Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αξίζει Τελικά η Αγορά Του iphone 4?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
138 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 20:51

Για μένα αξίζει η αγορά του. Απλά να ξέρεις ότι σε ένα χρόνο θα θες το καινούριο. Τουλάχιστον εγώ είναι δύσκολο να κρατήσω iPhone ενώ έχει βγει το καινούριο.

Η οθόνη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ όπως και οι δυνατότητες του. Δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να συγκριθεί με ένα android.

Το πρόβλημα με το σημα υπάρχει, αλλά με μία θήκη λύνεται. Και χωρίς θήκη παντως δεν είναι κάτι το τρομερό, δηλαδή δεν έχω χάσει ποτέ κλήση.

proximity sensor issues είχα μέχρι την 4.1. Μόλις βγήκε λύθηε αυτό το πρόβλημα.

Πάντως νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν να κάτσεις να ψάξεις μόνος σου. Είσαι σε forum που ΟΛΟΙ έχουν iPhone ή έστω υποστηρίζουν τα iPhone οπότε όλοι θα σε συμβουλέψουν να πάρεις iPhone 4.

Κάτσε ψάξε και μόνος σου, δες συγκριτικά με android ή windows mobile και αποφάσισε.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 21/09/2010 - 20:57

Είναι το iPhone το καλύτερο smartphone της αγοράς αυτή τη στιγμή; δεν θα υποστήριζα κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Υπολείπεται σε πολλά πράγματα, και απο άποψη hardware υπάρχουν σαφέστατα πολύ καλύτερες συσκευές στην αγορά. Παρ΄ όλα αυτά έχω ένα 3GS εδώ και 14 μήνες, και λογικά θα το αλλάξω του χρόνου το καλοκαίρι με την καινούργια υλοποίηση (iPhone 5?), εκτός απροόπτου φυσικά. Γιατί λοιπόν μένω στο iPhone 3GS; καταρχάς 589 ευρώ είναι σημαντικό ποσό, και ως εκ τούτου θεωρώ τα 2 έτη το minimum διάστημα που θα το κρατήσω χωρίς να θεωρήσω τον εαυτό μου βλάκα που έδωσα τόσα χρήματα. Ακόμα περισσότερο όμως, εξαιτίας των apps. Αυτή τη στιγμή παίζουν εφαρμογές για την συσκευή (τόσο στο AppStore όσο και στο Cydia) που πολύ απλά δεν βρίσκονται σε άλλη πλατφόρμα. Αν το Android Market είχε SPB Wallet, NBG Mobile Banking και 7-8 ακόμα σημαντικές για εμένα εφαρμογές, θα πήγαινα καρφωτός για HTC Desire. Αλλά δεν έχει. Οπότε παραμένω με το 3GS. Και φυσικά δεν παίρνω το iPhone 4 γιατί πραγματικά το θεωρώ χαζό να δώσω εκ νέου 6 κατοστάρικα για να κάνω τα ίδια πράγματα που κάνω και τώρα. Το να ανοίγω τις εφαρμογές κατά 0.5 sec γρηγορότερα και να έχω απλά μια καλύτερη οθόνη δεν αποτελεί για μένα λόγο για νέα αγορά. Το επόμενο iPhone προφανώς θα είναι αρκετά αλλαγμένο από άποψη hardware, συν του ότι η έκδοση του iOS που θα τρέχει θα είναι λογικά "βαριά" για το 3GS (όπως τώρα το iOS 4 είναι βαρύ για το 3G)...

#33   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:04

Για μένα αξίζει η αγορά του. Απλά να ξέρεις ότι σε ένα χρόνο θα θες το καινούριο. Τουλάχιστον εγώ είναι δύσκολο να κρατήσω iPhone ενώ έχει βγει το καινούριο.

Η οθόνη είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ όπως και οι δυνατότητες του. Δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να συγκριθεί με ένα android.

Το πρόβλημα με το σημα υπάρχει, αλλά με μία θήκη λύνεται. Και χωρίς θήκη παντως δεν είναι κάτι το τρομερό, δηλαδή δεν έχω χάσει ποτέ κλήση.

proximity sensor issues είχα μέχρι την 4.1. Μόλις βγήκε λύθηε αυτό το πρόβλημα.

Πάντως νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν να κάτσεις να ψάξεις μόνος σου. Είσαι σε forum που ΟΛΟΙ έχουν iPhone ή έστω υποστηρίζουν τα iPhone οπότε όλοι θα σε συμβουλέψουν να πάρεις iPhone 4.

Κάτσε ψάξε και μόνος σου, δες συγκριτικά με android ή windows mobile και αποφάσισε.

Σε ευχαριστώ πολύ,
το έχω ψάξει αρκετά και σε άλλα Forum,τo android το εχω βαλει στο HD2 δεν μου αρεσει και τόσο πολύ,WM έχω 3 συσκευές και τα νέα WΜ απο οτι έχουμε δει,μέχρι τώρα,δεν είναι ότι καλύτερο,
θέλω να αγοράσω το iphone(και μάλλον θα το κάνω).

#34   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:12

Είναι το iPhone το καλύτερο smartphone της αγοράς αυτή τη στιγμή; δεν θα υποστήριζα κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Υπολείπεται σε πολλά πράγματα, και απο άποψη hardware υπάρχουν σαφέστατα πολύ καλύτερες συσκευές στην αγορά. Παρ΄ όλα αυτά έχω ένα 3GS εδώ και 14 μήνες, και λογικά θα το αλλάξω του χρόνου το καλοκαίρι με την καινούργια υλοποίηση (iPhone 5?), εκτός απροόπτου φυσικά. Γιατί λοιπόν μένω στο iPhone 3GS; καταρχάς 589 ευρώ είναι σημαντικό ποσό, και ως εκ τούτου θεωρώ τα 2 έτη το minimum διάστημα που θα το κρατήσω χωρίς να θεωρήσω τον εαυτό μου βλάκα που έδωσα τόσα χρήματα. Ακόμα περισσότερο όμως, εξαιτίας των apps. Αυτή τη στιγμή παίζουν εφαρμογές για την συσκευή (τόσο στο AppStore όσο και στο Cydia) που πολύ απλά δεν βρίσκονται σε άλλη πλατφόρμα. Αν το Android Market είχε SPB Wallet, NBG Mobile Banking και 7-8 ακόμα σημαντικές για εμένα εφαρμογές, θα πήγαινα καρφωτός για HTC Desire. Αλλά δεν έχει. Οπότε παραμένω με το 3GS. Και φυσικά δεν παίρνω το iPhone 4 γιατί πραγματικά το θεωρώ χαζό να δώσω εκ νέου 6 κατοστάρικα για να κάνω τα ίδια πράγματα που κάνω και τώρα. Το να ανοίγω τις εφαρμογές κατά 0.5 sec γρηγορότερα και να έχω απλά μια καλύτερη οθόνη δεν αποτελεί για μένα λόγο για νέα αγορά. Το επόμενο iPhone προφανώς θα είναι αρκετά αλλαγμένο από άποψη hardware, συν του ότι η έκδοση του iOS που θα τρέχει θα είναι λογικά "βαριά" για το 3GS (όπως τώρα το iOS 4 είναι βαρύ για το 3G)...

από τις λογικότερες φωνές εδώ μέσα, συμφωνώ απολύτως. αν έχεις 3GS, το iPhone 4 αποτελεί υπερβολή.-

#35   tsomos

tsomos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:20

Σε ευχαριστώ πολύ,
το έχω ψάξει αρκετά και σε άλλα Forum,τo android το εχω βαλει στο HD2 δεν μου αρεσει και τόσο πολύ,WM έχω 3 συσκευές και τα νέα WΜ απο οτι έχουμε δει,μέχρι τώρα,δεν είναι ότι καλύτερο,
θέλω να αγοράσω το iphone(και μάλλον θα το κάνω).

Παρτο,φιλε...σου αρεσει σαν εμφανιση?Αν ναι μην το σκεφτεσαι.Για μενα προσωπικα iphone ειναι η ομορφια της λιτοτητας!Αυτο τα λεει ολα για μενα ;)

#36   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:25

Face Time;

Για εμένα ιδιαίτερα (μόνιμος κάτοικος εξωτερικού) είναι κάτι που το 4, έκανε πραγματικότητα; (προσωπική άποψη, μόνο για αυτό αξίζει την αγορά του; )

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#37   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:33

Παρτο,φιλε...σου αρεσει σαν εμφανιση?Αν ναι μην το σκεφτεσαι.Για μενα προσωπικα iphone ειναι η ομορφια της λιτοτητας!Αυτο τα λεει ολα για μενα ;)

Ναι είναι αρκετά όμορφο,αυτό που μου αρεσει είναι η οθόνη του(το είδα σήμερα σε κατάστημα της vodafone,απλά φοβερό!!),άλλα και το μέγεθος του,το HD2 είναι υπερβολικά μεγάλο και πολλές φορές αναγκάζομαι να κουβαλάω τσαντάκι για να το βάζω μέσα :(
Τώρα από εφαρμογές και λειτουργικότητα,δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω γιατί περίμεναν άλλοι 5 στην "ουρά" να το δουν :D

#38   tsomos

tsomos

    iPH Member

  • 209 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:44

Εγω παρηγγειλα το λευκο και θα περιμενω μαλλον μεχρι Δεκεμβριο...Να σου λεγα να κανεις το ιδιο? :rolleyes: δεν ξερω!Οποιο σου αρεσει πιο πολυ..

#39   techteam

techteam

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:NickGar

Δημοσίευση 21/09/2010 - 21:51

Tο επόμενο iPhone προφανώς θα είναι αρκετά αλλαγμένο από άποψη hardware, συν του ότι η έκδοση του iOS που θα τρέχει θα είναι λογικά "βαριά" για το 3GS (όπως τώρα το iOS 4 είναι βαρύ για το 3G)...



Καλά, αυτό δεν είναι απαραίτητο, τα Unix based λειτουργικά συστήματα (Linux, Mac OS X, iOS, Android κλπ.) δεν είναι σαν τα Windows που κάθε νέα έκδοση θέλει 10 φορές καλύτερο hardware για να καταφέρει να τα σηκώσει.

Το ότι το iOS 4.0.x σερνόταν στο iPhone 3G ήταν καθαρά software bug και όχι λόγω παλαιότητας hardware. Το νεότερο iOS 4.1 στο iPhone 3G (είτε jailbroken είτε όχι και έχοντας ενεργοποιήσει και το multitasking) πηγαίνει μια χαρά, το ίδιο και το iOS 4.2.

Με δεδομένα όλα αυτά λοιπόν, ακόμα σκέφτομαι αν αξίζει να δώσω 700 ευρώ για ένα κινητό στο οποίο στο 99,9% του χρόνου θα κάνω ότι κάνω ήδη και στο 3G (σερφάρισμα στο Internet, mail, μουσική, προβολή video, παιχνίδια και βέβαια τηλέφωνα/SMS). Φυσικά αργότερα... μπορεί να μου τη βιδώσει κι εμένα και να το πάρω, ποτέ δεν ξέρεις. ::)

Τελευταία επεξεργασία από: techteam, 21/09/2010 - 21:59


#40   nikos278

nikos278

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:00

ολοσωστο γιατι ειναι τρομερα εθιστικο....θες να σου πω για android να σου πω αλλα σε 6,7 μηνες θα το βαρεθεις και θα θες να το σπρωξεις για να παρεις iphone...anyway προσωπικη μου γνωμη το iphone 4 εχει και πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα...θα πρεπει να ζυγισεις καλα τι θες να δεις και στο google συγκρισεις πριν κανεις το βημα για αγορα
(θα εχεις και καλυτερη μεταπωλιτικη αξια με το μηλοφωνο αν σε ενδιαφερει και αυτο αλλα it's up to you)

με τη διαφορα οτι το ανδροιδ σε ενα χρονο το βαριεσε και αναγκαζεσε να αλλαξεις ενω
η apple σε ενα χρονο χωρις να το χεις βαρεθει σε αναγκαζει να παρεις το επομενο μοντελο τους

#41   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:14

Εγω παρηγγειλα το λευκο και θα περιμενω μαλλον μεχρι Δεκεμβριο...Να σου λεγα να κανεις το ιδιο? :rolleyes: δεν ξερω!Οποιο σου αρεσει πιο πολυ..

Το Λευκό δεν μου αρεσει και τόσο,αλλά μάλλον σε κανα μήνα θα το πάρω που θα έχουν εξαντληθεί τα αποθέματα της πρώτης παραλαβής που έγινε μήπως και....

#42   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:21

Εγώ θα σου πω κάτι κ εσύ παρτο οπως θέλεις. Πρόσεχε με την Apple αυτός ο δρόμος δεν έχει..... Γυρισμό.



Η ατάκα του moviemaker με καλύπτει απόλυτα !!!

Μέχρι και πέρυσι αισθανόμουν ικανοποιημένος με τα διάφορα κινητά που έπερνα...nokia, sony ericsson και samsung κυρίως. Τον Ιανουάριο όμως αποφάσισα να αγοράσω μεταχειρισμένο ένα ipod touch...ε από τότε έπαθα πλάκα !!! Μετά από λίγες μέρες είχα στα χέρια μου ενα iphone 3g 8άρι, το οποίο και αντικατέστησα μετά από 2-3 μήνες με ένα 3gs 16άρι !!!

Όπως καταλαβαίνετε, σύντομα το αντικατέστησα και αυτό...εδώ και λίγες μέρες είμαι κι εγώ ένας υπερήφανος κάτοχος του iphone 4 (16άρι) και ήδη έχω αρχίσει να φαντασιώνομαι το επόμενο μοντέλο !!! :D

#43   vlasjo

vlasjo

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:24

Νομίζω απάντησες μόνος σου, περίμενε κάνα μήνα και δες αν βγει διορθωμένη έκδοση του iPhone4, αλλιώς πάρε κάποιο άλλο! Δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά και μετά να ψάχνεσαι με τo service!!! Υπάρχουν τυχεροί που δεν έχουν (ή έστω νομίζουν πως δεν έχουν) προβλήματα, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα .. διακινδυνεύεις να το πάρεις και να εύχεσαι τι θα σου τύχει? ::)


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.......!!!!!

#44   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:27

κάθε τι που είναι πρωτοποριακό και κορυφή έχει και μικροπροβλήματα. για ρωτήστε και μενα με τη φερράρι? εκείνο το σασμαν απαπαπαπαππαπ
χιχιχιχιχχιχ
φίλε μου πάρτο ειναι κορυφή τα σπάει κατά πως λέτε και σεις οι νεότεροι.
το έχω λιώσει κυριολεκτικά.
καλα το λεει κάποιος ποιο πάνω προσεχε με την απλ. κολλας άσχημα.

#45   anetos

anetos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/09/2010 - 22:29

καλησπερα φιλε συμφωνο απολυτα με τα παιδια πιο πανω οσω αναφορα το σημα κτλ..αλλα εχω να πω το εξεις εγω το χω 3 μερες το τηλ...πριν το παρω ηξερα για τα προβληματα του..τα στανταρ (οσω αναφορα το σημα)και τα πιθανων οσο αναφορα τον αισθητηρα και την καμερα!ομως ολα τα προιοντα στην αγορα εχουν τα υπερ και τα κατα τους..αν μπορουσε καποιος να φτιαξει κατι top δεν θα ηπυρχε ανταγωνισμος αλλα μονοπωλειο!!ειναι καθαρα τη απαιτησεις εχεις απο αυτο που κρατας στα χερια σου και πληρωνεις..δεν αποδεχομαι με τπτ οτι ειναι λυσει στο προβλημα του σηματος το λεγομενω bumper...μου ειναι αδιανοητο σε ενα κινητο 700 euro να εχει ενα τοσο απλο προβλημα και αλητο ταυτοχρονα..αλλα συμβιβαζομαι οτι ειναι στα μειον του κινητου...
τωρα αν θες την γνωμη μου το κινητο ειναι απλα "ερωτευσημο"!!και αν βγει και το j/b για την 4.1 εκει θα ειναι ακομα καλυτερο...!!στο συνιστο ανεπυφιλακτα!!!

Υ.Γ επειδη εμενα η θηκη με χαλαει γιατι "ασχημενη το κινητο"η αποφευγο να το κραταω ετσι η χρησιμοποιο hands free..αν και δεν εχω σοβαρο προβλημα!!!
αν θες να το δεις και εσυ μου φενεται στο πλαισιο εχει τεστερ μοντελο..ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΛΕΝΕ..

Τελευταία επεξεργασία από: anetos, 21/09/2010 - 22:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες