Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Η Vodafone μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3G;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 23:26

κανενα νεο;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:06

Μετα απο επικοινωνία που είχα ξανα με την Vodafone σήμερα 31/01 τα πράγματα έχουν ως εξής:
Η Vodafone Ελλάδας κατέχει την παγκόσμια καινοτομία να μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3g στο εθνικό μας δίκτυο. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση όσο ανούσια να φαίνεται για το. Site του iPhonehellas πως δεν το δημοσιεύει στην πρώτη σελίδα για να αποκτήσει παγκόσμια αναγνώριση στην έγκαιρη ενημέρωση.
Παρακαλώ δείτε το πρόβλημα ποιο ζεστά γιατι δεν γίνεται την μια στιγμή να παρουσιάζεται την δυνατότητα με my3g, Facebreak, κλπ την λειτουργία και την δυνατότητα του FaceTime σε 3g δικτυο και την άλλη στιγμή η Vodafone να το καταργεί έστω και απο άγνοια χωρίς να το αναφέρεται. Έστω μια απλή αναφορά για να μπορει ο ανύποπτος συνδρομητής να επίλεξει με σωστά κριτήρια. Νομίζω ότι αυτη είναι η ουσία της ενημέρωσης και επιμένω σ´αυτο.
Έχω στείλει mail στους διαχειριστές του site και περιμένω μια απάντηση.
Ευχαριστω εκ το προτέρων.

Σ. Νικόλαος

#138   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:07

Μετα απο επικοινωνία που είχα ξανα με την Vodafone σήμερα 31/01 τα πράγματα έχουν ως εξής:
Η Vodafone Ελλάδας κατέχει την παγκόσμια καινοτομία να μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3g στο εθνικό μας δίκτυο. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση όσο ανούσια να φαίνεται για το. Site του iPhonehellas πως δεν το δημοσιεύει στην πρώτη σελίδα για να αποκτήσει παγκόσμια αναγνώριση στην έγκαιρη ενημέρωση.
Παρακαλώ δείτε το πρόβλημα ποιο ζεστά γιατι δεν γίνεται την μια στιγμή να παρουσιάζεται την δυνατότητα με my3g, Facebreak, κλπ την λειτουργία και την δυνατότητα του FaceTime σε 3g δικτυο και την άλλη στιγμή η Vodafone να το καταργεί έστω και απο άγνοια χωρίς να το αναφέρεται. Έστω μια απλή αναφορά για να μπορει ο ανύποπτος συνδρομητής να επίλεξει με σωστά κριτήρια. Νομίζω ότι αυτη είναι η ουσία της ενημέρωσης και επιμένω σ´αυτο.
Έχω στείλει mail στους διαχειριστές του site και περιμένω μια απάντηση.
Ευχαριστω εκ το προτέρων.

Σ. Νικόλαος

P.s. Το εννοώ το παγκόσμια καινοτομία γιατι σε όλο τον κόσμο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως και στην Wind και Cosmote.

Τελευταία επεξεργασία από: Nicholas, 31/01/2012 - 12:10


#139   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:23

Μετα απο επικοινωνία που είχα ξανα με την Vodafone σήμερα 31/01 τα πράγματα έχουν ως εξής:
Η Vodafone Ελλάδας κατέχει την παγκόσμια καινοτομία να μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3g στο εθνικό μας δίκτυο. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση όσο ανούσια να φαίνεται για το. Site του iPhonehellas πως δεν το δημοσιεύει στην πρώτη σελίδα για να αποκτήσει παγκόσμια αναγνώριση στην έγκαιρη ενημέρωση.
Παρακαλώ δείτε το πρόβλημα ποιο ζεστά γιατι δεν γίνεται την μια στιγμή να παρουσιάζεται την δυνατότητα με my3g, Facebreak, κλπ την λειτουργία και την δυνατότητα του FaceTime σε 3g δικτυο και την άλλη στιγμή η Vodafone να το καταργεί έστω και απο άγνοια χωρίς να το αναφέρεται. Έστω μια απλή αναφορά για να μπορει ο ανύποπτος συνδρομητής να επίλεξει με σωστά κριτήρια. Νομίζω ότι αυτη είναι η ουσία της ενημέρωσης και επιμένω σ´αυτο.
Έχω στείλει mail στους διαχειριστές του site και περιμένω μια απάντηση.
Ευχαριστω εκ το προτέρων.

Σ. Νικόλαος

P.s. Το εννοώ το παγκόσμια καινοτομία γιατι σε όλο τον κόσμο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, όπως και στην Wind και Cosmote.



Βλακεία της Βόντα αυτό. (Πάντως ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ δε θα τολεγα, δεν νομίζω τα υπόλοιπα κράτη να ενδιαφέρονται για το τί κάνει η Βοντα στο facetime, όπως και εμας δε μας νοιάζει τί κάνει ας πούμε η ΑΤ&Τ στο facetime.......λεμε τώρα)


Τελικά δηλαδή σου το είπαν ότι είναι έτσι και τέρμα?
Whatsapp doc?

#140   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:29

Καλημέρα.

Να ρωτήσω κάτι? Σαφώς και θα πρέπει τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα facetime over 3g σε jailbroken συσκευές να μπορούμε να το κάνουμε (για αυτούς τους οποίους τους εξυπηρετεί βέβαια οπως είσαι εσύ).

Η ερώτησή μου είναι η εξής (και δεν το λέω για να ανοίξουμε διαφωνία)

Λες οτι ειναι απαράδεκτο να το καταργεί έστω και απο άγνοια. Μα όμως αν όντως είναι άγνοια (τη στιγμή που η Βόντα πάει με τα "official" της Apple, ας το πούμε έτσι), αν είναι άγνοια τότε πώς μπορείς να τους κατηγορήσεις? Και προσεξε: Δεν το λέω για τη ΒΟΝΤΑ, το λέω για την οποιαδήποτε εταιρία κινητής η οποία να έκανε το συγκεκριμένο.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβεις (ίσως λανθασμένο αλλα εν πάσει περιπτώσει παράδειγμα)

Αν η FORTHNET αποφάσιζε με βάση το γεγονός οτι τα torrents είναι πειρατικά, να αποκλείσει την πρόσβαση σε κάποια torrent sites, εκεί ας πούμε θα κάναμε φασαρία? Ξαναλέω, ΙΣΩΣ άτοπο το παράδειγμα αλλα καταλαβαίνεις τί λέω. Ξέρω οτι το My3g κλπ ΔΕΝ είναι παράνομα, αλλά αν δεν τα ξέρουν οι πάροχοι (που σίγουρα δεν πολυξέρουν αφού έχουμε δει και χειρότερα να μην ξέρουν τι τους γίνεται απο πλευράς iphone, συσκευών, ios κλπ), τί μπορεί να γίνει για αυτό?

Και το κυριότερο: σε ποιόν μπορούμε να απευθυνθούμε που να είναι ο κατάλληλος? Γιατί σίγουρα οι εκπρόσωποι στα τηλεφωνικά κέντρα ΔΕΝ είναι οι αρμοδιοι.


EDIT: Και δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κατηγορούμε το iphonehellas οτι δεν ενδιαφέρεται να το δημοσιεύσει, γιατί είναι ένα φόρουμ που υποστηρίζει τα μέλη του και βοηθάει πάρα πολύ. Απλά φαντάζομαι ότι θα πρέπει να μιλήσεις με τον αρμόδιο admin να το συζητήσεις το θέμα (αλλα χωρίς να το θέτεις ελαφρώς αρνητικά προς το φόρουμ)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 31/01/2012 - 12:35

Whatsapp doc?

#141   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:37

Παγκόσμια εννοώ μοναδική άρνηση.
Τελικά μάλλον δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα. Και ξέρεις κάτι, δεν είναι ότι δεν θέλουν αλλα προφανώς δεν μπορούν να εντοπίσουν το λάθος. Κρίμα γιατι με βάζει σε σκέψεις όλο αυτο.

#142   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:38

Συγνωμη αλλα θα πει καποιος, εσπασα το iphone μου σε μη επισημο κωδικα απο αυτον της εταιρειας, και ζηταω και τα ρεστα για μια μη επισημη εφαρμογη που δεν την παρεχετε..???? :excl: :lol:

#143   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:38

Το κοιτάμε το θέμα αλλά λόγο της "γκρίζας ζώνης" είναι δύσκολο να έχουμε σύντομα απάντηση. Όταν έχουμε νεότερες πληροφορίες θα σας ενημερώσουμε...
Behind the Scenes...

#144   giannhspatra

giannhspatra

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:40

Μπλοκάρει και υπηρεσίες VOIP...δοκίμασε να δείς...

#145   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 31/01/2012 - 12:42

Το οτι δεν ειναι επισημο δε σημαινει οτι ειναι και παρανομο και οτι δεν εχεις δικαιωμα να το απαιτεις. Και στο κατω κατω, οσοι ειναι στη βοντα πληρωνουν για ενα πακετο ιντερνετ και πολυ σωστα εχουν την απαιτηση να μπορουν να κανουν οτι θελουν με αυτο.

Θυμομαστε ολοι νομιζω την απαγορευση του tethering, την απαγορευση αποστολης εικονων με το what's up και τωρα αυτο. Αν ημουν στη βονταφον, θα τους ειχα κουνησει μαντηλι καιρο πριν.

#146   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:02

εχω 3 νουμερα στο ονομα μου. που σημαινει πληρωνω καθε μηνα πανω απο 200 ευρω παγιο. την επομενη εβδομαδα, αντε γεια vodafone !! ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι, γιατι αν μη τι αλλο, δειχνει οτι δεν σεβεται τους πελατες της ΚΑΘΟΛΟΥ ! κατι με το μπλοκαρισμα των voip υπηρεσιων στα χαμηλα παγια ( εαν ειναι δυνατον ) , κατι με την εμονη χρονων για μλοκαρισμα του tethered, ( ξυπνησε και το αφησε ελευθερο τελευταια ) , κατι με αυτο το τελευταια με το facetime over 3g, και δεν ξερω και εγω ακομα που αλλου εχει προβληματα, εξελισεται αργα αλλα σταθερα σε μια αναξιοπιστη εταιρεια !!

#147   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:09

εχω 3 νουμερα στο ονομα μου. που σημαινει πληρωνω καθε μηνα πανω απο 200 ευρω παγιο. την επομενη εβδομαδα, αντε γεια vodafone !! ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι, γιατι αν μη τι αλλο, δειχνει οτι δεν σεβεται τους πελατες της ΚΑΘΟΛΟΥ ! κατι με το μπλοκαρισμα των voip υπηρεσιων στα χαμηλα παγια ( εαν ειναι δυνατον ) , κατι με την εμονη χρονων για μλοκαρισμα του tethered, ( ξυπνησε και το αφησε ελευθερο τελευταια ) , κατι με αυτο το τελευταια με το facetime over 3g, και δεν ξερω και εγω ακομα που αλλου εχει προβληματα, εξελισεται αργα αλλα σταθερα σε μια αναξιοπιστη εταιρεια !!



Ναι αλλα να σου πω όμως κάτι? ίσως να μην είναι κακή ιδέα το να ΜΗΝ κάνεις facetime/voip στα χαμηλά πάγια γιατί ας πούμε αν έχεις 100 ΜΒ το μήνα και κάνεις facetime μετά άντε γειά, και καλά που βάλανε και κόφτη 60 ευρώ παραπάνω γιατί αν το υπερβείς πολύ θα είχες 500 ευρώ λογαριασμό το μήνα και μετά τί γίνεται?

Δεν είναι λογικό αν δεν έχεις μεγάλο πακέτο ΜΒ να μην συμφέρει καθόλου?
Whatsapp doc?

#148   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:38

Η Vodafone μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3G. Με Wind, Cosmote λειτουργεί κανονικά



Χμ....περίεργο δεν το βρισκα πουθενά. Θενκς :rolleyes:
Whatsapp doc?

#149   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:40

Λοιπόν.

Αρχικά να πω ότι πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου το θέμα ξανάνοιξε με άλλον τίτλο.

Να πω επίσης πως το επιχείρημα ότι δεν μπορούμε να πούμε τίποτα στη Vodafone είναι λανθασμένο.

Οι περισσότεροι από εδώ είστε σχετικά νέοι στο χώρο και δεν θυμάστε ότι πριν 2 περίπου χρόνια στην Ιρλανδία αν θυμάμαι καλά μία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας απέκλεισε από το δίκτυό της το cydia.

Δηλαδή αν με 3G προσπαθούσες να μπεις στο cydia δεν κατέβαζε δεδομένα.

Τότε είχε γίνει ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ πανικός και μέσα σε λίγες μέρες το είχε επαναφέρει. Λογικά ο Vasilis θα το θυμάται.

Δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δουλειά της Vodafone να επιβάλλει την πολιτική της Apple.

Τι την ενδιαφέρει αν εγώ θέλω να σπάσω το τηλέφωνό μου και να χάσω την εγγύηση όπως μου λέει? Δικαίωμά μου!

Η παρατυπία είναι από πλευράς της και όχι από πλευράς μου.

Επίσης η Vodafone δεν έχει κάτι να κερδίσει σε αυτόν τον τομέα, εφόσον δεν ζητάει κάτι για να δώσει πίσω το 3G Facetime (όπως έκανε με τα άλλα προγράμματα voip).

#150   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:45

Μπλοκάρει και υπηρεσίες VOIP...δοκίμασε να δείς...



Μόλις πήρα viber να δοκιμάσω, δουλεύει κανονικά. Και έκανα και μια βιντεο κλήση skype, επίσης δουλεύει κανονικά (με 3g/data εννοείται).

@nxbass: αν όμως είναι θέμα άγνοιας? Γιατί δεν ψάχνουμε να μιλήσουμε με τον αρμόδιο? Καλύτερα να προσπαθήσει ο φίλος nicholas να μιλήσει με τα "πάνω στρώματα" με καποιον που να μπορεί να του δώσει μια απάντηση, όχι με τους απο κάτω του τηλεφωνικού κέντρου.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 31/01/2012 - 13:46

Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες