Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iPhone 7 επέστρεψε απο service με γρατζουνιά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
181 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   GiwrgosM

GiwrgosM

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2017 - 16:43

βασικα καθαρο restore εχεις κανει?

Βοήθησε με καταλάβω τι ακριβώς εννοείς και πως το κάνω αυτό .

 

Από ήδη στιγμή που σου επέστρεψαν το κινητό με προίκα μια γρατζουνιά κάνε το θέμα για αντικατάσταση

Να ξαναπαω με τσαμπουκά και να απαιτησω καινουργια συσκευη ? Πες με χαζω ,αφελη ,αλλα σε τετοιες υπηρεσίες δεν μου βγαίνει δυστοιχός , εκτός και αν κανουν κατι πολύ χοντρο :/ 

 Παραθέτω βίντεο με το προβλημα ,ΜΕΤΑ απο τον έλεγχο που το έβγαλε οκ.   



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/03/2017 - 17:14

Άσε πολύ εξυπνάδα και ύφος , όταν πήγα την 1η φορά ,το πιάνει στα χέρια του κάνει δεξια ,αριστερα την οθόνη ,μια χαρα είναι μου λεει δεν κολάει  B) σκέτα τζιμάνια.

 

Χθές Τρίτη παρέλαβα την συσκευή μου ,ΧΩΡΙΣ εννοείτε να βρουν κάτι και μου άφησαν ενθύμιο μια γρατζουνιά στο κάτω μέρος ,ανάμεσα στο ηχείο κια το beezle . 

Μετά απο 1 ώρα τα ίδια ,δεν ανοιγε εφαρμογές και για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχει καθόλου widgets ,εξαφανίστηκαν ,ούτε έχει επιλογή να προσθέσω ?  > :(  > :( 

Μιάς και είναι θέμα λογισμικού ( θέλω να πιστεύω) μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω χωρίς την βοήθεια απο τα τζιμάνια ? (Έχω δοκιμάσει και restore με itunes απο παλιό iphone ,και restore μεσα απο την συσκευη )

Βοήθησε με καταλάβω τι ακριβώς εννοείς και πως το κάνω αυτό .

 

Να ξαναπαω με τσαμπουκά και να απαιτησω καινουργια συσκευη ? Πες με χαζω ,αφελη ,αλλα σε τετοιες υπηρεσίες δεν μου βγαίνει δυστοιχός , εκτός και αν κανουν κατι πολύ χοντρο :/ 

 Παραθέτω βίντεο με το προβλημα ,ΜΕΤΑ απο τον έλεγχο που το έβγαλε οκ.

Το τηλ. για ποιόν ακριβώς λόγο το πήγες σε αυτούς? Για τα κολλήματα στο Video?

 

Αυτό είναι θέμα Software και όχι συσκευής.

 

Θα πάρεις Backup και θα κάνεις Restore απο iTunes χωρίς μετά να επαναφέρεις αυτο που κράτησες για αρχή.

 

Το να κάνεις επαναφορά μέσα απο τη συσκευή δεν είναι το ίδιο μιας και απλά διαγράφει ο,τι έχεις και τίποτα παραπάνω.

 

Τώρα για τη γρατζουνιά θα έπρεπε να το αναφέρεις εκείνη τη στιγμή. Αν και στη θέση σου θα άνοιγα Case στο Support.

 

Μαθημένοι άλλωστε με την iStorm πλέον.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#123   GiwrgosM

GiwrgosM

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2017 - 18:27

Το τηλ. για ποιόν ακριβώς λόγο το πήγες σε αυτούς? Για τα κολλήματα στο Video?

 

Αυτό είναι θέμα Software και όχι συσκευής.

 

Θα πάρεις Backup και θα κάνεις Restore απο iTunes χωρίς μετά να επαναφέρεις αυτο που κράτησες για αρχή.

 

Το να κάνεις επαναφορά μέσα απο τη συσκευή δεν είναι το ίδιο μιας και απλά διαγράφει ο,τι έχεις και τίποτα παραπάνω.

 

Τώρα για τη γρατζουνιά θα έπρεπε να το αναφέρεις εκείνη τη στιγμή. Αν και στη θέση σου θα άνοιγα Case στο Support.

 

Μαθημένοι άλλωστε με την iStorm πλέον.

Αρχικά το πήγα γιατί έκανε μόνο του reastart ,έδειχνε το apple logo και δέν άνοιξε ποτέ ούτε μετά απο force restart (10+ φορές) ,το έκανα restore απο itues άνοιξε ,το έκανα καθαρή εγκατάσταση και έκανε πάλι τα ίδια .Μέχρι που πάγωσε εντελός και η μισή οθόνη ήταν pixel και λέω μπας και έπαθε τίποτα πέρα απο software . Το βίντεο είναι μετά απο καθαρό install οχι ,backup η μέσα απο την συσκευη.  Επειδή δεν κατέχω του θέματος και να έκανα κάτι λάθος , μπορείς σε παρακαλώ να πείς τα βήματα που πρέπει να κάνω πάνω σε αυτό που ανέφερες .
Ξέρω οτι είναι θέμα software αλλα δέν μπορώ να βρώ τρόπω να το διορθώσω .



#124   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/03/2017 - 18:40

Αρχικά το πήγα γιατί έκανε μόνο του reastart ,έδειχνε το apple logo και δέν άνοιξε ποτέ ούτε μετά απο force restart (10+ φορές) ,το έκανα restore απο itues άνοιξε ,το έκανα καθαρή εγκατάσταση και έκανε πάλι τα ίδια .Μέχρι που πάγωσε εντελός και η μισή οθόνη ήταν pixel και λέω μπας και έπαθε τίποτα πέρα απο software . Το βίντεο είναι μετά απο καθαρό install οχι ,backup η μέσα απο την συσκευη.  Επειδή δεν κατέχω του θέματος και να έκανα κάτι λάθος , μπορείς σε παρακαλώ να πείς τα βήματα που πρέπει να κάνω πάνω σε αυτό που ανέφερες .
Ξέρω οτι είναι θέμα software αλλα δέν μπορώ να βρώ τρόπω να το διορθώσω .

Τότε υπο αυτές τις συνθήκες (Reboot κτλ.) πιθανόν να μιλάμε τελικά για Hardware.

 

Παρόλα αυτά σύνδεσε το στο iTunes, πάτησε να κάνει Backup και κατέβασε και το IPSW της 10.2.1 απο την αρχική σελίδα με Chrome ή Mozilla.

 

Με πατημένο το Shift μετά πάτα Restore στο iTunes και επέλεξε το.

 

Όταν ολοκληρωθεί επέλεξε As New και παρακολούθησε το αν σου κάνει τα ίδια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#125   GiwrgosM

GiwrgosM

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2017 - 21:35

Τότε υπο αυτές τις συνθήκες (Reboot κτλ.) πιθανόν να μιλάμε τελικά για Hardware.

 

Παρόλα αυτά σύνδεσε το στο iTunes, πάτησε να κάνει Backup και κατέβασε και το IPSW της 10.2.1 απο την αρχική σελίδα με Chrome ή Mozilla.

 

Με πατημένο το Shift μετά πάτα Restore στο iTunes και επέλεξε το.

 

Όταν ολοκληρωθεί επέλεξε As New και παρακολούθησε το αν σου κάνει τα ίδια.

Το είχα ίδη κάνει όταν μου κόλλησε τελείως και είχε πρωτοεμφάνιση τα προβλήματα , 2 φορές κιόλας μία απο mac και μία απο windows αλλα το ios το κατέβαζε το itunes και μετα συνέχιζε να έχει θέματα , μετά το πήγα στο κατάστημα μπας και βρούν τίποτα απο θέμα hardware αλλα τζιφος :/

Θα δοκιμάσω άλλη μία όπως πρότεινες (να το κατεβάσω εξωτερικά του itunes) μπας και δούμε λειτουργικη μέρα .

 

Ευχαριστώ πολύ σε όλους για τις προτάσεις σας .



#126   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/03/2017 - 01:03

Ο μόνος λόγος που κατεβάζεις εσύ το IPSW είναι απλά για να γλυτώσεις χρόνο και να μη περιμένεις το iTunes να το κατεβάσει.

 

Δεν αλλάζει κάτι άλλο στη διαδικασία.

 

Αφού έχεις ήδη κάνει λοιπόν 2 φορές Restore δε θα αλλάξει κάτι κάνοντας και 3η. Εκτός και αν τότε επανέφερες Backup.

 

Διαφορετικά να πάρεις το Support να ανοίξεις Case κυρίως για το σημάδι και το πρόβλημα μετά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#127   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/03/2017 - 09:45

Ωφείλω να ομολογήσω πάντως ότι εγώ τελικά ήμουν από τους τυχερούς της υπόθεσης όχι μόνο στο πρόβλημα που προέκυψε με τη μπαταρία του κινητού μου αλλά και με την εμπειρία από την istorm στην Τσιμισκή. Το κινητό μου πλέον είναι σε εξαιρετική κατάσταση όσον αφορά τη μπαταρία και η συνολική εξυπηρέτηση στο κατάστημα πολύ καλή

#128   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 16/03/2017 - 14:31

Ωφείλω να ομολογήσω πάντως ότι εγώ τελικά ήμουν από τους τυχερούς της υπόθεσης όχι μόνο στο πρόβλημα που προέκυψε με τη μπαταρία του κινητού μου αλλά και με την εμπειρία από την istorm στην Τσιμισκή. Το κινητό μου πλέον είναι σε εξαιρετική κατάσταση όσον αφορά τη μπαταρία και η συνολική εξυπηρέτηση στο κατάστημα πολύ καλή


Εισαι από τους τυχερούς. Οι προίκα γρατζουνιά φαίνεται πως είναι συνήθη φαινόμενο... όπως και σε εμένα.
Πλέον δεν τους εμπιστεύομαι ούτε να το πιάσουν, έπαθα ζημιά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#129   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/03/2017 - 16:15

Κι εγώ πάντως είχα θετική εμπειρία όταν χρειάστηκε να πάω στην iStorm, Τρίτη παρέδωσα το τηλέφωνό μου και Παρασκευή είχα την καινούρια συσκευή



#130   GiwrgosM

GiwrgosM

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2017 - 15:42

Ο μόνος λόγος που κατεβάζεις εσύ το IPSW είναι απλά για να γλυτώσεις χρόνο και να μη περιμένεις το iTunes να το κατεβάσει.

 

Δεν αλλάζει κάτι άλλο στη διαδικασία.

 

Αφού έχεις ήδη κάνει λοιπόν 2 φορές Restore δε θα αλλάξει κάτι κάνοντας και 3η. Εκτός και αν τότε επανέφερες Backup.

 

Διαφορετικά να πάρεις το Support να ανοίξεις Case κυρίως για το σημάδι και το πρόβλημα μετά.

Το έκανα και 3η φορά απο 3ο υπολογιστή μόλις έστειλες το post,μπας και γίνει θαύμα . Μόλις το κάνω ξανα εμφανίστηκαν τα widget που η ISTORM μου εξαφάνησε ,ολα καλα μεσα στην τρελη χαρά . και την ώρα που γράφω το post για να πω και ένα ευχαριστώ . ΤΣΑΚ reboot και έμεινε στο κυκλάκι που γυρνάει . Μετά απο 3 force restart τελικά άνοιξε ,αλλα πάλι ασταθές ,δέν ανταποκρινόταν καλά ,δεν άνοιγαν παλι οι εφαρμογες κτλ. ...Σήμερα μετα 3 μέρες έφαγα φλασιά , πέρασα όλες τις εικόνες και τα video απο το 7 plus(128) στο mac για να πέσουν τα αρχεία απο 80gb στα 20Gb και πήρα buckup απο αυτό , το έκανα restore και στις 5 ώρες που το δουλεύω φαίνετε να έστρωσε πλήρος :) :) 
 

Ωφείλω να ομολογήσω πάντως ότι εγώ τελικά ήμουν από τους τυχερούς της υπόθεσης όχι μόνο στο πρόβλημα που προέκυψε με τη μπαταρία του κινητού μου αλλά και με την εμπειρία από την istorm στην Τσιμισκή. Το κινητό μου πλέον είναι σε εξαιρετική κατάσταση όσον αφορά τη μπαταρία και η συνολική εξυπηρέτηση στο κατάστημα πολύ καλή

Απο τους πολύ τυχερούς , πλησιάζεις τζόκερ . (δεν κοροιδεύω ) Την 2η φορά που πήγα να πάρω την συσκευή μου απο το istorm ήταν εκεί μία κυρία με 6s plsu  και έιχε θέμα με το digitizer δέν έπιανε καλα η αφή και ελεγε οτι όταν το πατάει με δύναμη πιάνει κανονικά ...Δηλαδί , ή αποσυνδέθηκε ο κονέκτωρας ή δεν κάνει καλή επαφή (αναφέρει οτι της ζήτησας 140 ευρο απο άλλο μαγαζι για να της αλλάξουν την οθόνη ) και γυρνάει και της λεει ο τσακαλος οτι και να αλλάξει οθόνη δέν θα γίνει κατι και οτι έχει πρόβλημα η μητρικη και οτι θα πρεπει να δώσει 270Ε για να μπεί στο προγραμα αντικατάστασης συσκευης της Apple (η οποία έχει αναγνωρίσει οτι είναι δικό της σφάλμα και σου ζητάει και λεφτα για να στο φτιάξει B) ....ακουσος ακουσον .... Νά πως βγάζουν λεφτά απο άτομα που δέν έχουν ιδέα . 

 

Πείτε με υπερβολικό / κακό αλλα μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται αυτά . Στο αμέρικα είναι 1η σαν εταιρία γιατι παρέχει το καλύτερο after sale ,το ακριβώς αντίθετο με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα .Και έχεις με 90-120 & Apple care για 2-3 χρόνια .



#131   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2017 - 16:00

 

Το έκανα και 3η φορά απο 3ο υπολογιστή μόλις έστειλες το post,μπας και γίνει θαύμα . Μόλις το κάνω ξανα εμφανίστηκαν τα widget που η ISTORM μου εξαφάνησε ,ολα καλα μεσα στην τρελη χαρά . και την ώρα που γράφω το post για να πω και ένα ευχαριστώ . ΤΣΑΚ reboot και έμεινε στο κυκλάκι που γυρνάει . Μετά απο 3 force restart τελικά άνοιξε ,αλλα πάλι ασταθές ,δέν ανταποκρινόταν καλά ,δεν άνοιγαν παλι οι εφαρμογες κτλ. ...Σήμερα μετα 3 μέρες έφαγα φλασιά , πέρασα όλες τις εικόνες και τα video απο το 7 plus(128) στο mac για να πέσουν τα αρχεία απο 80gb στα 20Gb και πήρα buckup απο αυτό , το έκανα restore και στις 5 ώρες που το δουλεύω φαίνετε να έστρωσε πλήρος :) :)
 

Απο τους πολύ τυχερούς , πλησιάζεις τζόκερ . (δεν κοροιδεύω ) Την 2η φορά που πήγα να πάρω την συσκευή μου απο το istorm ήταν εκεί μία κυρία με 6s plsu  και έιχε θέμα με το digitizer δέν έπιανε καλα η αφή και ελεγε οτι όταν το πατάει με δύναμη πιάνει κανονικά ...Δηλαδί , ή αποσυνδέθηκε ο κονέκτωρας ή δεν κάνει καλή επαφή (αναφέρει οτι της ζήτησας 140 ευρο απο άλλο μαγαζι για να της αλλάξουν την οθόνη ) και γυρνάει και της λεει ο τσακαλος οτι και να αλλάξει οθόνη δέν θα γίνει κατι και οτι έχει πρόβλημα η μητρικη και οτι θα πρεπει να δώσει 270Ε για να μπεί στο προγραμα αντικατάστασης συσκευης της Apple (η οποία έχει αναγνωρίσει οτι είναι δικό της σφάλμα και σου ζητάει και λεφτα για να στο φτιάξει B) ....ακουσος ακουσον .... Νά πως βγάζουν λεφτά απο άτομα που δέν έχουν ιδέα . 

 

Πείτε με υπερβολικό / κακό αλλα μόνο στο Ελλαδιστάν γίνονται αυτά . Στο αμέρικα είναι 1η σαν εταιρία γιατι παρέχει το καλύτερο after sale ,το ακριβώς αντίθετο με αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα .Και έχεις με 90-120 & Apple care για 2-3 χρόνια .

 

Ίσως αυτός να είναι και ένας από τους λόγους για τον οποίο δεν βλέπουμε ακόμα κάποιο Apple Store στην Ελλάδα.



#132   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/03/2017 - 16:03

Το έκανα και 3η φορά απο 3ο υπολογιστή μόλις έστειλες το post,μπας και γίνει θαύμα . Μόλις το κάνω ξανα εμφανίστηκαν τα widget που η ISTORM μου εξαφάνησε ,ολα καλα μεσα στην τρελη χαρά . και την ώρα που γράφω το post για να πω και ένα ευχαριστώ . ΤΣΑΚ reboot και έμεινε στο κυκλάκι που γυρνάει . Μετά απο 3 force restart τελικά άνοιξε ,αλλα πάλι ασταθές ,δέν ανταποκρινόταν καλά ,δεν άνοιγαν παλι οι εφαρμογες κτλ. ...Σήμερα μετα 3 μέρες έφαγα φλασιά , πέρασα όλες τις εικόνες και τα video απο το 7 plus(128) στο mac για να πέσουν τα αρχεία απο 80gb στα 20Gb και πήρα buckup απο αυτό , το έκανα restore και στις 5 ώρες που το δουλεύω φαίνετε να έστρωσε πλήρος :) :)

Το πιο πιθανό είναι να έφταιγε τελικώς το Backup που επανέφερες πρίν.

 

Αν και πάλι τελικά επανέφερες κάποιο άλλο θα έχεις πιθανόν πρόβλημα στη πορεία.

 

Καλό θα ήταν να πάρεις ο,τι θες μεμονωμένα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#133   GiwrgosM

GiwrgosM

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/03/2017 - 04:01

 .... Στο παρελθός πήρα buckup μόνο για να το ανοίξω όταν είχε πεθάνει ,στην συνέχεια είχαν γίνει 3 φορές καθαρή εγκατάσταση απο itunes ....την 3η έβαλα άλλο icloud/appleid σκεπτόμενος οτι μπορέι να κάνει sync τίποτα και απο εκεί να προέρχεται....αλλα το συνέχησε να @@@@ ...Μιάς και ήταν λογισμικού , και το 7αρι δουλέυει κανονικά είπα να δοκιμάσω να το επαναφέρω απο αυτό και μέχρι στιγμής μια χαρά
 

Το πιο πιθανό είναι να έφταιγε τελικώς το Backup που επανέφερες πρίν.

 

Αν και πάλι τελικά επανέφερες κάποιο άλλο θα έχεις πιθανόν πρόβλημα στη πορεία.

 

Καλό θα ήταν να πάρεις ο,τι θες μεμονωμένα.



#134   apostolis13

apostolis13

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2017 - 13:26

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα έχω πρόβλημα με το iPhone 7 Plus ακούγεται το γνωστό πίσω. Πήγα το τηλέφωνο στην isystem στο Χολαργο και μου είπαν ότι το πρόβλημα υπάρχει αλλά δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Αμερική. Ισχύει κάτι τέτοιο εγώ νόμιζα ότι η εγγύηση της Apple είναι παγκόσμια. Αυτοί μου είπαν ότι πρέπει να το στείλω στην Αμερική όπου το πήρα και να μου κάνουν εκείνοι αντικατάσταση της συσκευής! Μιλάμε για μεγάλο μπάχαλο. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει που πρέπει να στείλω μαιλ για να βγάλω άκρη.
Ευχαριστώ

#135   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/03/2017 - 13:51

Τώρα τελευταία έχουν ξεκινήσει και αυτή τη καραμέλα περί Αμερικής, ή γενικά όταν η συσκευή είναι απο άλλη χώρα.

 

Προφανώς αυτό δεν ισχύει όταν βρίσκεται στο 1ο χρόνος της εγγύησης της Apple.

 

Πήγαινε Document ή InfoQuest. Διαφορετικά αν θες να επιμείνεις με την iSystem, τηλ. στο Support να ανοίξεις Case.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες