Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#406   dooboo

dooboo

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 12:21

κ να προσθέσω στην πάντα καλή κ εμπεριστατωμένη σκέψη του φίλου Tillter οτι παρόλα αυτά στις περισσότερες αν όχι όλες περιπτώσεις η κοινωνία προηγείται πάντα των νόμων οι οποίοι έρχονται συνήθως μετά,η 'παγώνουν" η καταργούνται, ανάλογα με το τι η κοινωνία κάνει αποδεκτό η μη ... Οπότε υπάρχουν κ μεταβατικές περίοδοι..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#407   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 13:04

κ να προσθέσω στην πάντα καλή κ εμπεριστατωμένη σκέψη του φίλου Tillter οτι παρόλα αυτά στις περισσότερες αν όχι όλες περιπτώσεις η κοινωνία προηγείται πάντα των νόμων οι οποίοι έρχονται συνήθως μετά,η 'παγώνουν" η καταργούνται, ανάλογα με το τι η κοινωνία κάνει αποδεκτό η μη ... Οπότε υπάρχουν κ μεταβατικές περίοδοι..


Κοίτα, το ζήτημα για το οποίο μιλάμε σε αυτό το thread δεν έχει να κάνει ούτε με μεταβατικές περιόδους, ούτε με τη σχέση κοινωνίας - νόμων. Το πράγμα έχει να κάνει καθαρά με την άγνοια που έχουν οι σημερινοί χρήστες υπολογιστικών συσκευών γύρω από τους όρους και τις έννοιες που αφορούν το λογισμικό. Και φυσικά η άγνοια αυτή δεν είναι μεμονωμένο φαινόμενο: αποτελεί κομμάτι μιας ευρύτερης έλλειψης παιδείας, που οδηγεί στην υιοθέτηση στρεβλών απόψεων για πλείστα θέματα. Ας μείνουμε στο λογισμικό: Βάζω στοίχημα ότι οι μισοί και πλέον αναγνώστες αυτού του site όταν διαβάζουν την φράση "Ελεύθερο Λογισμικό" έχουν την εντύπωση πως "Ελεύθερο" σημαίνει "Δωρεάν", και όταν διαβάζουν την φράση "Δωρεάν Λογισμικό" έχουν την εντύπωση πως "Δωρεάν" σημαίνει "Ελεύθερο". Έχουν την απαίτηση να μην πληρώνουν για το εμπορικό λογισμικό που χρησιμοποιούν (το οποίο φυσικά αποτελεί προϊόν εργασίας και το οποίο προστατεύεται από δικαιώματα χρήσης), αλλά προφανώς δεν θα ήταν το ίδιο συγκαταβατικοί απέναντι στους εργοδότες τους αν αυτοί είχαν την απαίτηση να μην πληρώνουν τους εργαζόμενους τους για την εργασία τους...

#408   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/03/2011 - 13:38

το ποστ αυτό έχει να κάνει με την εφαρμογή ενός παιδιού που είδε σπασμένη

Όσον αφορά την πειρατεία εις βάρος Ελλήνων προγραμματιστών ένα έχω να πω.
από Έλληνες developers πάντα τις αγοράζω.
Ψηφίζουμε Ελλάδα κ στηρίζουμε τα αδέρφια μας, απλό το πράμα

#409   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 17/03/2011 - 13:56

το ποστ αυτό έχει να κάνει με την εφαρμογή ενός παιδιού που είδε σπασμένη

Όσον αφορά την πειρατεία εις βάρος Ελλήνων προγραμματιστών ένα έχω να πω.
από Έλληνες developers πάντα τις αγοράζω.
Ψηφίζουμε Ελλάδα κ στηρίζουμε τα αδέρφια μας, απλό το πράμα


40000000+ συμφωνώ κάτι παραπάνω από απόλυτα!

#410   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:00

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να εξηγήσει κανείς τα περι κλοπής κλπ. Ολοι μας εχουμε σπασμένες εφαρμογές (κυρίως στο PC), και εφαρμογές όπως office, photoshop κλπ. Γιατί απλά όταν θές μια εφαρμογή για οικιακή χρήση δε μπορεί να σκάς 1000ευρώ ή 300... κλπ. Όμως πολλοί απο εμάς έχουμε πάρει original παιχνίδια που το κόστος ήταν λογικό 20-50ευρώ.. και κυρίως για PS3 κλπ που σπάει δυσκολα.
Απο εκεί και πέρα και βάση της λογικής, δε θα αγόραζα το GPS με 70-100ευρώ (γιατί εχω με τα ίδια χρήματα και συσκευή), όμως αγόρασα πολλές ελληνικές εφαρμογές αξίας 1-5ευρώ, γιατί σα κόστος είναι μικρό.
Τώρα αν αναλύει κανείς το οτι κλοπή είναι το 1 ευρώ και κλοπή και τα 1000... έχει χάσει την ουσία.

#411   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:05

το ποστ αυτό έχει να κάνει με την εφαρμογή ενός παιδιού που είδε σπασμένη

Όσον αφορά την πειρατεία εις βάρος Ελλήνων προγραμματιστών ένα έχω να πω.
από Έλληνες developers πάντα τις αγοράζω.
Ψηφίζουμε Ελλάδα κ στηρίζουμε τα αδέρφια μας, απλό το πράμα

αυτο ειναι και το συμπερασμα απο την τοση ασκοπη κουβεντα των ημερων πανω σε αυτο το θεμα.
κατεβαζουμε η οχι cracked apps δεν εχει καμια σημασια, ποτε ομως ελληνικα cracked apps. στηριζουμε τα αδερφια μας και τελειωσε η κουβεντα. ασχετα αν ειναι καλη η οχι η προσπαθεια τους, τους στηριζουμε, ελπιζοντας και σε καλυτερες προσπαθειες.
και μην ακουσω κανεναν να λεει για εφαρμογες που ειναι για πεταμα ελληνικες, γιατι θα πρεπει να θυμηθω εκατονταδες που βρισκονται στο appstore ξενες και ειναι πραγματικα για σκουπιδια, και δυστυχως ο κοσμος ψαρωνει πολυ ευκολα καμια φορα και οι αλλοι βγαζουν εκατομμυρια απο το τιποτα.

#412   dooboo

dooboo

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:16

αυτο ειναι και το συμπερασμα απο την τοση ασκοπη κουβεντα των ημερων πανω σε αυτο το θεμα.
κατεβαζουμε η οχι cracked apps δεν εχει καμια σημασια, ποτε ομως ελληνικα cracked apps. στηριζουμε τα αδερφια μας και τελειωσε η κουβεντα. ασχετα αν ειναι καλη η οχι η προσπαθεια τους, τους στηριζουμε, ελπιζοντας και σε καλυτερες προσπαθειες.
και μην ακουσω κανεναν να λεει για εφαρμογες που ειναι για πεταμα ελληνικες, γιατι θα πρεπει να θυμηθω εκατονταδες που βρισκονται στο appstore ξενες και ειναι πραγματικα για σκουπιδια, και δυστυχως ο κοσμος ψαρωνει πολυ ευκολα καμια φορα και οι αλλοι βγαζουν εκατομμυρια απο το τιποτα.


Αυτή ήταν κ είναι κ η δική μου άποψη μεχρι πρότινος κ ελπίζω να μην αλλάξει απο το ψώνισμα μερικών που νομίζουν οτι ανακάλυψαν μια ακόμα Ήπειρο σε αυτή την γη.. Την εχω φωνάξει και πράξει δε σε διαφορα forum κ σε διάφορους τόνους..
Αλλά ξέρεις η αδελφική σχέση είναι μια αμφίδρομη σχέση κ κάποιοι δείχνουν να το ξεχνάνε η να μην το λαμβάνουν υπ'οψιν τους αυτό..

#413   thanospc

thanospc

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:29

Εγώ από την άλλη δεν βρίσκω λόγο να πληρώσω για κάτι απο την στιγμή που μπορώ να το έχω τσάμπα...και δεν μπορώ να ακούω από κάποιους δήθεν οτί αγοράζουν όλες τους τις εφαρμογές...και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο iphone και στα pc μας όσοι έχουν windows πχ δεν νομίζω να αγοράζουν όλα τους τα προγράμματα px office windows ps και ότι άλλο χρησιμοποιούν και το ίδιο συμβαίνει και με την μουσική και πολλά άλλα...κακά τα ψέματα έτσι είναι...

#414   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:30

Όχι. Κάνεις λάθος. Διάβασε τι έγραψα παραπάνω.
Σταματήστε να χρησιμοποιείτε έννοιες των οποίων το νόημα είτε αγνοείτε, είτε δεν κατανοείτε πλήρως....

παντος εγω ειμαι 100% σιγουρος οτι εισαι και εσυ μεσα στην κατηγορια των "παρανομων" γιατι σιγουρα θα εχεις βαλει κατι σπασμενο στον υπολογιστη σου. Αν οχι πες μας και εγω σου δινω συνχαρητιρια.ειλικρινα ομως δεν εχω καμια διαθεση ειρωνιας το διευκρινιζω για να μην παρεξηγηθω.

#415   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/03/2011 - 14:30

Αυτή ήταν κ είναι κ η δική μου άποψη μεχρι πρότινος κ ελπίζω να μην αλλάξει απο το ψώνισμα μερικών που νομίζουν οτι ανακάλυψαν μια ακόμα Ήπειρο σε αυτή την γη.. Την εχω φωνάξει και πράξει δε σε διαφορα forum κ σε διάφορους τόνους..
Αλλά ξέρεις η αδελφική σχέση είναι μια αμφίδρομη σχέση κ κάποιοι δείχνουν να το ξεχνάνε η να μην το λαμβάνουν υπ'οψιν τους αυτό..

και για του λογου το αληθες δες προηγουμενα ποστ να καταλαβεις.

#416   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 15:02

Τελικά υπάρχει τρόπος να μη ξεκλειδώσει μια εφαρμογή! Και αν ναί...γιατί δε το κάνουν? Μήπως τελικά εμείς λέμε τα δικά μας και κάποιοι θέλουν οι εφαρμογές τους να υπάρχουν στα μαγαζάκια?



Δεν υπάρχει κάτι πυο δεν σπάει εδώ βλέπουμε εταιρίες κολωσσούς που σπάνε στο άψε-σβήσε τα προγράμματα τους.
Το θέμα είναι να το κάνεις όσο πιο ασφαλές μπορείς έτσι ώστε ο επίδοξος cracker να κουραστεί και να το αφήσει!

#417   ironsienna

ironsienna

    iPH User

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 15:22

Τότε μάλλον ο εκπαιδευτικός σας θα έπρεπε να γνωρίζει ότι στα σχολεία τα παιδάκια δεν μαθαίνουν να προφέρουν τα γράμματα Α= Άλφα, Β=Βήτα, Γ=Γάμα κτλ, αλλά ααα,βββ,γγγ κτλ. Αυτό ονομάζεται γραφοφωνημική αντιστοιχία και είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη, δηλαδή να αντιστοιχίσεις στο μυαλό σου πώς γράφεται και πώς ακούγεται ένα γραμμα.
Η σύγχρονη διδασκαλία επιβάλει τα παιδιά να μαθαίνουν την αλφάβητα στο σχολείο με εντελώς διαφορετικό τρόπο και το μόνο που θα καταφέρει η εφαρμογή σου είναι να τα μπερδέψει.
Ο τρόπος διδασκαλίας έχει αλλάξει. Και αν όντως υπάρχει ο εκπαιδευτικός όπως λες (θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου), τότε θα έπρεπε να εμφανίζεται το ονοματάκι του στα credits/info της εφαρμογής.



Πως μας αρέσει τελικά να διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλον. Η εν λόγω εφαρμογή δεν έχει καμία πιστοποίηση από κανένα σύλλογο εκπαιδευτικών, ειναι ενα απλο πρόγραμμα που κάθε παιδί μπορεί εύκολα να χρησιμοποιήσει ως ενασχόληση στον ελεύθερο χρόνο του. Είναι πολύ καλύτερο απο ενα 6 χρονο να μαθαίνει πως προφέρονται τα γράμματα της αλφαβήτα έστω και με αυτόν τον τρόπο, χωρίς να χρησιμοποιείται γραφοφωνημική αντιστοιχία απο το να παιζουν αλλο ενα FPS και να τινάζουν τα μυαλά ανθρώπων στον αέρα η να ακουει καθε μερα στο ραδιωφονο πως το "νινι σερνει καραβι".

Δεν ειναι μονο η γραφονηματικη γνώση που χρειάζεται για να μάθει ενα παιδι να διαβάζει. Πολλές φορές απαιτείται μορφολογική ή λεξιλογική γνώση. Το πρόγραμμα αυτο ειναι σε θεση με ενα βασικό αλληλεπιδραστικό τροπο, συνδυάζοντας ηχο εικονα και πληροφορία να δημιουργεί ενα διαφορετικό σύνολο γνωστικής διαδικασίας το οποίο δεν ξέρουμε εαν εχει ισως και καλύτερο αποτέλεσμα απο την κλασσικη χρηση γραφοφωνημικής αντιστοιχίας βασισμένης σε στατικές φωτογραφίες βιβλίων.

Και μην αρχίσεις να μου αντιπαραθετεις τώρα οτι ο developer αναφέρει πως τα παιδιά θα μάθουν ετσι την αλφάβητα και πως αυτό ειναι λανθασμένο γιατι οι μοντέρνες μέθοδοι επιβάλουν γραφοφωνημική αντιστοιχία, γιατι θα σε ρωτησω και εγω το εξης απλό: Ο Σεφέρης, ο Καζαντζάκης, ο Ελύτης, εμαθαν τα ελληνικά χρησιμοποιώντας γραφοφωνημική αντιστοιχία; Ποσοι μεγαλοι λογοτέχνες και ποιητές εχουν βγει τα τελευταία χρόνια στην χωρα μας μαθαίνοντας τα ελληνικά με γραφοφωνημική αντιστοιχία; Επίσης δεν ειναι η πανάκεια καθως αυτη η μέθοδος ειναι η κατάρα οσων παιδιών εχουν δυσλεξία. Εχω πλήρη επίγνωση των όσων λεω, ειμαι καθηγητής Πανεπιστημίου και έχω εκτεταμένες σπουδές σε παιδοψυχολογία.

Τελευταία επεξεργασία από: ironsienna, 17/03/2011 - 15:31


#418   HaRRy72

HaRRy72

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/03/2011 - 16:37

Απλά προς ενημέρωση
Η εφαρμογή σπάει σε 1 λεπτό απο την στιγμή που θα στο AppStore
Cr@ckul0us και τέλος
Ξαναγράφω
ΟΛΑ ΣΠΑΝΕ και παντού υπάρχει πειρατεία
Προσωπικά όπως είπα μέχρι 0,99 τα δίνω!
Πιο πολλα, πρέπει να χρησιμοποιώ ΠΟΛΥ την εφαρμογή καθημερινά, για να τα δώσω και πάλι μεχρι 2,99 !!

και ΞΑΝΑγράφω

Δε μπορεί με 0,79 να υπάρχει το Angry Birds με lifetime updates
και κάποιοι να ζητάνε 2+ ευρώ για ... database ...

#419   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 16:50

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να εξηγήσει κανείς τα περι κλοπής κλπ. Ολοι μας εχουμε σπασμένες εφαρμογές (κυρίως στο PC), και εφαρμογές όπως office, photoshop κλπ. Γιατί απλά όταν θές μια εφαρμογή για οικιακή χρήση δε μπορεί να σκάς 1000ευρώ ή 300... κλπ. Όμως πολλοί απο εμάς έχουμε πάρει original παιχνίδια που το κόστος ήταν λογικό 20-50ευρώ.. και κυρίως για PS3 κλπ που σπάει δυσκολα.
Απο εκεί και πέρα και βάση της λογικής, δε θα αγόραζα το GPS με 70-100ευρώ (γιατί εχω με τα ίδια χρήματα και συσκευή), όμως αγόρασα πολλές ελληνικές εφαρμογές αξίας 1-5ευρώ, γιατί σα κόστος είναι μικρό.
Τώρα αν αναλύει κανείς το οτι κλοπή είναι το 1 ευρώ και κλοπή και τα 1000... έχει χάσει την ουσία.


1. Όχι, δεν έχουμε όλοι σπασμένες εφαρμογές στο PC και στο iPhone μας.
2. Όταν θες μια εφαρμογή για οικιακή χρήση, δεν χρειάζεσαι στο MS Office. To Open Office είναι υπέρ-αρκετό για τις ανάγκες σου. Δεν χρειάζεσαι το Photoshop. Το Gimp είναι υπέρ-αρκετό για τις ανάγκες σου. Για οποιαδήποτε ανάγκη έχει ένας οικιακός χρήστης, υπάρχει τουλάχιστον μία δωρεάν εφαρμογή διαθέσιμη.

#420   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:00

Εγώ από την άλλη δεν βρίσκω λόγο να πληρώσω για κάτι απο την στιγμή που μπορώ να το έχω τσάμπα...και δεν μπορώ να ακούω από κάποιους δήθεν οτί αγοράζουν όλες τους τις εφαρμογές...και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο iphone και στα pc μας όσοι έχουν windows πχ δεν νομίζω να αγοράζουν όλα τους τα προγράμματα px office windows ps και ότι άλλο χρησιμοποιούν και το ίδιο συμβαίνει και με την μουσική και πολλά άλλα...κακά τα ψέματα έτσι είναι...


Πας στο περίπτερο για τσιγάρα. Ο περιπτεράς μόλις έχει παραλάβει εμπόρευμα που δεν το έχει μετρήσει ακόμα, και επιπλέον εκείνη τη στιγμή έχει πεταχτεί απέναντι μέχρι το αμάξι του για να πάρει από μέσα κάτι που χρειάζεται. Γύρω δεν είναι κανείς. Ξέρεις ότι για τα επόμενα 3 λεπτά είσαι ολομόναχος εσύ και το περίπτερο. Μπορείς άνετα να βουτήξεις 1-2 πακέτα τσιγάρα και ξέρεις ότι ο περιπτεράς δεν θα το πάρει χαμπάρι ποτέ. Να υποθέσω λοιπόν πως εφόσον "δεν βρίσκεις λόγο να πληρώσεις για κάτι απο την στιγμή που μπορείς να το έχεις τσάμπα" θα απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις τα τσιγάρα? Θα σε παρακαλούσα πολύ να απαντήσεις, είναι σημαντικό να ξέρει κανείς με τι ανθρώπους έχει να κάνει...

Όπως έγραψα και παραπάνω, αγοράζω πάντα λειτουργικό και antivirus. Όλες τις άλλες ανάγκες μου τις υπέρκαλύπτω με δωρεάν λογισμικό. Στο jailbreaked iPhone μου δεν έχω βάλει ποτέ σπασμένη εφαρμογή: όλες είναι αγορασμένες. Αλλού λοιπόν τα περί δήθεν.

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 17/03/2011 - 17:03


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες