Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Σεβασμό στους Έλληνες developers


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
85 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   magnett

magnett

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/02/2012 - 08:57

Ένας από τα μέλη του φόρουμ έθεσε σωστά το "όποιος δεν έχει κατεβάσει torrent πρώτος το λίθο βαλέτο...".
Προσωπικά κατέβαζα και θα συνεχίσω να κατεβάζω ταινίες. Πάντα θεωρούσα ότι τα 10-15-20€ που θα έδινα για μία ταινία, δεν θα ήθελα να πάνε στη 8ή έπαυλη του Nicolas Cage. Και αυτή είναι κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά στο δική μου συνείδηση δεν είναι το ίδιο με τα 0.79€ που ζητά ένας μικρός Developer ως αναγνώριση των κόπων του & ως "αποζημίωση" των εργατοωρών που έχει διαθέσει για την δημιουργία της εφαρμογής.*
Εμένα προσωπικά αυτό που με λυπεί περισσότερο είναι η κακόβουλη επίθεση** που δέχονται Ελληνικές εφαρμογές μέσω της κακής βαθμολόγησης και των απαράδεκτων σχολιασμών. Φυσικά και δεν υπονοώ ότι όλες οι Ελληνικές εφαρμογές είναι άριστες και πολύ περισσότερο οι δύο δικές μου μιας και ασχολούμαι με τον προγραμματισμό λιγότερο από 6 μήνες.
Αλλά να βλέπεις άτομα να δημιουργούν account μόνο και μόνο για να πλήξουν το αποτέλεσμα τον κόπων σου είναι λυπηρότατο (αν και από άλλη οπτική γωνία με έκανε και λίγο περήφανο!).


* Οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να ανατρέξει στη αγγελία πώλησης της προηγούμενης συσκευής μου για να δει αν ήταν jb. Το γράφω για να μην βγει κανείς να μου πει "τώρα που έγινες developer το σκέφτηκες".
**Αναφέρομαι φυσικά στις κριτικές των 2-3 λέξεων (τύπου "μεγάλη π@π@ρι@) που δεν έχουν τίποτα εποικοδομητικό να προσφέρουν στην βελτίωση της εφαρμογής ή τυχών σχόλια που να ενημερώνουν για προβλήματα του υποψήφιους downloaders. Ειδικά όταν προσφέρεις ΔΩΡΕΑΝ το αποτέλεσμά πολλών ξενυχτιών και ωρών εργασίας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2012 - 09:03

Απορώ με τα μέλη που ακόμα δεν έχουν μάθει να μην δίνουν σημασία στα troll. Αδιαφορείστε, μην σχολιάζετε post που απλά γράφονται για να προκαλέσουν. Συνεχίστε την συζήτηση προσπερνώντας τους, σαν να μην υπάρχουν.


Στο forum υπάρχουν μέλη κάθε ηλικίας απο 14 ετών εώς 50+ , εσύ κι εγώ και μέλη άνω των 25 μπορούν να διακρίνουν τα troll messages αλλα μέλη μικρότερης ηλικίας το πιστεύουν ! Λένε γιατί όχι να μην το κλέψω αφού μπορώ;

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 13/02/2012 - 09:04


#63   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 13/02/2012 - 09:03

Η αλήθεια είναι η εξής:

Όλοι μας λίγο ή πολύ, έχουμε αγοράσει εφαρμογές και άλλο τόσο έχουμε κατεβάσει σπασμένες εφαρμογές. Μπορώ να σας πω, οτι το να κατεβάζεις σπασμένη μια εφαρμογή, πολλές φορές αντικαθιστά το lite που τυχόν δεν υπάρχει. Θεωρώ όμως, οτι αν κατεβάσεις μια εφαρμογή σπασμένη και σου κάνει, αν τη χρειαστείς, την αγοράζεις. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και τελευταία φορά με ρουφιάνεψα κιόλας στο "farmakeia". Όλα αυτά, τα λέω γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που αγοράσαμε μια μπαρούφα εφαρμογή που απλά είχε φοβερή περιγραφή και άψογα screenshots. Επίσης έχω αγοράσει ελληνικά παιχνίδια, χωρίς να με απασχολεί το αν είναι κορυφαία ή όχι, μόνο και μόνο για την υποστήριξη...
ΔΕΝ θα δώσω όμως ΠΟΤΕ 60 και 100 ευρώ στο navigon και το κάθε nanigon που δεν ξέρουν τι ζητάνε! Το πολύ πολύ ένα 10άρικο στο navv και τέλος.

#64   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/02/2012 - 10:19

O Tilter που είναι ρε παιδια ? γιατί δεν σχολίασε ακομα ? :lol:

#65   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/02/2012 - 10:42

Καλησπέρα,θα αγγίξω ένα θέμα που πρόσφατα τέθηκε..έχω μια εφαρμογή και λίγες μέρες μετά την κυκλοφορία της παρατηρώ ότι την έχουν σπάσει Έλληνες..μπορει να μου πει κάποιος γιατί να το κάνει αυτό?Δεν καταλαβαίνει ότι οι Ελληνικές εφαρμογές έχουν πολυ περιορισμένο κοινό και σκοτώνεις έτσι τον Developer? Και η εφαρμογή αυτή απαιτεί την ενασχόλησή μου με αυτή για την προσθήκη περιεχομένου!Απ τη μία σκέφτομαι τον κόσμο που την αγόρασε αλλα απ την άλλη γιατί εγώ να αφιερώσω χρόνο σε κάτι που οι μισοί θα απολαμβάνουν το περιεχόμενο δωρεάν?Και το "μισοι" το εννοώ..καταλαβαίνω απόλυτα να βοηθάς τους άλλους προσφέροντας εφαρμογές που στο εξωτερικό βγάζουν λεφτά γιατί απλα υπάρχουν χώρες που δεν μπαίνουν καν στην λογική του jailbreak!Αλλά εδώ είναι μεγάλο ποσοστό!Μπορεί λοιπόν να μου πεί κάποιος...

θα έχω άδικο αν σταματήσω να παρέχω υποστήριξη?
Θα γίνω "κακος?
Δηλαδή θέλετε να σταματήσουν να βγαίνουν ελληνικές εφαρμογες?

Ειλικρινά...και είμαι σίγουρος ότι αυτό θα το διαβάσουν οι συνήθεις ύποπτοι που σπάνε ελληνικές εφαρμογές με το που βγουν!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και σύγγνωμη...απλά ειλικρινά έχω αγανακτίσει και σκέφτομαι σοβαρά να μην ξανασχοληθώ με τους Έλληνες αν και υπάρχουν και εξαιρετικοί χρήστες εκεί έξω που πραγματικά σε στηρίζουν και σου δίνουν feedback...


Σαν developer σε Νιώθω εχεις δίκιο αλλα δυστηχως δεν πρόκειται να σταματήσει το φαινόμενο αυτο ποτε.Συνέχισε να υποστηρίζεις τα άτομα που έχουν αγοράσει την εφαρμογή σου και μην ασχολήσε με τα λαμόγια :)
Άλλωστε όσοι πληρώνουμαι τις εφαρμογες η τα διάφορα tweaks στο cydia λεγόμαστε ΧΟΥΒΑΡΝΤΑΔΕΣ κατα τα λεγόμενα ενος που μου απαντησε σε αλλό topic και όσοι κατεβάζουν σπασμενα είναι μάγκες.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 13/02/2012 - 10:43


#66   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2012 - 10:45

Εγώ πάλι και στο navigon τα έσκασα. Πρώτον ρε παιδιά αυτή είναι η εμπορική λογική της apple,σου δίνει τη δυνατότητα να εξοπλίσεις καλύτερα το κινητό σου βάζοντας σε στη διαδικασία του να αγοράζεις εφαρμογές.
Δεύτερον, αν δεν πληρώνουμε τίποτα, στο τέλος δεν θα υπάρχει τίποτα ούτε για κλοπή. Τρίτον, το κινητό κάνει 650 ευρώ έτσι ώστε αυτός που θα το πάρει να έχει την οικονομική άνεση να αγοράσει και εφαρμογές και όχι να τσιγκουνεύεται τα 0,79 ευρώ. Είναι σαν να πάρεις ferrari και να κλέβεις τη βενζίνη.Τέλος παρατήρησα πως οι περισσότεροι που μίλησαν για την ελληνική κοινωνία και την κατάντια της γράφαν με ορθογραφία της κατηγορίας: σχολείο ούτε απ'εξω. Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά εκτός του οτι "χάνουν" σε αξία τα λόγια σου, δεν είναι και ωραίο για τον αναγνώστη.

#67   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 13/02/2012 - 10:48

Μεγάλο θέμα άνοιξε...οι απόψεις του καθενός αντικατοπτρίζουν και τη στάση του γενικότερα και σε άλλα θέματα στη ζωή του..Σημεία των καιρών..

#68   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 13/02/2012 - 11:01

Εγώ πάλι και στο navigon τα έσκασα. Πρώτον ρε παιδιά αυτή είναι η εμπορική λογική της apple,σου δίνει τη δυνατότητα να εξοπλίσεις καλύτερα το κινητό σου βάζοντας σε στη διαδικασία του να αγοράζεις εφαρμογές.
Δεύτερον, αν δεν πληρώνουμε τίποτα, στο τέλος δεν θα υπάρχει τίποτα ούτε για κλοπή. Τρίτον, το κινητό κάνει 650 ευρώ έτσι ώστε αυτός που θα το πάρει να έχει την οικονομική άνεση να αγοράσει και εφαρμογές και όχι να τσιγκουνεύεται τα 0,79 ευρώ. Είναι σαν να πάρεις ferrari και να κλέβεις τη βενζίνη.Τέλος παρατήρησα πως οι περισσότεροι που μίλησαν για την ελληνική κοινωνία και την κατάντια της γράφαν με ορθογραφία της κατηγορίας: σχολείο ούτε απ'εξω. Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά εκτός του οτι "χάνουν" σε αξία τα λόγια σου, δεν είναι και ωραίο για τον αναγνώστη.

αν δεν πληρώνουμε (όπως κάνουμε στη μουσική κατά κόρον) θα συνεχίσουν να βγαίνουν καλά τραγούδια...
όπως και συνεχίζουν να υπάρχουν μίνι μάρκετ παρότι πήξαμε στα υπερμάρκετ.
όπως και συνεχίζουν να υπάρχουν επιπλάδικα παρότι υπάρχει το ΙΚΕΑ.

γενικότερα, οι καλοί θα επιβιώσουν, με περιορισμένα όμως κέρδη.

#69   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 13/02/2012 - 11:07

και γτ να κανεις παιδια?τι εχει να τους προσφαιρει οι κοινονια που ζουμε οχι η χωρα.να ζει με 200 ευρο λεμε τωρα και να ειναι ρομποτακι.εγω π.χ θελω να δωσω στο παιδι μου τα καλύτερα και παραπάνω απο αυτα που ειχα εγω.αυτο δεν θα γινει ποτε.και θεωρω δολοφόνους των παιδιών τους αυτούς που έκαναν παιδια μεσα στην προηγούμενη 5ετια.πια παιδια εδω δεν θα εχουμε να φαμε θα εχουμε και ορεξη για να γ....με

οι παρανομία και η κλεψιά σας δίνει και το jailbreak δεν ακουσα να παραπονιέται κανεις?και ψωμακι στο cydia

μαλλον σου διαφευγει οτι το cydia ΔΕΝ ειναι παρανομο.

#70   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2012 - 11:39

αν δεν πληρώνουμε (όπως κάνουμε στη μουσική κατά κόρον) θα συνεχίσουν να βγαίνουν καλά τραγούδια...
όπως και συνεχίζουν να υπάρχουν μίνι μάρκετ παρότι πήξαμε στα υπερμάρκετ.
όπως και συνεχίζουν να υπάρχουν επιπλάδικα παρότι υπάρχει το ΙΚΕΑ.

γενικότερα, οι καλοί θα επιβιώσουν, με περιορισμένα όμως κέρδη.


Μα εσύ αναφέρεσαι σε κάτι τελείως διαφορετικό, τι σχέση έχει η μουσική?Στο κάτω κάτω να ξέρεις πως οι μουσικοί τα λεφτά δεν τα βγάζουν από τις πωλήσεις των δίσκων, αλλά απο συναυλίες κλπ.
Αυτό με τα μίνι μάρκετ δεν ισχύει, εκτός και αν μένεις επαρχία. Τα πιο πολλά στην Αθήνα κλείνουν. Όσον αφορά το τρίτο έλα πες το στον φίλο μου που κλέινει το επιπλάδικο του και μου λέει πως όλα τα μαγαζιά κλείνουν, γιατί δεν κινείται τίποτα.Βασικά αυτά που έγραψες βάζω στοίχημα πως δεν τα σκέφτηκες και πολύ. Σε λίγο θα μας πεις οτι δεν υπάρχει κρίση. Btw με το να κατεβάζεις τσάμπα εφαρμογές από μικρούς developers είναι σα να κλέβεις το μίνι μάρκετ και όχι το σούπερ μάρκετ, μιας και τα ανέφερες ώς παράδειγμα.

#71   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/02/2012 - 11:43

Ρε παιδια την πατε αλλου τελειως την κουβεντα!Και μιας και εγραψα να πω πως οι μουσικοι βγαζουν απο τις συναυλιες αλλα οι συμθετες και οι στιχουργοι οχι αλλα απο τις πωλησεις των δισκων!
XS Max 256 Gb Space Gray

#72   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 13/02/2012 - 14:32

Μα εσύ αναφέρεσαι σε κάτι τελείως διαφορετικό, τι σχέση έχει η μουσική?Στο κάτω κάτω να ξέρεις πως οι μουσικοί τα λεφτά δεν τα βγάζουν από τις πωλήσεις των δίσκων, αλλά απο συναυλίες κλπ.
Αυτό με τα μίνι μάρκετ δεν ισχύει, εκτός και αν μένεις επαρχία. Τα πιο πολλά στην Αθήνα κλείνουν. Όσον αφορά το τρίτο έλα πες το στον φίλο μου που κλέινει το επιπλάδικο του και μου λέει πως όλα τα μαγαζιά κλείνουν, γιατί δεν κινείται τίποτα.Βασικά αυτά που έγραψες βάζω στοίχημα πως δεν τα σκέφτηκες και πολύ. Σε λίγο θα μας πεις οτι δεν υπάρχει κρίση. Btw με το να κατεβάζεις τσάμπα εφαρμογές από μικρούς developers είναι σα να κλέβεις το μίνι μάρκετ και όχι το σούπερ μάρκετ, μιας και τα ανέφερες ώς παράδειγμα.

Γιατί δεν έχει σχέση? είναι ακριβώς το ίδιο, κι εκεί δημιουργείς, παράγεις και πουλάς.
Επειδή δεν πουλάς εσύ άμεσα αλλά υπάρχουν οι δισκογραφικές? Και στο appstore παίζει αυτό, άλλος βγάζει την εφαρμογή κι μπορεί άλλος να είναι ο publisher.
Ο συνθέτης/στιχουργός βγάζει λεφτά από συναυλίες? Δε νομίζω.
Αθήνα μένω και ξέρω αν ισχύει η όχι.. τώρα αν κάθε γειτονία είχε 15μινι μάρκετ και τώρα έχει 2 δεν "φταίει" μόνο το υπερμάρκετ αλλά και η γενικότερη κατάσταση στην αγορά.
Άλλο το δεν κινείται τίποτα κι άλλο φταίει το ΙΚΕΑ που κλείνει ο φίλος σου το επιπλάδικο.

Στο θέμα μας τώρα, ούτε πρότεινα σε κανένα να κλέψει ούτε ξέρω καν για ποια εφαρμογή μιλάμε...
Αλλά δεν θα έπρεπε να εκπλήσσεται ο αγαπητός developer. αν η εφαρμογή αξίζει αυτός που είναι να την αγοράσει θα την αγοράσει.

#73   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 13/02/2012 - 15:06

Δε γίνεται να κάνουμε το άσπρο μαύρο... Σε λίγο το κανονικό θα είναι το παράνομο. Απαράδεκτο να συζητάμε αυτό το πράγμα.

#74   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 11:00

Εγώ πάλι και στο navigon τα έσκασα. Πρώτον ρε παιδιά αυτή είναι η εμπορική λογική της apple,σου δίνει τη δυνατότητα να εξοπλίσεις καλύτερα το κινητό σου βάζοντας σε στη διαδικασία του να αγοράζεις εφαρμογές.
Δεύτερον, αν δεν πληρώνουμε τίποτα, στο τέλος δεν θα υπάρχει τίποτα ούτε για κλοπή. Τρίτον, το κινητό κάνει 650 ευρώ έτσι ώστε αυτός που θα το πάρει να έχει την οικονομική άνεση να αγοράσει και εφαρμογές και όχι να τσιγκουνεύεται τα 0,79 ευρώ. Είναι σαν να πάρεις ferrari και να κλέβεις τη βενζίνη.Τέλος παρατήρησα πως οι περισσότεροι που μίλησαν για την ελληνική κοινωνία και την κατάντια της γράφαν με ορθογραφία της κατηγορίας: σχολείο ούτε απ'εξω. Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν αλλά εκτός του οτι "χάνουν" σε αξία τα λόγια σου, δεν είναι και ωραίο για τον αναγνώστη.


Δηλαδή αν ήταν οι εφαρμογές δωρεάν το κινητό θα έκανε 1500 ευρώ?

#75   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 15/02/2012 - 11:11

Ήσουν και εσύ στις διαδηλώσεις τις χτεσινές που λεηλάτησαν τα μαγαζιά αθώων πολιτών και τα έκαψαν..?
Σου άρεσε αυτό που έγινε ?Θα σου άρεσε να ήταν το δικό σου μαγαζί χτισμένο πάνω σε βάσεις και όνειρα και να έχεις να ζήσεις πίσω μια οικογένεια και μαζί με εσένα και άλλες και να στα γκρέμιζαν κάτι τύποι σαν εσένα και να σε έστελναν στον πάτω και ακόμα παρακάτω..?Δεν νομίζω γι αυτό πριν γράψουμε κάτι καλό είναι να το σκεφτόμαστε και όταν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι να μην το γράφουμε.


όχι δεν ήμουν εγώ που βγήκα να διαδηλώσω .... προσωπικά δεν έχω διαδήλωση ποτε , γιατί δεν μου αρέσει που βρίσκουν ευκαιρία μερική ανεγκέφαλοι να δημιουργούν ζημιες .... κρίμα πραγματικά για αυτούς τους ανθρώπους , και φυσικά θα δεν θα ήθελα να συμβει ούτε σε εμενα ούτε σε κανέναν ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες