Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Η Vodafone μπλοκάρει το FaceTime μέσω 3G;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:48

Για να μην μπλεχτούμε με τα VOIP, η επίσημη θέση της Vodafone είναι ότι τα VOIP προγράμματα είναι μπλοκαρισμένα για τα πάγια κάτω από 30 ευρώ.

Ο όρος αυτός υπήρχε στα φθηνά συμβόλαιά τους τον τελευταίο 1 χρόνο αλλά τον ενεργοποίησαν πριν 3 εβδομάδες κατά την αναβάθμιση του δικτύου τους.

Οπότε με τα Voip έχει δοθεί εξήγηση και ξέρουμε τι γίνεται.

Με το Facetime θέλουν πίεση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:52

@nxbass: αν όμως είναι θέμα άγνοιας? Γιατί δεν ψάχνουμε να μιλήσουμε με τον αρμόδιο? Καλύτερα να προσπαθήσει ο φίλος nicholas να μιλήσει με τα "πάνω στρώματα" με καποιον που να μπορεί να του δώσει μια απάντηση, όχι με τους απο κάτω του τηλεφωνικού κέντρου.

Έχω δοκιμάσει και εγώ 7-8 φορές.

Δεν μιλάω με τους απλούς υπαλλήλους της εξυπηρέτησης.

Δηλώνω βλάβη και με παίρνουν από το τεχνικό τμήμα.

Με κανα δύο κατάφερα να προχωρήσω τη συζήτηση πέρα από το σημείο του "δεν το υποστηρίζει η Apple".

Κατάλαβαν τι τους έλεγα και μου είπαν απλά ότι σε περίπτωση που το έδιναν ως αίτημα στους τεχνικούς θα έπαιρναν την απάντηση ότι facetime over 3G δεν υφίσταται λόγω Apple.

Και μάλιστα μου είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα γιατί τους έχουν παραπονεθεί αρκετοί.

Προσπαθώ κάθε φορά να μιλήσω με κάποιον πιο αρμόδιο αλλά είναι δύσκολο...

Και η άποψή μου είναι ότι δεν είναι θέμα άγνοιας.

Συνειδητά έκοψαν οι τεχνικοί το Facetime over 3G αλλά δεν ενημέρωσαν κανέναν υπάλληλο μιας και δεν το υποστηρίζει η Apple ούτως ή άλλως οπότε είχαν πάτημα εκεί.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 31/01/2012 - 13:53


#153   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:54

Για να μην μπλεχτούμε με τα VOIP, η επίσημη θέση της Vodafone είναι ότι τα VOIP προγράμματα είναι μπλοκαρισμένα για τα πάγια κάτω από 30 ευρώ.

Ο όρος αυτός υπήρχε στα φθηνά συμβόλαιά τους τον τελευταίο 1 χρόνο αλλά τον ενεργοποίησαν πριν 3 εβδομάδες κατά την αναβάθμιση του δικτύου τους.

Οπότε με τα Voip έχει δοθεί εξήγηση και ξέρουμε τι γίνεται.

Με το Facetime θέλουν πίεση.



Kατάλαβα τί λες. (έχω το unlimited 50 οπότε μάλλον γι'αυτό δηλαδή δεν παίζει θέμα να μην μπορώ να κάνω VOIP)

Εχω έναν συνεργάτη στην όπερα που έχει μια συγγενή που δουλεύει στη Βόντα και σε καλή θέση, να του πω να την ρωτήσουμε μπας και μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον πιο αρμόδιο?


Και η ερώτηση: Για ποιό λόγο το έκοψαν συνειδητά το 3G facetime? Τί θα κερδίσουν δηλαδή? (απλά προσπαθώ να καταλάβω)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 31/01/2012 - 13:55

Whatsapp doc?

#154   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:56

Kατάλαβα τί λες. (έχω το unlimited 50 οπότε μάλλον γι'αυτό δηλαδή δεν παίζει θέμα να μην μπορώ να κάνω VOIP)

Εχω έναν συνεργάτη στην όπερα που έχει μια συγγενή που δουλεύει στη Βόντα και σε καλή θέση, να του πω να την ρωτήσουμε μπας και μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε με κάποιον πιο αρμόδιο?


Και η ερώτηση: Για ποιό λόγο το έκοψαν συνειδητά το 3G facetime? Τί θα κερδίσουν δηλαδή? (απλά προσπαθώ να καταλάβω)

Δε θα ήταν άσχημο αν μπορούσαμε να έχουμε μία επίσημη απάντηση...

#155   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:58

Δε θα ήταν άσχημο αν μπορούσαμε να έχουμε μία επίσημη απάντηση...



Ωραία για να το δω, έχω πρόβα αύριο, θα δω αν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί της και θα ενημερώσω. Πιστεύω να μπορεί να μας εξυπηρετήσει αν το ζητήσει ο φίλος μου, τουλάχιστον να μας δώσει ένα όνομα κάποιου με τον οποίο να μπορούμε να μιλήσουμε.
Whatsapp doc?

#156   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:58

Και η ερώτηση: Για ποιό λόγο το έκοψαν συνειδητά το 3G facetime? Τί θα κερδίσουν δηλαδή? (απλά προσπαθώ να καταλάβω)

Οικονομικά τίποτα.

Ενδεχομένως να ήθελαν να ελαφρύνουν λίγο το 3G δίκτυο και έκοψαν ότι μπορούσαν.

Αν και δεν φαντάζομαι ότι ήταν τόσο πολλοί αυτοί που έκαναν κλήσεις facetime από 3g ώστε να γονατίζει το δίκτυο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο...

ΥΓ: Μην κάνεις edit μωρέ συνέχεια και αναγκάζομαι να απαντάω 2 φορές σε κάθε ποστ! :P

#157   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:59

Οικονομικά τίποτα.

Ενδεχομένως να ήθελαν να ελαφρύνουν λίγο το 3G δίκτυο και έκοψαν ότι μπορούσαν.

Αν και δεν φαντάζομαι ότι ήταν τόσο πολλοί αυτοί που έκαναν κλήσεις facetime από 3g ώστε να γονατίζει το δίκτυο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο...

ΥΓ: Μην κάνεις edit μωρέ συνέχεια και αναγκάζομαι να απαντάω 2 φορές σε κάθε ποστ! :P



ΛΟΛ οκ θα μαζέψω τις σκέψεις μου χαχα!

Και γω δε νομίζω ότι ειναι πια ΤΟΣΟΙ πολλοί που κάνουν όλη μέρα facetime μέσω 3g ελεος δηλαδή! Τι θα κάνεις, facetime περπατώντας στο δρόμο?
Whatsapp doc?

#158   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 31/01/2012 - 14:20

Αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον το τοπικ για ένα και μοναδικό λόγο· Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε αν προσπαθήσουμε αλλα δεν έχουν και αυτοί τίποτα να χάσουν αν ασχοληθούν έστω και λίγο. Εγω κάνω την σκέψη να τους αφήσω αλλα να είμαι ειλικρινής δεν είχα εώς τώρα σημαντικά προβλήματα με την Vodafone. Ναι θα το σκεφτώ να αλλάξω αν φανούν ανάξιοι. Μια απάντηση απο κάποιον που γνωρίζει εμένα θα μου αρκούσε. Περιμένουμε την ιδέα της Μαριλινας για το κονέ που εχει. Αχ αυτη η Ελλάδα.... Αστιευομαιι.......

#159   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2012 - 14:45

Τα 2 topic θα γίνουν merge εντός μερικών λεπτών...
Behind the Scenes...

#160   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 31/01/2012 - 14:46

Αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον το τοπικ για ένα και μοναδικό λόγο· Δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε αν προσπαθήσουμε αλλα δεν έχουν και αυτοί τίποτα να χάσουν αν ασχοληθούν έστω και λίγο. Εγω κάνω την σκέψη να τους αφήσω αλλα να είμαι ειλικρινής δεν είχα εώς τώρα σημαντικά προβλήματα με την Vodafone. Ναι θα το σκεφτώ να αλλάξω αν φανούν ανάξιοι. Μια απάντηση απο κάποιον που γνωρίζει εμένα θα μου αρκούσε. Περιμένουμε την ιδέα της Μαριλινας για το κονέ που εχει. Αχ αυτη η Ελλάδα.... Αστιευομαιι.......



Κοίτα, όλες οι εταιρίες έχουν τα υπερ και τα κατά τους. Έχω περάσει και απο τις 3, και η βοντα με βόλεψε περισσότερο απ'ολες ειδικά απο πλευράς σήματος (με κοσμοτέ ένα χρόνο σχεδόν δεν είχα σήμα καθόλου στο σπίτι, που ακόμα και με wind δεν είχα πρόβλημα στο σήμα πριν την κοσμοτέ και μου έπεφτε το σήμα σε πολλά μέρη που πριν δεν είχα πρόβλημα).

Με τη βόνταφον δεν έχω πλέον πρόβλημα στο σήμα καθόλου τόσα χρόνια, και γενικά είμαι ευχαριστημένη και απο την εξυπηρέτηση πελατών και απο όλα.

Απο κει και πέρα, ότι και να δεις όλοι κάποιο προβλημα έχουν με τον πάροχό τους (οι της κοσμοτέ με θέμα ενεργοποίησης facetime/imessage και κάτι άλλα που έχω δει, οι της wind με θέμα σήματος στο iphone Και άλλα διάφορα)

Δεν υπάρχει ο τέλειος πάροχος (λέμε τώρα έστω ότι φεύγεις απο vodafone και πας cosmote για το θέμα του 3g facetime. Κι αν σου τύχει και έχεις 90 τοις εκατό χάλια μαύρα σήμα έως ανύπαρκτο? Τότε τί γίνεται? Ούτε facetime θα μπορείς να κάνεις, για άλλο λόγο ΛΟΛΛΛΛΛΛ)

Οπότε ας δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι, και μετά βλέπουμε.

Σίγουρα δεν είναι στο συμφέρον της βονταφον να κλείσει κάτι τέτοιο (3g facetime κλπ κλπ) γιατί λες να σηκωθήκανε ένα πρωί και να είπανε "ας το κλείσουμε επειδή είναι με jailbreak"? Χεστήκανε (σορρυ αλλά έτσι είναι), άσε που οι μισοί δεν ξέρουνε.

Και στο κάτω κάτω γιατί να κάνουν κάτι το οποίο ΔΕΝ τους επηρρεάζει (θετικά ή αρνητικά), δεν έχει καμία επίπτωση στην εταιρία (εκτός ίσως του να προσπαθήσουν να ξεμπουκώσουν το δίκτυο 3g οπως είπε και ο nxbass, που το θεωρώ λίγο απίθανο).


Δική μου γνώμη ότι με την αναβάθμιση του δικτύου τους κάποια στραβή έγινε και ψάχνονται τώρα να δικαιολογηθούν ίσως. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα φτιάξει και θα με θυμηθείς.


Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα.
Whatsapp doc?

#161   Nicholas

Nicholas

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:BARBUNI

Δημοσίευση 31/01/2012 - 14:47

Τα 2 topic θα γίνουν merge εντός μερικών λεπτών...

Ευχαριστώ. Περιμένουμε νέα.........

#162   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 31/01/2012 - 15:42

Το πρόβλημα έχει προωθηθεί και αναμένουμε απαντήσεις... ελπίζω μέσα στη βδομάδα.
Behind the Scenes...

#163   thelonapouliso

thelonapouliso

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 15:47

Ναι αλλα να σου πω όμως κάτι? ίσως να μην είναι κακή ιδέα το να ΜΗΝ κάνεις facetime/voip στα χαμηλά πάγια γιατί ας πούμε αν έχεις 100 ΜΒ το μήνα και κάνεις facetime μετά άντε γειά, και καλά που βάλανε και κόφτη 60 ευρώ παραπάνω γιατί αν το υπερβείς πολύ θα είχες 500 ευρώ λογαριασμό το μήνα και μετά τί γίνεται?

Δεν είναι λογικό αν δεν έχεις μεγάλο πακέτο ΜΒ να μην συμφέρει καθόλου?


εχεις εν μερει δικιο. αλλα αυτο που μου την δινει ειναι να μην εχω επιλογη.! δεν ειμαστε ολοι 14 χρονων να μην ξερουμε τι να χρησιμοποιουμε και πως.

#164   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 15:48

Συγνωμη αλλα θα πει καποιος, εσπασα το iphone μου σε μη επισημο κωδικα απο αυτον της εταιρειας, και ζηταω και τα ρεστα για μια μη επισημη εφαρμογη που δεν την παρεχετε..???? :excl: :lol:


εσυ μαλλον πλακα θα μας κανεις τωρα......... >:(

#165   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 15:57

Οικονομικά τίποτα.

Ενδεχομένως να ήθελαν να ελαφρύνουν λίγο το 3G δίκτυο και έκοψαν ότι μπορούσαν.

Αν και δεν φαντάζομαι ότι ήταν τόσο πολλοί αυτοί που έκαναν κλήσεις facetime από 3g ώστε να γονατίζει το δίκτυο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο...

ΥΓ: Μην κάνεις edit μωρέ συνέχεια και αναγκάζομαι να απαντάω 2 φορές σε κάθε ποστ! :P


ηθελα να πω ακριβως αυτο που ειπε και marilina. δηλαδη δεν θα ειχε κανενα νοημα να το εκαναν αυτο εσκεμμενα. δεν θα ειχαν να κερδισουν τιποτα στην ουσια, αφου πρωτον τα mbs φευγουν ετσι και αλλιως, αλλα και δευτερον αφου το δουλευω to facetime μεσω 3g στην ουσια αφου δινω απο το note μου, και το ξεγελαει σαν wifi. αλλωστε το δουλευουν ολοι τοσο πολυ το 3g για τοσα πολλα πραγματα, που νομιζω οτι το facetime over 3g, θα ηταν μια τριχα σε σχεση με ολη την αλλη χρηση που γινεται στο δικτυο. νομιζω οτι ειναι εν αγνοια τους. δεν ξερω. θα δουμε.

** παντως χαρηκα που ακουσα απο τον vasili οτι το θεμα εχει προωθηθει.! ***

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες