Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 08:25

Καλημέρα κύριοι,

Παρακαλώ όλους να προσέχουν τις εκφράσεις του. Η κόσμια συμπεριφορά είναι το ελάχιστο που απαιτείται από όλους μας.

Επίσης όπως έχουμε ξαναπεί στον γραπτό λόγο είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθείτε ή να αλλάξει το νόημα αυτών που θέλετε να πείτε, για αυτό προσοχή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 08:39

Ο καθένας κρίνει τί αγοράζει. Και έλεος μια καλή εφαρμογή θα την αγόραζα ακόμα και αν είχε 3 ευρώ! (και προσωπικά θα ντρεπόμουν να πώ οτι αν κάτι έχει 3ευρώ δε το αγοράζω γιατί ειναι...ακριβό και δεν αξίζει!!)
Υπάρχουν εφαρμογές που και 10 ευρώ κάνουν και αν τις αγοράσεις κάνεις τη δουλειά σου. Το βασικότερο είναι να τη χρειάζεσαι και να τη κατεβάζεις.
Απλά εδω μέσα οι περισσότεροι κατεβάζουν εφαρμογές έτσι απλά για να τις δουν. Δε τις χρειάζονται. Αν σας πούλαγαν το JB 30ευρώ δε θα το αγοράζατε?!

#378   kolias89

kolias89

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:14

Γιατί πολύ απλά ρε καπετάν-εξυπνάκια δεν την έχεις δωρεάν, ΤΗΝ ΚΛΕΒΕΙΣ. Τόσο δύσκολο είναι πια να το καταλάβεις; Δεν σου τη χαρίζει κανείς όταν την κατεβάζεις σπασμένη: απλά γίνεται κλεπταποδόχος, μιας και αποδέχεσαι εν γνώση σου προϊόν κλοπής. Γιατί αυτό ακριβώς είναι στο σπάσιμο εφαρμογών και η διανομή τους: ΚΛΟΠΗ. Και ειλικρινά δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν η εφαρμογή κοστίζει κανονικά 0.79 ή 99 ευρώ. Και στις 2 περιπτώσεις για κλοπή πρόκειται. Δεν έχουν "σώας τα φρένας" όλοι αυτοί που πιστεύουν πραγματικά ότι το jailbreak υπάρχει για να κατεβάζουν σπασμένες εφαρμογές, όλοι αυτοί δηλαδή οι Large τύποι που ξοδεύουν άνετα ένα μηνιάτικο για να αγοράσουν μια πανάκριβη συσκευή (συνήθως με τα λεφτά του μπαμπά τους), μόνο και μόνο για να ξεροσταλιάζουν σε torrents και σε μαγαζάκια για να κατεβάσουν σπασμένη την εφαρμογή των 0.79 ευρώ. Έχω βαρεθεί πλέον με όλα αυτά τα γελοία υποκείμενα που δεν είναι καν σε θέση να συντάξουν μια πρόταση με λογική σειρά και να αρθρώσουν ένα επιχείρημα, και που μιλάνε όπου σταθούν και όπου βρεθούν για το "δικαίωμα τους" στο "δωρεάν" λογισμικό. Από που κι ως που το κέρδισες αυτό το "δικαίωμα" ρε φίλε; Για τράβα στο χασάπη και βούτα καμία μπριτζόλα ισχυριζόμενος το δικαίωμα σου στην μάσα, και να δείς για πότε θα σε κάνει μαύρο στο ξύλο ο χασάπης... Αλλά έτσι είναι, όπου βρίσκετε τα κάνετε. Είναι μέχρι να σας πάρει πρέφα κανείς και να σας μπαγλαρώσουν. Εκεί να δείς γέλια: όλοι οι "επαναστάτες" θα μεταμορφωθούν σε βρεγμένες γάτες...

Και σε αυτούς τους έξυπνους που με αφοπλιστική ειλικρίνεια εγκρίνουν την διανομή σπασμένων εφαρμογών που είναι ακριβές αλλά υποστηρίζουν την αγορά των Ελληνικών εφαρμογών: καλά, εσείς τα έχετε δυο φορές χαμένα: Πάρτε το χαμπάρι, είτε κλέψεις ένα καρβέλι ψωμί, είτε κλέψεις τον φούρνο ολόκληρο, η κλοπή είναι κλοπή και στις δυο περιπτώσεις. Δεν γίνεται να είσαι ολίγον κλέφτης ή πολύ κλέφτης, όπως δεν γίνεται να είσαι ολίγον έγκυος ή πολύ έγκυος: είτε είσαι είτε δεν είσαι. Και τουλάχιστον αυτός που κλέβει ένα κομμάτι ψωμί μπορεί να ισχυριστεί ότι η πείνα τον έκανε κλέφτη, εσύ που κλέβεις το GPS για το 600 ευρώ κινητό σου, τι ακριβώς θα ισχυριστείς;




Φιλαρακι ετσι απλα μια φιλικη συμβουλη....! Εγω λεω βρες εκει μια γκομενουλα να ασχοληθεις λιγο γιατι δεν σε βλεπω καλα...πολλα νευρα δικε μου χαλαρωσε λιγο δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει μην μας δειρεις κιολας!!! ;)

#379   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:24

Εγώ να σας πω προσωπικά την βαρέθηκα την συζήτηση! Έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να διαβάζω αυτό το τοπικ...Άντε καλό χάσιμο χρόνου σε όλους σας...

#380   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:29

Επειδή το topic αυτό θα οδηγήσει σε αδιέξοδο....καλό θα είναι να κλειδωσει. Οι απόψεις μας ακούστηκαν. Ας μη τις ανακυκλώνουμε.

#381   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:38

Φιλαρακι ετσι απλα μια φιλικη συμβουλη....! Εγω λεω βρες εκει μια γκομενουλα να ασχοληθεις λιγο γιατι δεν σε βλεπω καλα...πολλα νευρα δικε μου χαλαρωσε λιγο δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει μην μας δειρεις κιολας!!! ;)



προφανος και ειναι δικαωμα του καθενος αν θα βαλει σπασμενες εφαρμογες ή οχι. Για μένα το να παραπονιέται ο κάθε developer ελληνας ή μη οτι του εκαναν cracked την εφαρμογή του δεν έχει νόημα κανένα. Δλδ με το παράπονο θα σταματήσουν να τις σπανε? Και το crack δεν εμφανίζεται φυσικα μόνο στο iphone. Oτι βγαίνει και είναι προς πώληση κάποιοι το αγοράζουν και το σπανε . Απο microsoft μέχρι και το πιο απλό προγραμματάκι. Χρόνια τώρα. Εγώ που ασχολούμε με εγκαταστάσεις δικτύων και υπολογιστών σε κάθε σππίτι που θα πάω και θα θέλουν ένα φορματ όταν τους ρωτάω που είναι το cd μου λένε κανα σπασμένο δεν έχει σπασμένο ήταν. Τώρα το αν είναι σωστό ή όχι είναι πολύ σχετικό. Για μένα αν πλήρωνα όσες εκδόσεις έχουν αλλάξει τα windows από τα 3.1 μέχρι σήμερα, όσες εκδόσεος τα office και πολλά άλλα προγράμματα τότε απλα δεν θα είχα προχωρήσει τεχνολογικά, δεν θα είχα δλδ ποτέ δει πως είναι τα windows 7 ultimate γιατι απλά είναι πανάκριβα. και πολλές αλλες περιπτώσεις προγραμματων.
κλείνοντας λοιπόν απλά θα πω οτι όποιος έχει σπασμένες εφαρμογές για μένα καλά κάνει, και όποιος έχει αγορασμένες πάλι καλά κάνει.

#382   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:43

προφανος και ειναι δικαωμα του καθενος αν θα βαλει σπασμενες εφαρμογες ή οχι.


Αληθεια ε? Αυτο το πραγμα λεει ο νομος?

#383   kolias89

kolias89

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:48

Αληθεια ε? Αυτο το πραγμα λεει ο νομος?



Παλικαρε... και ο νομος λεει να μην περνας το οριο των 50 χλμ με αυτοκινητο κτλ μεσα στην πολη.... Πες μου οτι δεν το εχεις περασει να με στειλεις αδιαβαστο...!! Μην κολλατε σε οτι σας συνφερει αλλος παραβαινει τον νομο σε κατι τετοιο αλλος σε κατι αλλο!! Ολες οι παναγιτσες μεσα σε αυτο το forum ειναι?? Δεν το νομιζω..!!

#384   Rottweiler

Rottweiler

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:greekrottys

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:49

Φιλαρακι ετσι απλα μια φιλικη συμβουλη....! Εγω λεω βρες εκει μια γκομενουλα να ασχοληθεις λιγο γιατι δεν σε βλεπω καλα...πολλα νευρα δικε μου χαλαρωσε λιγο δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει μην μας δειρεις κιολας!!! ;)


Φίλε μου χαλάρωσε. Μην αρπάζεστε! Όλοι μία παρέα είμαστε και ας έχουμε διαφορετικές απόψεις.

#385   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 09:49

Αληθεια ε? Αυτο το πραγμα λεει ο νομος?

κανενας νόμος δεν λέει οτι δεν έχει δικαίωμα να βάλεις σπασμένει εφαρμογή, το δικαιωμα ειναι δικαιωμα. τώρα ναι ορίζει ποιες μπορει να είναι οι συνέπιες. αλλα και αυτό ειναι δικαιωμα του καθενός αν θα παρανομίσει δεχόμενος τις συνέπιες ή όχι. Και φυσικά ουτεεγώ ούτε εσύ ουτε κανένας μας δεν μπορει να πει στον άλλον τι θα κάνει.

#386   Mastorass

Mastorass

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:20

Άμα γεια σου. Η πλειοψηφία είναι στο ενδιάμεσο. Καλά να κλέβεις λοιπόν τα 70 ευρώ, αλλά και το 1,60 ;


Ωραία λογική! Για αυτό λοιπόν και η εφορία κυνηγάει τους μικρούς και τους "μεγάλους" τους αφήνει. Σου λέει εκείνοι κλέβουν πολλά οπότε αξίζει,άσε λοιπόν να πληρώσουν οι μικροί στο κάτω κάτω λίγα έχουν να δώσουν :P

#387   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:24

Ωραία λογική! Για αυτό λοιπόν και η εφορία κυνηγάει τους μικρούς και τους "μεγάλους" τους αφήνει. Σου λέει εκείνοι κλέβουν πολλά οπότε αξίζει,άσε λοιπόν να πληρώσουν οι μικροί στο κάτω κάτω λίγα έχουν να δώσουν :P


Αυτό που λες είναι εντελώς άσχετο με αυτό που κάνεις quote.
Μπορεί να μην σου αρέσει η λογική μου, αλλά του υπόλοιπο που γράφεις δεν έχει σχέση με αυτήν.

#388   Mastorass

Mastorass

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:36

Αυτό που λες είναι εντελώς άσχετο με αυτό που κάνεις quote.
Μπορεί να μην σου αρέσει η λογική μου, αλλά του υπόλοιπο που γράφεις δεν έχει σχέση με αυτήν.


Απλά θέλω να τονίσω πως δεν είναι καλό να λέμε μόνο ότι μας συμφέρει. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχω ένα δίκιο

#389   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:39

Απλά θέλω να τονίσω πως δεν είναι καλό να λέμε μόνο ότι μας συμφέρει. Αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχω ένα δίκιο


Για αυτό που λες για την εφορία δίκιο έχεις, απλά δεν έχει σχέση με αυτό που είπα εγώ.

#390   Mastorass

Mastorass

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:40

Για αυτό που λες για την εφορία δίκιο έχεις, απλά δεν έχει σχέση με αυτό που είπα εγώ.


Ένταξει φίλε άστο γιατί πάλι τα ίδια θα λέμε. Άντε καληνύχτα τώρα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες