Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Εχετε σκοπο να αφησετε το iphone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
164 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Εχετε σκοπο να αφησετε το iphone?

Εχετε σκοπο να αφησετε το iphone?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/01/2013 - 07:02

Ναι αλλά μιλάμε για ένα τόπικ που ρωτάει για την εγκατάλειψη του iPhone, όχι του iOS.

Οι ίδιοι 4 στους 10 θα σου έλεγαν ότι δε θα άλλαζαν με τίποτα το iPad τους για ένα Android tablet.

Να θυμήσω ότι το τοπικ ξεκίνησε υπό άλλη μορφή ως poll εγκατάλειψης του iOS και κρίθηκε από τον συγγραφέα ότι ήταν λάθος τοποθετημένο και άλλαξε σε iPhone-specific.

Ας μην συγχέουμε λοιπόν το iPhone με το iOS.


Δεν εχω ipad, αλλα τo ios του ipad δεν ειναι αυτο που εχει πχ gestures; ;)

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2013 - 08:17

Όταν πριν λίγα χρόνια έπιασα στα χέρια μου το 2G έπαθα σοκ. Ήταν τότε που είχε κάνει το μεγάλο μπαμ η Apple αφήνοντας τόσο κόσμο να αναρωτιέται τι έγινε..

Έτσι λίγο αργότερα απέκτησα το 3GS. Ακόμη και τώρα δε μπορώ να περιγράψω τον ενθουσιασμό μου (κρατήστε το αυτό για μετά).. Κόσμημα. Δεν ήθελα να το αφήνω απο τα χέρια μου. Τότε έλεγα ακριβώς αυτό. Δε ξαναλλάζω συσκευή. iOS απο ΄δω και πέρα και τέλος...

Μετά ήρθε το 4. Εκεί ξαναείπα ουαου.. Τρομερή εξέλιξη κατασκευαστικά, ένα απο τα πιο όμορφα τηλ που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ. Ο ενθουσιασμός που λέμε και παραπάνω συνεχίστηκε. Δεν ήθελα να το αφήνω (και αυτο) στιγμή απο τα χέρια μου..

Ενθουσιασμός λοιπόν.. Μεγάλη κουβέντα και αυτό που χαρακτήρισε μια εταιρεία όπως η Apple. Τελικά, αυτός ο ενθουσιασμός σταμάτησε στο 4. Απο το 4S και μετά αυτό το χάσαμε.. Ειδικά στο το 5, που προσωπικά δε μου έκανε καμία αίσθηση απολύτως..

Και μέσα σε όλα αυτά, δε γίνεται να παραβλέψουμε ένα λειτουργικό όπως το iOS που παραμένει στάσιμο και πατάει στα σίγουρα τόσο καιρό προσθέτοντας αναβαθμίσεις και εξέλιξη με το σταγονόμετρο.

Τα παραπάνω έχουν χαθεί.. Και είναι αυτά που θα με κάνουν να δω τελικά και κάτι άλλο. Ίσως το SG4.. Εκτός και αν η Apple αποφασίσει να κάνει ριζικές αλλαγές και να ταρακουνήσει πάλι το κόσμο όπως πριν λίγα χρόνια..

Sorry για το μεγάλο Post..


Αυτοί ήταν και οι λόγοι που πούλησα το iPhone 5 .Αγόρασα μια συσκευή 739,00 Ευρώ και αντί να κάνω τούμπες από την χαρά μου έπρεπε μέσα στο μαγαζί να το ανοίξω και να το ελέγξω εξωνιχιστικά μήπως έχει γρατζουνιά ,μήπως έχει κάποιο χτύπημα δες στο φως δες το σε γωνία ουφ όλα καλά .Και παίρνωντας το να μην βλέπεις κάτι καλύτερο αλλά χειρότερο μιας και το jb δεν υπάρχει γι αυτή την συσκευή και έτσι είναι σαν να έπαιρνα μια υποδιέστερη συσκευή και όχι καλύτερη .

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο ότι μέχρι το 4άρι όλα κυλούσαν ομαλά.Μετά κάπου χάθηκε η μπάλα είναι σαν να έβαλε τον αυτόματο πιλότο και επαναπαύτηκε στις δάδες και τα βραβεία της και δεν αναπτύσει κάτι δυνατό.

Την Apple την επιλέξαμε για πολλούς και διάφορους λόγους ,design, σταθερότητα,λειτουργικότητα .Τώρα βλέπουμε ότι πάει να την φάει αν και σε πολλά την έχει ήδη φάει ο ανταγωνισμός.

Εγώ είναι fan boy της Apple και θα συνεχίσω να είμαι.Είμαι όμως και gadgetakias και θέλω να έχω στα χέρια μου ότι καλύτερο και αφού έχει τέτοια ευκολία να μπορείς να το μάθεις σε χρόνο μηδέν έκανα την μετάβαση.

Έχω ότι έχει και το iOS από θέματα μέχρι ότι άλλο έχει + πολλά όμως άλλα όπως μπαταρία αυτονομία μεγαλύτερη οθόνη και ευκολία στο να περνάς προγράμματα και να κάνεις ότι θες πάνω του με περίσσια ευκολία .

Δεν είπα όμως σε κανέναν πουλήστε όλοι τα iPhone σας ξαφνικά και αγοράστε Galaxy Note2 αλλά είπα όποιος δεν τον καλύπτει το iOS και θέλει ελευθερία και μεγαλύτερη οθόνη και να μην σκάει όλη μέρα πότε θα βγει το jb ναι αξίζει να το πάρει και να το δοκιμάσει όχι πολύ για μια εβδομάδα .Μετά ας πιάσει ξανά το iPhone στα χέρια του και ας μου πει αν μπορεί να ξανά γυρίσει.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#48   kpol

kpol

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2013 - 08:47

Συμφωνώ για άλλη μια φορά 100% Νίκο


Φιλε μου ωραια τοποθετηση με αντιπροσωπευει πληρως ενα μπραβο απο μενα...

#49   sakjim

sakjim

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/01/2013 - 08:51

συμφωνω απολυτα με τον Κωστα,ανηκω στην ιδια κατηγορια με αυτον και ολα αυτα που γραφει παραπανω με καλυπτουν πληρως απο την αρχη μεχρι το τελος

#50   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 10/01/2013 - 08:57

καταθετω και εγω την προσωπικη μου εμπειρια..εδω και 2 χρονια σχεδον ξεκινησα την αγορα προιοντων apple και γενικως την χρηση τους..εγινα κατοχος του 4s και η γνωμη μου ηταν και ειναι η καλυτερη..βρεθηκα στο εξωτερικο και προχωρησα στην αγορα του καινουριου ipad4..ενθουσιασμος και εκει..τωρα θα παω στο 5 αλλα η αληθεια ειναι οτι θα προχωρησω με πολυ προβληματισμο..θα συνεχισω πιστος μεχρι να ξενερωσω..

#51   wolfmandim

wolfmandim

    iPH Member

  • 303 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2013 - 09:05

Μόλις πριν λίγο πήρα το 5άρι. Δεν ξέρω τι μπορεί να πιστεύουν κάποιοι, εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος!

#52   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 10/01/2013 - 09:08

Εγώ είχα όλα τα iPhone, απο το πρώτο 2g μέχρι το 4.
Κάποια στιγμή είπα ν αλλάξω , να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό.
Πήρα το HTC ONE X , κορυφαίο android κινητό.
Στην αρχή ενθουσιάστηκα με τα tweaking Kai customization , αλλά όσο περνάτε ο καιρός μ ενοχλούσαν διάφορα πράγματα.

Πρώτα απο όλα, δεν ήταν κινητό..... Δεν μπορούσα να το χειριστών με το ένα χέρι καθόλου.
Μου έλειπαν επίσης πολλές εφαρμογές και αυτές που εβρισκα , αντίστοιχες του iOS , ήταν επιεικώς απαράδεκτες (κυρίως multimedia , όπως garage band, day, iPhoto , vjay, iMovie κλπ).
Επίσης δεν υπαρχει ακομη τρόπος να συνδέσεις ψηφιακά μια συσκευή android με το car stereo - stereo σπιτιού.

Επίσης μ ενόχλησε η μικρή και πολυ αργή διείσδυση του νέου 4.1 - 4.2 ....απελπιστικά αργή,
Εκανε να βγει 6 μήνες το 4.1 , ούτε λόγος για το 4.2 στο HTC

Επίσης, τι να τα κάνω τα widget και τα multitasking, όταν η μπαταρία του με έβγαζε το πολυ 6 ώρες... Ηθελα φόρτιση 2 φορές την ημέρα!

Τέλος , γύρισα πίσω και πήρα το iPhone 5.... Και δεν ασχολούμαι πλέον με το customize αλλά με τις εφαρμογές που ειναι ακομη πολυ μπροστά.
Δεν ξανά φεύγω πια....

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 10/01/2013 - 09:11


#53   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2013 - 09:08

σταθερος σε ios καλο και το android αλλα πολλα ξοπλια χωρις ουσια καποιες φορες . :rolleyes:

#54   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/01/2013 - 09:50

Εγώ είχα όλα τα iPhone, απο το πρώτο 2g μέχρι το 4.
Κάποια στιγμή είπα ν αλλάξω , να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό.
Πήρα το HTC ONE X , κορυφαίο android κινητό.
Στην αρχή ενθουσιάστηκα με τα tweaking Kai customization , αλλά όσο περνάτε ο καιρός μ ενοχλούσαν διάφορα πράγματα.

Πρώτα απο όλα, δεν ήταν κινητό..... Δεν μπορούσα να το χειριστών με το ένα χέρι καθόλου.
Μου έλειπαν επίσης πολλές εφαρμογές και αυτές που εβρισκα , αντίστοιχες του iOS , ήταν επιεικώς απαράδεκτες (κυρίως multimedia , όπως garage band, day, iPhoto , vjay, iMovie κλπ).
Επίσης δεν υπαρχει ακομη τρόπος να συνδέσεις ψηφιακά μια συσκευή android με το car stereo - stereo σπιτιού.

Επίσης μ ενόχλησε η μικρή και πολυ αργή διείσδυση του νέου 4.1 - 4.2 ....απελπιστικά αργή,
Εκανε να βγει 6 μήνες το 4.1 , ούτε λόγος για το 4.2 στο HTC

Επίσης, τι να τα κάνω τα widget και τα multitasking, όταν η μπαταρία του με έβγαζε το πολυ 6 ώρες... Ηθελα φόρτιση 2 φορές την ημέρα!

Τέλος , γύρισα πίσω και πήρα το iPhone 5.... Και δεν ασχολούμαι πλέον με το customize αλλά με τις εφαρμογές που ειναι ακομη πολυ μπροστά.
Δεν ξανά φεύγω πια....


Κι εγώ δέν είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω το iOS.To είχα ξανακάνει και παλιότερα με ένα Arc S που είχα....σε ένα μήνα το έδωσα.Ετσι είμαι ιδιαίτερα
επιφυλακτικός με τις Android συσκευές.

Αν έπερνα ξανά κάτι ίσως να ήταν το Note2 λόγω των ιδιαίτερων δυνατωτήτων του .... θα δείξει....

#55   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:01

Το iOS είναι κολλητικό. Αλλά αν συνεχίσει να βγάζει τηλεκοντρόλ, μάλλον αποχωρώ. Όπως και να έχει θέλουμε οθόνη με "σωστές" αναλογίες

#56   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:07

Το iOS είναι κολλητικό. Αλλά αν συνεχίσει να βγάζει τηλεκοντρόλ, μάλλον αποχωρώ. Όπως και να έχει θέλουμε οθόνη με "σωστές" αναλογίες

ποιο καλα τηλεκοντρολ παρα ξαπλωστρες :lol:

#57   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:16

To σκέφτομαι με αυτά που έχω δει αλλά είναι ακόμη το πρώτο μου iPhone και δεν έχω δει Jb ακόμα......
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#58   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:24

To σκέφτομαι με αυτά που έχω δει αλλά είναι ακόμη το πρώτο μου iPhone και δεν έχω δει Jb ακόμα......


Υπομονή τον Φεβρουάριο περίπου στις 10 θα βγει...;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#59   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:36

καλημερα και απο μενα! να πω και εγω την ιστορια μου,
ημουν κατοχος windows mobile, windows phone 7, τα wp ηταν απροβληματιστα ειχα της εφαρμογες μου σταθεροτητα και ολα.
ελεγα να παω παλι σε wp, οταν ηρθε το HTC 8X πηγα να το δω... ομορφο λεπτο μου κινησε την περιεργεια αν και ηταν λιγο ογκοδες, για καλη μου τυχη απο πανω ακριβος το καταστημα ειχε το i5, τα πρωτα δευτερολεπτα εριχνα καμια ματια, μετα απο λιγο τα εβαζα διπλα διπλα, και μετα απο 2 λεπτα ειχα στα χερια μου μονο το i5 και το χαζευα!
κατι μεσα μου αρχισε να με τρωει και να με τρωει... τελικα λεω ας κανω την μεταβαση.... και οτι γινει!

ΤΕΛΙΚΑ επαθα πλακα με τις εφαρμογες του ios, πραγματικα ασχολουμε με μουσικη και εχει προγραμματα ανταξια του CU Base, fruity loops, reason ktl...δεν πιστευα ποτε πως ενα κινητο θα εφτανε στα ΙΣΑ ενα pc στις δυνατοτητες.... οσο αφορα την μεταβαση ηταν πανευκολη! σταθεροτατο, χωρις προβληματα. δεν εχω ουτε θηκη ουτε screen protector και δεν εχει ουτε μια γρατζουνια.

οσο αφορα το ανδροιδ η κοπελα μου εχει το neo v, εψαξα παρομιες εφαρμογες και δεν βρικα τιποτα ανταξιο, αλλα αυτο που με χαλασε ειναι το ποσο αργο ειναι, τηε τρωει την μπαταρια σε 3 ωρες (εχει χαλασει η συσκευη) και οταν μιλαμε καθε 3 λεπτα κλεινει. να μου πεις δεν ειναι ναυαρχιδια αλλα θα σας πω και το αλλο. βγηκα με μια παρεα της και ενας φιλος ειχε το note 2. του ζητησα να το πιασω στα χερια μου να το δω λιγο μιας και ειχα ακουσει πολλα... το πρωτο πραγμα που μπορουσα να δω για τον χρονο που το κρατουσα ηταν το scroll στις επαφες και εκει απογοιτευτηκα.... δυστηχος laggare και δεν ηταν καθολου smooth. απογοιτευτητα, βεβαια το παιδι ηταν ολη την ωρα πανω απο το κινητο αλλα αυτο δεν δικαιολογη οτι επιδη το χρησιμοποιουσε συνεχεια ηταν φωρτομενο και επρεπε να laggarei.
δεν ξερω αλλα το iphone με κερδισε. δυσκολα θα αλλαξω προς το παρον και πιστευω πως η google εχει πολυ δουλεια ακομα, μπορει να εκανε 5 βηματα και η apple ενα αλλα η apple ειναι ακομα μπροστα. παντως ολος ο ανταγονισμος κανει καλο στον καταναλωτη!

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#60   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2013 - 10:41

βγηκα με μια παρεα της και ενας φιλος ειχε το note 2. του ζητησα να το πιασω στα χερια μου να το δω λιγο μιας και ειχα ακουσει πολλα... το πρωτο πραγμα που μπορουσα να δω για τον χρονο που το κρατουσα ηταν το scroll στις επαφες και εκει απογοιτευτηκα.... δυστηχος laggare και δεν ηταν καθολου smooth. απογοιτευτητα, βεβαια το παιδι ηταν ολη την ωρα πανω απο το κινητο αλλα αυτο δεν δικαιολογη οτι επιδη το χρησιμοποιουσε συνεχεια ηταν φωρτομενο και επρεπε να laggarei.


Πρώτη φορά το ακούω .5500 φωτογραφίες το iPhone5 κολλούσε λίγο το Note2 τις ανοίγει στο φτερό.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες