Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1 [iPhone 3GS, iPod touch 2G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   nobleman

nobleman

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 12:38

σε recovery mode το εβαλες προτου το restore στο custom firm?


Ναι, το έβαλα σε recovery mode... για τον φάκελο hosts ξέρεις αν τον αφήνουμε όπως τον αλλάξαμε προκειμένου να μην επικοινωνεί απευθείας με Apple ή τον επαναφέρουμε στην προτέρα του μορφή;

Τελευταία επεξεργασία από: nobleman, 04/10/2009 - 12:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 04/10/2009 - 13:39

Αν οι αλλοι χρειαστει να περιμενουν ενα Α χρονικο διαστημα εσυ φιλε μου θα περιμενεις πολυυυυυ περισσοτερο.Ισως και για παντα.


το τηλεφωνο ηταν αγορασμενο απο ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ο2. απο οτι καταλαμβαινω θα δουλευει μονο εκει με ο2 καρτα απο τωρα σωστα;

#168   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2009 - 13:43

το τηλεφωνο ηταν αγορασμενο απο ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ο2. απο οτι καταλαμβαινω θα δουλευει μονο εκει με ο2 καρτα απο τωρα σωστα;

Σωστα.Εκτος και αν η O2 αποφασισει να στο ξεκλειδωσει μετα τη ληξη συμβολαιου.http://www.iphonehacks.com/2009/10/o2-not-decided-on-letting-customers-unlock-iphone-after-contracts-end.html

#169   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 04/10/2009 - 14:13

Σωστα.Εκτος και αν η O2 αποφασισει να στο ξεκλειδωσει μετα τη ληξη συμβολαιου.http://www.iphonehacks.com/2009/10/o2-not-decided-on-letting-customers-unlock-iphone-after-contracts-end.html


ενοεις σε 2-3 χρονια!! χαχαχαχα

αν ηταν pay as you go?

#170   lefteric

lefteric

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 15:34

Γειά όσους έχουν 3Gs και θέλουν να χρησιμοποιήσουν το ECID SHSH on file γίνεται και χωρίς το Cydia με το iREB 3.1.3 για Windows και Mac. Συνδέετε το iPhone 3Gs και πατάτε στο κουμπί iPhone 3G[S]3.1 SHSH Grabber. Μετά κάνετε Restore με custom 3.1 με το νέο PwnageTool 3.1.3.

Αναρτημένη εικόνα

Κατεβάστε το iREB 3.1.3 από εδώ:

http://ttapple.net/

Ελπίζω να βοήθησα.

Εχω 3gs με προεγκατεστιμενη την 3.1!Μπορω να κανω την διαδικασια η πρεπει να εχω κανει jailbreak??

#171   nobleman

nobleman

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:07

Ναι, το έβαλα σε recovery mode... για τον φάκελο hosts ξέρεις αν τον αφήνουμε όπως τον αλλάξαμε προκειμένου να μην επικοινωνεί απευθείας με Apple ή τον επαναφέρουμε στην προτέρα του μορφή;


Επιτέλους... ούτε και ξέρω πώς αλλά αυτή τη φορά αφού τα ξαναέκανα όλα από τα αρχή, πέτυχε!

Ευχαριστώ τα παιδιά για την βοήθεια... ;)

#172   Apollonios

Apollonios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:22

Παιδιά ρωτάω για πολλοστή φορά μπας και κανείς με ακούσει γιατί μέχρι τώρα τα ποστ μου είναι σαν να μην υπάρχουν.

Είμαι με την 3.0 σε 3GS και την είχα κάνει jailbreak με purplera1n. Έχω πάρει το ECID στην 3.1. Μπορώ να παρω κάποιο custom ipsw και να το κάνω εγκατάσταση; Έχω βρει στο xsellize μερικά. Αυτά που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε εμείς στην ελλάδα (που έχουμε εργοστασιακό ξεκλείδωμα) είναι τα unlocked και unactivated; (for official carrier users)

Ευελπιστώ σε βοήθεια, κοντεύω να απελπιστώ. Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από: Apollonios, 04/10/2009 - 16:23


#173   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:37

Όχι πρέπει πρώτα να βρεις τρόπο να βάλεις ECID on file.. Κάπου στο forum υπάρχει tutorial...


Άσχετο με το θέμα, αλλά πρόσεξα ότι η έκδοση 3.1 έχει διαφορετική υποστήριξη από το iTunes!

Μπορεί να έχει δημοσιευθεί ήδη στο forum, αλλά μου έκανε εντύπωση το ότι σου δίνει τη δυνατότητα (με το iTunes 9) να τοποθετήσεις τα εικονίδια των εφαρμογών εκεί που θες εσύ, από το iTunes!

Αναρτημένη εικόνα

:)


λοιπόν μη τα μπερδεύουμε....Αν κάποιος είναι ήδη jb σε μια εκ των 3.0, 3.0.1 τότε δεν χρειάζεται ούτε shsh ούτε on file ούτε τιποτα πολύ απλά διοτι ενα ήδη jb iphone 3Gs μπορεί να δεχτεί custom (prejailbroken fw) firmware!Αυτή σύμφωνα με τη dev team είναι η "once jb always jb" προσέγγιση και προυποθέτει φυσικά την μη αναβάθμηση σε official updates ths apple!!όπως ακριβώς το unlock!!
Τα αρχεία SHSH χρειάζονται μόνο σε περιπτωση που γίνει κάποια στραβή και αναγκαστεί κάποιος να κάνει restore η update σε κάποιο οφφισιαλ φιρμγουερ!Tότε θα χρειαστεί να κάνει downgrade σε μία εκ των 3.0, 3.0.1 κάτι το οποίο δεν επιτρέπει η apple χωρίς τα SHSH!Οι 2 εκδόσεις αυτές, καθώς οπως φημολογείται και η 3.1(greenpois0n) ,έχουν τρύπες οι οποίες επιτρέπουν το jb me αποτέλεσμα αν κάποιος κάνει downgrade se αυτές να είναι σε θέση να εφαρμόσει την "once jb always jb" προσέγγιση εκ νέου κ.ο.κ!!!!Για να μπορέσει κάποιος να κάνει downgrade σε μια έκδοση πρέπει να έχει τα shsh αρχεία της έκδοσης στην οποία θέλει να κάνει downgrade!
Tέλος τα shsh αρχεία των 3.0, 3.0.1 είναι πλέον αδύνατο να βρεθούν εκτός και αν κάποιος τα εχει σώσει μέσω cydia!!
όποιος δεν το χει κάνει και βρίσκεται στην 3.1 είναι αδύνατο να κάνει jb μέχρι να βγεί το greenpois0n!!Eπειδη τώρα η 3.1 είναι όπως φαίνεται ευάλωτη καλό είναι κανείς να πάρει τα αντίστοιχα 3.1 shsh αρχεία τώρα για μελλοντικά downgrades σε αυτήν!!
sorry αν κούρασα αλλα το τοπικ ήταν τίγκα στην παραπληροφορηση..! :D

EDIT: η αλλαγή του hosts είναι αποκλειστικά για τη διαδικασία του downgrade KAI me thn προυπόθεση οτι έχει κανείς shsh on cydia!!!

Τελευταία επεξεργασία από: sjonjon, 04/10/2009 - 16:46


#174   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:50

Nαι, alt είναι σε mac... δυστυχώς αυτό ακριβώς κάνω... φτιάχνω την custom ipsw αλλά μετά μου βγάζει σφάλμα όταν πάω να την βάλω... κάτι πρέπει να φταίει με τους servers και το αρχείο που αλλάζουμε σε hosts αλλά έκανα όλες τις πιθανές αλλαγές... τίποτα...

Για απενεργοποιήσε το antivirus σου.

#175   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:53

Παιδιά ρωτάω για πολλοστή φορά μπας και κανείς με ακούσει γιατί μέχρι τώρα τα ποστ μου είναι σαν να μην υπάρχουν.

Είμαι με την 3.0 σε 3GS και την είχα κάνει jailbreak με purplera1n. Έχω πάρει το ECID στην 3.1. Μπορώ να παρω κάποιο custom ipsw και να το κάνω εγκατάσταση; Έχω βρει στο xsellize μερικά. Αυτά που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε εμείς στην ελλάδα (που έχουμε εργοστασιακό ξεκλείδωμα) είναι τα unlocked και unactivated; (for official carrier users)

Ευελπιστώ σε βοήθεια, κοντεύω να απελπιστώ. Ευχαριστώ.


Αν τώρα είσαι στην 3.0 μπορείς να πας στην 3.1 μέσω pwnagetool

Follow me on twitter


#176   Apollonios

Apollonios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 16:58

Αν τώρα είσαι στην 3.0 μπορείς να πας στην 3.1 μέσω pwnagetool


Ναι τώρα είμαι στην 3.0. Δεν παίζει ρόλο το ότι έχω κάνει jailreak με purplera1n ετσι;

Τελευταία επεξεργασία από: Apollonios, 04/10/2009 - 16:59


#177   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 04/10/2009 - 17:19

Ναι τώρα είμαι στην 3.0. Δεν παίζει ρόλο το ότι έχω κάνει jailreak με purplera1n ετσι;


yep today's PwnageTool is compatible with purplera1n too...both JB and unlock will work for you
ταδε έφη musclenerd sto twitter....

#178   Neosifos

Neosifos

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2009 - 17:44

Εχω ενα iphone 3gs το οποιο ειχα κανει jailbreak οταν ημουν στην 3.0.1 και ειχα σωσει το ecid..ακολουθω τον οδηγο του isepsis φτιαχνω την custom firmware και οταν παω να κανω restore μου πεταει μηνυμα 1604... αλλαζω usb θυρα, κανω αναβαθμιση στο itunes ( αυτες ηταν οι λυσεις που βρηκα για το 1604 ) και παλι τιποτα.. εχει κανεις καμια ιδεα ;;;

#179   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/10/2009 - 19:56

Το έβαλες σε recovery mode?

Follow me on twitter


#180   lefteric

lefteric

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 20:21

λοιπόν μη τα μπερδεύουμε....Αν κάποιος είναι ήδη jb σε μια εκ των 3.0, 3.0.1 τότε δεν χρειάζεται ούτε shsh ούτε on file ούτε τιποτα πολύ απλά διοτι ενα ήδη jb iphone 3Gs μπορεί να δεχτεί custom (prejailbroken fw) firmware!Αυτή σύμφωνα με τη dev team είναι η "once jb always jb" προσέγγιση και προυποθέτει φυσικά την μη αναβάθμηση σε official updates ths apple!!όπως ακριβώς το unlock!!
Τα αρχεία SHSH χρειάζονται μόνο σε περιπτωση που γίνει κάποια στραβή και αναγκαστεί κάποιος να κάνει restore η update σε κάποιο οφφισιαλ φιρμγουερ!Tότε θα χρειαστεί να κάνει downgrade σε μία εκ των 3.0, 3.0.1 κάτι το οποίο δεν επιτρέπει η apple χωρίς τα SHSH!Οι 2 εκδόσεις αυτές, καθώς οπως φημολογείται και η 3.1(greenpois0n) ,έχουν τρύπες οι οποίες επιτρέπουν το jb me αποτέλεσμα αν κάποιος κάνει downgrade se αυτές να είναι σε θέση να εφαρμόσει την "once jb always jb" προσέγγιση εκ νέου κ.ο.κ!!!!Για να μπορέσει κάποιος να κάνει downgrade σε μια έκδοση πρέπει να έχει τα shsh αρχεία της έκδοσης στην οποία θέλει να κάνει downgrade!
Tέλος τα shsh αρχεία των 3.0, 3.0.1 είναι πλέον αδύνατο να βρεθούν εκτός και αν κάποιος τα εχει σώσει μέσω cydia!!
όποιος δεν το χει κάνει και βρίσκεται στην 3.1 είναι αδύνατο να κάνει jb μέχρι να βγεί το greenpois0n!!Eπειδη τώρα η 3.1 είναι όπως φαίνεται ευάλωτη καλό είναι κανείς να πάρει τα αντίστοιχα 3.1 shsh αρχεία τώρα για μελλοντικά downgrades σε αυτήν!!
sorry αν κούρασα αλλα το τοπικ ήταν τίγκα στην παραπληροφορηση..! :D

EDIT: η αλλαγή του hosts είναι αποκλειστικά για τη διαδικασία του downgrade KAI me thn προυπόθεση οτι έχει κανείς shsh on cydia!!!

πως θα κρατησω shsh αρχεια της 3.1?(ρωτησα και ποιο πανω αλλα δεν πιρα απαντηση)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες