Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 13 ψήφοι

BYE BYE TO INSTALLOUS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
458 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   sport

sport

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/01/2013 - 17:35

Εγω πιστεύω τρόπος θα υπάρχει πάντα για το παράνομο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   siosios

siosios

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2013 - 19:56

απορω πως πατε σε καποια site(κινεζικα)και βαζετε τους κωδικους του appstore που σας ζηταει!!

#213   akakios1976

akakios1976

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2013 - 19:58

Εχω 2ο apple λογαριασμο φυσικα, χωρις τα πραγματικα μου στοιχεια!!

#214   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/01/2013 - 21:20

Πάντως πρέπει να έχει κάποια σχέση με τους νέους νόμους κατά της πειρατείας. Ταυτόχρονα έκλεισε και ένα πολύ μεγάλο torrent site με παιχνίδια με παρόμοιο αποχαιρετιστήριο μήνυμα. Απλή σύμπτωση;

#215   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 01/01/2013 - 21:30

Για να δούμε πόσα Απίδια πιάνει ο Σάκος που το έιχαν κάποιοι καραμέλα το jailbreak για αυτό το λόγο :P

#216   UniC

UniC

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2013 - 21:39

Για να δούμε πόσα Απίδια πιάνει ο Σάκος που το έιχαν κάποιοι καραμέλα το jailbreak για αυτό το λόγο

Υπάρχουν Κ αλλα αpps όπως το installous π.χ ipastore κ.τ.λ
Άρα ασε τους σάκους κ πιάνε απιδια ....

#217   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 01/01/2013 - 21:45

Όσοι όμως συνδέουν την πειρατεία με το jb δε θα μπορούσαν να είναι πιο λάθος...


Όταν βρίσκεσαι σαν χώρα στην 13η θέση παγκοσμίως στην λίστα

IIPA εμένα να με πείσεις προσωπικά οτι το jb δεν το έκαναν για την πειρατεία λίγο δύσκολο.Μπορώ να σου πώ ότι το 95% το έκανε για σπασμένα app και ένα 5% για τα cydia tweaks.


Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 01/01/2013 - 21:46


#218   jsjim

jsjim

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/01/2013 - 23:26

Υπαρχει και το vShare παιδιά !!

#219   KaraJohn

KaraJohn

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/01/2013 - 01:05

Παιδιά υπάρχει λύση και χωρίς το installous βρήκα εκτός απο το v share άλλες 5-6 εφαρμογές για downloading apps αν πατήσετε στο google τα βγάζει και είναι αρκετά αξιόπιστα και καλά όσο και το installous το πρόβλημα για μένα λύθηκε και μάλιστα βρήκα και το navigon europe το οποίο δεν υπήρχε τελευταία στο installous Το jb δέν πεθαίνει ποτέ!!! Όσο για αλλαγες λογισμικού οι άνθρωποι του cydia θα λύσουν πολλά προβλήματά μας μέσα στις επόμενες ημέρες περιμένω πως και πως το intelliscreen...

#220   KaraJohn

KaraJohn

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 02/01/2013 - 01:10

Όσο για τους λογαριασμούς που γράφει ο φίλος παραπάνω απο όσο ξέρω μπορείς να κάνεις όσους θες ανάλογα με πόσα e-mail έχεις δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αν στο κλέψουν κάνεις άλλο... Μου είπε ένας φίλος οτι κατέβασε και το appcake και δουλέυει αντίστοιχα καλά...

#221   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/01/2013 - 01:54

Επειδη εχω και πτυχιο αρμονιας-πιανου και πτυχιου πληροφορικησ , το οποιο συνεπαγεται οτι ειχα αρκετα μαθηματα προγραμματισμου, μπορω να πω οτι πιο δυσκολο ειναι ο προγραμματισμος...Ψαξε να βρεις σε σελιδες κωδικα ενα λαθος που μπορει να ειναι απλα μια τελεια η μια παρενθεση κ.λ.π..Συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει trial αλλα μην προσπαθειτε να πιστεψουμε οτι αυτος ηταν ο ρολος του installus..


Και εγω πληροφορικαριος ειμαι με πτυχια και μαστερ στη μουσικη σε πανεπιστημιο εξωτερικου, οποτε και εγω γνωριζω, αλλα προφανως με αλλο υποβαθρο απο ενα βασικο και (ασχετο κιολας) πτυχιο αρμονιας με την συνθεση, ενορχηστρωση, και ολα τα περετερω μεχρι την δημιουργια cd...
Μην το ψαχνεις, απλα ως μουσικος καποιος ακουει τα κομματια μου πριν τα αγορασει (αν τα αγορασει) ενω σαν χρηστης πρεπει να αγοραζω την καθε πατατα (και υπαρχουν χιλιαδες στο app store) και να ακουω και τσαμπουκα οτι ειμαι τσαμπατζης... Ελεος. Τουλαχιστο αν αγορασω σαπιες πατατες, θα παω να τις τρυψω στη μουρη του μαναβη, την πατατα εφαρμογη πρεπει να την πληρωσω και να την βαλω μετα στον...... μου.
Οσο για το λαθος τελειας ή μια παρενθεση που μπορει να πεταει τον κωδικα δεν ειναι λογος που κανει τον προγραμματισμο δυσκολοτερο απο μια συνθεση. Μιλαμε για κατι πεζο, σε συγκριση με κατι ως και θεικο μερικες φορες... Ας εχουμε και ενα μετρο παρακαλω...

Τελευταία επεξεργασία από: eNeRGy, 02/01/2013 - 01:55


#222   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/01/2013 - 02:36

πειτε μου οτι πραγματικα πιστευει κοσμος οτι νικησαν τη πειρατεια - jailbreak με το πεσιμο του installous και οτι θα ανεβουν οι πωλησεις android - samsung! :lol: :lol: :lol:

#223   germanos54

germanos54

    iPH Contributor

  • 1.611 μηνύματα
  • Twitter:@Mitsos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 02/01/2013 - 05:15

Ένα και μοναδικό προγράμμα έχω κατεβάσει απο το installous 5 se 4s 5.1.1 το navigon..!!!το ερώτημα μου ειναι τώρα που έκλεισαν οι hackulo.us εμφάνιζει πολλα errors στο update tou cydia me αποτέλεσμα να κρασαρι κάθε λίγο και λιγάκι η συσκευή μου λόγο κάθε μερινις χρήσης του navigon..τι μου προτείνεται να κάνω ..;να διαγραψω τελειος το navigon και τα ρεπο του installous h na κατέβασω κάποιο εργαλείο απο cydia για να μην κρασαρι η συσκευή και να μείνει ως έχει .. Σας ευχαριστω προκαταβολικά και σας εύχομαι καλή χρόνια σε όλους σας!

#224   TXB

TXB

    iPH Contributor

  • 1.595 μηνύματα
  • Twitter:@???82
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G
  • GameCenter:???

Δημοσίευση 02/01/2013 - 11:04

Καταρχάς σβήσει το hackulo για να μην παίρνεις τα errors και κατα 2ον εφόσον το ναβιγκον είναι μια εφαρμογή που σου χρειάζεται αγόρασε τη για να δουλεύει όπως πρέπει και να είναι πάντα ενημερωμένη. Εξάλλου στοιχίζει λιγότερο απο το να πάρεις μια συσκευή gps.

#225   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/01/2013 - 11:45

Το τέλος του 2012 σημαδεύτηκε αναμφίβολα από το κλείσιμο του Hackulo.us και του Installous, του δημοφιλούς εργαλείου μέσω του οποίου οι χρήστες jailbroken συσκευών μπορούσαν να εγκαταστήσουν "πειρατικές" εφαρμογές του App store χωρίς να πληρώσουν το νόμιμο αντίτιμο.

Όπως ήταν αναμενόμενο το φαινόμενο της πειρατείας δεν εξαφανίστηκε εν μία νυκτί καθώς υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές προτάσεις. Μία από αυτές, το Kuaiyong, αξίζει ιδιαίτερης μνείας καθώς κρύβει πολλούς κινδύνους για τους χρήστες της και μας εξαναγκάζει να αποκλίνουμε από τις "γραμμές μας" (βλ. μη-δημοσιοποίηση εργαλείων που χρησιμοποιούνται για κατέβασμα πειρατικών εφαρμογών).

Αναρτημένη εικόνα


Ένα βασικός λόγος είναι πως η εξάπλωση του συγκεκριμένου εργαλείου έχει λάβει πολύ μεγάλες διαστάσεις και είναι πλέον ανώφελο να "κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας", ωστόσο ο βασικότερος λόγος είναι να ενημερώσουμε τους αναγνώστες μας και δυνητικούς χρήστες του εργαλείου για τους κινδύνους που ενδέχεται να αντιμετωπίσουν.

Αν και υπάρχουν διαθέσιμες περισσότερες από μία εναλλακτικές του Installous, η ιστοσελίδα Kuaiyong.com κατάφερε σε λίγες μόλις ημέρες να στρέψει τα φώτα της δημοσιότητας επάνω της και να μαζέψει τεράστιο αριθμό χρηστών -σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία περισσότερους από 5.000.000 (!!!)- καθώς όχι μόνο τράβηξε τους απογοητευμένους χρήστες του Installous που είδαν την υπηρεσία να "κατεβάζει ρολά" αλλά και γιατί διαθέτει ένα ακαταμάχητο χαρακτηριστικό: επιτρέπει την εγκατάσταση πειρατικών εφαρμογών ακόμα και σε συσκευές που δεν είναι jailbroken.

Όπως ήταν αναμενόμενο, το χαρακτηριστικό αυτό αποτελεί και το δυνατότερο διαφημιστικό χαρτί της υπηρεσίας καθώς απευθύνεται σε πολύ μεγαλύτερη μερίδα χρηστών του iOS απ' ότι η μειοψηφία των κατόχων Jailbroken συσκευών.
Πριν τρέξετε να κατεβάσετε όλο το App store μαγεμένοι από τις υποσχέσεις του Kuaiyong καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για τους κινδύνους που θα αντιμετωπίσετε:

Αναρτημένη εικόναΟι εφαρμογές που περιέχονται στο Kuaiyong φαίνεται να έχουν αγοραστεί μέσω Apple enterprise license, η οποία επιτρέπει την εγκατάσταση σε πολλαπλές συσκευές, και στη συνέχεια διανέμονται δωρεάν με το ίδιο ακριβώς κρυπτογραφημένο πιστοποιητικό, μέσω της ιστοσελίδας.

Ο ερευνητής ασφαλείας Stefan Esser (γνωστός και ως i0n1c) προσπαθεί να εξηγήσει την διαδικασία:

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


Ο i0n1c συνεχίζοντας την ανάλυση του, μας ενημερώνει σχετικά με τους κινδύνους που μπορούν να προκύψουν από την χρήση της ιστοσελίδας Kuaiyong.com:

Αναρτημένη εικόνα


Ουσιαστικά, αυτό που αναφέρει ο i0n1c είναι πως η υπηρεσία του Kuaiyong αποτελεί έναν εξαιρετικό τρόπος για να διανεμηθεί κακόβουλο λογισμικό για iOS συσκευές. Αν και οι εφαρμογές περιορίζονται σε ό, τι μπορούν να έχουν πρόσβαση λόγω sandboxing, ένα εξειδικευμένο κακόβουλο λογισμικό θα μπορούσε να αναπτυχθεί για ορισμένες δημοφιλείς εφαρμογές και να συλλέξει πληροφορίες καταγράφοντας τη δραστηριότητα στην συσκευή σας.

Οι απόψεις του γνωστού σε όλους μας chronic δεν διαφέρουν και πολύ:

Αναρτημένη εικόνα


Αναμένουμε λοιπόν κινήσεις από την πλευρά της Apple, πιθανώς με αλλαγή του τρόπου αδειοδότησης και ελέγχου των πιστοποιητικών του App store αλλά και κλείσιμο του domain Kuaiyong.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)