Τα έχεις όλα απλόχερα!!! Και με το τούμπανο το Galaxy s3, δεν υπάρχει ίχνος λαγκαρίσματος.. Του πετάς βίντεο 10gb σε 1080p ανάλυση και mkv, και το παίζει ο native player για πλάκα, χωρίς την χρήση άλλης εφαρμογής!!!!!! Και εάν συνεχίσω να λέω τί μπορεί να κάνεις με αυτό το κινητό ( μόνο κινητό δεν είναι αλλά πραγματικός αντικαταστάτης laptop ) δεν θα τελειώσω ποτέ... Προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα κάποιο δυνατό android κινητό.........


αυτο το ''του το πετας 10gb'' πως το κανεις? αφου ειναι fat32?
s3 εχω κ εγω κ ηξερα και απο το s2 οτι δεν γινετε να περασεις πανω απο 4 gb αρχεια και παντα τις ταινιες πανω απο 4 γιγα της εκοβα σε κομματια

#56   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2012 - 02:10

αυτο το ''του το πετας 10gb'' πως το κανεις? αφου ειναι fat32?
s3 εχω κ εγω κ ηξερα και απο το s2 οτι δεν γινετε να περασεις πανω απο 4 gb αρχεια και παντα τις ταινιες πανω απο 4 γιγα της εκοβα σε κομματια


Έχεις δίκιο sorry... Είχα βάλει επεισόδιο από μια σειρά που βλέπω για να το δοκιμάσω, και έπαιξε κανονικότατα... Τώρα που το κοίταξα το αρχείο είναι κοντά στα 3 γίγα...

#57   codmdantes

codmdantes

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2012 - 02:24

Έχεις δίκιο sorry... Είχα βάλει επεισόδιο από μια σειρά που βλέπω για να το δοκιμάσω, και έπαιξε κανονικότατα... Τώρα που το κοίταξα το αρχείο είναι κοντά στα 3 γίγα...


Βέβαια μπορείς να κάνεις φορμάτ την κάρτα σου σε exFAT ( υποστηρίζεται από το Galaxy s3 ) και να μην έχεις κανέναν απολύτως περιορισμό...

#58   hellenicsun

hellenicsun

    iPH Enthousiast

  • 572 μηνύματα
  • Twitter:@FotisVNakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:hellenicsun

Δημοσίευση 18/07/2012 - 06:48

δεν ειναι ετσι φιλε μου ! το Ρουτ το κανεις αν θες να περασεις αλλο λογισμικο στο τηλεφωνο !
το Jb το κανεις για να μπορεσεις απλα να κανεις καποια πραγματα τα οποια η apple στα περιοριζει σε τραγικο βαθμο , αντιθετα με το Android που οτι θες απλα το βρισκεις στο μαρκετ και το περνας ! οπως εγραψα και αλλου το νεο android ειναι σαν να συνδιαζεις "IOSjailbreaked και android "
προσωπικα πεον εχω HTC one X και δεν το εχω Ρουταρει ακομα και θα αργησω να το κανω μιας και δεν μου χρειαζεται !
οσο για το Σχολιο που εκανε ο φιλος με την "μερτσεντε" και εγω επειδη ειμαι κολλημενος iphonakias ημουνα επιφυλακτικος στο να φυγω απο iphone 4s να παω σε Htc One X και ελεγα οτι ισως το μετανιωσω...... Ε λοιπον σε πληροφορω οτι επειδη φτιαχνω iphone καθημερινα αναρωτιεμε..... πως αντεχα με το 4s τοσο καιρο...... για να μην σχολιασω οτι οσοι φιλοι μου το πιανουν στα χερια τους και παιζουνε λιγακι ..... μετα πιανουνε το iphone τους και μου λενε........ ρε πλακα κανεις ετσι ??? για βγαλτο παλι μια να το δω λολ.... χαχαχαχαχαχαχα


Αυτο που θέλω να πω είναι πως περιορισμούς έχουν και τα δυο λειτουργικά. Root στο Android OS θα κανείς και απλώς για να αποκτήσεις administrative rights ώστε στη συνέχεια να εισάγεις και λειτουργίες άλλες εκτός απο απλώς μια νέα ROM. Εγω "έκανα το χρέος μου" και απέκτησα ένα Nexus S για το οποίο μάλιστα χρειάστηκε να κάνω root ώστε να δώσω επιτέλους ICS στη συσκευή μου - μιας που η Google μη πω τι κάνει αγρίως στο δικό της κινητό!

iOS και πάλι iOS!

#59   mihalis

mihalis

    iPH Addict

  • 681 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/07/2012 - 08:27

δεν ειναι ετσι φιλε μου ! το Ρουτ το κανεις αν θες να περασεις αλλο λογισμικο στο τηλεφωνο !
το Jb το κανεις για να μπορεσεις απλα να κανεις καποια πραγματα τα οποια η apple στα περιοριζει σε τραγικο βαθμο , αντιθετα με το Android που οτι θες απλα το βρισκεις στο μαρκετ και το περνας ! οπως εγραψα και αλλου το νεο android ειναι σαν να συνδιαζεις "IOSjailbreaked και android "
προσωπικα πεον εχω HTC one X και δεν το εχω Ρουταρει ακομα και θα αργησω να το κανω μιας και δεν μου χρειαζεται !
οσο για το Σχολιο που εκανε ο φιλος με την "μερτσεντε" και εγω επειδη ειμαι κολλημενος iphonakias ημουνα επιφυλακτικος στο να φυγω απο iphone 4s να παω σε Htc One X και ελεγα οτι ισως το μετανιωσω...... Ε λοιπον σε πληροφορω οτι επειδη φτιαχνω iphone καθημερινα αναρωτιεμε..... πως αντεχα με το 4s τοσο καιρο...... για να μην σχολιασω οτι οσοι φιλοι μου το πιανουν στα χερια τους και παιζουνε λιγακι ..... μετα πιανουνε το iphone τους και μου λενε........ ρε πλακα κανεις ετσι ??? για βγαλτο παλι μια να το δω λολ.... χαχαχαχαχαχαχα


Όταν είχα android κινητο το root το είχα κάνει μόνο και μόνο για να μπορω να περνάω τις εφαρμογές στη micro sd γιατι το κινητο δεν με άφηνε.Μπορει πολλοί να το ρουταρουνε τα κινητα τους για να αλλάξουν λογισμικό αλλα δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το κάνουνε.

#60   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 18/07/2012 - 10:26

Όταν είχα android κινητο το root το είχα κάνει μόνο και μόνο για να μπορω να περνάω τις εφαρμογές στη micro sd γιατι το κινητο δεν με άφηνε.Μπορει πολλοί να το ρουταρουνε τα κινητα τους για να αλλάξουν λογισμικό αλλα δεν είναι ο μοναδικός λόγος που το κάνουνε.


Μιλάς για παλιές εποχές Άντροιντ όταν ήτανε απαράδεκτο.! Το μιλάω για το σήμερα πριν έναν χρόνο είχα πάει πάλι σε Άντροιντ και γύρισα τρέχοντας σε iphone παλιά όμως αυτά τώρα είναι απλά αλλού!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες