Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#391   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:41

Ένταξει φίλε άστο γιατί πάλι τα ίδια θα λέμε. Άντε καληνύχτα τώρα


Για κοίτα λίγο έξω. Μέρα είναι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#392   Mastorass

Mastorass

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:44

Για κοίτα λίγο έξω. Μέρα είναι.


ΟΚ απο αυτήν την απάντηση κατάλαβα πολλά. Καλή σου μέρα λοιπόν φίλε μου και συγγνώμη αν σε ενόχλησε ότι είπα

#393   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:48

ΟΚ απο αυτήν την απάντηση κατάλαβα πολλά. Καλή σου μέρα λοιπόν φίλε μου και συγγνώμη αν σε ενόχλησε ότι είπα


Στη δουλειά είμαι φίλε, δεν μπορώ να κάνω ανάλυση των post για να δω τι εννοείς όταν λες καληνύχτα.
Anyway καλημέρα και να 'σαι καλά.

Τελευταία επεξεργασία από: kohran, 17/03/2011 - 10:48


#394   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 17/03/2011 - 10:53

Παλικαρε... και ο νομος λεει να μην περνας το οριο των 50 χλμ με αυτοκινητο κτλ μεσα στην πολη.... Πες μου οτι δεν το εχεις περασει να με στειλεις αδιαβαστο...!! Μην κολλατε σε οτι σας συνφερει αλλος παραβαινει τον νομο σε κατι τετοιο αλλος σε κατι αλλο!! Ολες οι παναγιτσες μεσα σε αυτο το forum ειναι?? Δεν το νομιζω..!!


ενημερωτικά και εντελώς φιλικά κανένας νόμος δεν λέει τίποτα για 50χλμ και για αυτοκίνητα και για μέσα ή έξω από την πόλη! αυτά τα λέει ο ΚΟΚ. αν τα παραβείς δεν είσαι παράνομος, αλλά παραβάτης... οπότε το παράδειγμα σου ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου! σορρυ α?

Το παλικάρι που διαμαρτύρεται εννοείτε ότι έχει δικίο σε ότι λέει μια και η εφαρμογή του δεν έχει 90$ (βλπ Navigon) έχει 1-2 ευρώ που για μένα ο τύπος που μπαίνει στην διαδικασία να χαλάσει τον χρόνο του για τόσα λίγα ευρώ και μάλιστα για παιδική εφαρμογή, και έξω να αφήσουμε ότι είναι παράνομος εγώ προσωπικά έχω έναν καλό γιατρό να του συστήσω διότι έχει σοβαρότατο πρόβλημα. :P :P χιούμορ. Τέσπα, είναι λάθος να κλεβόμαστε και μεταξύ μας και μάλιστα τόσα λίγα λεφτά... είναι σαν τους ναρκομανής του 80 που είχαν κάτω το μαλλί σε πλησίαζαν και σου έκλεβαν 100δρχ ή και 50δρχ!

Τελευταία επεξεργασία από: GodfatherGR, 17/03/2011 - 10:57


#395   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:08

οκ θα δωσω ένα παράδειγμα και οσοι καταλάβουν κατάλαβαν,

ας υποθεσουμε οτι δουλευεις σε μια εταιρεια οπου σου λενε ότι το skype απαγορεύεται, δοκιμάζεις και βλέπει ότι δουλεύει κανονικα άρα δεν εχουν κάνει κάτι για να το αποτρέψουν και απλα στιρίζονται στην απαγόρευση, ας υποθέσουμε τώρα οτι σε μια αλλη δοκιμαζεις και όντως δεν μπαίνει άρα έχουν βάλει κάποιο firewall...όμως εσύ βρίσκεις τρόπο και τελικα το παρακάμπτεις...άρα και αυτή που έκαναν κάτι δεν το έκαναν καλά.
Συμπέρασμα οτι κλειδώνει ξεκλειδώνει αυτο το ξέρεις όταν φτιάχνεις μια εφαρμογή άρα ή βρίσκεις κάποιο τρόπο να μην ξεκλειδώνει ή αν δεν βρεις και πιστεύεις ότι αυτος που στην hackare παρανόμισε του κάνεις μια αγωγή και τέλος. Δεν έχει νόημα να παραθέτουμε τώρα τόσες απόψεις για ένα παράπονο του developer. όποιος και να είναι ο developer έτσι ? μην παρεξηγηθώ δεν έχω κατι με το παιδι που άνοιξε το ποστ.

#396   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:11

οκ θα δωσω ένα παράδειγμα και οσοι καταλάβουν κατάλαβαν,

ας υποθεσουμε οτι δουλευεις σε μια εταιρεια οπου σου λενε ότι το skype απαγορεύεται, δοκιμάζεις και βλέπει ότι δουλεύει κανονικα άρα δεν εχουν κάνει κάτι για να το αποτρέψουν και απλα στιρίζονται στην απαγόρευση, ας υποθέσουμε τώρα οτι σε μια αλλη δοκιμαζεις και όντως δεν μπαίνει άρα έχουν βάλει κάποιο firewall...όμως εσύ βρίσκεις τρόπο και τελικα το παρακάμπτεις...άρα και αυτή που έκαναν κάτι δεν το έκαναν καλά.
Συμπέρασμα οτι κλειδώνει ξεκλειδώνει αυτο το ξέρεις όταν φτιάχνεις μια εφαρμογή άρα ή βρίσκεις κάποιο τρόπο να μην ξεκλειδώνει ή αν δεν βρεις και πιστεύεις ότι αυτος που στην hackare παρανόμισε του κάνεις μια αγωγή και τέλος. Δεν έχει νόημα να παραθέτουμε τώρα τόσες απόψεις για ένα παράπονο του developer. όποιος και να είναι ο developer έτσι ? μην παρεξηγηθώ δεν έχω κατι με το παιδι που άνοιξε το ποστ.

αφου λες οτι οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει..πως θα βρει ο αλλος τροπο να μην ξεκλειδωνει;!

#397   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:15

Τελικά υπάρχει τρόπος να μη ξεκλειδώσει μια εφαρμογή! Και αν ναί...γιατί δε το κάνουν? Μήπως τελικά εμείς λέμε τα δικά μας και κάποιοι θέλουν οι εφαρμογές τους να υπάρχουν στα μαγαζάκια?

#398   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:16

Τελικά υπάρχει τρόπος να μη ξεκλειδώσει μια εφαρμογή! Και αν ναί...γιατί δε το κάνουν? Μήπως τελικά εμείς λέμε τα δικά μας και κάποιοι θέλουν οι εφαρμογές τους να υπάρχουν στα μαγαζάκια?

δεν υπαρχει τροπος. παντα υπαρχει ενα τρωτο σημειο.

#399   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:19

αφου λες οτι οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει..πως θα βρει ο αλλος τροπο να μην ξεκλειδωνει;!

ναι ισχύει σαν γενικος κανόνας. όμως στην 15 χρόνων πορία μου μέσα στους υπολογιστές έχω δει και μερικά προγράμματα τα οποία κλειδώνουν ξανά και ξανά οποτε ασκοπω να το σπάσεις...εχω επίσης δει και κανα 2 τα οποία στέλνουν κάποιο κλειδί του hardware στο οποιο εγκαταστάθηκε και πάλι δεν σπάνε.οπότε μια καλή λύση θα ήταν να αλάζει συναιχεια ο κωδικος ενεργοποίησης του προιόντος και να δίνει random κλειδια και μόνο όσοι το έχουν πληρώσει να πέρνουν valid κλειδιά .των άλλων να κλειδώνουν.Απλά ο developer που θα το δώσει με 0.79 σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τις ώρες να κάνει κατι τέτιο. ενώ μια εταιρία σαν την adobe το κάνει στα καλά της προγράμματα.

Τελευταία επεξεργασία από: xarisk, 17/03/2011 - 11:20


#400   brasidas12

brasidas12

    iPH Member

  • 255 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:35

οταν θα φτασουμε στο 104541104000ο ποστ κ θα εχουμε σφαχτει ολοι μεταξυ μας τοτε κλειδωστε το....μα καλα δεν βλεπετε οτι δεν βγαζει πουθενα ολο αυτο;οτι ηταν να πουμε το ειπαμε.....ΕΛΕΟΣ πια....

φιλικα παντα :D

#401   dooboo

dooboo

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:38

Δι'ταυτα.. όλοι κλέβουμε κάτι από κάποιον άλλο, Γνώση, θέση παρκινκ, πνευματικά δικαιώματα τραγουδιών, δικαιώματα ταινιών..Μας ενοχλεί όμως αν μας κλέψουν ακόμα κ τον αναπτήρα . Οπότε βάλτε ενα χαμογελακι κ ακόμα ένα ευχαριστώ στον τίτλο κ το θέμα νομίζω έκλεισε..


Τελικά μόνο τα δικά μου replys μένουν αναπάντητα.. Ενώ διάθεση να γράψουμε οτι μπούρδα θέλουμε, ακόμα κ να τσακωθούμε έχουμε διάθεση... Προφανώς ελάχιστοι μιλάνε για την Ταμπακιέρα..

Λοιπόν αν κάποιος δεν εχει κατεβάσει ποτέ τραγούδι, ταινία,σπαστιρι,απο τορρεντ,κλπ κλπ... Τότε κ ΜΟΝΟ δικαιούται να παραπονιέται κ επειδή αυτός δεν υπάρχει ούτε ως Ιδεατός... Καλό είναι να χαμηλώσουμε τους τόνους.. και να μην υποκρινόμαστε ακόμα μια φορά... Το πρόβλημα θα λυθεί μονο αν το δούμε πρώτα κ ελέγχουμε ΜΟΝΟ τον εαυτό μας...

Κλοπή η [klopí] Ο29 : η ενέργεια του κλέβω· η αφαίρεση και ιδιοποίηση πράγματος που δε μας ανήκει, πράξη που γίνεται κρυφά ή με τη βία, με δόλο ή με απάτη: Είναι ύποπτη για την ~ των κοσμημάτων / των χρημάτων. || Tρεις χιλιάδες δραχμές το ποτό, είναι καθαρή ~!, αισχροκέρδεια. || ~ πνευματικής ιδιοκτησίας, ιδιοποίηση ξένου πνευματικού έργου.

...απο'τι βλέπετε δεν λέει μόνο για εφαρμογή Ελληνα Dev , που είναι ανεβασμένη στο AppStore..Το οτι η Apple σας πέταξε το αγκίστρι κ εσείς το χαψατε κ νομίζατε οτι είσαστε συνεταίροι με οτι αυτό συνεπάγεται... είναι άλλου ευθύνη..

Τελευταία επεξεργασία από: dooboo, 17/03/2011 - 11:39


#402   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 17/03/2011 - 11:39

οταν θα φτασουμε στο 104541104000ο ποστ κ θα εχουμε σφαχτει ολοι μεταξυ μας τοτε κλειδωστε το....μα καλα δεν βλεπετε οτι δεν βγαζει πουθενα ολο αυτο;οτι ηταν να πουμε το ειπαμε.....ΕΛΕΟΣ πια....

φιλικα παντα :D

χαχα μολις ανοιξες την 4η εκατονταδα φιλε μου :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Jimmy08, 17/03/2011 - 11:45


#403   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 12:08

Το πρόβλημα στην κουβέντα που κάνουμε είναι ή ημιμάθεια, σαφέστατο αποτέλεσμα της ελλιπούς παιδείας που διακρίνει την τριτοκοσμική μας χώρα. Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, θα πρέπει πρώτα απ΄ όλα να κατανοήσουμε τι ακριβώς είναι το "Δικαίωμα": οι περισσότεροι εδω μέσα αντιμετωπίζετε το κατέβασμα σπασμένων εφαρμογών με τρόπο συγκαταβατικό, θεωρώντας μάλιστα ότι αποτελεί δικαιωματική επιλογή σας. Το ότι αποτελεί επιλογή σας δεν επιδέχεται αντίρρησης: είναι σχεδόν αυταπόδεικτο. Καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, και φυσικά αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις από τις πράξεις του αυτές. Η επιλογή των πράξεων είναι καθαρά δικό του θέμα, τουτέστιν επαφίεται στο άτομο να συμμορφωθεί ή όχι με το ευρύτερο πλαίσιο κανόνων και συμπεριφορών που διέπουν την κοινωνία στην οποία ζει. Αυτά όσον αφορά την Επιλογή. Το Δικαίωμα όμως, είναι άλλη ιστορία: Νομικά, το Δικαίωμα είναι μια ενέργεια η οποία αναγνωρίζεται επίσημα από κάποια Αρχή (Εκτελεστική, Δικαστική) ως νόμιμη και δίκαια. Κοινώς, το δικαίωμα δεν είναι τίποτε άλλο από την δυνατότητα του ατόμου να πράξει κατά τρόπο τέτοιο ώστε η πράξη του αυτή να καλύπτεται από γνωστούς συλλογικούς κανόνες.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, θα ήταν τουλάχιστον τραγικό να μην δεχτεί κανείς ότι το κατέβασμα σπασμένων εφαρμογών όχι μόνο δεν αποτελεί δικαίωμα (αν και αποτελεί σαφέστατα επιλογή), αλλά ουσιαστικά αποτελεί κατάχρηση, όπως άλλωστε και κάθε άλλη μορφή κλοπής.

Οπότε άγνωστε φίλε που κατεβάζεις σπασμένα αβέρτα - κουβέρτα, μπορεί μεν να είναι επιλογή σου το να κατεβάζεις σπασμένα, σε καμία περίπτωση όμως δεν αποτελεί δικαίωμα σου. Όλοι έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν να παρανομήσουν: Κανείς όμως δεν έχει το δικαίωμα να παρανομήσει (με μοναδική εξαίρεση ορισμένες ακραίες περιπτώσεις, όπως η αυτο-άμυνα όταν δέχεσαι δολοφονική επίθεση).

Τουτέστοιν, για μια ακόμα φορά αγαπητέ άγνωστε φίλε, δεν σε ψέγει κανείς για τα σπασμένα που κατεβάζεις. Με γεία σου με χαρά σου. Σταμάτα όμως να πουλάς φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες: Δεν είναι δικαίωμα σου να κατεβάζεις σπασμένα. Απλά εκμεταλλεύεσαι μια γενικότερη κατάσταση ατιμωρησίας προς όφελος σου...

#404   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 12:15

Φιλαρακι ετσι απλα μια φιλικη συμβουλη....! Εγω λεω βρες εκει μια γκομενουλα να ασχοληθεις λιγο γιατι δεν σε βλεπω καλα...πολλα νευρα δικε μου χαλαρωσε λιγο δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει μην μας δειρεις κιολας!!! ;)


Όπως έγραψα και παραπάνω, η λέξη "Δικαίωμα" είναι παραγνωρισμένη. Κοινώς όχι, δεν έχει ο καθένας το δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. Ούτε καν στις Άναρχες κοινωνίες δεν έχει κανείς το δικαίωμα να κάνει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ (ω ναι, ακόμα και ο αναρχισμός έχει κανόνες), πόσο μάλλον στις Δυτικές Δημοκρατίες...

Απο εκεί και πέρα, αν καταφέρεις να αιτιολογήσεις λογικά την αιτιατική σχέση ανάμεσα στην επιχειρηματολογία μου σχετικά με το κατέβασμα σπασμένων εφαρμογών και την ύπαρξη ή όχι γκόμενας, τότε πολύ ευχαρίστως να ακολουθήσω την φιλική σου συμβουλή...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 17/03/2011 - 12:17


#405   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 17/03/2011 - 12:19

προφανος και ειναι δικαωμα του καθενος αν θα βαλει σπασμενες εφαρμογες ή οχι...


Όχι. Κάνεις λάθος. Διάβασε τι έγραψα παραπάνω.
Σταματήστε να χρησιμοποιείτε έννοιες των οποίων το νόημα είτε αγνοείτε, είτε δεν κατανοείτε πλήρως....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες