Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Apple iPhone 4S VS Samsung Galaxy S3 ( Speed Test )


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
391 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:25

υπαρχουν και εφαρμογες που βλεπεις μια χαρα τα δεδομενα της συσκευης ακομα και tweak να το βλεπει σαν φλασακι οποτε αυτο δεν ισχυει....ναι το flash που σταματησαν την υποστηριξη...html5 ειναι το μελλον...μια χαρα ειναι και τα android και τα ios το καθενα για διαφορετικους λογους....λεφτα να εχουμε :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   gmak

gmak

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2012 - 00:31

Σκέφτηκα πολυ να ποσταρω σε αυτο το τοπικ διότι δεν θέλω να μπω σε αυτην την αντιπαράθεση ουτε να κατηγορήθω ότι είμαι υποκειμενικος..την εμπειρία μου θέλω να γράψω και τίποτα άλλο...

Πρόσφατα μου δόθηκε η δυνατότητα να απόκτησω ενα s3 το οποίο το έχω ακόμα...η περιέργεια μου με ώθησε να το κανω συν το γεγονός ότι απο καιρο ήθελα να δω το android ετσι μολις μου δόθηκε η ευκαιρία ( δεν το αγορασα) το πήρα αφήνοντας το 4s στην άκρη...

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες μιας κ είμαι ένας μέσος χρήστης,μπου κοιτάει τα βασικα πράγματα..

1.οσο αφορα την ταχύτητα δεν είδα καμμια διαφορα με το 4s για να μην σα πω ότι παρόλο που το ενα είναι φορτωμένο κ το άλλο άδειο η απόκριση σε κοινές εφαρμογές ήταν ίδια κ πιο γρηγορη στο 4s...

2. Η διαχείριση μνήμης στο τεσσαρι ήταν καλύτερη απο το s3... Παρόλο που το σ3 έχει μεγαλύτερη μνήμη, συχνά έβλεπα την ελεύθερη σε χαμηλά επίπεδα πράγμα που δεν γινόταν στο τεσσαρι ...

3. Η οθόνη στο s3 δεν με τρελλανε...θα μπορούσα να πω ότι έχει τόσο ζωντανά χρώματα που το μετρο

#63   gmak

gmak

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/07/2012 - 01:02


Σκέφτηκα πολυ να ποσταρω σε αυτο το τοπικ διότι δεν θέλω να μπω σε αυτην την αντιπαράθεση ουτε να κατηγορήθω ότι είμαι υποκειμενικος..την εμπειρία μου θέλω να γράψω και τίποτα άλλο...

Πρόσφατα μου δόθηκε η δυνατότητα να απόκτησω ενα s3 το οποίο το έχω ακόμα...η περιέργεια μου με ώθησε να το κανω συν το γεγονός ότι απο καιρο ήθελα να δω το android ετσι μολις μου δόθηκε η ευκαιρία ( δεν το αγορασα) το πήρα αφήνοντας το 4s στην άκρη...

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες μιας κ είμαι ένας μέσος χρήστης,μπου κοιτάει τα βασικα πράγματα..

1.οσο αφορα την ταχύτητα δεν είδα καμμια διαφορα με το 4s για να μην σα πω ότι πα
ρόλο που το ενα είναι φορτωμένο κ το άλλο άδειο η απόκριση σε κοινές εφαρμογές ήταν ίδια κ πιο γρηγορη στο 4s...

2. Η διαχείριση μνήμης στο τεσσαρι ήταν καλύτερη απο το s3... Παρόλο που το σ3 έχει μεγαλύτερη μνήμη, συχνά έβλεπα την ελεύθερη σε χαμηλά επίπεδα πράγμα που δεν γινόταν στο τεσσαρι ...

3. Η οθόνη στο s3 δεν με τρελλανε...θα μπορούσα να πω ότι έχει τόσο ζωντανά χρώματα που το μετρο
χάνετε ....

4. Μετα βίας μπορούσα να πάρω τηλ με το ένα χέρι.. Μεγααλη οθόνη αλλα πραγματικά μεγάλο κινητο ...δε βολεύει καθόλου..

5. Το s3 έχει σαφώς περισσότερες τεχνολογικές καινοτομίες που όμως δύσκολα θα της χρησιμοποιήσει ο μέσος χρήστης.

6. Το iPhone εξακολουθεί κ έχει την πιο smooth απόκριση στην οθόνη .. Για να γράψω στο s3 έπρεπε πολλές φορές να διορθωσω...

Μπορει τελικά το s3 να είναι καλύτερο σαν χαρακτηριστικά αλλα έχω την αίσθηση ότι δεν τα βλέπει ο μέσος χρήστης κ δεν τα χρησιμοποιεί ... Σε αυτα που χρησιμοποιεί το τέσσαρι να μην πω καλύτερο .. Ισαξιο..

7. Σε θέματα φωτογραφίας κ χειρισμού το τέσσαρι είναι καλύτερο ...

Γενικά σε θέματα εργονομιας το τέσσαρι είναι καλύτερο αλλα για να είναι δίκαιος είναι κ η συνήθεια που έχω στο τέσσαρι ..

Δεν πρόκειται να κράτησω το s3 διότι πολυ απλα δεν έχει να μου προσφέρει κάτι καλύτερο απο το 4s...

Για μένα η apple εξακολουθεί κ είναι μπροστά ... Η Samsung προσπαθεί θες με κάτι αντιγραφές (svoice) θες με καινοτομίες που όμως πολλές φορές δεν εξυπηρετούν...αλλα την ποιότητα την εργονομια κ την αξιοπιστία της apple δεν την έχει πιάσει ...



#64   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/07/2012 - 08:34

Είναι και θέμα συνήθειας ως είπες αλλά για μένα είναι αλλά λογισμικά, άλλη προσέγγιση γενικώς.. Ο καθείς ως βολευεται φυσικά ;)

#65   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/07/2012 - 08:51

Και αν βρεθείς στο σπίτι κάποιου γνωστού σου και θελήσεις να περάσεις στο iphone σου κανα τραγούδι ή φωτο ή βιντεάκι τι κάνεις ; Κουβαλάς μαζί και στικάκι για να τα μεταφέρεις στο pc στο σπίτι σου και μετά να τα περάσεις στο iphone, ε ? Tragikkkk !!!

Όσο αφορά το flash, απλά δεν κάνω αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση android μέχρι να βρουν τρόπο να λειτουργήσει


1) Θα ξαναπαω την επομενη μερα για ενα γρηγορο καφεδακι (με ενα στικακι)
2)Σε οτι αφορα το flash : Δε Νομιζω Τακη

Καλημερα :-)

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 09/07/2012 - 08:54


#66   Crackbrain

Crackbrain

    iPH Addict

  • 806 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/07/2012 - 09:33

Και αν βρεθείς στο σπίτι κάποιου γνωστού σου και θελήσεις να περάσεις στο iphone σου κανα τραγούδι ή φωτο ή βιντεάκι τι κάνεις ; Κουβαλάς μαζί και στικάκι για να τα μεταφέρεις στο pc στο σπίτι σου και μετά να τα περάσεις στο iphone, ε ? Tragikkkk !!!

Όσο αφορά το flash, απλά δεν κάνω αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση android μέχρι να βρουν τρόπο να λειτουργήσει και εκεί.

Το galaxy s2 πήρε αναβάθμιση μετά από 9 μήνες που κυκλοφόρησε. Τι να τις κάνω τις αναβαθμίσεις κάθε 2-3 μήνες ? Απλά για να κλείνουν τρύπες jailbreak βγαίνουν οι μικρο-αναβαθμίσεις της apple. Πέρυσι πρέπει να έκανε ρεκόρ με καμιά δεκαριά αναβαθμίσεις...4.0-4.0.1-4.0.2-4.1-4.2 κλπ χωρίς να έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό...και να καθόμαστε να παρακαλάμε και να προσευχόμαστε κάθε φορά για jb...και να σπάνε τα νεύρα μας με τα restore και τα errors...ωραία ασχολία, δεν λέω...αλλά μετά από λίγο καιρό την βαριέσαι ρε παιδί μου !!!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι.
1) Winscp (SSH)
2) iFunbox
3) Με Bluetooth
4) Mail

Θες και άλλους τρόπους φίλε μου?

#67   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 09/07/2012 - 09:54

Εάν είσαι jb. Διαφορετικά δεν γίνεται.

#68   giorgosperi

giorgosperi

    iPH Contributor

  • 1.161 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 09/07/2012 - 10:06

1) Θα ξαναπαω την επομενη μερα για ενα γρηγορο καφεδακι (με ενα στικακι)
2)Σε οτι αφορα το flash : Δε Νομιζω Τακη

Καλημερα :-)


α και μη ξεχασεις στο καφεδακι το καλωδιο usb...εγω το εχω ενσωματομενο στο χερι μου :P οσο δυσκολο(ευκολο) ειναι να εχεις το καλωδιο μαζι σου αλλο τοσο να εχεις ενα στικακι....

#69   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/07/2012 - 10:44

http://www.enternity...-S3;/10145.html

#70   Crackbrain

Crackbrain

    iPH Addict

  • 806 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:41

Εάν είσαι jb. Διαφορετικά δεν γίνεται.

Ποτέ δεν είπα εγώ ότι δεν έχει ελλείψεις το iPhone.
Οι περισσότερες από αυτές καλύπτονται από το jailbreak όμως.
Όπως και στο android πρέπει να το κάνεις root και να χρησιμοποιήσεις custom roms και πολλά άλλα για να το φέρεις στα μέτρα σου φίλε μου.

#71   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:47

Όπως και στο android πρέπει να το κάνεις root και να χρησιμοποιήσεις custom roms και πολλά άλλα για να το φέρεις στα μέτρα σου φίλε μου.

Το root στο Android προσφέρει δυνατότητες που δεν αφορούν τον μέσο χρήστη.
Το JB στο iPhone προσθέτει δυνατότητες που στο unrooted Android προσφέρονται στάνταρ. Αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο λειτουργικών.

#72   Crackbrain

Crackbrain

    iPH Addict

  • 806 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:52

Το root στο Android προσφέρει δυνατότητες που δεν αφορούν τον μέσο χρήστη.
Το JB στο iPhone προσθέτει δυνατότητες που στο unrooted Android προσφέρονται στάνταρ. Αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο λειτουργικών.

Όπως ο μέσος χρήστης θα μπει να κατεβάσει αυτό θέλει από το playstore έτσι και ο χρήστης iphone θα μπει από το cydia να βάλει αυτό που θέλει.
Αγοράζοντας το οποιοδήποτε τηλέφωνο γνωρίζεις και τα υπέρ και τα κατα. Όποιοι αγοράζουν χωρίς να ξέρουν κακό του κεφαλιού τους.
Όμως επαναλαμβάνω ότι γνωρίζω ότι έχει αρκετές ελλείψεις το iphone που εμένα προσωπικά μου τις καλύπτει το jailbreak.

#73   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:53

Φαντάζομαι όσοι αγχώνεστε με το ποια συσκευή ανοίγει τις εφαρμογές πο γρήγορα το κάνετε για να έχετε περισσότερο χρόνο για καυγάδες εδώ μέσα ε?

#74   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 14:04

Όπως ο μέσος χρήστης θα μπει να κατεβάσει αυτό θέλει από το playstore έτσι και ο χρήστης iphone θα μπει από το cydia να βάλει αυτό που θέλει.

Αυτό δεν το κατάλαβα... Τι σχέση έχει το Play με το Cydia; Το Play δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στο κινητό. Συν ότι μπορείς έτσι και αλλιώς να βάζεις προγράμματα από άλλα Sites χωρίς να γίνει root. Το Cydia απαιτεί JB.
Επειδή δεν είχα σκοπό στο τηλέφωνο να περιμένω πότε θα βγει JB για να έχω βασικές λειτουργίες, γι΄αυτό και άλλαξα στρατόπεδο στο τηλέφωνο. Βέβαια δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος, αλλά μάλλον ήταν ο κυριότερος.

#75   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 14:13

Αυτό δεν το κατάλαβα... Τι σχέση έχει το Play με το Cydia; Το Play δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στο κινητό. Συν ότι μπορείς έτσι και αλλιώς να βάζεις προγράμματα από άλλα Sites χωρίς να γίνει root. Το Cydia απαιτεί JB.
Επειδή δεν είχα σκοπό στο τηλέφωνο να περιμένω πότε θα βγει JB για να έχω βασικές λειτουργίες, γι΄αυτό και άλλαξα στρατόπεδο στο τηλέφωνο. Βέβαια δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος, αλλά μάλλον ήταν ο κυριότερος.


Από τη στιγμή που "άλλαξες στρατόπεδο" γιατί έρχεσαι πάλι στα παλιά λημέρια? Να μας πείς πόσο ωραίο είναι το χορτάρι στην άλλη πλευρά? Χαιρόμαστε. Καλά να περνάς. Αλλά να είσαι σίγουρος πως ποτέ δεν θα δείς κάτοχο iphone σε φόρουμ για android να κάθεται να εξηγεί την επιλογή του :)

Το iphone απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό 2 κατηγοριών: 1) "μοδάτοι" που ψάχνουν για μια "αναγνωρίσιμη" συσκευή 2) όσοι ενδιαφέρονται για customizing της συσκευής. Κακά τα ψέματα το iphone μπορείς να το κάνεις ότι θές εξωτερικά/εσωτερικά με θήκες με docks με καλώδια με led φωτάκια με ό,τι μπορεί να βάλει ο νούς του ανθρώπου.

Αν δεν ανήκεις σε 1 από τις 2 κατηγορίες πιθανόν να σου αρέσει κάποια άλλη συσκευή. Δικαίωμά σου είναι. Αλλά ποιό το νόημα για βιντεάκια τύπου "ποιο είναι πιο γρήγορο" "πιο κρατάει τη μπαταρία μισή ώρα παραπάνω" κτλ. Ασήμαντα πράγματα. Κάνεις αυτό που σου αρέσει και τέλος. Δε χρειάζεται δικαιολογία. Δε σου αρέσει το iphone φίλε μου δικαίωμά σου. Κι εμένα δε μου αρέσουν τα android αλλά δεν τρέχω στα αντίστοιχα φόρουμ να τους το πώ.

Υ.Γ. Ναι δεν εννοώ ότι ανέβασες εσύ συγκριτικά video σαν σχήμα λόγου το λέω.

Τελευταία επεξεργασία από: igogos, 09/07/2012 - 14:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες