Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2 ή Samsung Galaxy Tab 10.1v;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
355 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 30/04/2011 - 12:26

Βρε ναι λεμε,αλλα εσυ ψαχνεις τι θα αγορασεις τωρα(ιουνιο-ιουλιο).Θα αγορασεις κατι καθαρα απο tech specs με την ελπιδα-αναμονη να γινει καλλιτερο-εφαμιλλο του iOS?


Όχι βέβαια!!! Θα αγοράσω κάτι-εάν αγοράσω τότε-με την ελπίδα να με καλύπτει σε όσο περισσότερα μπορώ να απολαμβάνω σαν χρήστης που έχει
απαιτήσεις από ένα Gadget σαν αυτό!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   kokolaki

kokolaki

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 12:30

Εγω που εχω εμπειρια και απο android σου λεω οτι μπορει να γινει 3φορες καλλιτερο του iOS.Αλλα ειχα την εξης παρανοικη αισθηση: ενιωθα σαν ενα κρατος που δεν εχει κανενα νομο και ο καθενας εκανε οτι ηθελε ,με πελαγωναν τα παμπολλα customizations που εβγαζε ο καθενας για το ιδιο πραγμα(με παμπολλα bugs) ενω στο iOS ενιωθα πιο προστατευμενος και εμπαινα στην διαδικασια να σκεφτω με ποια λογικη προγραματιζουν ετσι .Βεβαια στο android αν κατι δε σου αρεσε ,εψαχνες πειραζες και ο ιδιος και κατι εφερνες στα μετρα σου.Ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω ομως γιατι μ'αρεσει η λογικη του iOS

#318   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 30/04/2011 - 12:37

Εγω που εχω εμπειρια και απο android σου λεω οτι μπορει να γινει 3φορες καλλιτερο του iOS.Αλλα ειχα την εξης παρανοικη αισθηση: ενιωθα σαν ενα κρατος που δεν εχει κανενα νομο και ο καθενας εκανε οτι ηθελε ,με πελαγωναν τα παμπολλα customizations που εβγαζε ο καθενας για το ιδιο πραγμα(με παμπολλα bugs) ενω στο iOS ενιωθα πιο προστατευμενος και εμπαινα στην διαδικασια να σκεφτω με ποια λογικη προγραματιζουν ετσι .Βεβαια στο android αν κατι δε σου αρεσε ,εψαχνες πειραζες και ο ιδιος και κατι εφερνες στα μετρα σου.Ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγησω ομως γιατι μ'αρεσει η λογικη του iOS


Δεκτή και βεβαίως σεβαστή η άποψή σου! Εγώ πάντως από τα γραφόμενά σου δεν συμπεραίνω ότι το Android είναι πια τόσο κακό... δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αν θα γίνει πολύ καλλίτερο από το iOS. Δεν ανήκω στην εταιρία ούτε πουλάω προϊόντα της για να νοιάζομαι πως θα πάνε οι πωλήσεις μου ή το μέλλον μου σε αυτή! Σίγουρα και το Android έχει μία δική του λογική που δεν είναι οπωσδήποτε για τον Καιάδα όπως κάποιοι υπονοούν...Θέλει και αυτό διάβασμα μελέτη και ενασχόληση. Σίγουρα δεν έχει τα Applications που έχει το iOS αλλά και αυτό εν καιρώ θα αλλάξει...δεν το αναφέρω συγκριτικά, δηλαδή ποιο θα έχει τα περισσότερα για να είναι και ποιοτικότερο αλλά εκτιμώ ότι θα εμπλουτιστεί αρκούντως!!!
Είμαι σαν τον Ξέρξη και περιμένω να δω τη μάχη των 300... (Android με iPad)!!!!Όπως και να το κάνουμε, ένα ενδιαφέρον θα το έχει...

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 30/04/2011 - 12:38


#319   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 30/04/2011 - 14:57

Διάβασα με ενδιαφέρον όλη τη συζήτηση μέχρι τώρα. Όλη αυτή η συζήτηση μου θυμίζει την ιστορία του iphone που από την στιγμή που κυκλοφόρησε οι αντίπαλοι προσπαθούν με φανταχτερά στολίδια να μας πείσουν ότι είναι οι επόμενοι iphone killers. Είμαι χρήστης iphone από το 2007 με το 2g, όταν ακόμη δεν υπήρχε αυτή η τρέλα με το iphone. Με πολύ μεγάλη διστακτικότητα έκανα το βήμα (μετά από 10 χρόνια χρήσης nokia συσκευών)αδιαφορώντας για τα φυλλάδια που διαφήμιζαν όλα αυτά τα στολίδια. Αποτέλεσμα; Το 2g είναι το πρώτο τηλέφωνο που κράτησα για 3 χρόνια, πριν πάρω το 4, και το οποίο εξακολουθεί να λειτουργεί ακόμη και σήμερα στα χέρια της συζύγου καλύτερα από την πρώτη μέρα που το πήρα στα χέρια μου μετά τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού. Είναι χειρότερο σε προδιαγραφές από πολλά κινητά της αγοράς; Σαφέστατα. Η εμπειρία χρήσης του μπορεί να συγκριθεί με κάποιο από τα άλλα; Σαφέστατα όχι. Για μένα αυτό είναι που έχει σημασία. Το ίδιο ισχύει και με το ipad. Όταν κυκλοφόρησε, δεν υπήρχε αντίπαλος, οπότε καθόρισε τις προδιαγραφές του όπως ήθελε. Όσο εντείνεται ο ανταγωνισμός, θα προσπαθεί να κάνει βήματα ώστε να κρατηθεί μπροστά. Ναι έχει ελλείψεις. Ο μόνος τρόπος να πει κάποιος αν είναι καλύτερο ή όχι, είναι να περάσει ένα διάστημα και με τα 2 και από την εμπειρία χρήσης να αποφασίσει. Από τη στιγμή που πήρα στα χέρια μου το 1 πριν ένα χρόνο, η ζωή μου έχει διευκολυνθεί κατά πολύ. Πλέον δεν χρησιμοποιώ laptop στο σπίτι, ενώ ακόμη και η χρήση του imac έχει περιοριστεί σε εξειδικευμένες εργασίες. Πριν λίγο καιρό το άλλαξα και πέρασα στο 2. Δεν είχα κανέναν ενδοιασμό. Μετά από τόσο καιρό, έχω συνηθίσει τις ελλείψεις του. Ακόμη και τώρα που δεν μπορώ να έχω jailbreak, δεν νοιώθω ιδιαίτερη έλλειψη, σε σημείο που να το σκεφτώ να το κάνω αν και όταν βγει. Με όλα αυτά δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι το ipad είναι το καλύτερο και δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Εγώ κάνω τη δουλειά μου (έγγραφα, σημειώσεις, autocad, mail, σερφάρισμα αλλά και παιχνίδια στον ελεύθερο χρόνο) πολύ εύκολα και ευχάριστα. Όποιος δοκιμάσει να κάνει τα ίδια πράγματα και με κάποιο άλλο προϊόν σήμερα και όχι μετά από 6 μήνες ή ένα χρόνο και τα κάνει καλύτερα, θα ήθελα να μας ενημερώσει ώστε να το σκεφτώ κι εγώ στην επόμενη αναβάθμισή μου. Γιατί μην ξεχνάμε ότι δεν θα βγάλει μόνο ο ανταγωνισμός καινούρια προϊόντα, αλλά και η apple με εξελιγμένα χαρακτηριστικά. Να συγκρίνουμε όμοια πράγματα με πραγματικά δεδομένα. Όλα αυτά δεν τα λέω γιατί είμαι κολλημένος με την apple, απλά τα τελευταία χρόνια κάνω καλύτερα και πιο εύκολα τη δουλειά μου με τα προϊόντα της. Όπως διάλεξα αυτόν τον δρόμο, μπορώ πολύ εύκολα να πάρω κάποιον άλλο. Απλά, η όλη εμπειρία χρήσης δεν μπορεί να περιγραφεί με ένα ξερό φυλλάδιο χαρακτηριστικών.


Φιλε μου δεν σε ξερω, αλλα οφειλω να σε ευχαριστησω γιατι διαβαζοντας το post σου ειχα την εντυπωση οτι το εγραψα εγω! Πραγματικα δεν θα μπορουσα να προσθεσω τιποτα αλλο σε οσα ειπες, εχω ακολουθησει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια διαδρομη (απλως το ipad2 το περιμενω ακομη...). Νομιζω οτι ειμαστε πολλοι σαν εσενα.
Εγω παρακολουθουσα το νημα αυτο γελωντας απο μεσα μου με αυτους που αραδιαζουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα των διαφορων ανταγωνιστων και προσπαθουν με αυτα να αποφασισουν τι θα παρουν... Πως να πεισεις ομως καποιον που δεν εχει δουλεψει με idevice οτι τα τεχνικα χαρακτηριστικα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ γιατι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ υπαρχει η εμπειρια χρησης (πως ακριβως να το περιγραψεις αυτο ομως, δεν γινεται με λογια*), η οποια ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ και ειναι αυτη ακριβως που κανει ολους τους χρηστες που μπαινουν στον κοσμο της Apple να γινονται συνηθως φανατικοι funs, χωρις να ξερουν ακριβως το γιατι...
Δεν προκειται να παρω ποσοστα απο την apple για τα επομενα ipad που θα πωληθουν, και κανονικα δεν θα με ενοιαζε τι θα παρουν οι αλλοι, δεν μπορω ομως παρα να προειδοποιησω ολους οσους δεν ξερουν τι θα παρουν να ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ. Παρτε iPad2 (ή και 1 που ειναι πολυ φθηνοτερο τωρα αλλα εξαιρετικα γρηγορο και αξιοπιστο), και δεν προκειται να το μετανιωσετε...

(*) Σχετικα με την εμπειρια χρησης: Πριν το Πασχα πηγα σε ενα multirama για να δω απο κοντα ενα galaxy tab, ετσι για να παρω μια γευση απο κοντα περι τινος προκειται... Των 7 ιντσων βρηκα τοτε μονο... Μεσα σε πεντε λεπτα ηθελα να το σπασω απο την απογοητευση γαι τον τροπο που αντιδρουσε στα χερια μου. Αν δεν ειχα βεβαια ipad μπορει να μου φαινοταν εξαιρετο... και με αριστες τεχνικες προδιαγραφες...
(**) Για το θεμα του flash που πολυ συζητειται και που ειναι για μενα το μονο μειονεκτημα του ipad, μπορω να πω οτι τοσον καιρο που το χρησιμοποιω πραγματικα δεν με ενοχλει καθολου η ελλειψη του, ποσο μαλλον οταν τοσο το youtube οσο και πολλα site ενσωματωνουν πλεον τις πιο εξελιγμενες τεχνολογιες και το ξεπερνουν. Τρανο παραδειγμα το site του Antenna που εκμπεμπει live web tv σε iphone & ipad και ειναι μονο η αρχη. Για αυτους που μενουν μονο στην επιφανεια επι του θεματος, η δικη μου γνωμη ειναι πως η Apple διαλεξε τον δυσκολο δρομο να συγκρουσθει με τα παρωχημενα και να "επιβαλλει" την μεταβαση σε πιο μοντερνα πρωτοκολλα οπως αυτο του HTML5 ρισκαροντας αυτα που ακουει απο πολλους τωρα, αλλα πολυ καλα εκανε. Η αντιθετη λογικη, της προσκολλησης δηλαδη στα γνωστα (και στον χωρο της τεχνολογιας συντομα παρωχημενα) ΔΕΝ οδηγει στην εξελιξη. Νομιζω χαρακτηριστικο παραδειγμα αποτελει η λογικη της microsoft, που για χρονια εμεινε προσκολλημενη στο παρωχημενο λειτουργικο MSDOS πισω απο τα windows, και λογω της αναγκαστικης "προς τα πισω συμβατοτητας", δεν καταφερε να εξελιξει ποτε το λειτουργικο της στα επιπεδα του macos.

Καλες αγορες σε ολους...

#320   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 30/04/2011 - 19:55

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια. Θεωρώ ότι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάποιον να αποφασίσει αν θα πάρει ipad ή κάτι άλλο πρέπει να έχουμε προσωπική εμπειρία. Μια στείρα αντιπαράθεση επιχειρημάτων του στυλ θεωρώ ότι αυτό ή εκείνο μου φαίνεται καλύτερο δεν βοηθάει κανέναν. Από αυτούς που λένε ότι θεωρούν πρόβλημα την έλλειψη flash, πόσοι έχουν περάσει χρόνο χρησιμοποιώντας ipad να διαπιστώσουν αν είναι όντως πρόβλημα; Κι εγώ παρακολουθώ αγώνες στο internet και με τον skyfire δεν έχω πρόβλημα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως το cloud browse, ή ακόμη και το να συνδέεσε μέσω του υπολογιστή σου όταν είσαι σπίτι. Το bluetooth είναι έλλειψη, συμφωνώ, αν και δεν μου χρειάζεται. Όποιος το χρησιμοποιεί φυσικά και θα του λείψει. Είναι όμως λόγος αυτός για κάποιον να μην κάνει το βήμα; Όσον αφορά τη σύγκριση ανάμεσα στο 1 και στο 2, έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο θα πω ότι για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει τι είναι αυτό το "μαραφέτι" είναι υπεραρκετό ένα μεταχειρισμένο ipad 1. Οπότε κι εγώ στό δίλημμα του φίλου μας απαντώ μεταχειρισμένο ipad 1. Κλείνωντας να προσθέσω ότι με το ipad στα χέρια μου δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το iphone 5 ή το 6 ή οποιοδήποτε καινούριο iphone σύντομα, έχοντας το 4. Με το ipad πλεον το iphone το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά σαν τηλέφωνο και μόνο, αφού όλα τα υπόλοιπα τα κάνω πολύ καλύτερα και ευκολότερα με το ipad. Απαντάω έτσι και στο ερώτημα, τι να το κάνω το ipad; Ένα μεγάλο iphone δεν είναι; Η δική μου απάντηση είναι πλεον τι να το κάνω το καινούριο iphone; Ένα μικρό ipad είναι.

Τελευταία επεξεργασία από: chrisfrag, 30/04/2011 - 20:00


#321   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 30/04/2011 - 19:58

άκυρο

Τελευταία επεξεργασία από: chrisfrag, 30/04/2011 - 19:59


#322   kokolaki

kokolaki

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 22:03

Μόλις Τώρα είδα διαφημιστικό του antenna για live του προγράμματος του στα iPhone μέσω του www.antenna.gr.Άρα πονταρω ότι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι.και δείχνει και πολυ ωραία βλέπω .Οπότε το θέμα flash εξασθενει σιγά σιγα ε?

#323   chrisfrag

chrisfrag

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:Chrisfrag

Δημοσίευση 30/04/2011 - 22:15

Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Η ποιότητα είναι βέβαια μέτρια προς το παρόν, αλλά λειτουργεί. Επίσης, λειτουργεί και το web tv του woop. Aπ´ο ότι φαίνεται, οι κανόνες του παιχνιδιού αλλάζουν και όλο και περισσότεροι ακολουθούν το δρόμο που αυτή τη στιγμή δείχνει η apple. Σε λίγο καιρό δεν θα έχει νόημα να συζητάμε για την έλλειψη flash στα idevices.

#324   kokolaki

kokolaki

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/04/2011 - 23:27

Το παράδοξο είναι ότι στο iPhone 4 παίζει πολυ καλύτερα Απ'οτι στο iPad 2.

#325   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 01/05/2011 - 04:15

Οπότε το θέμα flash εξασθενει σιγά σιγα ε?

Μακάρι, το εύχομαι να είναι έτσι!!!

Ερώτηση, γιατί μετά από μερικά δεύτερα κόβεται ? ? ?

Το παράδοξο είναι ότι στο iPhone 4 παίζει πολυ καλύτερα Απ'οτι στο iPad 2.

Μάλλον γιατί η εφαρμογή λειτουργεί στην ανάλυση εικόνας για κινητά.
Το iPad2 έχει άλλη ανάλυση αν δεν κάνω λάθος...

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 01/05/2011 - 04:17


#326   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 01/05/2011 - 21:37

Διάβασα κάμποσες απαντήσεις για το εν λόγω θέμα και αυτό που έχω να πω είναι ότι ,ή ότι κάποιοι γράφουν ,απλά για να γράφουν , ή έχουν πιάσει την συγκεκριμένη ταμπλέτα στα χέρια τους και απο την πλύση εγκεφάλου που τους έκανε ή apple ,έχουν πορωθεί με τα προϊόντα της apple.
Δεν λέω ωραίο το iPhone, αλλά τα υπόλοιπα δεν παύει να είναι μια μεγάλη αντιγραφή του iPhone και τίποτα περισσότερο αφού ουσιαστικά υστερεί σε ορισμένα χαρακτηριστικα με τους μετέπειτα ανταγωνιστές του.
'Οσον αφορά το Samsung galaxy tab, μιλάμε για ένα διαφορετικό πράγμα. Δεν μιλάμε για τηλέφωνο ή για μία παραλλαγή του τηλεφώνου, αλλά για μια πολύ καλή εξέλιξη των Η/Υ που έχουμε. Και όπως δείχνει το πράγμα όλα εκεί οδηγούνται. Σύντομα δηλαδή, οι Η/Υ να έχουν αντικατασταθεί απο τις ταμπλέτες, που στο μέλλον θα υποστηρίζουν ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά ,όπως οι συμβατοί Η/Υ.
Για να συνέχισω ,θα σας πω ότι είμαι εδώ και δύο μέρες κάτοχος του Galaxy tab 7 και οι εντυπώσεις που αποκόμμισα είναι πολύ καλές. Πρώτον, δεν χρειάστηκα, παρά μόνο πέντε με επτά λεπτά για να εξοικειωθώ με το νέο περιβάλλον ,το οποίο μου φάνηκε πάρα πολύ εύχρηστο. Δεύτερον η υποστήριξη όλων των πρωτοκόλων, όλων των φορμά του ήχου και του βίντεο και του High definition Video, του flash, του html5, ο ήχος -2,1 surround audio- τα γραφικά, το επιταχύμετρο, η πυξίδα, το γυροσκόπειο, το multitasking , Ο πλοηγός, το τηλέφωνο, καθώς και οι τόσσες δωρεάν και πληρωμένες εφαρμογές που έχει το αντίστοιχο κατάστημα για android , με έχουν καταενθουσιάσει.
Τρίτον, η υποστήριξη όλων των πρόσφατων πρωτοκόλων σύνδεσης με το διαδίκτυο, η ταχύτατα απόκριση στην κάθε μου κίνηση, στο σκρολάρισμα, αλλά και η έξτρα επιλογές για ευκολότερη χρήση σε καθε αντίστοιχη ενότητα στην ταμπλέτα, δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο να πώ ότι η Samsung έκανε ένα τεράστιο βήμα και σίγουρα θα την συναντάμε στο μέλλον , όλο και πιο συχνά ,όταν θα αναφερόμαστε στο πως μοιράζετε η ζήτηση τέτοιων προϊόντων, με άνετο και σίγουρο προβάδισμα.
Εγώ το μόνο που έχω να πώ ότι τα έχει όλα. Απο εφαρμογές, παιχνίδια- τα οποία βρίσκουμε και στο iPhone,iPad ,μετατροπείς, λεξικά, κάθε είδους και κατηγορίας εφαρμογές και άνετα μενού ,που δεν θα δυσκολέψουν κανένα νέο χρήστη.
Φυσικά ,η Samsung, ετοιμάζει το επόμενο χτύπημα. Αυτές τις μέρες έρχετε το Sasmung galaxy tab 10.1 που τα σπάει στην κυριολεξία..
όπως όμως όλα, έτσι και αυτό, υστερεί σε ορισμένα πράγματα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν έχει θύρες USB, δεν έχει ραδιόφωνο-πράγμα που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί, οι μπακατέλες και της πλάκας κινητά έχουν και όχι της apple ή της Samsung.
Ελπίζω ότι το 10.2 της samsung που ήδη δρομολογείται να έχει και ας ελπίσουμε και το επόμενο iPhone, γιατί όταν δεν φτιάχνουν προϊόντα που θα ικανοποιούν τις ανάγκες των πελατών, το έχουν χάσει το παιχνίδι και οι καταναλωτές αργά ή γρήγορα τους γυρίζουν την πλάτη.
Εν κατακλείδι, συνιστώ ανεπιφύλακτα, να δοκιμάσετε τις ταμπλέτες της samsung, εφόσον θέλετε να συνδιάσετε τηλέφωνο και Η/Υ μαζί και όχι μόνο αυτά αλλά και όλα αυτά που τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει θραύση. Για όσους δεν τους ενδιαφέρει να έχουν κοντά τους τηλέφωνο και Η/Υ ,ας μην μπούν στην διαδικασία αυτή. Αλλά πως θα σας φαινότανε, να πίνατε τον καφέ σας στην καφετέρεια, να σερφάρατε στο ίντερνετ, να παίζατε τα παιχνίδια σας, να κάνε τσάτ, να βλέπατε και να ακούγατε ότι θέλατε και μετά να σας ενημέρωνε ένας τέλειος πλοηγός για το τι υπάρχει στον δρόμο σας ή κοντά σας και όλα αυτά με μηδενικό κόστος;
Αν όλα αυτά σας συγκίνησαν, τότε επισκεφτείτε ένα κατάστημα και δείτε απο κοντά την παλαιά και την νέα ταμπλέτα της samsung ή και άλλων εταιρειών και βγάλτε απο κοντά τα συμπερασματά σας.

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 01/05/2011 - 21:41


#327   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 02/05/2011 - 15:26

Διάβασα κάμποσες απαντήσεις για το εν λόγω θέμα και αυτό που έχω να πω είναι ότι ,ή ότι κάποιοι γράφουν ,απλά για να γράφουν , ή έχουν πιάσει την συγκεκριμένη ταμπλέτα στα χέρια τους και απο την πλύση εγκεφάλου που τους έκανε ή apple ,έχουν πορωθεί με τα προϊόντα της apple.
Δεν λέω ωραίο το iPhone, αλλά τα υπόλοιπα δεν παύει να είναι μια μεγάλη αντιγραφή του iPhone και τίποτα περισσότερο αφού ουσιαστικά υστερεί σε ορισμένα χαρακτηριστικα με τους μετέπειτα ανταγωνιστές του.
'Οσον αφορά το Samsung galaxy tab, μιλάμε για ένα διαφορετικό πράγμα. Δεν μιλάμε για τηλέφωνο ή για μία παραλλαγή του τηλεφώνου, αλλά για μια πολύ καλή εξέλιξη των Η/Υ που έχουμε. Και όπως δείχνει το πράγμα όλα εκεί οδηγούνται. Σύντομα δηλαδή, οι Η/Υ να έχουν αντικατασταθεί απο τις ταμπλέτες, που στο μέλλον θα υποστηρίζουν ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά ,όπως οι συμβατοί Η/Υ.
Για να συνέχισω ,θα σας πω ότι είμαι εδώ και δύο μέρες κάτοχος του Galaxy tab 7 και οι εντυπώσεις που αποκόμμισα είναι πολύ καλές. Πρώτον, δεν χρειάστηκα, παρά μόνο πέντε με επτά λεπτά για να εξοικειωθώ με το νέο περιβάλλον ,το οποίο μου φάνηκε πάρα πολύ εύχρηστο. Δεύτερον η υποστήριξη όλων των πρωτοκόλων, όλων των φορμά του ήχου και του βίντεο και του High definition Video, του flash, του html5, ο ήχος -2,1 surround audio- τα γραφικά, το επιταχύμετρο, η πυξίδα, το γυροσκόπειο, το multitasking , Ο πλοηγός, το τηλέφωνο, καθώς και οι τόσσες δωρεάν και πληρωμένες εφαρμογές που έχει το αντίστοιχο κατάστημα για android , με έχουν καταενθουσιάσει.
Τρίτον, η υποστήριξη όλων των πρόσφατων πρωτοκόλων σύνδεσης με το διαδίκτυο, η ταχύτατα απόκριση στην κάθε μου κίνηση, στο σκρολάρισμα, αλλά και η έξτρα επιλογές για ευκολότερη χρήση σε καθε αντίστοιχη ενότητα στην ταμπλέτα, δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο να πώ ότι η Samsung έκανε ένα τεράστιο βήμα και σίγουρα θα την συναντάμε στο μέλλον , όλο και πιο συχνά ,όταν θα αναφερόμαστε στο πως μοιράζετε η ζήτηση τέτοιων προϊόντων, με άνετο και σίγουρο προβάδισμα.
Εγώ το μόνο που έχω να πώ ότι τα έχει όλα. Απο εφαρμογές, παιχνίδια- τα οποία βρίσκουμε και στο iPhone,iPad ,μετατροπείς, λεξικά, κάθε είδους και κατηγορίας εφαρμογές και άνετα μενού ,που δεν θα δυσκολέψουν κανένα νέο χρήστη.
Φυσικά ,η Samsung, ετοιμάζει το επόμενο χτύπημα. Αυτές τις μέρες έρχετε το Sasmung galaxy tab 10.1 που τα σπάει στην κυριολεξία..
όπως όμως όλα, έτσι και αυτό, υστερεί σε ορισμένα πράγματα, για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν έχει θύρες USB, δεν έχει ραδιόφωνο-πράγμα που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί, οι μπακατέλες και της πλάκας κινητά έχουν και όχι της apple ή της Samsung.
Ελπίζω ότι το 10.2 της samsung που ήδη δρομολογείται να έχει και ας ελπίσουμε και το επόμενο iPhone, γιατί όταν δεν φτιάχνουν προϊόντα που θα ικανοποιούν τις ανάγκες των πελατών, το έχουν χάσει το παιχνίδι και οι καταναλωτές αργά ή γρήγορα τους γυρίζουν την πλάτη.
Εν κατακλείδι, συνιστώ ανεπιφύλακτα, να δοκιμάσετε τις ταμπλέτες της samsung, εφόσον θέλετε να συνδιάσετε τηλέφωνο και Η/Υ μαζί και όχι μόνο αυτά αλλά και όλα αυτά που τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει θραύση. Για όσους δεν τους ενδιαφέρει να έχουν κοντά τους τηλέφωνο και Η/Υ ,ας μην μπούν στην διαδικασία αυτή. Αλλά πως θα σας φαινότανε, να πίνατε τον καφέ σας στην καφετέρεια, να σερφάρατε στο ίντερνετ, να παίζατε τα παιχνίδια σας, να κάνε τσάτ, να βλέπατε και να ακούγατε ότι θέλατε και μετά να σας ενημέρωνε ένας τέλειος πλοηγός για το τι υπάρχει στον δρόμο σας ή κοντά σας και όλα αυτά με μηδενικό κόστος;
Αν όλα αυτά σας συγκίνησαν, τότε επισκεφτείτε ένα κατάστημα και δείτε απο κοντά την παλαιά και την νέα ταμπλέτα της samsung ή και άλλων εταιρειών και βγάλτε απο κοντά τα συμπερασματά σας.

Φιλε μου θα σε ρωτησω το εξης, γιατι δεν το καταλαβα.
Iphone4 προφανως εχεις, iPad εχεις πιασει στα χερια σου? Γιατι αν πραγματι εχεις ασχοληθει εστω και μιση ωρα με το ipad, τοτε μου κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ εντυπωση η αποψη σου για την ταχυτητα στην ανταποκριση και το σκρολαρισμα που αναφερεις με το galaxy tab. Μου κανει εντυπωση γιατι εγω που ασχοληθηκα με ενα galaxy για μιση ωρα κοντεψα να το σπασω απο τα νευρα μου γιατι ανταποκρινοταν τοσο ασχημα στα χερια μου σε σχεση με το ipad. Οσο για την ταμπλετα αυτη των 7 ιντσων, εγω προσωπικα δεν θα την συγκρινα με καμια 10αρα ταμπλετα (ασχετως ipad κλπ), καθως αν και ακουγεται πολυ λιγο μικροτερη, στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μικροτερη σαν οθονη απο αυτο που πρεπει ναι ειναι μια ταμπλετα. Και οχι, το ipad ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ενα μεγαλο iphone, αφου βεβαιως δεν ειναι τηλεφωνο, το galaxy tab ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ενα μεγαλο samsung τηλεφωνο, και αναρωτιεμαι ποιος και σε ποια τσεπη θα βαζει ενα τηλεφωνο 7 ιντσων. Για την ταμπλετα των 10 ιντσων που λες οτι "τα σπαει", ας την δουμε να δοκιμαζεται στην πραξη απο το καταναλωτικο κοινο και μετα βλεπουμε. Και αν οι πωλησεις της αποδειχθουν πολυ μικροτερες του ipad2, μην τα ριξετε στην διαφημιση, που απο πλευρας samsung ειναι σαφως μεγαλυτερη, τουλαχιστον στην χωρα μας, αλλα στην ποιοτητα και την εμπειρια χρησης...

Φιλικα...
ΥΓ Υπ'οψιν οτι εμενα δεν μου εχει κανει κανενας πλυση εγκεφαλου γιατι απλουστατα μεχρι προ διετιας δεν ειχα καμια συσκευη της apple στα χερια μου και ταλαιπωρουμουν με windows και τηλεφωνα ολων των αλλων εταιριων. Χρειαστηκε απλα να πιασω ενα iphone 3G στα χερια μου και αυτο ηταν ολο. Και δεν ειμαι συγγενης του Jobbs, αν αναρωτιεται κανεις.

#328   strawb

strawb

    Advanced Member

  • 633 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:MacBook Pro

Δημοσίευση 02/05/2011 - 23:58

Κοίταξε φίλε μου, το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Για σένα δεν σου κάνει, σε εμένα μου κάνει. Το ότι δεν σου κάνει εσένα όμως, δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι εμείς οι υπόλοιποι που μας κάνει, να είμαστε ηλίθιοι -κατ' εσένα- ή χαζοί.
Για μένα το μέγεθος της ταμπλέτας παίζει ρόλο. Ξεκουράζει τα μάτια μου. Επίσης η απόκριση -ξανά τονίζω μου φαίνεται υπέρ αρκετή. Σκρολάρει μια χαρά -με άψογη ταχύτητα και χωρίς καμία -τονίζω- καθυστέρηση. Ακόμα τα γραφικά της είναι άψογα και αν θα μου έλεγε κάποιος να τα βαθμολογήσω με άριστα το δέκα, θα της έβαζα 9,5. Επίσης η δυνατότητα επέκτασης της χωρητικότητας της ταμπλέτας, αλλά και η δυνατότητα κλήσεων και βιντεοκλήσεων καθώς και η υποστήριξη των όποιων πρωτοκόλων και φορμά σε ήχο και βίντεο, μου λύνουν τα χέρια.
Για μένα, μου λύνει τα χέρια. Αντί να κουβαλάω το Λάπτοπ στο κρεβάτι μου, ανοίγω την ταμπλέτα και κάνω την δουλειά μου.Βλέπω τα email μου, σερφάρω και βλέπω και ακούω οτιδήποτε υπάρχει στο διαδίκτυο χωρίς κανέναν περιορισμό,όσον αφορά την υποστήριξη των φορμά, κατεβάζω γραμματοσειρές, προγράμματα, παιχνίδια, λεξικά, μετατροπείς και ίδιες εφαρμογές ,όπως στο iPhone 4, ενημερώνομαι και έχω γρήγορη ασύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο και ταχύτατο κατέβασμα ,σε σχέση με το iPhone.
Τώρα όσο αφορά το iPad ,το είδα στην έκθεση και το περιεργάστηκα για αρκετή ώρα. Οι εντυπώσεις που αποκόμμισα, όχι και πολύ ενθαρρυντικές.
Είναι μία μεγάλη παραλαγή ,για να μην πω ένα πιστό αντίγραφο, του iPhone και τίποτα περισσότερο. Ενώ δεν άργησα να διαπιστώσω ότι έλειπαν πολλά πράγματα που περίμενα να έχει το νέο κατασκεύασμα της apple.
Αλλά όπως τόνισα και στην αρχή, είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό. Είναι όπως το βλέπει κανείς. Υπάρχουν τύποι, που δεν θέλουν ,ούτε δυνατότητες τηλεφώνου στην ταμπλέτα τους, συμβιβάζονται με τα όσα υποστηρίζει σε πρωτόκολα και φορμά και είναι ευχαριστημένοι με τις εφαρμογές που κατεβάζουν, χωρίς να τους νοιάζει αν δεν έχει ραδιόφωνο, θύρες USB, θύρα για επέκταση της μνήμης και οτιδήποτε άλλο είναι απαραίτητο για να εκτελούν κάθε εργασία τους.
Τέλος θα ήθελα να σου πώ ότι , δεν σε κατηγορώ, ούτε εσένα ,ούτε κανέναν άλλον, για τις θέσεις του στο συγκεκριμένο θέμα. Άμα εσύ γουστάρεις με apple, εμένα μου περισσεύει. Άλωστε εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω την ταμπλέτα σου, αλλά εσύ. Όποτε πάω πάσο.
Αλλά, το να εκφράζω την αποψή μου, δεν νομίζω να είναι κακό πράγμα και ούτε αντιδημοκρατικό και ούτε δίνει το δικαίωμα, σε οποιονδήποτε χωρίς επιχειρήματα να με κατηγορήσει και να κρίνει το γούστο μου για το ένα ή το άλλο πράγμα.
Αν φυσικά ο άλλος με επιχειρήματα, μου αποδείξει αυτό που πιστεύει και ακόμα έχω την αντίθετη άποψη,τότε θα πώ το γνωστό που είπε και ο Βολταίρος:"Δεν συμφωνώ με την αποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να λες αυτό που πιστεύεις!".

Αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από: strawb, 03/05/2011 - 00:02


#329   jass

jass

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2011 - 10:25

Γεια σας αδερφοι ''Μηλαρακηδες'' :D

Παρακολουθω καιρο το φορουμ σαν μελος του Αpple club (Iphone4) και σημερα αποφασισα να γραφτω και να πω και γω την αποψη μου για το Ιpad2 μιας και συντομα θα το παραγγειλω για να το χρησιμοποιω στην δουλεια μου...

Περα απ ολες τις δυνατοτητες των ταμπλετων θεωρω (και αποδεικνυεται στο χρονο) οτι το ΙPAD ειναι το πιο αξιοπιστο...Και θα σας δωσω σαν παραδειγμα τον χωρο εργασιας μου.Εργαζομαι σαν πιλοτος στην πολιτικη αεροπορια.Στο cockpit εδω και δεκαετιες χρησιμοποιουνται τα λεγομενα charts αεροδρομιων (χαρτες διαδικασιων προσεγγισης αεροδρομιων και ραδιοβοηθηματων).Αυτα παντα ηταν σε χαρτινη μορφη και σε πολυσελιδα ντοσιε).Σε ηλεκτρονικη μορφη υπαρχουν στο ιντερνετ και συγκεκριμενα στην Jepessen η οποια προμηθευει ολες τις αεροπορικες εταιριες παγκοσμιως.Η προαναφερθεισα εταιρια εκανε την επανασταση και δημιουργησε εφαρμογη στο IPAD οπου πλεον τα χιλιαδες αεροδρομια παγκοσμιως τα εχεις στο IPAD σου...
Η Federal Aviation Authority tων ΗΠΑ και η αναλογη ευρωπαικη JAA (αεροπορικες εποπτικες αρχες των 2 ηπειρων) τεσταραν το ΙPAD, αφου για να χρησιμοποιηθει κατι στο χωρο της αεροποριας και γενικοτερα σε ενα πιλοτηριο πρεπει να δοκιμαστει, να τεσταριστει σε διαφορες συνθηκες πτησης απο τις αεροπορικες αρχες και μετα θα επιτραπει να χρησιμοποιηθει επισημα στα cockpit.To ΙPAD2 δοκιμαστηκε σε διαφορες συνθηκες στο πιλοτηριο,στα 51000ποδια και σε συνθηκες αποσυμπιεσης καμπινας απο test-pilots και φυσικα περασε τα τεστ!!!!

H ανακοινωση της Jeppesen
Jeppesen today announces it has completed a successful rapid decompression test of iPad 2. The successful test was completed to an altitude of 51,000 feet, proving the integrity of iPad 2 in the unlikely event of sudden cabin pressure loss.

Last year, Jeppesen completed a similar test of a representative iPad as part of a successful program to obtain initial FAA authorization for the Jeppesen Mobile TC charting App. Because of structural changes in iPad 2, Jeppesen determined that a new test was warranted. No anomalies were detected during either iPad testing period.



Απο αυτη τη στιγμη πλεον το IPAD μπαινει και επισημα στα cockpit oλων των αεροπορικων εταιριων παγκοσμιως για χρησιμοποιηση τους κατα την πτηση.
To οτι μπηκε λοιπον στον πιο απαιτητικο χωρο εργασιακου περιβαλλοντος, αυτο θεωρειται παγκοσμια επιτυχια για την Apple και δειχνει την αξιοπιστια της...

Θα σας βαλω μερικα λινκ απο την χρηση του IPAD στο κοκπιτ..

Στην γνωστη στους περισσοτερους Lufthansa


Αεροναυτιλιακη χρηση του IPAD το οποιο χρησιμοποιειται απο τον πιλοτο σαν οργανο ''προσεγγισης'' με το GPS


Κι εδω οπου με ακριβεια συμφωνει στα υψη,ταχυτητες,αποστασεις με τα οργανα του αεροσκαφους



Με μια φραση η Apple εχει φερει την επανασταση στην αεροπορια κ στον χωρο του cockpit με το IPAD..

Και γι αυτο το λογο, βγαζοντας εξω, εφαρμογες διασκεδασης και ψυχαγωγιας την θεωρω ανωτερη ολων μεχρι στιγμης!!!!


Σας ευχαριστω και Συγνωμη αν κουρασει καποιους το μακροσκελες ποστ μου η θεωρηθει αδιαφορο.

#330   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 05/05/2011 - 10:41

@jass
Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την κατάθεση της άποψής σου. Αυτό είναι άλλωστε και η ύπαρξη του
εν λόγω topic! Διάβασα με προσοχή την θέση και θα σου έλεγα,ναι, μία χαρά όλα καλά! Συμφωνώ
σε ό,τι έχει να κάνει με την αξιοπιστία της Apple και όπως δείχνεις και στα videos σου,ναι πληρεί
τις προϋποθέσεις μία χαρά! Άλλες ταμπλέτες δοκιμάστηκαν ? Αν ναι, ποιες και τι αποτελέσματα είχαν ?
Αν οι άλλες αποδείχθηκαν ελλειπείς και εγώ μαζί σου. Δηλαδή θέλω να πω, έχουμε συγκριτικό
στοιχείο ? Σε κάθε περίπτωση δεν αμφισβητώ την πρωτοπορία της Apple στο εν λόγω χώρο αλλά δεν είναι
«πανάκιο» ό,τι βγάζει!!!Εν πάση περιπτώσει, αν συντρέχουν και κάποια άλλα κριτήρια σύγκρισης θα
συνταχθώ, ειδάλλως θα συνεχίσω να έχω τις όποιες-δικαιολογημένες κατά κάποιους και κατά άλλους όχι-
ενστάσεις μου!!!
Σε κάθε περίπτωση, σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου να συνδράμεις στο εν λόγω τopic!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 05/05/2011 - 10:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες