Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

εφορευτικη επιτροπη ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   sofser

sofser

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/06/2012 - 08:19

συμφωνω απολυτα με τον giwrgosd
τους εχουμε και καθονται τους δασκαλους και τους καθηγητες
ας κανουν και κατι,
στο κατω κατω θα καθονται για 3 μηνες

Τελευταία επεξεργασία από: sofser, 11/06/2012 - 08:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/06/2012 - 08:19

Φιλος αν δεν ξερεις τα πραγματαμην λες ανακριβειες. Ημουνα γραμματεας στις προαφατες εκλογες. Πηρα 97€ ή 93€ και η δικηγορος 920€ ειμασταν θεσσαλονικη στην πολη μας και αυτα τα ποσα θεωρουνται οτι εργαστηκες δυο μερες γιατι ρκτος απο το 12ωρο που ειναι ανοιχτες οι καλπες θελεις και ενα 4-6 ωρες για τα γραψιματα μετα. Να ενημερωσω επισης οτι καππιος που ειναι εφορευτικη και δεν παει μππρει η δικαστικος να ζητησει ςπο την αστυνομια να παει και να τον φερει και δεν μππρεις να πεις και κουβεντα μετα. Απλα δεν το κανει κανεις αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που εχει γινει


Φιλος δεν τα λεω ετσι.. Μηπως παιζουν διαφορες με δημο; Δεν ξερω. Αλλα προσωπικα πηρα τηλεφωνο στο δημο να ρωτησω για την αποζημιωση του γραμματεα και μου ειπε οτι ειναι 50 ευρώ. Οσο για τους δικαστικους αντιπροσωπους ηταν ο πατερας μου και σε αυτες και στις προηγουμενες εκλογες.

γ. Στους δημοσίους, δημοτικούς ή κοινοτικούς υπαλλήλους που χρησιμοποιούνται ως διερμηνείς της τουρκικής γλώσσας και στους γραμματείς των εφορευτικών επιτροπών, ποσό έως και πενήντα ευρώ ( 50,00 €) για κάθε ημέρα και για δύο (2) ημέρες κατ’ ανώτατο όριο.”

Οποτε προφανως εσενα σου δικαιολογησαν το ανωτατο οριο που ειναι 2 μερες..

Για τους δικαστικους εχεις δικιο αλλα ειναι λιγο πιο περιεργα τα πραγματα.. Σαν κατωτατο οριο ειναι 900 ευρω συνολικα για ολη τους τη δουλεια και ολες τις μερες και φτανει τα 1300 περιπου για νησια επειδη τους αποζημιωνουν για περισσοτερες μερες. Παλιοτερα πραγματι εφταναν και 2000 .

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 11/06/2012 - 08:21


#48   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 11/06/2012 - 09:50

Αν αποφασίσεις να μην πας να ψηφίσεις, φρόντισε να μην κοιμηθείς στην επίσημη διεύθυνση κατοικίας σου το βράδυ του Σαββάτου, για να αποφύγεις τυχόν έλεγχο τα ξημερώματα της Κυριακής. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, είναι άδικο το λιγότερο να σε καλούν για να χάσεις μια ολόκληρη ημέρα, χωρίς την παραμικρή-έστω και συμβολική- αποζημίωση. Αν προκήρυσσαν ότι για τις εφορευτικές επιτροπές θα πλήρωναν 30-40-50€ (παράδειγμα) φαντάζεστε πόσος κόσμος (με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί) θα δήλωνε συμμετοχή. Εννοείται οικειοθελώς!!!

#49   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 11/06/2012 - 10:01

:mellow: Και ρωτώ; αξίζει τόση ανασφάλεια;
Πάνε εκεί, κάνε αυτό που ορίζει ο νόμος να κάνεις και φύγε.

#50   giwrgosd

giwrgosd

    iPH Enthousiast

  • 526 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 11/06/2012 - 10:52

Αν πέσεις σε καλό δικαστικό και είναι όλα τα μέλη της εφορευτικής παρών
μπορει να σας ορίσει βάρδιες και να μην είστε όλη την μέρα εκεί !

#51   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 11/06/2012 - 12:10

δεν σε παιρνει καμια αστυνομια!! επειδη το εψαξα πολυ το θεμα γτ με καλεσαν στις προηγουμενες και δεν μπορουσαν α παω για σοβαρους οικογενειακους λογους, αν εισαι αναπληρωματικος δεν υπαρχει προβλημα γτ υποτιθεται οτι θα αναπληρωσεις εναν τακτικο αν δεν παει και σε αυτη την περιπτωση ο δικαστικος μπορει να κρατησει καποιον που παει να ψηφισει...
Αν εισαι τακτικος Η θα πας ενα χαρτι απο γιατρο (στειλε τη μανα σου οχι ο ιδιος!!) Η κανεις την παπια Η οπως λες αν σου πεταξαν το χαρτι κανε την παπια ξανα και ο νομος ειναι με το μερος σου γτ πολυ απλα αυτο απαγορευεται να αφησει το χαρτι ετσι ο αστυνομος γτ πρεπει να υπογραψεις και αν υπεγραψε καποιος αλλος ανετα κανεις μυνηση και βγαινεις κι απο πανω...

αυτα τα θα σε παρει η αστυνομια, θα πληρωσεις μια περιουσια προστιμο κλπ ειναι παραμυθια για να σε φοβησουν...εγω ρωτησα δικαστικο γνωστο μου....εγω ειμουν τακτικο και δεν πηγα ουτε χαρτι εστειλα ουτε τηλεφωνα πηρα και μια χαρα εκατσα σπιτι μου !

#52   nellos

nellos

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/06/2012 - 12:11

Φιλος δεν τα λεω ετσι.. Μηπως παιζουν διαφορες με δημο; Δεν ξερω. Αλλα προσωπικα πηρα τηλεφωνο στο δημο να ρωτησω για την αποζημιωση του γραμματεα και μου ειπε οτι ειναι 50 ευρώ. Οσο για τους δικαστικους αντιπροσωπους ηταν ο πατερας μου και σε αυτες και στις προηγουμενες εκλογες.

γ. Στους δημοσίους, δημοτικούς ή κοινοτικούς υπαλλήλους που χρησιμοποιούνται ως διερμηνείς της τουρκικής γλώσσας και στους γραμματείς των εφορευτικών επιτροπών, ποσό έως και πενήντα ευρώ ( 50,00 €) για κάθε ημέρα και για δύο (2) ημέρες κατ’ ανώτατο όριο.”

Οποτε προφανως εσενα σου δικαιολογησαν το ανωτατο οριο που ειναι 2 μερες..

Για τους δικαστικους εχεις δικιο αλλα ειναι λιγο πιο περιεργα τα πραγματα.. Σαν κατωτατο οριο ειναι 900 ευρω συνολικα για ολη τους τη δουλεια και ολες τις μερες και φτανει τα 1300 περιπου για νησια επειδη τους αποζημιωνουν για περισσοτερες μερες. Παλιοτερα πραγματι εφταναν και 2000 .


Φιλε 2 μερες πιανεται γιατι ειναι το λιγοτερο 12 ωρες 7:00-19:00

#53   Paloukeze

Paloukeze

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/06/2012 - 09:35

Για σας καταρχάς είμαι καινούργιος ,και είπα να σχολιάσω εγώ , γιατί μου ήρθε και μένα το χαρτί για τακτικός και το παρέλαβε ο πατέρας μου, όχι εγώ.Eδώ και ένα μηνα με ταλαιπωρεί η μέση μου , είχα πάρει χαρτί από δημόσιο 8/6/12 νοσοκομείο πριν μια εβδομάδα περίπου , για το πρόβλημα μου(οξεια οσφυαλγια έχω).Το πήγε σήμερα ο αδερφός μου το χαρτί , και η δικαστικός του λέει δεν σε πιστεύω , ο καθένας μπορεί να βγάλει αυτό το χαρτί στο δημοσίω νοσοκομείο , λέει ότι έπρεπε να to βγάλω από ιδιωτικό γιατρό(που εγώ άκουσα μονο από δημόσιο μετράει).Tέλος πάντων εγώ είμαι άνεργος εδώ και πολύ καιρό , για ιδιωτικούς γιατρούς λεφτά δεν μου περισσεύουν, κάνω ένα κουτσό μεροκάματο την εβδομάδα, το χαρτί να ξέρετε ότι είναι από εφημερεύον νοσοκομείο, έλεγε ότι έπρεπε να παραμείνω 3 μέρες στο κρεβάτι , άρα πάμε μέχρι 11 του μηνός , λόγο του ότι δεν μπορούσα να πάω να βγάλω καινούργιο χαρτί και δεν είχα να πληρώσω τα φάρμακα ,την πείραξε μετά η ημερομηνία, τι να σα πω κράτησε τα τηλεφωνα μας,μέχρι τώρα αστυνομία δεν ήρθε τηλέφωνο δεν με πήρανε ακόμα, αλλα ΠΑΙΔΙA λογική είναι αυτό , έστειλα άτομο στα δικαστήρια , και του είπε εκεί ένας αστυνομικός να πάει πρωί κάποιος στην θέση μου και να δείξει το χαρτί παρότι είχε παλαιότερη ημερομηνία τελικά αυτό που είπε ισχύει , ότι πρέπει να το βγάλω από ιδιωτικό γιατρό;ποιον να πιστέψω , εσάς όλους εδώ και τον αστυνομικό , ακόμη μια γνωστη μου που πήρε τηλέφωνο, στα δικαστήρια και της είπαν τα ίδια; η την δικαστικό; τελικά θα έχω πρόβλημα η να πάω με τον πόνο στην μέση και να με δει ότι λέω την αλήθεια;παρακαλώ όσο ποιο γρήγορα γίνετε να μου απαντήσετε.Ευχάριστο.

#54   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/06/2012 - 09:46

Μη διανοηθεις να σηκώσεις από το κρεβάτι.

Άστην να λέει ότι θέλει.

ΜΟΝΟ από δημόσιο νοσοκομείο ισχύουν έγγραφα απαλλαγής.

100%. Μείνε ήσυχος.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 17/06/2012 - 09:46


#55   Paloukeze

Paloukeze

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/06/2012 - 09:53

Μη διανοηθεις να σηκώσεις από το κρεβάτι.

Άστην να λέει ότι θέλει.

ΜΟΝΟ από δημόσιο νοσοκομείο ισχύουν έγγραφα απαλλαγής.

100%. Μείνε ήσυχος.


Η ημερομηνίες παίζουν ρολο;

#56   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 17/06/2012 - 09:58

Για σας καταρχάς είμαι καινούργιος ,και είπα να σχολιάσω εγώ , γιατί μου ήρθε και μένα το χαρτί για τακτικός και το παρέλαβε ο πατέρας μου, όχι εγώ.Eδώ και ένα μηνα με ταλαιπωρεί η μέση μου , είχα πάρει χαρτί από δημόσιο 8/6/12 νοσοκομείο πριν μια εβδομάδα περίπου , για το πρόβλημα μου(οξεια οσφυαλγια έχω).Το πήγε σήμερα ο αδερφός μου το χαρτί , και η δικαστικός του λέει δεν σε πιστεύω , ο καθένας μπορεί να βγάλει αυτό το χαρτί στο δημοσίω νοσοκομείο , λέει ότι έπρεπε να to βγάλω από ιδιωτικό γιατρό(που εγώ άκουσα μονο από δημόσιο μετράει).Tέλος πάντων εγώ είμαι άνεργος εδώ και πολύ καιρό , για ιδιωτικούς γιατρούς λεφτά δεν μου περισσεύουν, κάνω ένα κουτσό μεροκάματο την εβδομάδα, το χαρτί να ξέρετε ότι είναι από εφημερεύον νοσοκομείο, έλεγε ότι έπρεπε να παραμείνω 3 μέρες στο κρεβάτι , άρα πάμε μέχρι 11 του μηνός , λόγο του ότι δεν μπορούσα να πάω να βγάλω καινούργιο χαρτί και δεν είχα να πληρώσω τα φάρμακα ,την πείραξε μετά η ημερομηνία, τι να σα πω κράτησε τα τηλεφωνα μας,μέχρι τώρα αστυνομία δεν ήρθε τηλέφωνο δεν με πήρανε ακόμα, αλλα ΠΑΙΔΙA λογική είναι αυτό , έστειλα άτομο στα δικαστήρια , και του είπε εκεί ένας αστυνομικός να πάει πρωί κάποιος στην θέση μου και να δείξει το χαρτί παρότι είχε παλαιότερη ημερομηνία τελικά αυτό που είπε ισχύει , ότι πρέπει να το βγάλω από ιδιωτικό γιατρό;ποιον να πιστέψω , εσάς όλους εδώ και τον αστυνομικό , ακόμη μια γνωστη μου που πήρε τηλέφωνο, στα δικαστήρια και της είπαν τα ίδια; η την δικαστικό; τελικά θα έχω πρόβλημα η να πάω με τον πόνο στην μέση και να με δει ότι λέω την αλήθεια;παρακαλώ όσο ποιο γρήγορα γίνετε να μου απαντήσετε.Ευχάριστο.


χαζαμαρες! μην πω αλλη λεξη!! χαρτι ισχυει και απο δημοσιο και απο ιδιωτικο γτ η αδερφη μου πηγε απο ιδιωτικο γιατρο και το δεχτηκανε.....ηλιθιοτητες ειναι αυτα αστη να λεει, αν πηγαινες απο ιδιωτη θα σου ελεγε απο δημοσιο τωρα πηγες δημοσιο θελει ιδιωτικο!! μονο στο ελλαδισταν αυτα!! εφοσον πηγες χαρτι εισαι καλλυμενος απλα αυτη ειναι στριγκλα και δεν θελει να βγαλει τη δουλεια μονη της γτ προφανως δεν πηγε και κανενας αναπληρωτης .....μην ανυσηχεις

#57   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 17/06/2012 - 10:38

Μην ανησυχείς, εγω ξέρω ότι ισχύει απο δημόσιο νοσοκομείο. Μην ξεχνάς ότι ιδιωτικούς γιατρούς έχουμε όλοι φίλους και θα μπορούσαν να γράψουν ο,τι θέλουν. Απλα, απο τη δικη μου εμπειρία, σ´το χαρτί που σου έδωσαν καλο θα ήταν να γράψουν πόσες ημέρες θα σου έδιναν άδεια (ή στη στρατιωτική καθομιλουμένη "ελεύθερο υπηρεσίας") για να είσαι 100%. Αν μπορείς να πας και θέλεις να ψηφισεις(μόνο τότε) πήγαινε και πες τους. Αν δεν μπορείς γράψε τους στα παλιά σου τα παπούτσια, πολυ ασχολήθηκαν με αυτούς.

#58   Paloukeze

Paloukeze

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/06/2012 - 10:49

Παιδιά ευχαριστώ παρα πολύ για της γρήγορες απαντήσεις.Αλλα πάλι η ημερομηνία δεν νομίζω να παίζει ρολο ;κατά τις 12 έχω να πάω για μασάζ,,να δούμε αν με βρούν σπίτι. Ευτυχώς που υπάρχουν καλοί φίλοι, και κάποιες δουλειές σου βγαίνου τζάμπα όπως η φυσιοθεραπεία.Σας λέω παιδιά σε αυτήν την ζωή μετράνε πολύ οι φίλοι, περισσότερο και από συγγενής ,στην δίκια μου περίπτωση.

Μην ανησυχείς, εγω ξέρω ότι ισχύει απο δημόσιο νοσοκομείο. Μην ξεχνάς ότι ιδιωτικούς γιατρούς έχουμε όλοι φίλους και θα μπορούσαν να γράψουν ο,τι θέλουν. Απλα, απο τη δικη μου εμπειρία, σ´το χαρτί που σου έδωσαν καλο θα ήταν να γράψουν πόσες ημέρες θα σου έδιναν άδεια (ή στη στρατιωτική καθομιλουμένη "ελεύθερο υπηρεσίας") για να είσαι 100%. Αν μπορείς να πας και θέλεις να ψηφισεις(μόνο τότε) πήγαινε και πες τους. Αν δεν μπορείς γράψε τους στα παλιά σου τα παπούτσια, πολυ ασχολήθηκαν με αυτούς.


Με έγραψε για 3 μέρες , δηλαδή έληγε στις 11 του μηνός,αλλα ο γιατρός μου είπε πρέπει να να είμαι ξαπλωμένος για 3 μέρες και να πάρω φάρμακα , λεφτά για φάρμακα δεν είχα και το πρόβλημα μου παρέμεινε.Δεν θα πάω να ψηφίσω , άρα πιστεύω πρόβλημα δεν υπάρχει;

Τελευταία επεξεργασία από: Paloukeze, 17/06/2012 - 10:53


#59   Paloukeze

Paloukeze

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/06/2012 - 11:06

Ξέχασα να πω, ότι με είπε ο γιατρός να μην είμαι πολύ ώρα καθιστός η όρθιος η να οδηγάω το πολύ 2 ώρες για κάνα μηνα εκτος τις 3 μέρες που με είπε να είμαι ξαπλωμένος..Ουσιαστικά το χαρτί το είχα βγάλει για την δουλειά μου που κάνω κουτσό μεροκάματα,για να μην τα έχανα και αυτά, γιατί η καιροί είναι δύσκολη

#60   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/06/2012 - 11:10

Φίλε μου, μη σκας δεν υπάρχει θέμα το είπαμε....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες