Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1 [iPhone 3GS, iPod touch 2G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2009 - 20:27

Παιδια το ECID SHSH χρειάζεται ΜΟΝΟ αν εχετε 3.1 official και θέλετε να κανετε downgrade στην 3.0 η 3.01
Αν στο iphone σας εχετε ηδη κανει jailbreak τοτε ειτε κατεβαζετε ειτε δημιουργειτε ενα δικο σας custom firmware και το περνατε(δεν χρειαζετε dfu ουτε αλλαγη στο host file)
Eπειδη εγω ειχα jailbreak 3 περασα μια custom που εφτιαξα με Pwn και ηταν jailbreaked.Το λογοτυπο ελειπε.Ειδα ομως οτι το baseband δεν ειχα αναβαθμιστει.Ετσι περασα 3.1 officia(που αναβαθμιζει και το modem)
Mετα εκανα downgrade σε 3(εκει χρειαζεται edit το host file) και αφου περασε η 3 και εκανα jailbreak περασα την custom 3.1.To logo εμφανιζεται κανονικα πλεον.

Αναρτημένη εικόνα

Δεν ξερουμε ακομα αν ειναι καλο η κακο να αναβαθμισουμε το baseband.
Μηπως να περιμενουμε καλυτερα?
Επισης αν καποιος εχει ECID 3.1 και οχι 3.0 δεν ξερω αν μπορει να κανει downgrade αν και θα το ανεφεραν οι DEV.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   nobleman

nobleman

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2009 - 20:31

Ένας οδηγός κατατοπιστικός θα έλυνε όλα τα θέματα αυτά... είχα J/B στην 3.0.1, έκανα upgrade στην 3.1 πριν βρεθεί λύση, κατέβηκα ξανά στην 3.0.1 αλλά δεν γίνεται με τίποτα όσες φορές κι αν προσπάθησα να πάω στην 3.1... ακολούθησα τον οδηγό εδώ αλλά τίποτα!

Ξαναγυρνάω στην 3.0.1...

#138   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:03

Έχει παρατηρήσει κάποιος, πρόβλημα με το 3G;;;(εννοώ την σύνδεση)

Τελευταία επεξεργασία από: taitienitsa, 03/10/2009 - 21:07


#139   AthanasiosK

AthanasiosK

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:25

Καλησπερα
Εχω το 3gs και ειχα κανει τις ενεργειες μεσω cydia για το ECID.
Εκανα αναβαθμιση σε 3.1 και σημερα προσπαθησα να κανω downgrade σε 3.0.
Εκανα ολη τη διαδικασια αλλά κολλαει μετα το 2ο restore και ζηταει παλι restore.
Τι πρεπει να κανω για να ξεκολλησει. Εχω mac 10.6.

#140   AthanasiosK

AthanasiosK

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:27

Ακολουθησα τον οδηγο του Sepsis downgrade.....

#141   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:36

Καλησπερα
Εχω το 3gs και ειχα κανει τις ενεργειες μεσω cydia για το ECID.
Εκανα αναβαθμιση σε 3.1 και σημερα προσπαθησα να κανω downgrade σε 3.0.
Εκανα ολη τη διαδικασια αλλά κολλαει μετα το 2ο restore και ζηταει παλι restore.
Τι πρεπει να κανω για να ξεκολλησει. Εχω mac 10.6.

Τι error εχεις? 1015? Αν ναι κανε jailbreak.Οπως ειναι.Εχει περασει η 3

#142   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:37

Δεν ξερουμε ακομα αν ειναι καλο η κακο να αναβαθμισουμε το baseband.
Μηπως να περιμενουμε καλυτερα?
Επισης αν καποιος εχει ECID 3.1 και οχι 3.0 δεν ξερω αν μπορει να κανει downgrade αν και θα το ανεφεραν οι DEV.

Για οσους εχουν unlocked συσκευη(ολες που πουλιουνται Ελλαδα)δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

#143   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:43

Ένας οδηγός κατατοπιστικός θα έλυνε όλα τα θέματα αυτά... είχα J/B στην 3.0.1, έκανα upgrade στην 3.1 πριν βρεθεί λύση, κατέβηκα ξανά στην 3.0.1 αλλά δεν γίνεται με τίποτα όσες φορές κι αν προσπάθησα να πάω στην 3.1... ακολούθησα τον οδηγό εδώ αλλά τίποτα!

Ξαναγυρνάω στην 3.0.1...

Το downgrade το εκανες με tinytss η saurik server?Αφου κανεις το jailbreak της 3.01 αλλαξε το host(βαζοντας μια # μπροστα απο την γραμμη που προσθεσες) και μετα περνα τo custom ipsw(το οποιο σου προτεινω να μην πειραξεις το partition και να βαλεις μονο το cydia)

#144   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 21:52

Στον εαυτό μου έστειλα και εγώ κανονικότατα και γρήγορα, όταν στέλνω όμως σε άλλους δεν λαμβάνουν τίποτα ενώ εμένα μου δείχνει ότι το μήνυμα έφυγε κανονικά.....
Δοκίμασε να στείλεις σε κάποιον και πες μου....ελπίζω να μη χρειαστω ξανά restore.....

Εστειλα και σε αλλον και πηγε κανονικα.Δικτυο cosmote.Απο τη στιγμη που φευγει απο το κινητο το mms ειναι θεμα δικτυου και αν εχει ο αλλος ρυθμισεις.

#145   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 22:04

Ακολουθησα τον οδηγο του Sepsis downgrade.....


Πρέπει να κάνεις το βήμα 4 που εξηγεί πώς να βγεις από το loop αυτό

Follow me on twitter


#146   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 04/10/2009 - 01:18

Με όλα αυτά που διάβασα ξέχασα και αυτά που ξέρω, έχει γίνει μία σύγχυση σε αυτή την έκδοση τελικά και δεν έχετε άδικο...

Εγώ ήμουν στην 3.0 δεν είχα κρατήσει τα αρχεία πριν βγει η 3.1, το έκανα μετά και κράτησε της 3.1....

Κατέβασα το pwn έφτιαξα την custom χωρίς να αναβαθμίσει την baseband και βέβαια ξετικάρουμε το (ACTIVATE THE PHONE) και έχω την 3.1 ξεκλειδώμενη επιτέλους...


Mac OS X.

@CaLi@


#147   AdamantiosXRV

AdamantiosXRV

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2009 - 01:31

καλησπέρα και απο εμένα παιδια. μια ερώτηση είχα το 3gs στην εκδοση 3.0 και jailbreak...απο βλακεία μου πέρασα στην 3.1 δίχως επιλογή και...περίμενα το νέο σπαστήρι όπως...ολοι μας!
δεν είχα κάνει jailbreak με pwnage αλλά με redsnow (windows).
μπορώ να πάω σε ένα φιλαρακι μου που έχει apple pc και να πρωχωρήσω σε jailbreak η όχι? (εν ολίγοις το τηλέφωνο μου μπορώ να θεώρησω πως είναι pwned σε παλαιώτερη εκδοσή δηλαδή στην 3.0 η όχι επειδή χρησιμοποίησα το redsnow kai oxi to pwn)
Ευχαριστώ για την απάντηση

#148   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/10/2009 - 01:36

@adamantios

θα πρέπει να κάνεις υποβάθμιση στην 3.0 πριν κάνεις το upgrade στην custom 3.1

Που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις το ECID της 3.0 για να το κάνεις. Αν δεν το έχεις τότε θα πρέπει να περιμένεις το redsn0w.

Βέβαια, αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το restore. Στείλε μου pm να σου στείλω μια custom ipsw να δοκιμάσεις να την περάσεις αλλά κατά 99% δεν θα δουλέψει. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα όμως (πέρα από το χρόνο σου ;p)


[δεν έχει σημασία πώς είχε γίνει το jailbreak στην 3.0]

Follow me on twitter


#149   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2009 - 02:17

Μπορω να πω οτι η 3.1 δείχνει ταχυτερη.
Βεβαια δεν εχω τελιωσει με το στησιμο της ακομα αλλα η διαφορα ειναι αισθητή στον χρονο ανοίγματος ολων των εφαρμογών: settings, restart κ.λ.π.
Δεν προκειται για τον συνηθη ενθουσιασμο μετα απο καθε εγκατασταση νεου OS.
Προερχομαι απο τον χωρο των WWM και ειμαι συνηθισμένος σε νεες εκδοσεις λειτουργικου αφου υπήρξαν φορες στο πρόσφατο παρελθον που φλασαρισα 3 φορες σε μια μερα.

Θα σας πω περισσοτερα οταν τελειωσω το στησιμο των Cydia εφαρμογών που κατα την γνωμη μου επιρεαζουν πολυ την ταχυτητα του iphone.
Θα εγκαταστησω αυστηρα τις απαραιτητες και θα αποφυγω τα lock screen themes αν διαπιστωσω καθυστεριση οπως υποτευομαι.

#150   nobleman

nobleman

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2009 - 03:36

Το downgrade το εκανες με tinytss η saurik server?Αφου κανεις το jailbreak της 3.01 αλλαξε το host(βαζοντας μια # μπροστα απο την γραμμη που προσθεσες) και μετα περνα τo custom ipsw(το οποιο σου προτεινω να μην πειραξεις το partition και να βαλεις μονο το cydia)


Mετά το downgrade, πες μου ακριβώς βήμα-βήμα τι να κάνω διότι ακολουθώντας το Pwnage και δημιουργώντας το δικό μου custom μου κάνει upgrade στην εργοστασιακή και το J/B πάει περίπατο... προφανώς κάποια μλκία κάνω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες