Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Ευχαριστώ τον φίλο που έσπασε και ανέβασε το app μας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
484 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#421   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:03

1. Όχι, δεν έχουμε όλοι σπασμένες εφαρμογές στο PC και στο iPhone μας.
2. Όταν θες μια εφαρμογή για οικιακή χρήση, δεν χρειάζεσαι στο MS Office. To Open Office είναι υπέρ-αρκετό για τις ανάγκες σου. Δεν χρειάζεσαι το Photoshop. Το Gimp είναι υπέρ-αρκετό για τις ανάγκες σου. Για οποιαδήποτε ανάγκη έχει ένας οικιακός χρήστης, υπάρχει τουλάχιστον μία δωρεάν εφαρμογή διαθέσιμη.


Δεν συμφωνώ .. Τί θα πεί χρήση του word για οικιακή χρήση?.. Να γράφεις τις συνταγές? :P
Για αυτό υπάρχει το Notepad .. Αλλά όταν έχεις εργασίες , essays των 1000-4000 λέξεων, πολύ απλά θές word..
Φυσικά όμως ισχύει το οτι άν το χρειάζεσαι το αγοράζεις..

Τώρα πάλι με το photoshop , πάλι το ίδιο ισχύει..
Οικιακή χρήση για τον έναν μπορεί να είναι να κάνει ένα απλά και μόνο conversions και να περνάει κανέναν εφέ απο τα έτοιμα στις pic του ..
Κάποιος άλλος όμως μπορεί να την θέλει για να καλυτερεύει τις φωτογραφίες του, να επεξεργάζεται logos και images για το ερασιτεχνικό του website κτλπ κτλπ..

Δηλαδή θεωρείς οτι ο δεύτερος κάνει επαγγελματική χρήση του photoshop?..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#422   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:06

Οσο για το office και το openoffice και τα παρεμφερή photoshop εχω άλλη άποψη και εφόσων παντού υπάρχουν σπασμένα δε θα τα πλήρωνα 2-3 φορές για κάθε pc - mac που θελω να χρησιμοποιήσω. Ούτε θα ψάχνω πώς δουλεύει το free excel! Επίσης στην εποχή μας έχουμε desktop - φορητό - και υπολογιστή στο γραφείο ... Οπότε άδεια χρήσης συνήθως έχουμε για το γραφείο. Ειδικά για το photoshop επειδή είναι εφαρμογή που χρησιμοποιεί ο καθένας για το hobby του και όχι επαγγελματικά δε νομίζω οτι την έχει αγοράσει κανείς! Αν είχα φωτογραφείο τότε σίγουρα θα την είχα original!

Τελευταία επεξεργασία από: Vasilis, 17/03/2011 - 17:36


#423   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:15

Σε όλες τις παραπάνω συζυτήσεις υπάρχουν αυτοί που υποστηρίζουν 100% οτι τα έχουν όλα original, οι άλλοι που δεν αγοράζουν τίποτα, και η μέση λύση. Εγώ θα προτιμήσω τη μέση λύση. Κάνουμε το hobby μας, τη πλάκα μας, το...κέφι μας με τις δωρεάν εφαρμογές. Αγοράζουμε αυτές που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά μας (και βγάζουμε χρήματα απο αυτές). Αγοράζουμε όσες μας αρέσουν και τις κρίνουμε απαραίτητες (πχ δε θα τις χρησιμοποιήσουμε 1 ημέρα) αλλά συνεχώς, και θέλουμε και τα updates μόλις βγούν και δεν θέλουμε να τα χάσουμε αν κάποια στιγμή το JB είναι αδύνατον!
Φανταστείτε λοιπόν αν η apple αποτρέψει το jb κάποια στιγμή, και αν ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις μια εφαρμογή είναι να την αγοράσεις!! Μήπως τότε οι τιμές που θα βλέπετε δε θα είναι 1-2 ευρώ αλλά...10-20....κλπ? !

#424   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:19

Πας στο περίπτερο για τσιγάρα. Ο περιπτεράς μόλις έχει παραλάβει εμπόρευμα που δεν το έχει μετρήσει ακόμα, και επιπλέον εκείνη τη στιγμή έχει πεταχτεί απέναντι μέχρι το αμάξι του για να πάρει από μέσα κάτι που χρειάζεται. Γύρω δεν είναι κανείς. Ξέρεις ότι για τα επόμενα 3 λεπτά είσαι ολομόναχος εσύ και το περίπτερο. Μπορείς άνετα να βουτήξεις 1-2 πακέτα τσιγάρα και ξέρεις ότι ο περιπτεράς δεν θα το πάρει χαμπάρι ποτέ. Να υποθέσω λοιπόν πως εφόσον "δεν βρίσκεις λόγο να πληρώσεις για κάτι απο την στιγμή που μπορείς να το έχεις τσάμπα" θα απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις τα τσιγάρα? Θα σε παρακαλούσα πολύ να απαντήσεις, είναι σημαντικό να ξέρει κανείς με τι ανθρώπους έχει να κάνει...

Όπως έγραψα και παραπάνω, αγοράζω πάντα λειτουργικό και antivirus. Όλες τις άλλες ανάγκες μου τις υπέρκαλύπτω με δωρεάν λογισμικό. Στο jailbreaked iPhone μου δεν έχω βάλει ποτέ σπασμένη εφαρμογή: όλες είναι αγορασμένες. Αλλού λοιπόν τα περί δήθεν.


Φίλε tilter δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και δεν θέλω να ανεβάσω τους τόνους στο είπα και σε προηγούμενο ποστ μου.

Αλλά όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω, είναι απλά άτοπο να προσπαθείς να πείσεις τόσο τον εαυτό σου όσο και εμάς ότι δεν είσαι χρήστης κανενός είδους πειρατικών αγαθών στην καθημερινότητά σου!

Απλά δεν γίνεται ρε συ...

#425   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:32

Πότε θα κλειδώσει αυτό το thread ::)

#426   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:35

Πότε θα κλειδώσει αυτό το thread ::)


Όταν βγει το λευκό iphone 4... :P

#427   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:35

Πότε θα κλειδώσει αυτό το thread ::)


Ποτέ. Η συζήτηση συνεχίζεται επ' αόριστον. Όσοι παρεκτρέπονται θα γίνονται ban από το forum και όσοι επιθυμούν θα συνεχίζουν τη συζήτηση σε κόσμια επίπεδα :-) Απλά πράγματα.
Behind the Scenes...

#428   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:47

Πας στο περίπτερο για τσιγάρα. Ο περιπτεράς μόλις έχει παραλάβει εμπόρευμα που δεν το έχει μετρήσει ακόμα, και επιπλέον εκείνη τη στιγμή έχει πεταχτεί απέναντι μέχρι το αμάξι του για να πάρει από μέσα κάτι που χρειάζεται. Γύρω δεν είναι κανείς. Ξέρεις ότι για τα επόμενα 3 λεπτά είσαι ολομόναχος εσύ και το περίπτερο. Μπορείς άνετα να βουτήξεις 1-2 πακέτα τσιγάρα και ξέρεις ότι ο περιπτεράς δεν θα το πάρει χαμπάρι ποτέ. Να υποθέσω λοιπόν πως εφόσον "δεν βρίσκεις λόγο να πληρώσεις για κάτι απο την στιγμή που μπορείς να το έχεις τσάμπα" θα απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις τα τσιγάρα? Θα σε παρακαλούσα πολύ να απαντήσεις, είναι σημαντικό να ξέρει κανείς με τι ανθρώπους έχει να κάνει...

Όπως έγραψα και παραπάνω, αγοράζω πάντα λειτουργικό και antivirus. Όλες τις άλλες ανάγκες μου τις υπέρκαλύπτω με δωρεάν λογισμικό. Στο jailbreaked iPhone μου δεν έχω βάλει ποτέ σπασμένη εφαρμογή: όλες είναι αγορασμένες. Αλλού λοιπόν τα περί δήθεν.

δλδ στν ερωτηση μου αν εχειςκατι σπασμενοστο pc σου λες οχι.αρα αν εισαι παλιος στα pc θα εχεις και κανεις χρηση windows
εχεις αγορασει ολες τις εκδοσεις ε? μαλιστα.τι να πω μπραβο σου .

#429   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 17/03/2011 - 17:49

δλδ στν ερωτηση μου αν εχειςκατι σπασμενοστο pc σου λες οχι.αρα αν εισαι παλιος στα pc θα εχεις και κανεις χρηση windows
εχεις αγορασει ολες τις εκδοσεις ε? μαλιστα.τι να πω μπραβο σου .


Είπαμε και στο Pc να τα έχει όλα αυθεντικά κάπου αλλού κάτι πειρατικό χρησιμοποιεί δεν γίνεται...

#430   sokoro

sokoro

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:07

Ακομα συνεχιζεται η κουβεντα.... Παιδια οι γνωμες θα παραμεινουν αντιθετες και 30000
να φτασει στα views η στα 3000 posts! Καταλαβετε οτι οπως οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι
εξωτερικα, οπως οι συμπεριφορες οι γνωμες και οι πεποιθησεις θα ειναι διαφορετικες ετσι
και αυτο το thread/post/topic θα παραμενει ενεργο και θα βασιλευει το spamming και
οι αντιπαραθεσεις!
Ειναι ωραιο να ακουγονται ολες οι γνωμες αλλα οχι να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο ενας στον αλλον....

#431   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:12

Πας στο περίπτερο για τσιγάρα. Ο περιπτεράς μόλις έχει παραλάβει εμπόρευμα που δεν το έχει μετρήσει ακόμα, και επιπλέον εκείνη τη στιγμή έχει πεταχτεί απέναντι μέχρι το αμάξι του για να πάρει από μέσα κάτι που χρειάζεται. Γύρω δεν είναι κανείς. Ξέρεις ότι για τα επόμενα 3 λεπτά είσαι ολομόναχος εσύ και το περίπτερο. Μπορείς άνετα να βουτήξεις 1-2 πακέτα τσιγάρα και ξέρεις ότι ο περιπτεράς δεν θα το πάρει χαμπάρι ποτέ. Να υποθέσω λοιπόν πως εφόσον "δεν βρίσκεις λόγο να πληρώσεις για κάτι απο την στιγμή που μπορείς να το έχεις τσάμπα" θα απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις τα τσιγάρα? Θα σε παρακαλούσα πολύ να απαντήσεις, είναι σημαντικό να ξέρει κανείς με τι ανθρώπους έχει να κάνει...

Όπως έγραψα και παραπάνω, αγοράζω πάντα λειτουργικό και antivirus. Όλες τις άλλες ανάγκες μου τις υπέρκαλύπτω με δωρεάν λογισμικό. Στο jailbreaked iPhone μου δεν έχω βάλει ποτέ σπασμένη εφαρμογή: όλες είναι αγορασμένες. Αλλού λοιπόν τα περί δήθεν.


ακυρο το παραδειγμα...........

#432   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:15

Είδαμε και με αρκετές πληρωμένες (ή και ακριβοπληρωμένες) εφαρμογές, που μετά από λίγο καιρό οι δημιουργοί τους τις παρατάνε...ούτε updates, ούτε τίποτα...κι ας έχει πληρώσει ο άλλος κάποια λεφτά για να τις αποκτήσει...τσέπωσαν οι developers τα λεφτά και μετά δεν ασχολήθηκαν ξανά !!

Ας είναι καλά λοιπόν αυτοί οι άγιοι άνθρωποι που σπάνε τις εφαρμογές !!!!!!!

#433   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:27

3 Χρονια τωρα με iPhone (2g + 3g και jailbreak μεχρι μου βγηκε η 4.0.
Εγω παντα ειχα jailbreak και installous γιατι?
Εσεις ολοι που λετε οτι δεν κατεβασατε σπασμενη εφαρμογη και ολες η εφαρμογες σας ειναι γνησιες, Ποσες φορες αγωρασατε μια που αλιος σας φενοταν αλιος την θελατε και αλιος σας ηρθε? την ανοιξατε 2 φορες το πολυ ε και ?? πανε τα χρηματα!
Ενω η δικια μου χρηση ητανε να κατεζω μια εφαρμογη να την δωκημασω ενα διαστημα και αν με υποστιριζει θα υποστιριξω και εγω τον Developer με την αγορα της και να εχω και ολα τα Updates!
Τα παιχνιδια μου ομολογω ητανε σχεδον ολα σπασμενα γιατι ποσο να παιξεις ενα παιχνιδι το βαριεσε και μετα διαγραφη και βαζεις αλλο.
Τους τελευταιους 7-8 μηνες ειμαι με χωρις Jailbreak στο iPhone 3G και εκει καταλαβα οτι ειναι δυσκολο να αγορασω κατι, γιατι απλα δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρος με τι θα αγορασω και αν μου κανει, απλα οι εφαρμογες που αγορασα ητανε περιπου 3-4 τα υπολοιπα ητανε μουσικη, οποτε για μενα οι σπασμενες ειναι ενα Must-Have
Ελληνες ειμαστε ρε παιδια το τζαμπε ειναι η σπεσιαλ συνταγη μας, σαν το σουβλακι ενα πραμα, το τζαμπε παει πακετο με Ελλαδα και Σουβλακι, δεν αλλαζει! :lol:
Δεν θελω κραξιμο, απλα την γνωμη μου ειπα! :excl:

#434   Jimmy96

Jimmy96

    iPH Enthousiast

  • 483 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimmy1996

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:48

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το παρόν βήμα για να απευθύνω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ανώνυμο φίλο που είχε την ευγενή καλοσύνη να σπάσει την εφαρμογή μας και να την ανεβάσει σε γνωστό site. Συμφωνώ μαζί του ότι 1,59€ είναι πολλά λεφτά, και η εφαρμογή μας δεν τα αξίζει, οπότε πολύ καλά της έκανε!!!

Για να μην παρεξηγηθώ

1) Γνωρίζω ότι jailbreaking δεν σημαίνει cracked apps και δεν διαφωνώ με το jailbreaking. Πιστεύω ακράδαντα στην ελευθέρια της επιλογής και της έκφρασης, όταν βέβαια δεν καταπάτα την ελευθερία και τα δικαιώματα του πλησίον.
2) Αναρτώ το θέμα εδώ, μια και είναι η μεγαλύτερη κοινότητα iPhone της Ελλάδας (της οποίας είμαι μέλος) και κάπου πρέπει να πω τον πόνο μου βρε αδελφέ …
3) Πιστεύω ότι αν θέλουμε το Ελληνικό development να έχει μέλλον θα πρέπει να σεβαστούμε την προσπάθεια των Ελλήνων developer και να μην την εξευτελίζουμε.

Και σε άλλα με υγεία :)

παρακαλώ ρε φίλε 8)

χαχαχα οχι ντάξει πλάκα κάνω.. δεν το έσπασα εγώ..
πάντως να ξέρεις ότι έτσι πάνε αυτά.. δεν υπάρχει εφαρμογή που να μην είναι σπασμένη...

#435   aramsimo

aramsimo

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/03/2011 - 18:50

Επειδη βαριεμαι να το διαβασω ολο το τοπικ
εχω να πω οτι φταινε οι Developers μιας και εχουν
την δυνατοτητα να κλειδωνουν τα προγραμματα τους
και να τα ασφαλιζουν, μιας και υπαρχει αυτη η δυνατοτητα
και εφ'οσων δεν την εκμεταλευτηκατε τοτε οι Users
βρηκαν ξεμπαρκο αμπελι και μπηκαν μεσα :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες